(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #340 on: March 12, 2021, 08:51:10 AM »
My bad, citisem aiurea 2015.
Oare astea din Suedia or fi de showroom de nu au km???

Tot ce vezi acolo inmultesti cu 10 la km. Au un sistem ciudat in a trece nr de km. Deci daca vezi 10000....masina are 100k . Am cautat si eu masina in Suedia, am vorbit cu vreo 3.., foarte greu sa comunici daca nu stii limba lor . Detalii minimale..si deloc flexibili. Am zis pas.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #341 on: March 12, 2021, 09:02:16 AM »
Se pare ca nu se omoara cu detaliile, am deschis la cea alba (cea mai ieftina) si are peste 100000. Am sa le iau totusi pe rand , sa ma uit.   MAi sper sa obin vreun feedback legat de cele din sua. As mai avea si niste intrebari despre Outback la care ar putea sa-mi raspunda eventual posesori. E ok sa le postez aici?

OBK din SUA nu cred ca are cineva de pe-aici. Eu as lua din SUA doar 2.4 turbo ...si daca e si noua..e si mai bine. Cred ca am vazut ceva importatori..daca nu vrei sa iti bati tu capul. Altfel ai sanse sa iei o masina dauna totala si reparata pe pamant European. Ai mare grija! Eu am luat OBK din Spania...este o piata mult mai larga fata de Germania. Cauta si aici : https://www.coches.net/segunda-mano/?Fueltype2List=2&MakeId=43&MinYear=2015&ModelId=308&fi=Price&or=1 . Am vazut deja 2-3 masini care se incadreaza in criteriile tale. Eu am luat o masina impecabila de la un dealer din Madrid .

https://www.coches.net/subaru-outback-25i-executive-plus-s-cvt-lineartr-awd-5p-gasolina-2018-en-barcelona-48385409-covo.aspx
Executive Plus este ultima varianta de echipare la ei...din ce vad lipseste doar clima in spate si incalzirea in bancheta spate..dar rar gasesti si cu dotarile astea, eu am vazut doar in Suedia.
« Last Edit: March 12, 2021, 09:07:53 AM by Sorin03 »

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #342 on: March 12, 2021, 09:10:34 AM »
Tot ce vezi acolo inmultesti cu 10 la km. Au un sistem ciudat in a trece nr de km. Deci daca vezi 10000....masina are 100k . Am cautat si eu masina in Suedia, am vorbit cu vreo 3.., foarte greu sa comunici daca nu stii limba lor . Detalii minimale..si deloc flexibili. Am zis pas.

Da, ei au mile scandinave, unde o mila este 10km.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #343 on: March 12, 2021, 11:58:58 AM »
Nu ai pastrat si tu surpriza pentru momentul in care masina era deja inmatriculata in Romania. :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #344 on: March 18, 2021, 01:02:39 AM »
Multumesc, Sorin03.  Imi pare rau ca nu m-am uitat la telenovele, as fi inteles mai usor limba. Oricum cifrele sunt clare   :'(. Posibil sa trebuiasca sa iau cu an/kilometri mai multi. Stie cineva cam cati km/problem free face face un outback benzinar in medie?  Eu imi propun sa fac cam 130000 dupa care mi-as dori ca altcineva sa-l gaseasca inca dezirabil.  O alta posibilitate ar fi  sa ma restring la XV, cu un portbagaj pe plafon si in anumite situatii sa las caiacul acasa. Sau copilul si bagajele lui, dar are doar 11 ani (si 43 la pantof) si va mai dura pina cand nu va mai avea  el chef sa plece in vacanta cu parintii...  Alt lucru legat de XV e ca nu am condus inca nici unul, am reusit sa probez doar outback-ul si forester-ul, intre care primul mi-a placut mai mult.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #345 on: March 18, 2021, 01:36:35 AM »
Planul meu diabolic cu SUA includea, eventual, si varianta in care as fi gasit una batuta de grindina, sau cu un accident usor fara airbaguri sarite sau roti strambe, adica care sa fie usor reparabila, fara probleme mecanice  si ieftina pe factura,  tocmai pentru a nu plati atata vama+tva. Ideea s-a nascut tocmai pentru ca am gasit in Germania masini, la preturi mai atractive, care erau import SUA. Am verificat una dupa VIN si a aparut cu dauna de 13000USD cu distrugere de suspensie. Am sunat la dealer si mi-a zis ca toate masinile lor sunt din SUA si toate au fost busite, dar nu era transparent legat de nivelul si tipul avariilor.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #346 on: March 18, 2021, 13:53:44 PM »
Preturile atractive pentru tine au fost si mai atractive ptr dealerul din Germania. Iar la americani nu se fac pomeni, desi sunt situatii in care masinile sunt declarate dauna totala desi accidentul nu afecteaza structura masinii ... dar nici nu ai garantia unei reparatii corecte/ complete.
XV e o varianta buna de luat in calcul, ai de unde alege din Vest, singurul inconvenient ar fi portbagajul. Sub 20k gasesti din 2017 cu pana in 50k km, varianta de 2.0 (1.6 sunt si modelul nou, dar personal nu as merge pe acea motorizare), cu care nu ar trebui sa ai probleme 130 k de'acum incolo

dan_b

  • 1234
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #347 on: March 18, 2021, 14:17:01 PM »
Cred ca e de vanzare XV-ul de drive test de la Auto Kino.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #348 on: March 18, 2021, 15:36:54 PM »
Cred ca e de vanzare XV-ul de drive test de la Auto Kino.

Este, dar sare de 30k

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #349 on: April 05, 2021, 14:22:28 PM »
Buna ziua,

As dori sa ma alatur si eu grupului cu un 2.0 SG5 din 2007:
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0x-ID7GGMBM.html#xtor=SEC-81

Credeti ca la un buget de 5k reusesc s-o pun la punct? Are o oglinda sparta, 210000km, GPL de 2 ani.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #350 on: April 05, 2021, 15:19:58 PM »
Presupun ca te-ai uitat peste istoricul ei.
Observ ca e in Ro din 2008 achizitionata din Germanica cu 9 luni inainte.

Vanzatorul spune ca are facturi la tot.
Daca distributia e schimbata, ce bani vrei sa bagi in masina? (revizia la cureaua de distributie e cea mai coatisitoare dintre revizii ~
se schimba si pompa de apa si recomandat bujiile si vreo rola de curea ~2200lei)
Schimb ulei si filtre.
Apoi vezi ce bate pe la ea.
Uleiurile la cutie/diferentiale sunt o bagatela. (le schimbi tu daca iti place)

Eu am luat una automatica cu GPL in noiembrie 2020 din Germania. Am bagat 1100E in ea plus cheltuieli cu tramsportul si documentele (civ, itp, inmatriculare, rca)  si ma bucur de masina.

Mecanicii buni ai marcii o sa iti recomande sa demontezi GPLul sau sa il folosesti cat mai rar doarece dauneaza motorului.
(eu cred ca depinde si de modul de exploatare, regim turat sau nu)
A facut (doar) ~23k km cu instalatia GPL. Nu e mult.
Citeste topicul despre GPL.
« Last Edit: April 05, 2021, 15:25:05 PM by radurus »
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #351 on: April 05, 2021, 15:24:56 PM »
Salut! Sa zicem ca mai negociezi cel putin cei 500 lei daca nu 1500, iti raman asadar 700-1000 euro pentru a repara ce trebuie reparat.

Din experienta mea este o suma minima necesara pentru o masina cu istoric verificat, deja pusa la punct, cu probleme deja cunoscute, la care oricum trebuie sa ii faci un schimb de lichide si ce mai e consumabil sau stricat deja stiut si cu un cost deja stiut.

Daca nimeresti sa nu aiba anvelope bune, deja ai spart jumatate din suma. Mai pui o distributie si adaugi inca o jumatate de suma. Fereasca de un ambreiaj sau amortizoare si deja dublezi banii alocati reparatiilor.
Apoi GPL... nu mai zic nimic.. cauta pe forum GPL si o sa vezi pareri si pareri.

Daca te duci sa o vezi, fa-i un test de compresie neaparat, verifica suspensia spate, starea franelor si fa niste franari de la 80-100 sa vezi daca bat. Fa niste plecari de pe loc cu rotile bracate la maxim stanga si apoi dreapta si vezi daca trosneste sau pleaca in socuri. Daca da, mai bine cauti alta, ori pregatesti toata suma de investit intr-un diferential si uleiuri de transmisie si rulmenti de diff.
« Last Edit: April 06, 2021, 11:23:13 AM by MihaiFlorescu »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #352 on: April 05, 2021, 15:40:16 PM »
Salut,

Multumesc de raspunsuri si pareri. Ma pricep cat de cat la mecanica (e un hobby vechi de 20 ani). Intrebare: pot demonta usor bujiile in vederea unui test de compresie (am compresmetru) - si la ce valori ar trebui sa ma astept? Proprietarul a spus ca o poate sui pe un elevator, iar verificarea am s-o fac personal.

Am citit parerile despre GPL (eu personal vin de pe un Peugeot407 2.0 benzina si un Terios 1.3 benzina ambele pe gaz de multi km - la Terios am refacut o singura data scaune supape- ghiduri).

Orice alte sfaturi sunt binevenite.

Multumesc,

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #353 on: April 05, 2021, 17:09:40 PM »
Computer de bord n'are sigur si probabil nici oglinda interioara electrocroma.
Cat despre buget, in 5000 euro nu o vei pune la punct decat daca a fost corect intretinuta pana acum.
Cum a zis si Mihai, o distributie cu pompa de apa si un set de cauciucuri si deja ai terminat bugetul. Vezi ca cauciucuri sunt, unele uzate iengal sau, mai rau, doua tipuri de cauciucuri pot dauna diferentialelor.

Pentru test compresie, accesul nu e cel mai facil, s'ar putea sa te chinui un pic daca esti la prima incercare. Valorile nu le stiu, dar daca le gasesc, pe pun aici.

Daca GPL nu a fost montat de mult si nici folosit incorect, sunt sanse mari sa nu fi afectat nimic la motor si sa te poti folosi de el si de'acum incolo
 

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #354 on: April 06, 2021, 00:59:54 AM »
Asa vorbiti despre subiectul GPL de parca montarea instalatiei inseamna stabilirea datei mortii motorului.
Amin, cruce la 150000km.
Aduna bani de reparatie de pe acum din economia de benzina pe care o faci.

Al meu are 200k cu GPL montat din prima zi in 2006 la germani. Asa reiese din acte. Ar trebui sa ma astept in orice moment sa sughita.
E posibil ca din 2018 sa nu mai fi functionat pe GPL ca nu apare TUVul de GPL (am toate hartiile)
Probabil ca il ajuta si cutia automata ca il tine uzual in regimuri de 1500-3000 rpm.

@op
Nu se compara reparatia de 4 pistoane clasic in linie cu chiulasa deasupra cu cea de la boxer (si cu 4 axe cu came) .

De aceea se insista pe intretinerea motorului cu strictete pentru ca daca ajungi sa il demontezi, decartezi sume incepand de la 1000 eur in sus.
De aia se schimba pompa apa si rolele odata cu distributia.
Un lagar/rulment pocnit si e praf motorul ca sare cureaua de la loc.

Presupunand ca banii nu sunt o problema, mecanicii sunt o problema, cei cunoscatori de Subaru sunt cam putini.

Dar tinand cont ca in US sunt multi mecanici buni si au tutoriale bune pe yt, impreuna cu experienta ta de mecanic de 20 ani, ai putea sa te perfectionezi pe boxer.

Am aflat ca am un vecin in cartier care are un Forester SH diesel si ca mereu repara la el (celalalt vecin nu l-a vazit functionand de multa vreme)
Spunea celalalt vecin ca a gasit rezolvarea la defectiunea cu arborele cotit rupt.
A dat gauri suplimentare pentru ungere la fiecare lagar al arborelui si la cuzineti.
Asa am inteles din povesti.
« Last Edit: April 06, 2021, 01:24:16 AM by radurus »
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

Cata WRG

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #355 on: April 06, 2021, 09:30:25 AM »
  Cred ca pentru a cumpara din SUA o masina, e bine sa vorbesti cu cineva care aduce masini de acolo destul de des si stie toate detaliile.
E o firma pe Giurgiului care aduce masini clasice din America , poate ti-ar fii de ajutor sa vorbesti cu cei de acolo.
Daca esti interesat , incerc sa te ajut cu un contact.



marr

  • 2204
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #356 on: April 06, 2021, 11:54:01 AM »
....
Credeti ca la un buget de 5k reusesc s-o pun la punct? Are o oglinda sparta, 210000km, GPL de 2 ani.
....

5k e bugetul total, sau bugetul de reparatii ?
PS: Si 5k ... ce ? Lei, euroi, forinti ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #357 on: April 06, 2021, 12:42:51 PM »
Salut

5k euro bugetul total, nu cel dedicat reparatiilor. Am citit aici pe forum despre problemele generate de GPL supapelor/chiloaselor de Subaru.

Incep sa cred ca ar trebui sa mai maresc substantial bugetul, eventual sa achitionez un auto care nu a avut anterior GPL.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #358 on: April 06, 2021, 14:41:02 PM »
Hai sa iti dau eu niste preturi la piese. La manopere nu am ca am pile la service.
Rulmenti diff central 800 lei 4 bucati
Distributie de la 1000 lei in sus
Ambreiaj de la 700 lei
Pivoti bucse preturi europene de la vw in sus
Rulmenti spate cam 150 lei aftermarket. Surub lung 150 lei.
Ulei cutie 4 l x 50 lei minim.
Pahare supape 15 euro bucata
Supape 7 euro
Kit garnituri 1000 lei.
Bujii 250 lei
Etc.
Nu e obligatoriu sa pice toate odată. Dacă mașina are măcar unele schimbate īn ultimii 50k tot e ok.
Consum benzina 10.5- 14 depinde de oraș și stil de condus.
Consum gpl +2l
Revizie simpla gpl 100 lei.
Filtru ulei OEM 60 lei
Ulei motul 150 lei 5l. Schimburi la 7k km

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #359 on: April 21, 2021, 23:33:36 PM »
P'asa ceva mi'as schimba XT'ul  ;D