(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #300 on: February 01, 2021, 17:24:31 PM »
Cel mai indicat ar fi sa cumperi masina de la proprietar cunoscut, nu de pe internet.
Internetul este loterie.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dan_b

  • 1234
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #301 on: February 01, 2021, 19:27:19 PM »
Indicat e si un test complet. La o reprezentanta sau la un service cu oameni care stiu Subaru.
GPL-ul nu e o veste buna pe Subaru, s-a mai discutat despre asta, evident fiecare alege cum crede.
Iar proprietari cunoscut .. eu am luat-o de la un cunoscut... Si problemele s-au vazut, dupa cum arata si jurnalul masinii, ulterior. Ascunse bine.
Spun doar ca nu e o regula, in afara de testare, testare, testare. Ceea ce eu, spre exemplu, nu am facut - ca era proprietar cunoscut si "e masina ingrijita, stai linistit".
« Last Edit: February 01, 2021, 19:28:46 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #302 on: February 02, 2021, 15:26:05 PM »
E tare 2.5xt dacă îl iei sa îl desfaci, îl coafezi și scoți gpl ca sa te bucuri de ea mai mult.
 Gpl nu l-a ținut sănătos.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #303 on: February 02, 2021, 15:38:39 PM »
Am cerut ceva detalii azi, mi-a spus ca mi le va trimite mai pe seara, cand ajunge acasa.
O sa revin daca imi e permis cu raspunsul, eventual poate primesc si o lista de intrebari suplimentare.

E tare 2.5xt dacă îl iei sa îl desfaci, îl coafezi și scoți gpl ca sa te bucuri de ea mai mult.
 Gpl nu l-a ținut sănătos.

Si eu ma gandeam tot la dat jos instalatia GPL, am citit ca nu prea e ok. Poate am noroc si nu o are de prea mult timp, sau macar e ceva mai ok, cu flashlube si nu i-a facut prea mare dauna.

Buba ar fi ca nu prea ma pricep la rezolvat partea mecanica, deci va trebui sa gasesc un mecanic/service bun pe Subaru daca o voi cumpara  ;D

dan_b

  • 1234
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #304 on: February 02, 2021, 16:40:49 PM »
Cu gpl-ul este ultra delicat, sinuos - pot fi distruse mai multe sau mai putine prin motor, mai ales daca a mai umblat cineva sa "repare" anterior.
O verificare cat mai atenta la cineva priceput si onest - gen Wim in Bucuresti sau Auto Kino in Brasov, in functie de zona.
Sigur mai sunt si altii, eu pe acestia ii stiu personal ca fiind de incredere.
Si de vazut si masina colegului Pfaizzzer, de pe forum, daca e de vanzare, sigur. Cineva cu istoric pe forum prezinta o garantie in plus.
Altfel orice masina poate fi ok sau nu, dar se vede la un test facut de cineva cu experienta si onest.
« Last Edit: February 02, 2021, 16:43:52 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #305 on: February 02, 2021, 17:26:10 PM »
Cu gpl-ul este ultra delicat, sinuos - pot fi distruse mai multe sau mai putine prin motor, mai ales daca a mai umblat cineva sa "repare" anterior.

Am citit ce ai patit, si clar fara verificare nici nu ma gandesc sa o iau, problema ar fi locatia proprietarului ( Ploiesti ).

Daca nu asteptam pana apare un XT de vanzare de pe forum  ;D ( nu m-ar deranja nici un model SJ daca apare vreun exemplar ).
« Last Edit: February 02, 2021, 17:28:12 PM by GabrielP »

marr

  • 2205
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #306 on: February 02, 2021, 18:14:58 PM »
Mda ...
Dacă te mișcau puțin mai repede ... nu-i mai mult de o luna de când a dat Auto Kino un SJ XT din 2016 ( dacă am reținut corect anul). Si a stat din vara mașina aia la ei in curte ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #307 on: February 02, 2021, 18:27:06 PM »
Mda ...
Dacă te mișcau puțin mai repede ... nu-i mai mult de o luna de când a dat Auto Kino un SJ XT din 2016 ( dacă am reținut corect anul). Si a stat din vara mașina aia la ei in curte ...
:'(

Am primit raspunsuri de la proprietarul XT-ului (VIN - JF1SH9LD39G020988)
1. Cand a fost montata instalatia GPL? Este cumva instalatie cu lubrifiere (flashlube)?
  - 2016 instalație tomaseto cu lubrifiere
2. Cati proprietari a avut masina?
   Este luata din afara tarii? Daca da sunteti cumva singurul proprietar in RO?
  - Sunt al 5 Lea din 2018 dar... sa răspund și la punctul 4
    A fost luata din tara de noua în Lessing la o companie , primul proprietar
    A ieșit din leassing și trecuta pe firma deci al 2 Lea
    Persoana care a condus masina in acea companie a cumparat-o pt el si a devenit al 3 lea dupa care a decis sa o treaca pe numele
    unei rude cu dizabilitati sa nu mai plateasca impozit si asa aceeasi persoana a focaut sa aiba 4 proprietari trecuti in carte eu fiind al 5 lea dar de fapt al 2 lea
3. Aveti un istoric de revizii/reparatii?
  - nu am avit nevoie decat de lucruri banale. O bujie , un filtru , o bucsa
4. Acceptati o verificare la reprezentanta/service oficial Subaru ( aici cred ca e mai greu, nu stiu daca e vreunul in Ploiesti ) ?
  - Nu este reprezentantă în Ploiești . Nu este nici o problema

La o cautare dupa vin pe rarom vad niste valori foarte dubioase la km inregistrati. Daca am voie pot sa pun si pdf, daca nu, vad cam asa:
2008 - pauza
13.11.2010 - 62842 km
17.10.2012 - 18000 km
22.10.2012 - 475609 km
15.11.2014 - 121953 km
14.11.2016 - 138700 km
09.11.2017 - 154765 km
13.11.2018 - 170336 km
12.11.2020 - 184219 km
« Last Edit: February 02, 2021, 22:58:26 PM by GabrielP »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #308 on: February 14, 2021, 23:19:51 PM »
pai si? ai vazut masina? sau te-a retinut ceva in raspunsurile vanzatorului? cam ciudat ca o are de 2 ani, consumul este mic, masina nu are probleme, si totusi pretul este care este.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #309 on: March 04, 2021, 14:52:08 PM »
Nu am fost sa o vad, am zis ca e cam complicat cu logistica ( ori sa mergem amandoi pana la Brasov, ori sa vina el in Bucuresti ), si intre timp a aparut alt XT in Bucuresti( https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-IDeBJ1Y.html#e0d27fd508 ).

Legat de asta din Bucuresti, am fost la diagnoza la SMT azi, am ceva facturi de la proprietar in Noiembrie/Decembrie 2020 (~13.800 RON) si o lista ( destul de lunga ) de ce nu e ok in momentul de fata la masina.
Inca astept email de la SMT cu devizul pt reparatii, nu stiu sigur daca e o idee ok sa o iau sau sa astept sa apara una cu mai putine probleme.

Ce a schimbat la ea cand a dus-o in service la final de 2020:
- bieleta antiruluiu fata
- bielete bara stabilizatoare fata/spate
- discuri + placute frana fata
- bujii
- distributie ( curea, pompa apa, intinzatoare si toate cele asociate )
- bucsa punte spate
- bucse brate longitudinale spate (anterioare)
- burduf interior planetara fata dreapta
- bucse mari bascule fata
- bucse inferioare bascule fata
- filtre ulei/benzina
Posibil sa mai fie cateva dar par sa fie incluse la pachet cu ce a fost nevoie pt schimbarea celor mentionate

Dupa ce am vazut-o/condus-o am gasit cam asta:
- nu merg reglate oglinzile (butoanele nu fac nimic)
- aripa fata dreapta e lovita (nu din vina lui, se rezolva pe asigurare)
- ambreiajul trebuie scimbat (prinde foaaarte sus)
- 2 puncte de rugina:
    - 1 pe aripa spate stanga jos deasupra rotii, mai mic decat unghia
    - 1 ceva mai maricel la capacul rezovorului

Devizul de reparatii include asa:
- antigel pierdut printr-o conducta ruginita (aia o va schimba proprietarul azi/maine)
- nivel ulei la minim ( a fost schimbat recent din ce mi-a zis proprietarul, probabil ~5.000 km )
- brida fixare baterie lipsa ( si asta suna a ceva minor )
- aparatoare noroi pe interiorul rotii dreapta fata ( suna a ceva minor de schimbat )
- rulmenti roti pe spate ( ambii trebuie schimbati, la SMT mi-au zis ca nu sunt scumpi rulmentii, dar ca ar fi lucrare de 2 zile )
- senzori nivel faruri rupti ( mi-au zis cam 1300 RON bucata )
- joc caseta directie + verificare burdufuri ( ziceau ca se cam vad ceva scurgeri )
- siguranta racord flexibil frana spate dreapta lipsa ( zicea ca e ceva chiar minor )
- protectii termice esapament ruginite / desprinse in fata ( trebuie schimbate, nu stiu cate de scumpe or fi )
- toba cam bate pe sub ea, au recomandat la o vizita anterioara sa fie schimbata, proprietarul a sudat-o, si intre timp a cedat
- mufa bobina piston 4 lipita

Intrebarea mea ar fi, merita oare luata si reparata presupunand ca o lasa la un pret ok, sau mai bine sa ma uit dupa ceva ce necesita mai putine investitii?
« Last Edit: March 04, 2021, 15:01:17 PM by GabrielP »

andea79

  • *
  • 4007
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #310 on: March 04, 2021, 14:57:27 PM »
la XT (si in general EJ turbo) te asiguri ca e ok motorul in primul rand si din pacate SMT la verificari din astea se uita la prostioare externe
fa un test de compresie si verificare presiune ulei la cald/relanti ...

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #311 on: March 04, 2021, 15:02:23 PM »
Cand am vazut toata lista aia, m-am panicat si am zis ca sa nu mai dau banii si pe un test de compresie, ca cel mai probabil nu va merita luata masina... :-[

Am vorbit initial cu WIM pt o verificare, dar a ramas sa revin dupa 8 martie ca era cam ocupat, si am zis ca mai bine sa merg repede cu ea la testat sa nu cuvma sa se dea...
« Last Edit: March 04, 2021, 15:09:32 PM by GabrielP »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #312 on: March 04, 2021, 15:09:05 PM »
Lista este incurajatoare. Pe celelalte le vei descoperi in lunile urmatoare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #313 on: March 04, 2021, 15:12:38 PM »
Intrebarea e.......sa imi dau ocazia de a le descoperi sau mai bine stau potolit? :))

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #314 on: March 04, 2021, 15:15:43 PM »
13800 lei pt o mana de piese schimbate....au inima.
Rulmenții spate is cam 150 lei bucata. Problema e șurubul ala lung. Nu se desface.Mecanicul meu a dat jos fuzeta cu tot cu brațe.


Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #315 on: March 04, 2021, 15:16:32 PM »
Asta mi-au zis si la SMT, de-asta mi-au zis ca e munca de 2 zile :).

Ideea ar fi ca probabil as putea sa negociez undeva intre 4.000 - 5.000 euro pt masina (cel mai probabil mai aproape de limita superioara), dar nu cunosc nici mecanic/service, nu am nici inclinatii catre reparat masini. Din acest motiv nu sunt sigur daca sa o iau si sa imi asum cheltuielile ce mai mult ca sigur vor urma, sau sa astept un exemplar mai bine intretinut ( nu vinde nimeni de pe forum un forester xt ingrijit?  ;D )
« Last Edit: March 04, 2021, 15:20:54 PM by GabrielP »

dan_b

  • 1234
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #316 on: March 04, 2021, 15:35:57 PM »
Consumul ala de ulei atrage atentia si poate insemna de la banalitati la alt motor.
Un test de compresie ar lamuri partial problema, care se poate dovedi mai ampla dupa eventuala desfacere a motorului etc.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #317 on: March 04, 2021, 16:17:53 PM »
Sa schimbi doi rulmenti la Subaru: 2 zile.
Sa dai jos motorul sa schimbi ambreiaj si distributie si garnituri capace tacheti, bujii, baie ulei si alte prostioare , repus motorul pe masina, si toate lichidele: 1/2 zi...  Cele mai nenorocite lucruri sunt acei rulmenti din generatia aia de Impreza/Forester.

Faza cu bobina lipita m-ar ingrijora cel mai tare. Ce s-a intamplat inainte de lipitura este intrebarea buna. Daca a dat cu misfire grav sau nu.
Si consumul de ulei cam da de gandit. Mult pentru 5k.

In rest, cum zice andea.
« Last Edit: March 04, 2021, 16:18:47 PM by MihaiFlorescu »

Arturito

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #318 on: March 04, 2021, 17:26:15 PM »
Testul de compresie e irelevant. Am mai scris pe aici. Aveam compresie ca la carte si manca 1l de ulei in 330km. Si daca ai dubii si nici nu vrei sa te legi la cap , cauta altceva.

andea79

  • *
  • 4007
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #319 on: March 04, 2021, 18:37:08 PM »
in unele cazuri ai dreptate dar in multe se vede ca something is wrong  si nu costa o avere si se face relativ rapid daca ai cu ce si stii cum :)