(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #240 on: September 21, 2020, 16:42:02 PM »
Multumesc pentru raspuns Mihai!
Proprietarul a oferit istoricul de service si intr-adevar au avut loc operatiuni mai capitale sa spun asa in jurul valorii de 132k km. Pritenii mei mai priceputi in arta mecanicii si baietii de la service unde am lucrat pentru masina mea nu recomanda sub nici o forma aceasta motorizare pe motivul ca sunt foarte stricacioase. Masina din anunt arata super. Ma tem doar ca acest efort financiar sa nu fie urmat de alte cheltuieli mari. Am o doza mare de subiectivism pentru aceasta masina, dar vreau sa nu ma duca la sapa de lemn. O voi folosi pentru drumuri prin oras si astfalt intins cu ceva km de forestier cand mai fac cate o drumetie pe munte.

Ma astept ca amortizoarele spate sa trebuiasca schimbate destul de curand. Ma tem ca turbina si motorul / transmisia sa nu imi inghita toti banii.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #241 on: September 21, 2020, 17:28:19 PM »
Transmisia e ultimul lucru care ar pica la Forester'ul ala.
Eu as cere mai intai detalii ce anume s'a inlocuit recent, in anunt nu zice nimic.

Motorizarea e si ea ok, iar cutia automata sigur a protejat'o mai bine decat ar fi fost in combinatia cu cutie manuala.
Eu am 2.5'ul turbo pe versiunea anterioara, din 2007, cutie manuala. Am luat'o la vreo 88k km, acum am 136k. Transmisia merge bine, ambreiajul l'am inlocuit preventiv pe la 120k km, iar turbina am verificat'o vizual acum o luna si inca e in stare buna

Din poze suspensia spate nu ar trebui sa fie pe duca. Inlocuirea ei ar costa cam 1000 euro, de preferat renuntand la amortizoarele cu mentinere a garzii la sol, sunt mai scumpe si totusi nu duc f mult (40-60-80k km, depinde de mai multi factori)

Sunt tare curios ce experienta au mecanicii care spun despre 2.5'ul asta ca e f stricacios, pe forum nu prea au fost probleme cu ele, spre deosebire de 2.5 de pe STI 2008+, iar cine nu cunoaste prea multe despre Subaru poate foarte usor sa puna in aceeasi oala toate 2.5'urile

Tinand cont si ca pe Forester SH a fost introdus diesel'ul, dar si ca era oferit si 2.0 aspirat, cele 2.5 care au ajuns azi ori sunt petarde, ori au fost intr'adevar intretinute, nu prea exista cale de mijloc. Cel din anunt pare din a doua categorie, dar clar cerut istoric, macar pentru a gasi motive de negociere

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #242 on: September 22, 2020, 06:46:34 AM »
Am întrebat de el câteva pagini mai în urmă și cineva zicea că nu e bine întreținută.

UXE

  • 1731
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #243 on: September 22, 2020, 08:23:28 AM »
de preferat renuntand la amortizoarele cu mentinere a garzii la sol, sunt mai scumpe si totusi nu duc f mult (40-60-80k km, depinde de mai multi factori)

Ale mele au aproape 100k .  Cel mai des masina merge fara bagaj. Dar in concedii am incarcat-o mereu la full..  am mai carat si niste saci cu cereale  cateodata..

Nu stiu cand le-a schimbat fostul proprietar, dar daca ma tin 100k eu sunt multumit. Si tot pe OE o sa merg.

Daca tractezi des cred ca o sa tina prea mult.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #244 on: September 22, 2020, 13:14:35 PM »
La a mea, la 88k km, desi testul de amortizoare a zis ca's bune, dupa ce le'am inlocuit cu Pedders EzyFit am simtit clar diferenta. Da, pot tine 100k pana se duc complet, dar pentru a fi in parametri optimi posibil sa trebuiasca inlocuite mai devreme.
Variante sunt destule, oricum, la preturi mai bune decat OEM, deci nu e problema

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #245 on: September 23, 2020, 12:18:08 PM »
Salut, recent m a prins si pe mine febra subaru, caut de ceva timp o impreza 2.0 benzina 150hp hatchback, si am gasit doar 2 de vanzare la noi.
Imi puteti da ceva sfaturi, la ce sa fiu atent sau probleme comune?

Ce parere aveti de asta?
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-impreza-ID7GDsVv.html#089d1919bc

Multumesc :D

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #246 on: September 23, 2020, 13:43:40 PM »
Cat mai putini proprietari, cat mai bine intretinuta si mare atentie la preturile mici.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #247 on: September 23, 2020, 13:57:11 PM »
Suna promitator anuntul de mai sus. Un singur proprietar si revizii doar la reprezentanta, cumparata de noua din Bucuresti. Mergi sa o vezi!

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #248 on: September 23, 2020, 14:20:59 PM »
Multumesc pentru raspunsuri, o sa sun, sper sa o vad in weekend :D

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #249 on: October 01, 2020, 12:05:33 PM »
Salut.

De mult nu am mai intrat aici pe forum...

Imi pare bine ca am revenit.

Doresc sa cumpar un Subaru, si am gasit urmatorul anunt:

https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-ID7GDPeR.html

Vreau sa va intreb cum vi se pare masina, daca e cunoscuta pe forum, si...

Observati va rog ca vopseaua este exfoliata in mai multe locuri.
In istoricul RAR apare cu daune. Nu am platit sa intru sa vad ce daune, dar sigur o voi face daca ma hotarasc asupra acestei masini.
Ma gandesc ca acele exfolieri sa nu fie ca urmare a reparatiei romanesti  :D a respectivelor daune.

Sau daca stie cineva vreun alt subaru de vanzare, cu pret in zona 3000-5000 de euro.
Singura conditie e sa fie automata. Am probleme de sanatate care ma impiedica sa mai conduc manuale.

Multumesc.
Nu poti alege ce esti, dar poti alege ce visezi... Stephen Gately

PTR

  • 570
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #250 on: October 01, 2020, 13:39:56 PM »
 In 2012 a fost lovita in spate, dar nu foarte tare... In rest a schimbat chestii uzuale

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #251 on: October 01, 2020, 14:22:10 PM »
Trebuie verificat bine motorul, plus ca daca incepi sa intri pe bucse, amortizoare etc. ajungi la sume fabuloase rapid. Daca vrei sa te distrezi vezi topicul de la outback-ul pe care l-am avut. Si dupa ce l-am reparat cu multe mii de euro, a mai mers 50.000km pana noul proprietar a refacut motorul din nou si a mai continuat si el cu alte reparatii.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #252 on: October 01, 2020, 15:05:49 PM »
Nici tractorul cu care m-am dat prin vie saptamana trecuta nu avea asa husa pe volan.
Ala e totusi momo, ma indoiesc ca necesita o asemenea husa. E identic cu al meu. E identica pana si la km cu care am cumparat-o. Volanul ar mai fi mers inca 170 000.
Slava Domnului are cine te invata pe forumul asta, nicidecum eu. Dar atat am inteles de cand mi-am luat subaru. E o masina al dracu de devotata stapanului daca o ingrijesti cum se cuvine. Iar cand vad ceapa aia de volan mi-e greu sa cred ca au bagat bani si atentie in ea, sa-i schimbe lichidele si ce-i mai trebuie, cand trebuie si cu ce trebuie.
Atentie mare la cum a fost intretinuta!
« Last Edit: October 01, 2020, 15:06:45 PM by danielalexandru »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #253 on: October 01, 2020, 15:20:01 PM »
Outback'ul pare a fi asta, dar posibil sa ma insel

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #254 on: October 01, 2020, 16:21:29 PM »
A lui DMP era impecabila...

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #255 on: October 01, 2020, 17:49:14 PM »
Era posibilitatea de 50%, ca Legacy GT nu stiu decat 2 la noi  ;D

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #256 on: October 01, 2020, 17:50:33 PM »
Nici eu nu cred ca e a lu’ dmp.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #257 on: October 01, 2020, 18:21:22 PM »
Nici eu nu cred ca este cea a colegului, la care faceti referire.
Aceea era din 2009, cea din anunt e din 2008.

Ar fi fost perfect daca era o masina cunoscuta de pe forum, unde sa stiu exact ce s-a facut si ce mai e de facut la ea.

O sa ma mai uit si peste anunturile de pe aici pe forum, poate apare ceva  :)
Nu poti alege ce esti, dar poti alege ce visezi... Stephen Gately

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #258 on: October 01, 2020, 20:17:35 PM »
Ca sa-ti faci o idee despre cat si cum a fost intretinuta. Masina de care zice Mihai a ajuns la mine. El s-a apucat de-a pus-o pe picioare, iar eu am continuat ce mai era de facut. Daca te uiti atat pe topicul lui cat si pe al meu, te sperii cati bani au intrat in ea. Logic, nu vor fi recuperati niciodata, in schimb masina e impecabila din cap pana-n picioare.
Daca s-ar ruga cineva de mine, in genunchi, cu 7500, nici nu m-as gandi s-o vand. Nici cu 8 000. Apai sa ti-o dea cu 5 000, nu stiu ce sa zic. Sigur vei baga bani in ea daca o vrei cum trebuie, daca vrei sa te bazezi pe ea, daca vrei sa iesi cu ea din tara sau sa ajungi pe varful muntilor.
La 5 000 o masina d-asta nu cred s-o gasesti intr-o stare prea buna.

dmp

  • *
  • 195
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #259 on: October 01, 2020, 20:46:26 PM »
Cea din 2009 este tot a mea.  8)
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010