(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #520 on: March 21, 2022, 22:38:39 PM »
Subaru Outback 2.5 2007 136 626 km Benzina Combi   cam asa suna anuntul de pe autovit
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-2-5-ID7GXbAC.html
Raport RAROM :
https://drive.google.com/file/d/1zQv6LKOtviQC_WJbeAB70r8NJeDbb2Na/view?usp=sharing


PS Cat de mica / mare trebuie sa fie o lovit un Outback in lateral ca trebuiasca schimbate balamalele de la usi  ?


E dubioasa rau cartea. Adica a facut reviii la 2 ani dupa care in 2014 in 4 luni a mers de i-au sarit capacele si apoi a stat iar mai mult decat a mers.

Au pus uleiuri de tot felul, bujiile schimbate tarziu la 90k km  indiferent de ce spun cei din service ca asa spune Subaru, si nu apar alte lucrari. Imi este imposibil sa cred ca sistemul de franare nu a pus probleme la capitolul culise, mai ales in perioadele in care a stat mult. Nu scrie nimic despre ele. Suspensia spate poate ca sta cum trebuie dar peste denivelari o sa simiti ca nu este stabil spatele, la capitolul faruri se vede ca lupele s-au dus.

Partea buna este ca in mare arata bine la interior si la exterior. Deci ceva grija clar s-a avut de ea. Si nu ma refer la cum arata pielea neaparat, ca aia putea fi vopsita. Dar se vede la manerele usilor, butoane in bord, sertarul dintre scaune pentru pasagerii din spate de obicei se rupe, volanul fara rupturi la piele, covorasul fara gauri sub pedalier. Si pare sa mearga bine trapa, ceea ce e un plus.

Lovitura nu trebui sa fie puternica pentru a schimba balamelele. Trebuie sa fie bine pozitionata. :)


Daca te uiti dupa acest model, trebuie sa stii care ii sunt problemele comune si nu ai neaparata nevoie de service priceput daca sti la ce sa te uiti:
- garnituri chiulasa care de obicei se duc dupa 100.000 km si nu mereu cu scurgeri in exteriorul motorului, ceea ce faca sa fie mai greu de depistat problema, dar de obicei le vezi cum supureaza.  Schimbul de ulei tarziu si la fel si cel de antigel nu ajuta deloc in prevenirea problemei si din pacate putini sunt cei care au facut aceste schimburi cum trebuie
- generatiile Subaru 2005-2012 cam toate, dar in special legacy, outback si forester sunt extrem de fragile cand vine vorba de sistemul de franare. Se gripeaza culisele, se ovalizeaza discurile foarte repede, sunt teroare. Ori te obisnuiesti cu ideea, ori cauti altceva. Nu merge sa repari si sa mai vezi peste multe zeci de mii de km. Trebuie sa te astepti sa reapara dupa un an problema sau doar cateva mii de km timp in care totul a mers perfect, deci nu poti acuza montajul.
- probleme cu ventilatia, mai exact se strica actuatoarele pentru dirijarea fluxului de aer. O piesa relativ ieftina dar care necesita demontarea bordului
- evacuarea de obicei cedeaza la sectiunea Y din spate
- la modelul facelift ambreiajul este unul diferit si din pacate nu mai este regasit si pe alte modele din acelasi an, drept urmare e mai greu de gasit si ceva mai scump
- uleiul in cutie si diferential de obicei nu se schimba la timp. partea buna e ca in general rezista, dar si daca au fost lasate prea mult de obicei face figuri diferentialul central.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #521 on: March 21, 2022, 22:40:39 PM »
Asta isi arată vârsta. Arată cinstit.
Numărul e strâmb și bara fata nu se aliniază  perfect cu restul caroseriei, semn de accident.
Rămâne de aflat despre motor.

Merci mult ! Maine il sun pe propietar

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #522 on: March 21, 2022, 23:13:07 PM »
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-2-5i-ID7GXy6x.html#xtor=SEC-81

 :o ?

Aia clar nu e 2008, e modelul fara facelift, deci ar fi un maxim 2006. Acum c'o fi avand intr'adevar prima inmatriculare in 2008, e posibil, dar anul de fabricatie e cu totul altul.
Ca pret e f ok, raman bani si de interventiile obligatorii la o masina SH. La Bv ai si unde sa le faci, fara probleme, la AutoKino. Iar pentru verificare in Buc, cred ca iti pot recomanda colegii din capitala unde sa mergi
« Last Edit: March 21, 2022, 23:14:30 PM by andrei0241 »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #523 on: March 22, 2022, 12:45:21 PM »
Hello , am pus rotitele in miscare cu Outbackul de la Bucuresti , acum intrebarea unde pot face o inspectie la masina  in Bucuresti ? la dealership sau sunt oameni mai pasionati/tipicicari  pe care i-ati recomanda ?
  Ma intereseaza ca cineva sa imi faca o estimare realista la ce trebuie investit caci la 3500 euro nu am mari asteptari..

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #524 on: March 22, 2022, 13:05:37 PM »
E chiar primul subiect din aceasta sectiune a forumului: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3915.0.html

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #525 on: March 22, 2022, 13:49:15 PM »
https://drive.google.com/drive/folders/13EL0UKf9M8juki0MQGEwh8oPztM5WOsl?usp=sharing
Raportul de la RAR, raportul de la RAR cu daune si fotografii


MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #527 on: March 22, 2022, 16:30:19 PM »
S-a tot discutat despre masina asta. Evident ca a atras atentia multor posibili vanatori de chilipiruri. Un raport RAR arata ca a fost lovita pe toate partile de mai multe ori. Iar motorul cu GPL... pai astea pica toate garantat fara GPL. Deci probabil ca nici acolo nu e grozava treaba.

Acum na, si XT-ul meu acelasi an, acelasi model, pana si culoarea a fost vopsit pe bucati de mai multe ori si tot l-am luat. Dar vorbim despre altceva.

MyKe

  • 210
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #528 on: March 22, 2022, 18:08:03 PM »
Într-o perioadă nu mai era disponibil și credeam că tu l-ai luat.
Eram și eu curios de mașină până mi-a zis că nu e el proprietarul din carte.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #529 on: March 25, 2022, 10:16:31 AM »
S-a tot discutat despre masina asta. Evident ca a atras atentia multor posibili vanatori de chilipiruri. Un raport RAR arata ca a fost lovita pe toate partile de mai multe ori. Iar motorul cu GPL... pai astea pica toate garantat fara GPL. Deci probabil ca nici acolo nu e grozava treaba.

Acum na, si XT-ul meu acelasi an, acelasi model, pana si culoarea a fost vopsit pe bucati de mai multe ori si tot l-am luat. Dar vorbim despre altceva.

Nu am fost sa il vad dar mi-a zis ca a fost revopsit de 2 ori pe casco. Am si raportul de la RAR. Daunele nu sunt asa mari in raport. Oricum se poate verifica usor partea aia. Ce ma tine pe mine pe loc e motorul. Nu stiu daca exista vreo solutie sa il verifici ca e bun sau nu. Si daca trebuie refacut, cam cat costa asta la un garaj de pasionat?

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #530 on: March 25, 2022, 10:33:47 AM »
De verificat motor, in afara de o compresie, o diagnoza si o ureche "acordata" pe boxer, nu prea ai ce.
Iar de reparat poti ajunge si la 10k euro (e mentionat in josul paginii aprox 11k euro), deci nu e o varianta de luat in calcul, lasand la o parte timpul pe care il pierzi.
« Last Edit: March 25, 2022, 10:34:38 AM by andrei0241 »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #531 on: March 25, 2022, 11:02:23 AM »
Au fost mult mai multe de reparat pe langa motor  :).
Motorul a fost vreo 3000-3500 euro shortblock cu tot cu vama adus din state.
Mai adaugi vreo 500-1000 euro prezoane chiulasa, garnituri si reconditionat chiulase.
Si in final manopera.

Btw si al meu e de vanzare daca te tenteaza  ;D.
Unul ok mecanic sub 10.000 euro mai greu ( cel putin 2009+ )

Daca mergi pe rebuid/forged internals the sky is the limit 😂. Dar probabil daca nu sari calul ajungi putin mai scump sau cam pe-acolo ca piese.
Manopera depinde de cine lucreaza.
« Last Edit: March 25, 2022, 11:06:36 AM by GabrielP »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #532 on: March 25, 2022, 12:52:38 PM »
Dar la motorul aspirat 2.0 nu sunt cam aceleasi preturi la rebuilt? Sau ideea e ca aspiratul nu se strica?

Vad ca a redus pretul la 5000 eur. E ciudat ca e de ceva timp la vanzare si nu a fost nimeni de pe forum sa il vada. Sa ne zica de la fata locului cum e masina.
« Last Edit: March 25, 2022, 12:57:13 PM by wawessh »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #533 on: March 25, 2022, 15:54:33 PM »
Nu cunosc proprietarul sau masina, insa pare interesant daca ce zice in anunt este adevarat :)
Outback 2006 cu 72k km si cu mai toate dotarile.

https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-outback-prim-proprietar-IDfVfEv.html?reason=observed_ad

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #534 on: March 25, 2022, 18:46:18 PM »
Vad ca a redus pretul la 5000 eur. E ciudat ca e de ceva timp la vanzare si nu a fost nimeni de pe forum sa il vada. Sa ne zica de la fata locului cum e masina.


Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #535 on: March 25, 2022, 21:35:08 PM »
Nu cunosc proprietarul sau masina, insa pare interesant daca ce zice in anunt este adevarat :)
Outback 2006 cu 72k km si cu mai toate dotarile.

https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-outback-prim-proprietar-IDfVfEv.html?reason=observed_ad
Chiar ca e interesant, cel putin pentru mine, sa vad cum trage. Nu de alta, dar la 173 cp si motor nou, ma imping loganurile de la spate. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e cu 123 cp.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #536 on: March 25, 2022, 22:07:17 PM »
E greseala, are 121kW = 165CP si cica are 9.8sec ptr 0-100, dar tot ar fi mai rapida decat un Logan (mai ales pe reprize, unde conteaza cuplul)

marr

  • 2203
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #537 on: March 30, 2022, 10:23:10 AM »
Ha !
Fostul meu Forester a ajuns la vanzare !
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0d-ID7GY3W6.html
Inca se tine bine ...

PS: Aparent, cel care a achizitionat masina nu a facut prea multi km cu ea - daca retin corect, in 2016 - cand a plecat de mine - avea cam 195k km (si sub 10k km de la inlocuirea motorului) .
« Last Edit: March 30, 2022, 10:26:30 AM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #538 on: March 30, 2022, 14:11:46 PM »
Încă arată bine :).
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #539 on: March 31, 2022, 18:35:13 PM »
Un SJ XT - link - 2017/ 90k km/ 26k euro