(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Muttley

  • 4913
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #480 on: February 03, 2022, 13:31:02 PM »
Tre' mers acolo si verificata. Poa' sa fie putrezita, lovita, reparata, cu mecanica praf, cu interiorul rupt, inundata, vomitata, folosita la pizza delivery, la offroad, la tinut gaini, samd.
Deci NU merita cumparata, doar merita vazuta in vederea cumpararii, ce-ntrebare-i aia...

Daca masina e in stare ok, pretul e foarte bun. Daca nu, nu.
WRX SW 2002

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #481 on: February 03, 2022, 13:37:27 PM »
In primul rand trebuie lamurit cum e cu vanzatorul care nu e proprietar, cerute niste poze mai detaliate si vazut istoricul. Daca inca e totul ok, merita facut un drum, pretul nu e mare, daca masina nu e cazuta dpdv mecanic, iar pe dedesubt nu e rugina

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #482 on: February 03, 2022, 14:36:15 PM »
In primul rand trebuie lamurit cum e cu vanzatorul care nu e proprietar, cerute niste poze mai detaliate si vazut istoricul. Daca inca e totul ok, merita facut un drum, pretul nu e mare, daca masina nu e cazuta dpdv mecanic, iar pe dedesubt nu e rugina

Daca esti mai aproape de Timisoara merita, dar sa faci un drum Buc-Timisoara doar sa o vezi cred ca este mai greu.




Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #483 on: February 03, 2022, 16:44:01 PM »
Eu am luat Foresterul din Baia Mare (in 2013, cand inca SG'urile erau tinerele), altii au cautat prin Europa, deci un drum de Buc - Timisoara nu e ceva de nerealizat.
Dar, repet, asta dupa ce ai verificat ce se poate verifica de la distanta. Daca vanzatorul stie ca masina are probleme, odata ce incepi sa ceri prea multe detalii la distanta, probabil va uita sa mai raspunda ...
« Last Edit: February 03, 2022, 18:52:22 PM by andrei0241 »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #484 on: February 03, 2022, 18:36:56 PM »
La cat de greu mai gasesti un SG curat...as spune ca Timisoara e aproape de Bucuresti  :angel:
Plus ca parca mai sunt colegi de forum din TM.
Where there's a will, there is a way!
« Last Edit: February 03, 2022, 18:38:14 PM by Ilie »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #485 on: February 03, 2022, 19:04:37 PM »
Tipa pozele ca-i samsar. Nu stiu care dintre voi ati facut astfel de poze cand ati vandut masina.
Nu ma pricep si nici nu ma bag. Dar alea nu-s poze facute de un novice care-si vinde cazanul.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #486 on: February 03, 2022, 19:13:04 PM »
Tipa pozele ca-i samsar. Nu stiu care dintre voi ati facut astfel de poze cand ati vandut masina.
Nu ma pricep si nici nu ma bag. Dar alea nu-s poze facute de un novice care-si vinde cazanul.
Si samsarii e oameni  8)
Acum ca e sau nu samsar..spaga lui. Si samsarii pun mana din cand in cand pe cate o masina buna la care nu prea au ce sa rujeze. Ca mai "mananca si gura lor ceva", asta e alta discutie. Daca era plina piata si aveai de unde alege, poate anuntul nu era de luat in considerare.
Sunt poate eu mai optimist..dar de multe ori, speranta moare ultima..
Eu am luat masina, dintr’un parc auto din Sofia..

Google confirma, insa asta nu inseamna ca masina nu ar fi buna..

« Last Edit: February 03, 2022, 19:30:54 PM by Ilie »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #487 on: February 03, 2022, 20:00:01 PM »
Deci ca nu vanzatorul e proprietar, poate insemna ca masina a fost un fel de buyback si atunci sunt sanse mai mici ca masina sa fie petarda, ca nu s'ar incurca un samsar sa ia la schimb asa ceva.
Si nici n'are de gand sa devina proprietar in acte, ci doar cauta sa o dea mai departe sa revina la marcile pe care le cunoaste :)

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #488 on: February 07, 2022, 19:34:49 PM »
Ceva păreri despre...?

https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-legacy-2-0-IDfz8x1.html

Cum este cutia automata? Ce probleme are?

Mulțumesc

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #489 on: February 07, 2022, 20:10:19 PM »
Cutia nu ar trebui sa aiba probleme daca uleiul a fost schimbat la timp. Cel mult am mai vazut probleme la capetele de planetare la km multi si ceva abuzuri. Cutiile cu probleme au fost pe masini la vanzare la care s-a constatat un nivel scazut al uleiului si intervale de service lungi.

Am condus exact modelul respectiv acum ceva ani, echipare similara, acelasi an etc. Eram interesat sa il cumpar dar nu m-am inteles cu proprietarul. Masina se misca bine. Este pentru standardele de astazi o masina usoara.
Pe foresterul actual am acelasi tip de cutie. E ce trebuie in oras. In afara doar cu o usoara mangaiere ma simte cand vreau sa fac o depasire si imi trece in treapta inferioara, ceea ce de multe ori pentru 2.5 turbo este suficient cat sa fac o depasire decenta.

Pe sport tin minte ca o lasa destul de mult sa se tureze pentru un condus in ritm alert, iar daca vrei ceva mai mult control, raspunde foarte bine in modul manual care inseamna mai mult treptele 2-3 in care vei sta mai tot timpul. Fiind 2.0 aspirat, va trebui sa o duci pe la un 4500 ca sa simti cum trebuie motorul ala. 

In modul normal de condus (adica Drive) nu imi place ca uneori o tine subturata pe la 1200-1300 RPM, preferand treapta mai mare de viteza in loc sa o tina la 2000RPM in treapta inferioara la mers linistit.  Asa ca dupa ce se incalzeste, prefer sa o trec in Sport si atunci chiar si la mers linistit schimba pe la 2200, si cade in 1400 minim si trece imediat in inferioara daca vreau sa accelerez. Pe cand in Drive o mai lasa in treapta superioara daca acceleratia nu este apasata mai mult de x% (adica putin si incet).
Din punctul meu de vedere, acest lucru economiseste foarte putin carburant, uneori chiar consuma mai mult si in schimb poate duce la probleme de ungere, uleiul de motor avand o presiune mica.

PS este 4EAT cu overdrive, adica se comporta ca si cand ar avea 5 trepte.
« Last Edit: February 07, 2022, 20:20:45 PM by MihaiFlorescu »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #490 on: February 07, 2022, 21:12:15 PM »
Cutia nu ar trebui sa aiba probleme daca uleiul a fost schimbat la timp. Cel mult am mai vazut probleme la capetele de planetare la km multi si ceva abuzuri. Cutiile cu probleme au fost pe masini la vanzare la care s-a constatat un nivel scazut al uleiului si intervale de service lungi.

Am condus exact modelul respectiv acum ceva ani, echipare similara, acelasi an etc. Eram interesat sa il cumpar dar nu m-am inteles cu proprietarul. Masina se misca bine. Este pentru standardele de astazi o masina usoara.
Pe foresterul actual am acelasi tip de cutie. E ce trebuie in oras. In afara doar cu o usoara mangaiere ma simte cand vreau sa fac o depasire si imi trece in treapta inferioara, ceea ce de multe ori pentru 2.5 turbo este suficient cat sa fac o depasire decenta.

Pe sport tin minte ca o lasa destul de mult sa se tureze pentru un condus in ritm alert, iar daca vrei ceva mai mult control, raspunde foarte bine in modul manual care inseamna mai mult treptele 2-3 in care vei sta mai tot timpul. Fiind 2.0 aspirat, va trebui sa o duci pe la un 4500 ca sa simti cum trebuie motorul ala. 

In modul normal de condus (adica Drive) nu imi place ca uneori o tine subturata pe la 1200-1300 RPM, preferand treapta mai mare de viteza in loc sa o tina la 2000RPM in treapta inferioara la mers linistit.  Asa ca dupa ce se incalzeste, prefer sa o trec in Sport si atunci chiar si la mers linistit schimba pe la 2200, si cade in 1400 minim si trece imediat in inferioara daca vreau sa accelerez. Pe cand in Drive o mai lasa in treapta superioara daca acceleratia nu este apasata mai mult de x% (adica putin si incet).
Din punctul meu de vedere, acest lucru economiseste foarte putin carburant, uneori chiar consuma mai mult si in schimb poate duce la probleme de ungere, uleiul de motor avand o presiune mica.

PS este 4EAT cu overdrive, adica se comporta ca si cand ar avea 5 trepte.

Mulțumesc frumos pt lămurire, vânzătorul este plecat din tara. Când revine îmi face și o filmare sa vad mașina.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #491 on: February 08, 2022, 08:33:37 AM »
Eu nu înțeleg discutile astea, dacă merita sau nu drumul dintr-un capăt in altul al țării doar ca sa vezi o mașina….după câte știu, exista o lista cu numere de telefon, membrii și locația lor.
Eu m-aș bucura sa ma sune cineva ca e interesat de un Subaru din timisoara și ca ar vrea sa il ajut cu o părere. Nu sunt nici eu super cunoscător, dar având SG (și Justy), cred ca am învățat destule deja, cât sa pot sa îmi fac o părere și mai sunt și alți subaristi prin timisoara care m-ar putea ajuta la o verificare mai amănunțită. Așa, măcar, e mai sigur ca are rost sa străbată cineva țara.
Eu (si știu ca si altii) cu drag as ajuta!
« Last Edit: February 08, 2022, 08:34:54 AM by Theophilus+Julsey »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #492 on: February 08, 2022, 09:06:39 AM »
Eu nu înțeleg discutile astea, dacă merita sau nu drumul dintr-un capăt in altul al țării doar ca sa vezi o mașina….după câte știu, exista o lista cu numere de telefon, membrii și locația lor.
Eu m-aș bucura sa ma sune cineva ca e interesat de un Subaru din timisoara și ca ar vrea sa il ajut cu o părere. Nu sunt nici eu super cunoscător, dar având SG (și Justy), cred ca am învățat destule deja, cât sa pot sa îmi fac o părere și mai sunt și alți subaristi prin timisoara care m-ar putea ajuta la o verificare mai amănunțită. Așa, măcar, e mai sigur ca are rost sa străbată cineva țara.
Eu (si știu ca si altii) cu drag as ajuta!

Este bine de stiut, multumim. Din pacate masina s a vandut :(

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #493 on: February 08, 2022, 09:26:22 AM »
Am văzut, dar am scris ca sa reamintesc și latura aceasta a forumului O0

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #494 on: February 08, 2022, 10:08:40 AM »
Daca tot a venit ideea indraznesc si intreb, este cineva din Brasov care poate vedea o impreza?

Multumesc frumos
https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-impreza-2-0-awd-impecabil-IDfNLbX.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=7
« Last Edit: February 08, 2022, 10:13:44 AM by spooky24 »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #495 on: February 08, 2022, 16:12:48 PM »
As putea eu, cu toate ca nu sunt tehnic dar daca vrei sa arunc un ochi, se poate de joi incolo.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #496 on: February 08, 2022, 16:18:42 PM »
As putea eu, cu toate ca nu sunt tehnic dar daca vrei sa arunc un ochi, se poate de joi incolo.

Multumesc, te anunt daca mai este valabil anuntul pt ca vanzatorul mai discuta cu cineva.

Ideea este ca actele tot in Bucuresti trebuie sa le facem, masina este din IF.




Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #497 on: February 08, 2022, 17:16:35 PM »
Ideal este sa se uite un ochi avizat (Autokino, SMT, mecanic de incredere) ca sa-si dea ei verdictul. Dupa poti avansa discutiile, asta daca nu se da pana atunci  O0
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Badea

  • 125
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #498 on: February 08, 2022, 17:20:11 PM »
Multumesc, te anunt daca mai este valabil anuntul pt ca vanzatorul mai discuta cu cineva.

Ideea este ca actele tot in Bucuresti trebuie sa le facem, masina este din IF.

Imi permit sa ma bag si eu...nu vrei mai bine un Forester? Astazi m-am hotarat sa il vand, il poti vedea in sectiunea "targ auto". Zic si eu, pt un pic mai mult, iei ceva mai mare si mai ok. Si nici nu mai mergi la BV. Toata lumea multumita:)

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #499 on: February 08, 2022, 17:32:53 PM »
Excedent de subaru pe piata sau am eu impresia?!