(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #400 on: September 22, 2021, 09:54:19 AM »
Salut! Stie cineva ceva de masina asta? https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-legacy-2-0r-benzina-IDf8c7N.html#72a36cc4e1;promoted
Ar vrea un prieten sa mearga sa o vada, dar ma gandeam ca poate o fi vazut-o cineva, sau o stie, si poate sa dea mai multe detalii.
Multumesc!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #401 on: September 22, 2021, 11:56:19 AM »
Dacă e același proprietar, o știu de acum mulți ani. Era foarte îngrijită și omului îi plăcea mult. Avea revizii doar la SMT pe atunci. Merita văzută.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #402 on: September 23, 2021, 19:07:56 PM »
Multumesc de informatii!

Re: Out&Back
« Reply #403 on: September 26, 2021, 16:18:10 PM »
Salut!
Sunt un tare nacajit sofer de Mazda 3 2007, 1.6 diesel. Pe cat o iubesc pe atat o urasc. Ma simt tradat. Bine ca nevasta-mea ma intelege si chiar daca i-am arat un Subaru Outback 2008, 2.0 diesel a ales sa ramana in topul nostru pe primul loc in intentia de a cumpara o alta masina.

M-am reindragostit. Outbackul este exact de ceea ce am nevoie. Insa sunt niste aspecte care imi storc creierii sinu gasesc nicaieri ceva concret.

Am citit o gramada de forumuri care "urla" de-a dreptul sa fuc de acest model in mod special. Chiar si mecanicul meu (si el satul de mazda mea), cand a auzit pe ce am pus ochii, a zis doar un "Doamne feri!" dupa un moment de reculegere: "Fugi de ea! La astea daca moare motorul nu ai ce-i ace decat sa-i schimbi motorul.

Sa revin la nedumerire. Am citit am impresia tot forumul pana in prezent si, nu gasesc raspunsul la intrebare. Ceea ce imi provoaca sperante de a o cumpara.

Am fost cu ea la reprezentata in CLuj-Napoca. Toate bune si frumoase. Niste bielete sub nominal, niste placute de frana de schimbat, ambreiajul necesita atentie, si automatizarea la faruri defecta (pe care a si rezolvat-o - fixandu-le intr-o singura pozitie optima). "Simptom normal la modelele astea." Zise mecanicul.

Bun vine partea frumoasa.
Masina are 290 000 km. Motorul schimbat la aprox 200 000. Mi s-a spus ca e un motor euro 5. Cel original a fost euro 4.
Foarte tare zic. Citit fiind intr-ale outback-ului forumuri insfarsit l-am intrebat:

"La tipul acesta de motor, euro5, mai exista problema epica a vibrochenului? Pt ca am aflat ca daca se duce piesa asta, papa motor. Se schimba. Si stiu ca cei de la subaru "deconteaza" motorul. In ce conditii?"

Fara a clipi, mecanicul foarte serios si concret ma priveste co o atentie sporita (probabil realizand ca nu sunt un habarnist totusi, care vrea sa cumpere un subaru "ca-i fain"), si incepe sa-mi raspunda moment in care cred ca aveam vreo 200 cu 100 tensiune.

"Da si motorul asta are aceeasi problema cu vibrochenul."
 (Am murit... sperantele mele au murit si cu siguranta s-a vazut pe moaca mea ca imediat continua).
"Vibrochenul este dintr-un material imcompatibil cu celelalte piese de de asamblare. La vibratii acesta crapa, urmand imediat si blocul motor. Singura solutie este schimbul motorului."

Eu: Toate bune si frumoase, sa zicem ca daca moare motorul.... (moment in care mecanicul ma intrerupe:)
Mecanicul: De murit moare SIGUR, fara indoiala. Pretul 6000+ euro cu tot cu manopera transport. Se pune intrebarea doar cand. Am vazut motoare cu vibrochenul distrus si la 100k si la 300. Si asta nu va pot spune. Depinde foarte mult de stilul dumneavoastra de condus, pe unde circulati si cat de bine il intretineti."
Eu: Voiam sa intreb ATUNCI cand moare... stiu ca "Subaru" se poate deconta. In ce conditii?"
M: Da se deconteaza, dar doar in tara in care a fost cumparata masina. In cazul de fata Germania. Se poate trimite in Germania pe platforma si asteptati cel putin 6 luni. Fabricarea lui incepe doar in momentul receptiei automobilului in Germania.


Au mai continuat cateva discutii care au trecut pe langa mine, dar am ramas afon, afland tot ce voiam sa stiu.

Si iata-ma la voi.  Inca mai sper la acel Subaru. I`m spus vanzatorului ca ma gandesc. Ma gandesc de 2 saptamani si inca nu am luat o decizie. Variante mai am. Dar nu 4x4. Un vovo v50, 2.4 diesel. Nu-mi place impozitul, O seria 1 bmw, masina cunoscuta, si stiu ca e buna, dar e prea mica, si la nevasta-mea nu-i place negru. Singura ei conditie e sa nu fie neagra. Dar asta e alta dicutie pe alt subiect.
Imi doresc o masina de familie in care nevasta-mea sa poate sa isi puna dulapul de haine, 4x4 nu neaparat permanent. Mai am drumuri pe la Marisel,m si altele.

Insfarsit:
 Merita un subaru outback cu 290 000, motorul schimbat la 200 000. Se poate sta relax la drumuri lungi (1000km), fara sa iti pui problema daca tine motorul. Sau este doar o masina cu motorul schimbat si rulat 90k si vandut asa ca sa nu cada in urmatorii 30k.

Multumesc. Imi cer scuze de greselile de ortografie.
Sper ca cineva sa-mi spulbere sperantele, sau sa le intareasca. Urasc dilema asta.
« Last Edit: September 26, 2021, 16:23:09 PM by Lecroft »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Re: Out&Back
« Reply #404 on: September 26, 2021, 16:24:20 PM »
daca te stii si te simti norocos go for it :) altfel skip subaru diesel :)

Re: Re: Out&Back
« Reply #405 on: September 26, 2021, 17:26:08 PM »
Nu-s norocos deloc. Il caut pe aici pe forum. Mi-a dat viata sa car cat altii in 10 vieti.

marr

  • 2202
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #406 on: September 26, 2021, 20:02:33 PM »
E chiar atat de ieftin Outback-ul ăla ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #407 on: September 26, 2021, 20:48:29 PM »
Mai bine cauți benzina și închei drama.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #408 on: September 28, 2021, 08:14:49 AM »
1. Cum ti s-a zis, fugi de diesel. Unii au noroc si i-a tinut pana la 300k un motor, la altii le-a cazut inainte de 100k.
2. Iti place outback, as zice sa te uiti tot dupa un outback, dar banuiesc ca nu iti place impozitul la cel de 2.5. De ce nu cauti un Legacy? Au motoare de 2.0 benzina, as zice ca sunt suficient de puternice daca nu faci raliu, suficient de fiabile, si nici nu te ustura la taxe...
3. Daca vrei sa mai verifici Subaru prin cluj, lasa reprezentanta, sunt oameni competenti la noi in oras...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #409 on: October 10, 2021, 10:52:58 AM »
Interesanta echipare

I found this offer at .:

Subaru Impreza 2.0i e-BOXER Platinum STI-Sport STANDHEI
First Registration: 06/2021 Mileage: 1.750 km Fuel: Hybrid (petrol/electric), E10-enabled Power: 110 kW (150 Hp)
Price: €39,870

https://link.mobile.de?link=https%3A%2F%2Fsuchen.mobile.de%2Ffahrzeuge%2Fdetails.html%3Fid%3D332538259%26utm_source%3DsharedAd%26utm_medium%3Dandroid%26utm_campaign%3DDynamicLinkApp&apn=de.mobile.android.app&amv=690&st=Subaru%20Impreza%202.0i%20e-BOXER%20Platinum%20STI-Sport%20STANDHEI&sd=First%20Registration%3A%2006%2F2021%0AMileage%3A%201.750%C2%A0km%0AFuel%3A%20Hybrid%20(petrol%2Felectric)%2C%20E10-enabled%0APower%3A%20110%C2%A0kW%C2%A0(150%C2%A0Hp)%0A&si=https%3A%2F%2Fi.ebayimg.com%2F00%2Fs%2FMTIwMFgxNjAw%2Fz%2FxnsAAOSw39VhYd8K%2F%24_20.JPG&utm_campaign=DynamicLinkApp&utm_medium=android&utm_source=sharedAd

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #410 on: October 10, 2021, 21:44:08 PM »
Tare. Și evacuarea e simpatica. Nu am găsit specificațiile. După caii de pe mobile e Platinum cu pachet sti.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #411 on: October 12, 2021, 21:17:57 PM »
Patruj'da mii ptr o Impreza aspirata e mult, indiferent in cate locuri scrie STI pe ea

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #412 on: October 20, 2021, 18:34:53 PM »
Buna ziua! Membru nou aici, in cautarea unui Subaru. Am condus acum o saptamana un Forrester 2.0 din 2004, cutie manuala, 125cp si m-am indragostit de masina. 90% din drumurile mele sunt facute cu motocicleta, dar mi-as dori mult un Subaru care sa acopere restul de 10% … ploaie torentiala, zapada, mers cand este f frig afara, ocazional un drum pe A2 pana la Constanta sau un DN1 spre Poiana.

Aruncand un ochi online am gasit urmatorul anunt si as vrea sa va intreb ce parere aveti despre masina.

https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-forester-2006-205-000-km-intretinuta-sun-roof-benzina-IDff2qz.html

Nu sunt f priceput la masini, service-ul clar nu l-as face singur, nu cunosc absolut nimic. Orice sfat sau parere e binevenita! Multumesc!

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #413 on: October 20, 2021, 19:27:42 PM »
Atipic anunt din partea "iubitorului de SUV". Probabil pretul a fost punctul de atractie.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #414 on: October 20, 2021, 19:34:50 PM »
Anvelopele sunt muci. Suspensia spate e complet dusa. Aici ai cel putin 1000 euro de bagat in cele doua.  In rest trebuie vazut ce inseamna "intretinuta".

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #415 on: October 20, 2021, 21:52:07 PM »
Anvelopele sunt muci. Suspensia spate e complet dusa. Aici ai cel putin 1000 euro de bagat in cele doua.  In rest trebuie vazut ce inseamna "intretinuta".

Anvelopele nu sunt o problema, oricum orice masina as lua intentionez sa o echipez cu anvelope noi, mai ales iarna.

Suspensia de unde iti dai seama ca este dusa?

Ar trebui sa verific ceva anume? Vineri ma duc sa o vad. Propietarul spune ca este luata de noua de el, din Romania si ca are facturi doveditoare pt tot ce s-a facut. Ah si a spus ca distributia nu a fost schimbata pana acum.

Any tips and tricks? Sau recomandari privind alte masini Subaru care ar fi acum de vanzare? Sunt interesat se Forrester sau Impreza cu un buget nu tocmai impresionant de 9000 de euro.

WIM

  • 670
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #416 on: October 20, 2021, 22:09:54 PM »
Ah si a spus ca distributia nu a fost schimbata pana acum.

Atunci ar fi bine ca masina sa ramana la proprietarul actual. Se pare ca are darul de a contorsiona spatiul si timpul astfel incat regula celor 6 ani / 100.000 km sa nu se aplice acelui Subaru pe care le detine. Si sunt convins ca atunci cand il va instraina regula aia va reveni in forta asupra noului proprietar.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #417 on: October 20, 2021, 23:07:04 PM »
Daca masina are 15 ani si 200k km si inca are distributia originala, e clar cat de bine intretinuta a fost. Si sa mor de inteleg cum poate spune ca nici in urmatorii 5 ani nu necesita interventii majore.
Eu as sta departe de ea, mai ales daca nu esti dispus sa iei masina de la vanzator pe platforma si sa o duci direct la un service ptr distributie si o inspectie f amanuntita ptr a inlocui tot ce tine macar de minimul de siguranta pe sosea

Colegul WIM are service si cred ca te'ar putea ajuta cu o inspectie, ia legatura cu el si vezi daca e liber, dar sincer nu cred ca masina asta e ceva de neratat

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #418 on: October 20, 2021, 23:23:35 PM »
Daca bugetul tau e de 9000, poti incerca si asta, masina e de pe forum si cred ca sunt cativa colegi de forum care o pot recomanda

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #419 on: October 21, 2021, 00:05:33 AM »
Daca bugetul tau e de 9000, poti incerca si asta, masina e de pe forum si cred ca sunt cativa colegi de forum care o pot recomanda

Pare f interesanta. Singurul lucru pe care mi l-as fi dorit ar fi fost cutia automata, dar cred ca pot trece peste acest aspect.

Masina este de pe forum? Are cumva un sub dedicat? Sau ai idee ce user este propietarul?