My new toy - Forester SG 2.0X
Subaru club Romania

My new toy - Forester SG 2.0X

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #40 on: June 18, 2020, 15:35:40 PM »
Egr ul e cel de după alternator.
Spre parbriz eu una din supapele pompei de aer secundar.
Referitor la a fost curățat....mai curata-l odată.2 șuruburi și 1 spray de frane. Și impulsuri pe pinii din extremitățile mufei.

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #41 on: June 18, 2020, 18:25:13 PM »
Pai pot sa-l dau jos fara sa desfac alternatorul si cureaua?!

Ce am gasit eu pe net presupunea desfacerea acestuia:



De asta am o retinere destul de mare in a face eu operatiunea...

dan_b

  • 1234
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #42 on: June 18, 2020, 18:29:56 PM »
Destul de greu, ca m-am uitat eu acum la a mea (este SH, dar tot aia e...).
Eu am renuntat, o sa merg la un mecanic, daca nu invata in continuare relanti-ul, pt ca acum pare ca asta face, e din ce in ce mai bine, deci poate nu e nevoie si de curatare egr (la mine, nu stiu in cazul tau care e sursa - cum ziceam, mai poate fi bujie, bobina).
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #43 on: June 18, 2020, 18:55:53 PM »
Bujia, bobina de obicei dau eroare. Nu trebuie sa aiba scule ca sa dea reset. Este suficient sa fi scos borna de la baterie.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #44 on: June 18, 2020, 21:06:43 PM »
Stai asa, are si benzinara EGR??
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #45 on: June 18, 2020, 21:21:28 PM »
Poate doar aspiratele, ca a mea n-are.
La aia mica am o teava metalica scurta care iese din chiulasa, intepata intr-un traseu de evacuare si se duce in admisie.
WRX SW 2002

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #46 on: June 18, 2020, 23:11:35 PM »
Pai pot sa-l dau jos fara sa desfac alternatorul si cureaua?!

Ce am gasit eu pe net presupunea desfacerea acestuia:



De asta am o retinere destul de mare in a face eu operatiunea...

Poți fără sa demontezi nik.
Ej204 are egr.din cauza de noxe de euro 4. O porcarie dar aia e

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #47 on: June 18, 2020, 23:28:03 PM »
Sa inteleg ca si EJ255 are? Tot euro 4...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #48 on: June 19, 2020, 14:27:44 PM »
Habar n-am. Teoretic are.Practic se vede

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #49 on: June 26, 2020, 09:17:56 AM »
Pana la urma, am lasat masina o zi in service pentru urmatoarele:

- curatare MAF:


- curatare clapeta acceleratie;

- schimbat bujii - da, am vazut ca intervalul de schimbare este de 90-100k km (a mea avand aproape 76k km), dar nu am gasit nimic cu privire la schimbarea bujiilor in cei 13 ani de utilizare si ma gandesc ca or fi de ajuns saracelor bujii. Basca faptul ca mi-a placut cum se invartea motorul la fostul SX4 de cand am trecut pe Denso Iridium TT, asa ca am ales acest tip de bujii si pentru Forester.

In plus, am facut si un plin cu Petrom 99...

Overall, imi place cum se misca acum motorul (chiar daca mai are unele momente de vibratii la relanti) - mult mai rotund. Pe tester nu a dat vreun mesaj, asa ca apa-paie-si-bataie.
« Last Edit: June 26, 2020, 09:20:55 AM by shpeedy »

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #50 on: June 29, 2020, 09:28:11 AM »
WE proaspat trecut am tras o fuga pana la tara si, ruland pe autostrada, am constatat urmatorul fenomen (strict dupa respectiva viteza - facut mai multe teste):



Desi zgomotul imi pare a veni dinspre partea superioara a habitaclului, m-am bagat si sub masina sa vad ce si cum, unde singura chestie nelalocul ei mi s-a parut a fi o trapa de acces  la ulei (parte a scutului de plastic), trapa ce nu mai avea un bradut din acela de plastic pentru prindere statea semi-deschisa - am rezolvat temporar cu o brida mica, dar pe drumul de intoarcere facea cam la fel.

Mentionez ca de cand am luat masina tot numai pe acelasi traseu am rulat, dar nu retin sa fi facut la fel (dar nici nu retin sa fi mers cu respectiva viteza, prin prisma anvelopelor mult prea uzate ce erau prezente pe masina). Masina are proaspat schimbate uleiurile (motor-cutie-diferential), inlocuit filtrele, bujiile, arcurile, rulment roata fata, curatate MAF si clapeta acceleratie.

« Last Edit: June 29, 2020, 09:35:16 AM by shpeedy »

Muttley

  • 4913
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #51 on: June 29, 2020, 09:50:07 AM »
Face ca Ignisul, cam la aceeasi viteza :D

Ai mai putea verifica reglajul capotei. Ar trebui sa aiba 2 tampoane mici din cauciuc la colturile farurilor. Alea-s filetate grosier, iar reglajul trebuie facut in asa fel incat sa nu aiba joc balamaua capotei cand e inchisa si, totodata, sa se inchida capota usor. E cam sweetspot, dar realizabil fara probleme.
WRX SW 2002

dmp

  • *
  • 195
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #52 on: June 29, 2020, 09:54:53 AM »
Parbrizul a fost inlocuit?
Daca da, este foarte posibil sa nu fi fost asezat perfect. Sau sa nu fi fost asezata bine garnitura.
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #53 on: June 29, 2020, 09:58:10 AM »
Face ca Ignisul, cam la aceeasi viteza :D

Ai mai putea verifica reglajul capotei. Ar trebui sa aiba 2 tampoane mici din cauciuc la colturile farurilor. Alea-s filetate grosier, iar reglajul trebuie facut in asa fel incat sa nu aiba joc balamaua capotei cand e inchisa si, totodata, sa se inchida capota usor. E cam sweetspot, dar realizabil fara probleme.

Face sens - la ultima vizita in service (saptmana trecuta) s-a umblat la far pentru schimbarea unui bec de pozitie. Posibil sa se fi deranjat ceva p'acolo. Ma uit...

Parbrizul a fost inlocuit?
Daca da, este foarte posibil sa nu fi fost asezat perfect. Sau sa nu fi fost asezata bine garnitura.

Nu, nu stiu sa fi fost inlocuit...

Multumesc mult!

Muttley

  • 4913
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #54 on: June 29, 2020, 10:05:29 AM »
Nu prea aveau de ce sa deranjeze tampoanele de capota, da' ma rog.

Asa arata:
WRX SW 2002

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #55 on: June 29, 2020, 12:19:07 PM »
Era ceva vant lateral?
Am avut si eu fix acelasi zgomot cand si cand, nu mai stiu daca la XT sau la aspiratul dinainte (adica fix ce ai si tu). Aparea doar cand era mai vant afara, cumva lateral, cred ca intra ceva in rezonanta ceva undeva, un element de caroserie, habar n-am. Simteam ca incepe sa faca dupa cum se intensifica sau nu cate o rafala de vant.
Repet, numai cu vant, cumva din fata-lateral (cred ca dreapta).
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #56 on: June 29, 2020, 12:28:48 PM »
Ieri nu prea a fost vant pe A1. Oricum, aceleasi simptome le-am avut si la intors pe acelasi drum in conditiile in care remediasem intrucatva chestia cu trapa din scut.

Am coborat acum la masina sa vad cum stau tampoanele alea si par a fi in regula.

Daca nu este ceva (de mecanica/suspensie/articulatii) grav, care sa cedeze in timp, nu mi-as face probleme. Oricum nu prea circul cu viteza, e chiar un bun indicator sa nu depasesc o anumita viteza.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #57 on: June 29, 2020, 19:09:20 PM »
Iti transmite cineva prin mine ca e chederul de la parbriz.

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #58 on: June 30, 2020, 09:06:09 AM »
Thx!

Asta e acuma, o sa merg cu viteza permisa pana se activeaza tiuitoarea. Si la un moment dat ma voi interesa de o demontare+remontare de parbriz...

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #59 on: June 30, 2020, 12:00:38 PM »
Daca ai parbrizul zgariat, mai degraba il inlocuiesti, costa 450 ron + 100 cheder nou.
Eu am avut 6 ani chederul in portbagaj (s'a desprins fix cand faceam testele ptr a cumpara masina), ptr demontare/remontare se cam codeau toti (zicand ca poate plezni parbrizul la demontare), asa ca pana la urma am mers pe inlocuire