Vibratie in volan/masina la viraj subaru Outback 2010
Subaru club Romania

Vibratie in volan/masina la viraj subaru Outback 2010

Vibratie in volan/masina la viraj subaru Outback 2010
« on: June 11, 2020, 18:00:42 PM »
Salutare colegi.
Subarul meu are o bataie in volan cand virez tare spre maxim ....si se transmite pana pe spate. Am fost la mecanic si mi-a zis ca sunt duse bucsile de la puntea spate si de facut un unghi de fuga.....ce e interesant ca apare acesasta vibratie/fulare doar dupa ce fac cativa km.....la rece nu face
Ati intalnit asa ceva?
 Oricum o sa schimb bucsile...si fac unghiul....dar intreb daca v-ati mai intalnit ca sa stiu daca ma mai astept la ceva.
Multumesc

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Vibratie in volan/masina la viraj subaru Outback 2010
« Reply #1 on: June 11, 2020, 18:07:09 PM »
Salut! In primul rand, cel mai bine este sa deschizi un topic nou in sectiunea potrivita. Probleme ridicate in categoria de prezentare a masinilor si a membrilor nu vor atrage fani si nici raspunsuri. Am mutat eu mesajul tau in sectiunea de discutii.

Referitor la problema ta? Suna a problema de diferential. S-a discutat in mai multe locuri, dar cel mai mult aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3609.0.html

WIM

  • 670
Re: Vibratie in volan/masina la viraj subaru Outback 2010
« Reply #2 on: June 11, 2020, 19:38:24 PM »
Pentru a completa raspunsul lui Mihai, suna a diferential central uzat, adica a asa ceva:



Drenat de ulei cutia, demontat toba intermediara, scut termic cardan, cardan, angrenajul schimbatorului de viteze, capacul cutiei de transfer, extras cel vechi, pus cel nou, sigilat cu silicon, remontat in ordine inversa. Si schimbata garnitura de la busonul cutiei.

Succes daca vrei s-o faci pe cont propriu! Daca nu, te asteptam la noi  :)