Senzor presiune diferentiala Forester SJ
Subaru club Romania

Senzor presiune diferentiala Forester SJ

Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« on: August 13, 2020, 15:03:07 PM »
Salut subaristi,
Trebuie sa schimb  senzorul  presiune diferentiala ( DPF ) la al meu Forester SJ.
Ce sfat imi puteti da : OEM sau aftermarket de calitate ?
Ce branduri recomandati pentru aftermarket?
Mutumesc mult.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #1 on: August 13, 2020, 15:24:21 PM »
Am fost surprins de întrebare pentru ca la primele versiuni era in dpf.
La tine e scos pe bloc:
https://youtu.be/z3qDSyPdcUA
Nenea zice ca e numai OEM.
Ce nu mi se par ok sunt racordurile de cauciuc prelungire a celor metalice, dacă alea se duc, și senzorul citește prost.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

RLX

  • 140
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #2 on: August 13, 2020, 17:58:29 PM »
Nu cred ca ai multe sanse sa gasesti pe cineva pe forum care sa fi schimbat acest senzor.

Ce simptome are masina cauzate de functionarea defectuoasa a senzorului? Stiu ca pot fi confundate cu cele cauzate de probleme DPF si invers.

Intrebarea este oarecum dificila, senzorul aftermarket poate fi ca pret chiar sub un sfert din pretul OEM.

Presiunea nu ar fi atat de mare incat sa deterioreze racordurile de cauciuc, insa merita verificat avand in vedere ca toate racordurile de cauciuc si plastic se cam duc.

Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #3 on: August 14, 2020, 10:27:44 AM »
Se aprinde martorul DPF dupa numai 30 km parcursi (  in oras)
Cei de la AKI ( le multumesc foarte mult pentru profesionalismul in schimbarea short block ului) au facut full test ( diagnoza si teren)
si au decis ca filtrul trebuie curatat. In timpul inlocuirii blocului, am reparat si pompa turbo. Cei de la AKI spun ca alt defect( cod eroare, futune crapate ) nu exista.
 A fost facuta operatiunea de curatare la Odorhei si hei , din nou aceeasi problema. Din nou 7 zile de service dupa care am primit verdictul: filtrul DPF si senzorul trebuie inlocuite cu piese noi OEM. Total buget necesar : 1990 EUR, fara manopera.  Este un pret bun dar din pacate bugetul meu dupa lockdown e foarte subtire. Cei de la Odorhei spun ca , daca filtrul era de nerecuperat, nu se apucau de curatat si e logic, pentru ca ofera garantie 18 luni.
Vazind ca oferta de la AKI include si senzorul de presiune diferentiala, logica mea este sa schimb prima data acest senzor si sa vad daca problema se rezolva.
Insa logica mea poate fi afectata de caldura, asa ca astept cu maxim interes alte opinii care sa ma ajute sa utilizez in sfirsit , dupa 5 luni de service, acest minunat SUV.

RLX

  • 140
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #4 on: August 14, 2020, 11:49:01 AM »
Avand in vedere ca ai motor nou pe masina poti merge impacat pe  senzor OEM, dupa atata investitie cred ca merita motorul un senzor OEM dupa care sa stai linistit ca nu risti sa  investesti in senzori aftermarket in caz ca pica, si sa ajungi tot la senzor OEM.

Referitor la DPF, din moment ce ai garantie la lucrare si daca si dupa ce schimbi senzorul problema persista, nu ramane decat sa il trimiti la refacut la Odorhei.
« Last Edit: August 14, 2020, 14:05:33 PM by RLX »

Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #5 on: August 14, 2020, 21:17:08 PM »
Avand in vedere ca ai motor nou pe masina poti merge impacat pe  senzor OEM, dupa atata investitie cred ca merita motorul un senzor OEM dupa care sa stai linistit ca nu risti sa  investesti in senzori aftermarket in caz ca pica, si sa ajungi tot la senzor OEM.

Referitor la DPF, din moment ce ai garantie la lucrare si daca si dupa ce schimbi senzorul problema persista, nu ramane decat sa il trimiti la refacut la Odorhei.

Multumesc mult,

puiu

  • 787
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #6 on: August 14, 2020, 21:59:52 PM »
Avand in vedere ca ai motor nou pe masina poti merge impacat pe  senzor OEM, dupa atata investitie cred ca merita motorul un senzor OEM dupa care sa stai linistit ca nu risti sa  investesti in senzori aftermarket in caz ca pica, si sa ajungi tot la senzor OEM.

Referitor la DPF, din moment ce ai garantie la lucrare si daca si dupa ce schimbi senzorul problema persista, nu ramane decat sa il trimiti la refacut la Odorhei.

Vorbim despre o curatare de filtru de particule care e gandit la o durata de viata de 200.000. Daca masina e trecuta de 150.000 km...
Fa o diagnoza corespunzatoare la un service subaru. Verificat valorile masurate de senzor, pus alt senzor nou si data comanda cu diagnoza ca e filtrul nou. Luat contactul, lasata 10 -15 minute asa si reverificate valorile citite de senzor.
E posibil sa fie o alta problema in stadiu incipient care nu e detectata de ECM dar care are ca efect o functionare cu fum a motorului - egr care nu inchide corespunzator, racitor de egr cu probleme, ardere cu probleme la un cilindru - o valoare putin mare a unui injector/urma de ceva pe un piston, etc

RLX

  • 140
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #7 on: August 14, 2020, 22:07:38 PM »
@puiu, ne povestea mai sus ca toate verificarile si testarile au fost efectuate la Autokino.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #8 on: August 14, 2020, 23:11:46 PM »
Eu nu m-as grăbi la senzor. Cum verifici ca senzorul are probleme dacă filtrul e stricat ?
L-ai pus pe un dpf nou și a dat cu rest?
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #9 on: August 17, 2020, 21:42:25 PM »
Cei de la AutoKino au facut o diagnoza completa si mi-au spus ca nu ar exista alte probleme.
Realitatea este ca sunt profesionisti cu foarte multa experienta asadar am incredere.
Problema mea acum este sa gasesc varianta optima pentru cash flow  :)
Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat referitor la brandurile aftermarket care sunt cele mai fiabile pentru senzori in general.


Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Senzor presiune diferentiala Forester SJ
« Reply #10 on: August 17, 2020, 23:36:20 PM »
https://www.worldcarparts.co.uk/exhaust-pressure-dpf-sensor-for-subaru-forester-legacy-v-outback-xv
 Sa verifici codul componentei și  sa vezi dacă se potrivește la modelul tău.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20