(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #540 on: April 01, 2022, 23:18:30 PM »
Inca un SJ XT 2017 cu 21k euro.

https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-forester-subaru-forester-2-0xt-IDfYq6e.html
 
Aglomeratie de SJ XT la vanzare in Bucuresti  :o
« Last Edit: April 01, 2022, 23:20:31 PM by Ilie »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #541 on: April 01, 2022, 23:34:42 PM »
Si pe afara au mai aparut SJ XT'uri la vanzare fata de acum o luna si ceva. Si fiind "concurenta", au mai scazut si preturile putin

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #542 on: April 03, 2022, 11:32:11 AM »
Inca un SJ XT 2017 cu 21k euro.

https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-forester-subaru-forester-2-0xt-IDfYq6e.html
 
Aglomeratie de SJ XT la vanzare in Bucuresti  :o

Am vrut sa il iau eu, s-a dat a doua zi!  >:(

paniq

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #543 on: April 29, 2022, 11:00:05 AM »
Salut,

Ma uit de vreo juma de an dupa un forester SH 2.0 benzina cu cutie manuala si pilot automat (preferabil facelift/Euro5) si poate peste inca vreo juma de an cand termin creditul actual o sa si iau unul. Acum problemele mele sunt cam asa:
1. Sunt asa bune/fiabile masinile astea incat nu renunta nimeni la ele, ca nu prea vad multe la vanzare? se compara la fiabilitate cu ALH-ul meu? dar la consum? pot sa ii pun GPL?*
2. A adus cineva de pe afara recent? cum ati procedat? unde ar fi mai bine sa caut? stiti pe cineva care se ocupa cu asta - care poate aduce dar si verifica (eventual chiar chestii specifice Subaru)?

*(asta a fost ca sa vad cat tin subaristii la glume)

andea79

  • *
  • 4007
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #544 on: April 29, 2022, 11:16:10 AM »
daca termenul de comparatie este legendarul ALH ... not for you :)
(consum de 3-4 ori mai mare, service-uri specializate si piese de 30-40 de ori mai rare.. etc)

sa nu zici ca nu ti-am zis :)

paniq

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #545 on: April 29, 2022, 11:37:44 AM »
Nu zic.
*(asta a fost ca sa vad cat tin subaristii la glume)

Am trollat si eu putin la intrebarea 1 >:D
Chiar am ALH, dar pe ala vreau sa il tin in continuare pana cade tabla din jurul lui iar despre Forester am tot citit aici pe forum si stiu la ce sa ma astept.

Ce ma interesa mai mult erau punctele de la intrebarea 2, despre adus masina de afara

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #546 on: April 29, 2022, 11:49:14 AM »
Din experienta iti zic, nu iti bate capul sa mergi dupa masini care si’au trait viata in zone cu clima rece. E nasol cu rugina.
Ai sanse sa gasesti prin Italia sau Elvetia ceva masini interesante. Sau Bulgaria, mai aproape, ieftin de adus pe platforma fara batai mari de dap. Prin Sofia am vazut cateva parcuri mari care aduc Subaru faine l preturi foarte bune.
* am cumparat foresterul meu de acolo care in final s’a dovedit a fi o surpriza placuta.

Later Edit: nu ma refer la masini inmatriculate in Bulgaria ci la masini pe care bulgarii le aduc de pe alte meleaguri.
« Last Edit: April 29, 2022, 11:57:47 AM by Ilie »

MyKe

  • 210
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #547 on: April 29, 2022, 11:53:45 AM »
În aceeași notă cu fiabilitatea și consumul ALH-ului, dar Euro 5, cred că ar fi doar Toyota Prius (gen3).
Consumul unui 2.0 benzinar e între 8 (mai rar, extraurban, mers potolit) și 13 (mai des, mai ales urban). Media generală ar fi pe la 10 dacă nu mergi numai în oraș.
Sunt mai accesibile piesele originale dacă le iei din Țara Soarelui Răsare (sau din SUA).

Cu adusul de afară nu m-aș complica decât după o inspecție virtuală cât mai amănunțită (poze/filmulețe din toate unghiurile, mai ales pe dedesubt). Altfel, riști să pleci după mașină și să descoperi că e plină de rugină. Și doar dacă mașina merită, fiindcă sunt destul de scumpe acolo (un 2.0 E5 puțin rulat e peste 14-15k EUR în .de). Mai bine din Italia/Spania/Grecia, chiar și Bulgaria, cum zice Ilie. Ce buget (o să) ai?
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #548 on: April 29, 2022, 12:02:43 PM »
Subscriu.
Partea grea este sa gasesti o masina care sa corespunda cat mai multor obiective.
De adus, o poti aduce pe platforma de mai peste tot din EU fara batai mari de cap. Sunt multe firme care fac asta cu costuri minime.
Pentru Nordul Italiei, iti pot recomanda pe sotii Biris. Gasesti mai multe info pe forumurile moto si/sau google.

paniq

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #549 on: April 29, 2022, 12:20:43 PM »
Cu adusul de afară nu m-aș complica decât după o inspecție virtuală cât mai amănunțită
Pai, avand in vedere ca nu prea gasesc aici, pare ca va trebui sa ma complic, desi n-as fi vrut.

Ce buget (o să) ai?
Vreo 12-13 mii.

Mai bine din Italia/Spania/Grecia, chiar și Bulgaria, cum zice Ilie.
Ceva sugestii de site-uri auto de pe acolo? Ma gandesc daca stiti unele cat mai folosite, ca daca dau eu search pe google cine stie peste ce chestii obscure risc sa dau?

paniq

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #550 on: April 29, 2022, 12:28:52 PM »
Partea grea este sa gasesti o masina care sa corespunda cat mai multor obiective.
De adus, o poti aduce pe platforma de mai peste tot din EU fara batai mari de cap.

Problema mea e mai degraba despre verificat decat despre adusul in sine.

MyKe

  • 210
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #551 on: April 29, 2022, 12:50:48 PM »
milanuncios.com/coches-de-segunda-mano/
coches.net/segunda-mano/
automobile.it
quattroruote.it/auto-usate/
subito.it/annunci-italia/vendita/auto/
car.gr/classifieds/cars/search/
bazar.bg/obiavi/avtomobili
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #552 on: April 29, 2022, 12:53:30 PM »
Ceva sugestii de site-uri auto de pe acolo? Ma gandesc daca stiti unele cat mai folosite, ca daca dau eu search pe google cine stie peste ce chestii obscure risc sa dau?

Subito.it si autoscout24.it pentru Italia
Mobile.bg pentru Bulgaria

Bulgaria este aproape, daca din poze si video corespunde, nu pierzi mult sa tragi o fuga personal.

Cat despre Italia, poti lua legatura cu sotii Biris. Se ocupa ei de vazut, verificat si trimis pe platforma.

paniq

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #553 on: April 29, 2022, 15:32:05 PM »
Mersi mult pentru raspunsuri tuturor. O sa tin un ochi si pe acolo sa vad daca/ce mai apare.

Inca ceva:
cam care ar fi, dupa parerea voastra, o limita acceptabila de kilometri parcursi cu care sa o iau, daca as vrea sa o tin vreo 8-10 ani (facand 10-15 mii km/an)?
« Last Edit: April 29, 2022, 15:33:53 PM by paniq »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #554 on: April 29, 2022, 16:01:52 PM »
50-90.000km

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #555 on: April 29, 2022, 21:40:47 PM »
La o masina de 10 ani nu poti decat sa speri ca in inca 10 ani si 100k km nu vor fi probleme majore, indiferent despre ce marca vorbim. Cauciucul, in toate formele lui (furtune, burdufuri, bucsi, simeringuri, izolatii cabluri electrice) imbatraneste, tabla rugineste, plasticele devin casante. Eu am luat masina acum 9 ani cu ~9000 euro si cred ca am cam bagat cam tot pe'atat in ea pana acum, fara a fi in stare ireprosabila, dar nici nu mi'e ca ma lasa in drum (inlocuit suspensii+bucsi fata/spate plus, 2 distributii, ambreiaj, rulmenti roti si diferential fata, nimic deosebit). Eu am luat'o la 88k si am acum 145k km, deci ma incadrez in ce a zis Mihai

paniq

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #556 on: May 02, 2022, 10:40:27 AM »
la asa ceva ma astept si eu.
ce intrebam era cam cati kilometri sa aiba incat sa nu imi fie teama ca ajung sa ma lase motorul

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #557 on: May 18, 2022, 10:57:01 AM »

dan_b

  • 1234
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #558 on: May 18, 2022, 11:12:38 AM »
Pare prea ieftin. Si putini km vs anul fabricatiei. Plus lipsa poze interior - scaune, volan, unde ai putea sa vezi uzura.
Asta strict subiectiv.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #559 on: May 18, 2022, 11:14:13 AM »
Si eu zic ca e cam ieftina.....ce anume nasol incearca sa ascunda de o da asa ieftin.
Daca mai ai un ~5-7k euro rezerva pt urmatorul an s-ar putea sa fie ok daca mai negociezi.