Forester SH diesel- nu mai trage!
Subaru club Romania

Forester SH diesel- nu mai trage!

Forester SH diesel- nu mai trage!
« on: July 07, 2020, 18:39:23 PM »
Bună ziua, stimați colegi de forum, posesori de Subaru!
 Doresc să aduc în atenția dumneavoastră o problemă, cu care mă confrunt de câteva zile, si anume: Forester-ul meu diesel își pierde puterea în sarcină, mai exact, la urcarea unei pante...Calc pedala de accelerație la fund, dar abia urcă. Am sesizat că problema se acutizează atunci când este motorul cald. De exemplu, de dimineață, când am plecat la serviciu, a mers ok, dar la întoarcere, fiind foarte cald afară, abia am ajuns în vârful dealului. Locuiesc în Constanța, e vorba de o pantă, pe un drum național, nu cota 1400... Menționez că nu intră în limp mode, pe drum drept merge oarecum normal. Nu am nici un martor aprins în bord. Vă rog să-mi comunicați, dacă v-ați lovit de ceva asemănător. Orice sugestie e binevenită. Mulțumesc anticipat!

marr

  • 2202
Re: Forester SH diesel- nu mai trage!
« Reply #1 on: July 07, 2020, 19:44:07 PM »
Simptomele ma duc cu gândul spre cotul de la intercooler.
Cam așa se manifesta când e crăpat.
Sau, pierderea de,putere poate fi legată si de turbina - poate fi un colier slăbit si furtunul nu mai sta pe poziție când turbina generează presiune. Am pățit si un din asta.

PS: Locul postului era in aria tehnica nu in zona de prezentare a mașinilor ...
Poate-l muta un admin unde-i e locul.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Forester SH diesel- nu mai trage!
« Reply #2 on: July 07, 2020, 20:53:21 PM »
cel mai bine mergi la un service avizat. București sau Brașov.
Poate doar l-a prins regenerarea de dpf în panta respectiva.
« Last Edit: July 07, 2020, 20:57:57 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Forester SH diesel- nu mai trage!
« Reply #3 on: July 08, 2020, 09:46:28 AM »
Vă mulțumesc pentru sugestii! Astăzi am ieșit pe autostradă, de dimineață, și nu mai prezenta nici un simptom, din cele pe care vi le-am relatat. Trage de rupe, cum îi șade bine unui veritabil Forester. Daca se mai repetă problema, voi verifica inițial furtunul de la intercooler. Referitor la regenerarea filtrului de particule, am citit la alți forumiști că ar trebui să se aprindă un martor, atunci când se execută această operațiune!? La mine nu s-a aprins nici un martor, în jumătate de an, de când am cumpărat mașina.
P.S. Îmi cer scuze că nu am postat în secțiunea dedicată defecțiunilor, cred că eram prea supărat... : :'( :'(

Re: Forester SH diesel- nu mai trage!
« Reply #4 on: July 08, 2020, 11:13:38 AM »
Stai linistit , nu se aprinde nici un martor cand se regenereaza filtrul :) , se aprinde cand nu se mai regenereaza. Bafta si sa te bucuri de ea !

Re: Forester SH diesel- nu mai trage!
« Reply #5 on: July 08, 2020, 11:19:29 AM »
Stai linistit , nu se aprinde nici un martor cand se regenereaza filtrul :) , se aprinde cand nu se mai regenereaza. Bafta si sa te bucuri de ea !
Am înțeles.. :) Mulțumesc frumos!