My new toy - Forester SG 2.0X
Subaru club Romania

My new toy - Forester SG 2.0X

My new toy - Forester SG 2.0X
« on: March 31, 2020, 00:49:02 AM »
Am cont de ceva ani pe acest forum, fara a fi parte a comunitatii... Pana acum vreo doua luni...

Dincolo de continuarea fascinatiei pentru prima masina (Oltcit Club 11R 1984) din urma cu doua decenii, nu pot spune ca am crescut cu vreo obsesie deosebita pentru Subaru, dar mi-au placut de cand ma stiu 4x4-urile. In urma cu 10 ani, mi-am luat si prima masina noua - un Suzuki SX4 4x4, benzinar aspirat de 1.6 / 120cp. La cateva luni de la achizitie a venit pe lume si Juniorul familiei, SXu' devenind astfel tovaras de multe calatorii si amintiri in familie, precum si primul contact cu ce inseamna tractiunea 4x4. In paralel cu SXu' a urmat un Swift sh pentru sotie, pe care l-am tinut vreo 5 ani si care a fost inlocuit anul trecut cu un Ignis nou cu 4x4. Intre timp, SXu' - folosind ca sursa de inspiratie modificarile aduse Crosstrek-urilor in State si Aus - a primit arcuri MAD (lift-kit 2cm), AT-uri Yoko Geolandar G012 205/65R16, filtru KN, remap OBDtuning, HU Android, sonorizare Hertz etc. Sincer, ca inlocuitor pentru SX (si ca pas inainte) nu vedeam decat un XV benzina, dar preturile mi se pareau inca mult ridicate, chiar si la sh. Pana am ajuns la SG-ul de fata...

Totul a inceput prin Septembrie anu' trecut, cand ai mei parinti imi spun ca au mers in concediu in Grecia cu niste prieteni buni, cu un Forester mai vechi. Taica'meu imi spune ca l-a condus si el si ca i-a placut. Aflu ca este vorba de una din cele doua masini de serviciu ale prietenului, fiind folosita doar prin delegatii si concedii. Arunc si eu o vorba ca - in masura in care se pune problema vanzarii - sa dea de stire...

Pe la final de Octombrie aflam ca masina ar fi de vanzare, dar dupa 1-Ianuarie. Incepand sa pun intrebari si primind niste poze din concediu, aflu ca vorbim de un SG facelift, albastru-inchis (ceva lot pentru SRI ;) ), la vreo 75k km. Si, dupa lipsa gurii de admisie de pe capota, de un 2.0X...

Dintre Forestere, preferatul meu era SG-ul, dar versiunea pre-facelift (2002-2006). Dar, deh, nu poti spune 'nu' unui Forester in mintile lui, mai ales daca versiunea facelift vine si cu 158cp...

Continuand povestea, la inceput de Ianuarie imi manifest oficial interesul pentru masina si se intampla ca chiar de ziua mea sa o preiau pentru cateva ore in vederea unei vizite in service-ul SMT - desi aveam certitudinea ca masina a fost intretinuta relativ OK, avand un singur utilizator de la achizitie pana in prezent, vroiam sa aflu si o parere avizata si un eventual deviz sa stiu la ce sa ma astept. Devizul de cateva sute de Euro (preturi de Reprezentanta) nu reprezenta nimic urgent (niste rulmenti cam uzati la iesirea din cutie catre diferential, un rulment roata spate, o prindere la teava de esapament), iar tabla arata foarte bine in ciuda varstei. Si cateva chestii pe care le constatasem si eu:
- SLS-ul busit;
- anvelopele - de iarna - sunt niste Sailun-urile de prin 2011;
- masina are zgarieturi (urbane) in toate cele 4 colturi.

La inspectie la SMT:


Proaspat cumparata:


Prima baie:


Gata inmatricularea:


O iesire pana la tara (40km de Bucuresti):


Intre timp, pana sa inceapa #stamacasa, am apucat sa instalez un set de senzori de parcare, schimbate bieletele antiruliu, sudata prinderea rupta de la esapament si achizitionati doi rulmenti (fata, spate) de la roti. Deocamdata astept sa termin cu vanzarea SX-ului inainte de a mai baga ceva in Forester.

Salut pe colegii de pe Suzuki Club Romania (se stiu ei care) !
« Last Edit: March 31, 2020, 01:16:28 AM by shpeedy »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #1 on: March 31, 2020, 07:44:59 AM »
Bun venit! Să te bucuri de ea!

Muttley

  • 4919
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #2 on: March 31, 2020, 08:41:54 AM »
Salut!

Mda, cunostinta, concedii, km putini, si modelul asta, care am mai scris eu p-undeva ce "hal" de masina e.
Foarte norocos esti, sa va bucurati de ea!  :-[
N-ai zis nimic despre cum ti se pare, cum se conduce.

WRX SW 2002

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #3 on: April 07, 2020, 09:18:19 AM »
Stiu, @Muttley, iti urmaresc si lucrarile, si postarile (si aici, si pe celalalt forum)...

Despre cum se misca nu am prea multe de spus - doar ca-mi place (asa imperfecta cum e dpdv suspensie). Nu am facut prea multi km, pe parcursul lunii Februarie inca mergand mult cu SX-ul (pacat ca n-am avut prezenta sa scap atunci de el, cand piata inca misca - deh, asa e cand te atasezi de fiare). Iar din Martie a venit criza si am luat Foresteru' la purtare pentru scurtele drumuri la cumparaturi de pe langa casa...

Si SXu' e deja un mic tanculet cu modificarile facute, dar Foresteru' e deja altceva - pur si simplu nu simti cand treci peste obstacole (am prins si week-end-ul dupa zapada din prima jumatate a lui Februarie sa ma plimb putin prin Bucuresti cu el), iar resursele de putere, cel putin in traficul urban, se pun mult mai repede pe asfalt; cu remap-ul facut, SXu' se misca oarecum mai bine fata de unul stock, dar - la greutatea oarecum similara - Foresteru' se misca mai bine.

Saptamana asta am avut ocazia sa-i fac a doua oara plinul (juma de rezervor, mai precis) de cand il am in posesie si astfel sa vad si cum stau cu consumul real - 12.3% pe 190km, din care 90km la drum extern (DN+A1) si restul in Bucuresti pe distante (foarte) scurte. Ma declar multumit de consum.

Acuma astept sa se termine nebunia asta si sper sa vand cat mai repede SXu' ca sa ma pot concentra asupra Forester-ului:
- de schimbat rulmentii la roti (deja achizitionati - SKF);
- de facut o revizie completa - ulei motor am vazut ca lumea oscileaza intre 5w30 si 5w40 (eu am bagat in Suzuki-uri Motul si Eneos - cu astea sunt obisnuit; orice recomandare este binevenita); uleiuri transmisie (aici oscilez intre Motul si Castrol - am folosit din astea); lichid de frana (eu am mers pe ATE pe tot ce inseamna frane la Suzuki-uri pana acum); filtrul de aer K&N (asta am pe SX si m-am obisnuit sa-l curat si sa-l inlocuiesc singur - sper sa reusesc si la Forester); distributia inteleg ca a fost schimbata in ultimii ani (mai putin pompa de apa, dar vad ca nu are inca km pentru distributie);
- suspensia - amortizoarele au fost schimbate de curand (s-au pus Nipparts), dar as vrea sa iau un set complet de arcuri Ironman (nu prea ma omor dupa solutia cu flanse distantiere - sunt componente in plus adaugate unui sistem, deci risc);
- anvelope - trebuie sa renunt la Sailun-urile astea de iarna si ma gandesc la Yokohama Geolandar G015 (eu am G012 pe SX4 si sunt multumit de ele) in dimensiunea non-conforma de 215/65R16 (ma uit si dupa niste jante pe 15in pe care sa pun anvelope de iarna conforme 205/70R15 - sa am cu ce sa fac ITP-ul).

Dar sa treaca nebunia (sanatate tuturor!)...
« Last Edit: April 07, 2020, 09:55:17 AM by shpeedy »

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #4 on: April 21, 2020, 18:20:01 PM »
Buna tuturor!

Zilele astea am mai citit forumul cu privire la uleiurile de utilizat in Forester. Recunosc ca nu sunt pe deplin lamurit ce sa aleg...

Cum spuneam, sunt obisnuit de la Suzuki cu Motul si Eneos. Dar tot sunt multe optiuni - le-am bagat intr-un tabel si le-am transformat in poza:



Masina - inclin sa cred, dupa bidonul de 1L din portbagaj - are acum in ea uleiul Subaru (by Motul) 5w30, caruia i-am gasit specificatiile pe net (prima coloana).

Aceeasi dilema o am si la uleiul pentru transmisie...

As inclina spre Eneos Sustina 5w40, dar orice recomandare este apreciata.
« Last Edit: April 21, 2020, 18:21:09 PM by shpeedy »

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #5 on: April 21, 2020, 18:43:27 PM »
Salut!

Eu in aspirat am mers cu Eneos si motorul facea galagie. Acum merg, precum si alti colegi, pe Motul 5w40 si pare ok.

Spor!
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #6 on: April 21, 2020, 19:45:03 PM »
Multumesc!

Dar care dintre Motul-ele 5w40?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #7 on: April 21, 2020, 19:59:52 PM »
Scoate din lista tot ce contine eco sau clean in primul rand. Apoi ia-le pe incercate si vezi care se intelege cel mai bine cu motorul si mergi apoi doar cu acela. Arunca un ochi si la Amsoil European Series Classic 5w-40.

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #8 on: April 21, 2020, 20:01:37 PM »
Motul 5w40 X-Cess.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #9 on: April 21, 2020, 20:40:01 PM »
Strict din tabelul acela, pentru un benzinar nu as pune mana pe altceva decat pe X-cess. Doar ca eu nu (mai) sunt fan Motul...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #10 on: May 24, 2020, 16:40:43 PM »
Cu ploile astea mi-am dat seama ca am condens in farul de pe stanga. Din experienta voastra, este vreo sansa de remediere? Daca da, unde/la cine?

Daca nu, am gasit doua anunturi:
- un far ce pare nou - https://anunturi-auto.4tuning.ro/faruri/subaru/forester/far-subaru-forester-2006-2007-2008-stanga-57943582.html
- unul SH - https://anunturi-auto.4tuning.ro/faruri/subaru/forester/vindem-far-pentru-subaru-forester-din-2007-motor-59480263.html

Recomandari de alte surse?

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #11 on: May 24, 2020, 17:56:40 PM »
Din ce îmi aduc aminte cel sh din link ul 2 nu e original.Tyc parca.

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #12 on: May 24, 2020, 21:36:05 PM »
Din ce îmi aduc aminte cel sh din link ul 2 nu e original.Tyc parca.

Si asta e de rau? Intreb pentru ca nu stiu...

Cam asa se prezinta acum farul:



In alta ordine de idei imi strang cele necesare pentru revizie si mi-e neclar ce fel de antigel ar trebui sa iau, tinand cont ca cel prezent (schimbat naiba stie cand) este verde:



Cam asa arata cosul de cumparaturi:



Any input/feedback is highly appreciated...
« Last Edit: May 24, 2020, 21:49:00 PM by shpeedy »

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #13 on: May 24, 2020, 21:43:00 PM »
Cumperi niste mastic pentru faruri de la orice shop care vinde xenoane, lupe, etc., il desfaci la cuptor, il cureti, pui masticul nou si il bagi iar la cuptor.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #14 on: May 24, 2020, 23:00:16 PM »
Dai banii degeaba pe filtru KN. Ia unul obișnuit care sa fie cat mai aproape dacă nu identic cu cel original ca și dimensiuni.

Nu uita de inel etanșare buson de la baia de ulei. Cat despre motul, eu nu îți recomand, mai ales în cutie. Dar alegi ce crezi, ce îți place. Citește pe forum sau prin alte părți și vezi ce opțiuni mai ai.

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #15 on: May 25, 2020, 07:28:41 AM »
Multumesc, am pus si inelul - sper ca de asta e vorba.

Referitor la filtrul KN, m-am obisnuit cu el de la SX4 si mi se pare ca respira mai bine motorul. La fiecare 10k km il scot, il curat, il imbalsamez si-l pun la loc.

Referitor la uleiuri, crede-ma ca pentru cineva proaspat intrat in lumea Subaru, chiar daca este obisnuit sa citeasca inainte de a pune intrebari / a lua vreo decizie, nu este prea usor sa se descurce in multitudinea de alegeri exprimate pe forum. Motylgear am pus la un moment dat si in Suzuki-uri, vad ca unii folosesc si pe aici (inclusiv Autokino inteleg ca-l folosea/foloseste). Om vedea...

Muttley

  • 4919
Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #16 on: May 25, 2020, 08:36:45 AM »
La cutie, doar asigura-te ca e GL5.
Antigel, am uitat. Sunt topicuri pe aici lamuritoare, pe scurt, G12+ sau G11.
WRX SW 2002

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #17 on: May 25, 2020, 10:11:47 AM »
. Cat despre motul, eu nu îți recomand, mai ales în cutie.

Eu Motul folosesc in cutie.Probleme zero.

PS Uleiul in cutie la mine nu vede mai mult de 20k km /2 ani  O0

In motor am 8100 X-cess - 1 an sau maxim 8000 km - probleme zero(consum ulei in intervalul asta ~ 800 ml- poate 1L)

Ca sa nu apara discutii inutile-eu Motul folosesc la intervalele descrise mai sus.Nu sustin ca e cel mai bun, doar impartasesc experienta mea.
Si daca as folosi alta marca de ulei tot la aceleasi intervale as schimba uleiul.

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #18 on: May 25, 2020, 12:49:49 PM »
Si eu tot motul xcess pt motor. Interval de schimb 8000 km.motor cu segmenți și semeringuri de supape de 26000 km.consum ulei insesizabil.
În cutie am pus champion parca

Re: My new toy - Forester SG 2.0X
« Reply #19 on: May 26, 2020, 17:10:00 PM »
Perioada aia cand ai comandat de toate si astepti sa-ti si ajunga, sa faci si programare la service sa le montezi - hate&love, deopotriva...

Pe langa cele necesare pentru revizie si suspensie (arcuri KYB), am mai dat comanda si de interfata BT pentru HU-ul stock, si de AT-uri Yokohama Geolandar G015 215/65R16...

« Last Edit: May 26, 2020, 17:14:59 PM by shpeedy »