(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #200 on: August 18, 2020, 12:31:29 PM »
badaranii .. nu stiu ce rost au astfel de comentarii  @ 2xghe si altii
 
ce e greu de acceptat? deranjeaza sau e  improbabil sa am un venit f mare si totusi vreau sa folosesc si un subaru  de (doar) 6000 ? si alb daca se poate...

sau sa inteleg ca e o comunitate selecta aici..



Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #201 on: August 18, 2020, 12:37:04 PM »
Pur si simplu nu intereseaza pe nimeni de castigul tau, iar badaraniile astea sunt fix reactia care trebuie.
Daca prin selecta inseamna sa ii iei la misto pe cei ce tin ca in fiecare comentariu sa specifice ca "fac bani cu lopata, dar vor ceva intr-o limita modesta", atunci da, e selecta.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #202 on: August 18, 2020, 12:39:19 PM »
Trebuie sa înțelegi ca Subaru nu e Volkswagen. Este o mașina pretențioasa care cere de mâncare la intervale regulate, bun și piperat. Cam ca la BMW, dar fără bășini.
Altfel nu e Subaru și îți bați joc de ea.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Muttley

  • 4913
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #203 on: August 18, 2020, 13:13:55 PM »
Ti-a raspuns Serb foarte bine, dar incerc si eu. Ai topic de la zero care a inceput cu Impreza diesel. Pentru ca e SCUMPA reaparatia dieselului crapat, ai dat-o-n benzine. Pentru ca e SCUMPA benzina de wrx, ai dat-o-n aspirat. Pentru ca aspiratele cu km putini sunt SCUMPE, intrebi de o coaja plina de noroi cu 200k km in ceasuri.

Adica vrei ieftin la sange, dar ne anunti ca-ti permiti masini scumpe.
Samaert, da' dac-o tii pe linia asta, eu am sa rad in continuare, fara a ma banui pe sine de a fi badaran.
WRX SW 2002

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #204 on: August 18, 2020, 13:39:16 PM »
badaranii .. nu stiu ce rost au astfel de comentarii  @ 2xghe si altii
 
ce e greu de acceptat? deranjeaza sau e  improbabil sa am un venit f mare si totusi vreau sa folosesc si un subaru  de (doar) 6000 ? si alb daca se poate...

sau sa inteleg ca e o comunitate selecta aici..
Hopa! Am intepat din gresala un meridian aiurea? Tot insisti sa arati ca o ai mare dar in acelasi timp spui ca iti place sa faci pipi stand pe colac.  Pai ori suntem golani ori nu mai suntem?
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #205 on: August 18, 2020, 14:17:38 PM »
Sunteti voi rai... omul e tinut sub papuc de doamna lui si de aia nu-si poate permite un Subaru cu pretentii. Sau nu asta a zis? Eu asa am inteles.

Oricum, eu nu inteleg de ce ai vrea un Subaru (in ideea in care esti full de bani si cica iti place Subaru), care nu e un Subaru. Un diesel sau un aspirat, nu e pentru cineva caruia ii place Subaru in adevaratul sens al cuvantului si care spune ca-si permite unul (tot tu ai spus asta). Ai putina demnitate si pretentii de la tine pentru o masina de zi cu zi care se vrea una reprezentativa.  Sau poate ne spui ce inseamna pentru tine un venit foarte mare, masini scumpe si asa mai departe.

Eu consider ca ai pus problema gresit si daca vrei ca cineva de aici sa te mai ajute cu vreun sfat, sa o iei de la inceput si sa pui problema cum trebuie. Atitudinea ta din pacate lasa de dorit si din cauza asta ai ajuns sa fi luat la misto. E pacat ca nu intelegi lucrul asta, dar ar trebui sa cobori cu picioarele pe pamant si sa nu mai alimentezi discutia astfel.
« Last Edit: August 18, 2020, 14:23:29 PM by AnduRace »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #206 on: August 18, 2020, 15:37:15 PM »
mda..lipsa serioasa de cultura si de bune maniere.

multumesc celor care au dat raspunsuri la subiect si au stiut sa comunice asa cum trebuie.


Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #207 on: August 18, 2020, 22:28:59 PM »
Dacă te uiți pe topicurile de prezentare cu macar câteva pagini, o să observi că majoritatea sunt mașini luate SH, dar în care s'au bagat bani cel puțin încă o dată valoarea mașinii. Deci mașini de pasionați (ce si'ar permite fără probleme mașini de fițe), care nu îți vor recomanda mașini neintretinute, de aceea slabe șanse în bugetul tău.
Vrei ceva ieftin și economic, riscă cu un diesel. Altfel ai văzut prețurile și p'afară. Iar din țară, ceva bun și ieftin nu prea apare pe net, ci se dă prin cunoștințe
« Last Edit: August 18, 2020, 22:30:08 PM by andrei0241 »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #208 on: August 19, 2020, 08:21:43 AM »
 O0
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #209 on: August 19, 2020, 09:24:20 AM »
STI-ul ala cam are picioare de 1.5R...
« Last Edit: August 19, 2020, 09:25:24 AM by Serb »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #210 on: August 19, 2020, 10:05:27 AM »
Ce ai mai studiat poza... :))
« Last Edit: August 19, 2020, 10:05:59 AM by AnduRace »

Muttley

  • 4913
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #211 on: August 19, 2020, 10:17:00 AM »
... omul e tinut sub papuc de doamna lui .

Ai putina demnitate si pretentii ...

Eu consider ca ai pus problema gresit ........... E pacat ca nu intelegi lucrul asta, dar ar trebui sa cobori cu picioarele pe pamant ...

Departe de a fi teritorial, mi se rupe, nu e forumu' lu' mama.
Are dreptate pe alocuri acuzand badaranie, pentru ca... Tu cine esti, si cu ce drept ii vorbesti asa?
Fara a avea pretentia de a avea dreptate, te rog, prezinta-te, prezinta-ti masina, oricare ar fi ea, ideal un Subaru, abia apoi indrazneste sa-i vorbesti asa unui membru nou care cere ajutor, indiferent de cat de ciudat o face.

E o societate libera in cele din urma, doar ca hai sa punem in balanta unele chestii.
WRX SW 2002

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #212 on: August 19, 2020, 13:23:11 PM »
Total de acord. :) Din pacate mi-am permis sa vorbesc asa in momentul in care vad pe cineva ca-si mentine nasul pe sus. Sa se interpreteze ca eu n-am "banii" lui si nu-mi permit sa fac asta cu nimeni. Atunci cand am nevoie de ajutor il cer respectuos fara a denigra sau a ma pune deasupra tuturor.

Despre demnitate si pretentii ma refeream strict la nivelul pentru care vrea el masina. O masina care sa-ti reprezinte firma, domeiul de activitate medical sau ce face domnul (eu asta deduc), trebuie sa aiba putina atentie. Nu am zis ca el nu ar avea demnitate sau pretentii in general, ma refeream strict sa puna pret pe cat de ingrijita e masina. Era un sfat, vorba aia. Mai bine nu ma bag, nu ma pricep, nu-s atat de bogat.

Imi cer scuze pentru indrazneala. Cu unii din voi am mai conversat pe alte forumuri in vremurile apuse, dar au trecut cativa ani de atunci. Promit sa nu se mai repete si incerc pe cat posibil sa nu ma mai bag in seama.

Se poate sterge. Multumesc!
« Last Edit: August 19, 2020, 18:28:13 PM by AnduRace »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #213 on: August 19, 2020, 14:27:24 PM »
s-o mutat "loc de dat cu capu' " aci si nu zice nimeni nimic?!  ;D :D

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #215 on: August 21, 2020, 10:50:59 AM »
Salut,

Dupa o perioada cu Volvo xc70, vreau sa revin la subi.
Am vazut ca de cand cu pandemia, mai putine anunturi de luat in seama pe al nostru OLX.

Insa mi-a fost atrasa atentia de agregatul asta:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2007-4x4-2-5l-benzina-euro-4-173-cp-manual-IDdmmMK.html

Acu intrebare, avand in vedere rulajul, presupun ca in viitorul apropiat urmeaza distributie dar pe de alta parte, sa iau in considerare sa schimb garniturile chiuloaselor, preventiv?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #216 on: August 21, 2020, 11:21:03 AM »
Atenție căci este versiune de la arabi. Deci fara oglinzi încălzite și cu mici diferențe.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #217 on: August 21, 2020, 11:25:04 AM »
Masina inteleg ca a fost cumparata de la Radacini.
Cum ti-ai dat seama ca e versiune pentru tarile arabe? Asta poate insemna eventual si un tratament anti coroziv mai slab (sau lipsa)? Parbriz incalzit?

marr

  • 2205
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #218 on: August 21, 2020, 11:27:19 AM »
...
Cum ti-ai dat seama ca e versiune pentru tarile arabe? ...

Dupa motorizare ???
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #219 on: August 21, 2020, 11:28:09 AM »
Motorul respectiv pe mașina respectivă au existat pe anumite piețe din lume.

Fara parbriz încălzit, deși se poate pune.