(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

MyKe

  • 210
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #580 on: September 30, 2022, 23:31:30 PM »
Nu e mare lucru, doar ca trebuie dat motorul jos de pe masina :D
Folclor. La AK s-a putut și pe mașină, deși ziceau că dau motorul jos. ;D
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

andea79

  • *
  • 4007
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #581 on: September 30, 2022, 23:44:27 PM »
Folclor. La AK s-a putut și pe mașină, deși ziceau că dau motorul jos. ;D

daca vrei sa o faci cum trebuie trebuie scos motorul, daca o faci ... pe repede inainte  - se poate si fara ...

MyKe

  • 210
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #582 on: September 30, 2022, 23:53:16 PM »
Nu răsuci cuțitul în rană. :) Am agreat lucrarea cu motorul dat jos, dar am aflat apoi că "s-a putut și fără".
« Last Edit: September 30, 2022, 23:56:19 PM by MyKe »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #583 on: October 01, 2022, 15:57:37 PM »
Pai ce pot sa faca in plus cu motorul scos?
Nu sunt capacele pe acelasi principiu ca orice capac: garnitura noua, silicon in anumite locuri, si suruburile strnse la cuplu.

Asta mi se pare fantastic , sa trebuiasca scos motorul pentru a schimba garniturile de la capac si asta pana la 100.000 km.

Am schimbat cateva garnituri de capac, la motoare normale nu boxer. Insa la subaru nu m-am incumetat ... mi s-a parut ca  e putin spatiu de manevra, si e nevoiede ceva experienta, dar nu imposibil .
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

andea79

  • *
  • 4007
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #584 on: October 01, 2022, 23:45:24 PM »
exact spatiul e problema , care nu iti permite sa faci o curatare, verificare, etansare 100% ok fara sa scoti motorul iar in final scosul motorului la subarica chiar nu este rocket science sau mega time consuming ...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #585 on: October 03, 2022, 15:45:21 PM »
Va salut.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=351492004&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=12&pageNumber=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=relevance&searchId=89309a94-09e1-a930-dc3e-516411c7c473&ref=srp

Am fost sa vad masina si am ramas placut impresionat. Aveam asteptari joase, dar masina merge bine. Am condus-o cu amabilitatea proprietarului care e un tip super ok.

Verificata caroseria cu aparat de masurat vopseaua si este toata originala, mai putin barele vopsite in Germania pentru mici zgarieturi. Capota are 2-3 ciupituri reparate cu touch-up. In rest nu are nici o lovitura sau zgarietura. Ii trebuie un polish, dar chiar arata ca in poze masina. Am peste 40 de poze de la proprietar. Am si raport de pe carvertical pe care i l-am trimis proprietarului si acolo apare in 2017 ca sunt mici daune estimate la 500-1500 euro. Deci clar doar o vopsea la bara fata probabil, ca altceva ar fi costat mai mult.

Modificari: Chiar sunt omologate, instalate in Germania cu TUV si cu facturi de instalare si trecute la noi la RAR pe cartea masinii, ceea ce este un mare plus. Au trecut fiecare arc si amortizor in parte. Si geometria reglata tot in Germania cu fisa de reglaj. Tein Flex Z mi-a schimbat total parerea despre coilovers pe masina de strada. Chiar senzationala stabilitatea si nu o simti dura in mers peste denivelari, decat peste linii de tramvai etc. Evacuarea remus se aude bine si nu este foarte galagioasa la interior, si nici nu are drone in mers.

Are pe facturile de la reprezentanta si interventiile pentru cunoscutele probleme, si anume arcuri supape schimbate pe garantie si update de soft pentru ralanti-ul instabil specific acestui an de productie.

Proprietarul a fost transparent total si mi-a spus ca a luat masina cu bataie la motor, adusa pe platforma. S-a ocupat el si ceva ruda cu atelier auto de reparatie. Era un cuzinet de palier fugit. Dupa cercetari, posibila cauza ar fi siliconul gasit pe sorb ce bloca parte din circulatia uleiului, probabil ajuns in motor in urma interventiei la arcurile de supapa.
S-au pus cuzineti ACL (cred) si rectificat arborele, garnituri chiulase Cometic din cate isi aducea aminte, in rest in afara de curatare, plan chiulase si filtre noi nu s-au schimbat alte piese in motor (mna... fiecare cum considera). Motorul se aude bine, ralanti-ul stabil, apa nu a trecut de 92 grade chiar si in forja, si i-a dat si el, si eu. Fara ezitari, ralanti stabil, totul pare ok. Are poze cu piesele stricate si tot ce a dat jos de pe motor.
Uleiul la rece sa zic ca necesita un 200ml pentru a ajunge la full si el spune ca nu a completat in cei 2700km parcursi de cand a facut motorul, ceea ce inseamna ca nici nu a facut schimb de ulei ca nebunul de mine la cateva zeci si apoi cateva sute, mii de km  de la rebuild.
Am observat ceva umezeala la pasajul care duce spre cutia automata, clasica problema la acest model cu transmisie manuala unde placuta aia nu etansaza bine. El spune ca a pus silicon si nu ar trebui sa mai fie probleme, dar e de investigat. Ceva urme de ulei pe capacul de distributie dar pareau vechi, posibil de la ceva umplere cu ulei dar e de verificat mai amanuntit.

Directia ok, mergea drept, nu bateau jantele.


Ambreiajul facut din kevlar la baietii de la Harghita sau de unde sunt, insa din ce am inteles nu s-a schimbat tot kit-ul, ci doar discul.

Are galerie de evacuare fara catalizatoare, deci check engine in bord. Am verificat, asa este, m-am uitat in istoric si nu avea alte erori. Am putut vedea si cand au fost sterse erorile ultima data si erau in jur de 470km parca. El a lasat eroarea sa poata fi verificata ca nu este si altceva pe acolo. Am sters-o eu dar ramane in istoric. AFR-ul era 12.2 pe full gaz, nu stiu cat trebuie sa fie la aspiratul asta...

Bateria schimbata (si asta a fost o problema cunoscuta cu generatia asta).

Ceva urme de uzura pe scaunul soferului clasic Subaru.

Anvelopele toate aceleasi, toyo proxes, dimensiune 225/40/18 trecuta in carte, uzura destul de mare pe spate, si estimez ca ar trebui schimbate in 5-6000km sau depinde cum se merge.

Nu am avut cum sa o verific pe dedesubt pentru ca ne-a prins ploaia. Doar la capitolul frane ar trebui un set de placute in ceva timp, nu imediat. Discurile aveau o mica buza dar nu aveau striatii, erau uniform uzate, franeaza destul de ok in conditii de asfalt umed si ud cat am putut sa testez.
Nu am observat ciobituri pe la pasajele rotilor si nici macar rugina de suprafata pe amortizoare cat se poate vedea cu rotile pe masina si atat de coborata.

Schimb ulei cutie/diff prin 2016, deci ar fi de verificat. Poate mai apare si pe altele dar nu am stat sa caut prea tare si nici germana mea nu ma ajuta. Difful merge bine, am mers si incet si tare pe viraje stranse, a mers si el in driftooo mode si chiar e in regula.

Intra bine in toate vitezele si pe schimb rapid si la mers lejer. Singura treaba observata este ca uneori, stand pe loc, cand o bag in treapta I intra fara probleme dar se aude ceva, ca o mica lovitura ce nu se simte in schimbator, ci doar jos in cutie. Am citit pe net ca sincroanele pentru 1 si 2 sunt diferite si din caua lor mai poate face asa, altii spuneau ca din cauza uleiului. Nu stiu.. am avut ceva similar la Outback. Nu cred ca este o problema semnificativa, dar de stiut.

Pentru cine cauta asa ceva, recomand sa vorbiti cu Eric. Sper sa ajute informatiile de mai sus.
« Last Edit: October 03, 2022, 16:36:02 PM by MihaiFlorescu »


adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #587 on: October 23, 2022, 07:25:55 AM »
La 33K, Outbackul ăla e pomană.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #588 on: October 23, 2022, 18:54:28 PM »
La 33K, Outbackul ăla e pomană.

Scaunele arată mai uzate de 40000km.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #589 on: November 02, 2022, 19:35:32 PM »
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-wrx-sti-standard-ID7H5lBb.html

Daca stie cineva masina asta sau se va duce sa o vada, va rog lasati mai multe detalii :D.

andea79

  • *
  • 4007
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #590 on: November 02, 2022, 20:27:28 PM »
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-wrx-sti-standard-ID7H5lBb.html

Daca stie cineva masina asta sau se va duce sa o vada, va rog lasati mai multe detalii :D.

nu cunosc masina , nu comentez :) ( cu exceptia faptului ca 390cai sunt doar vise cu turbo de fabrica si injectoarede fabrica) daar in urma experientei pe care vad ca o ai cu foresterul nu este pentru tine, fara suparare, o zic doar sincer - o vei pune la vanzare in 6 luni max

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #591 on: November 02, 2022, 21:42:03 PM »
Acum sa fim seriosi sa dai peste 30.000 pe un subaru ...
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #592 on: November 02, 2022, 23:55:15 PM »
nu cunosc masina , nu comentez :) ( cu exceptia faptului ca 390cai sunt doar vise cu turbo de fabrica si injectoarede fabrica) daar in urma experientei pe care vad ca o ai cu foresterul nu este pentru tine, fara suparare, o zic doar sincer - o vei pune la vanzare in 6 luni max

Foarte posibil sa ai dreptate, dar parca nu as vrea sa judec marca dupa un singur exemplar care mi-a lasat un gust amar, dar nici sti-ul ala nu pare cel mai bun exemplar de masina in mintile ei 😅

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #593 on: November 03, 2022, 09:06:50 AM »
Gabi , mai bine fac o evacuare silentioasa la foresteru meu :)))))))))) si iti dau masina fiabila de 600hp
Detoate , STI sa fie

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #595 on: November 10, 2022, 10:15:06 AM »
Știe cineva mașina asta adorabilă? https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-forester-153200-km-IDfTGMI.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=3

Numai numărul strâmb îți poate povesti ce a pățit.
In rest arată bine ceea ce se vede in poze, cu excepția volanului și a cotierei care par abuzate.
Lipsesc scaunele fata și portbagajul din poze.
Nu cunosc proprietarul.
Jantele și cauciurile nu prezinta încredere.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #596 on: November 10, 2022, 13:34:13 PM »
Salutare! Sunt in cautare de un Subaru Forester SJ... si am dat peste anuntul asta pe net (https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0xt-cvt-ID7H5FLf.html). A fost poate cineva sa vada masina? sau aveti ceva sfaturi pentru cineva care este in cautare de un SJ? :)

kkennyy

  • 1763
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #597 on: November 10, 2022, 15:12:09 PM »
L-am vazut si eu ieri, e cam dubios de ieftin :) Trebuie verificat.
Forester XT SJ 2018

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #598 on: November 10, 2022, 19:59:16 PM »
Salutare! Sunt in cautare de un Subaru Forester SJ... si am dat peste anuntul asta pe net (https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0xt-cvt-ID7H5FLf.html). A fost poate cineva sa vada masina? sau aveti ceva sfaturi pentru cineva care este in cautare de un SJ? :)

Pe mine m-a convins la:
Unic Proprietar Inmatriculat Recent
Sport Edition - Pentru Cunoscatori *
Singura pe Țara la Configuratia Facuta
- * Euro 5 * - Motor 2.0 - Cp 240 * -
Navigatie Mare Vw Touch Screen
Auto Original fara Evenimente -
Structură Originală Fără Evenimente
Km Reali 187 mii Verificabili la Zi
-   Trage Foarte Bine
- Motor Cutie Ambreiaj Super Tehnic !!

Din exprimarea de mai sus se subînțelege ca e samsar, e adusă din Germania și nu stie sa vândă Subaru.
Unde apare cuvântul original, merita investigat.
E un samsar curajos. ;D
« Last Edit: November 10, 2022, 20:01:36 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1233
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #599 on: November 10, 2022, 20:25:22 PM »
Exact asta voiam sa spun si eu :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.