Primul Justy, a doua mașina
Subaru club Romania

Primul Justy, a doua mașina

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Primul Justy, a doua mașina
« on: August 13, 2020, 08:25:22 AM »
Salutare tuturor. Doresc sa va prezint noua noastră piticuță.
Este vorba de un Subaru Justy din 2009, motor de Daihatsu/Toyota (1KR-FE) de 998cc, 69cp și 94Nm, in trei pistoane, cu distribuție pe lanț.
Sincer, nu știu dacă e locul potrivit pentru o astfel de mașina care cu toții știm ca nu e un Subaru adevărat...ioc AWD și ioc Boxer, dar cele doua mari embleme din fata și spate spun ca e un Subaru wannabe (mai sunt trei embleme mai mici pe volan, cheie și manual) . Mașinuța aceasta e o copie după Daihatsu Sirion, acest lucru fiind posibil din cauza legăturilor dintre Subaru și Toyota, care deține și Daihatsu (a mai fost vândută și sub alte mărci).
Părerea mea e ca e de admirat și ca exista și astfel de mașini. Subaru a ales sa vândă doar motorul de 1l, doar tracțiune fata (Daihatsu are și varianta 4WD), pentru a putea avea o mașina foarte economică și care poluează puțin, cu scopul de a reduce media modelelor Subaru. Deci eu as zice ca din cauza ca exista astfel de mașinuțe, ne putem bucura mai mult de modele de Subaru adevărate.
Mașina a fost adusă de cineva din Austria și eu urmează sa ii scot numere roșii și apoi sa o înscriu.
Nu am văzut sa aibă rugina și nici nu am auzit, cât am condus-o prin parcare, sa bată sau troncane ceva.
Probleme de rezolvat ar fi următoarele:
- înlocuire sau reparare parbriz, care in urma unei tăieri de iarba a fost ciocănit
-înlocuirea anvelopelor
-înlocuirea ștergătoarelor
-umplere cu freon și verificare sistem AC
-filtre și ulei, poate și bujii.
Sa nu cumva sa credeți ca as renunța la Forester, Justy e doar mașina care o sa îmi acorde timp pentru a rezolva, așa cum îmi place, problemele la Forester, și care normal, va avea consum cel puțin pe jumătate.
Sper sa rezolv cât mai repede cu înscrierea, sa treacă de RAR și sa fie totul ok :)
Drumuri bune tuturor și sa auzim de bine.





Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #1 on: August 13, 2020, 08:43:07 AM »
Daca spun ca e draguta masinuta par dubios?  :laugh:

Spor la treaba!
Sa va bucurati de ea!

P.S. Mi-a placut descrierea facuta de tine si incadrarea in marca.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #2 on: August 13, 2020, 09:32:55 AM »
Te-am vazut ieri cu platforma goala dupa tine. Deci asta era motivul...

Spor la treaba si sa va bucurati de ea! :D

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #3 on: August 13, 2020, 09:38:21 AM »
Felicitari pentru curaj si consecventa!
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #4 on: August 13, 2020, 10:41:15 AM »
Mulțumim tuturor de urări, abia aștept sa ma pot apuca de schimbat chestii la Forester...acuma pot sa o fac liniștit ca dacă e nevoie avem cu ce merge!
@AnduRace, trebuie sa ne întâlnim candva, deja când merg cu Foresterul prin oraș ma gândesc mai mult la ce fac, ca ma aștept sa fiu văzut  :police:

dan_b

  • 1233
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #5 on: August 13, 2020, 10:47:17 AM »
Masina exclusivista :)
Sa va bucurati de ea, sa fie economica si fara pretentii :D
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #6 on: August 13, 2020, 10:53:40 AM »
Să o stăpâniți sănătoși. Este genul de mașină în care bagi putini bani ca să o aduci rapid la starea ideală. Plus, motor mic, totul accesibil ușor, nici nu ai nevoie de manual să lucrezi la așa ceva și per total o să țină cu casa.

Subaru are in Japonia multe mașini de genul acesta,foarte interesante și economice (ceea ce pentru noi e ciudat) dar sunt construite după normele lor de protecție și euro ncap zice că nu e bine. Să îmi zică mie cineva cum este un Smart de 2 locuri sau fiat 500 mai sigur ca astea.
« Last Edit: August 13, 2020, 10:55:55 AM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2202
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #7 on: August 13, 2020, 13:23:06 PM »
Mishto masinuta !
Au avut, pe vremuri, cei de la Trakia Sibiu una (masina de curtoazie / frecat prin oras de catre unii angajati / etc).
Am fost de cateva ori cu ea si am ramas surprins ca pe cat e de mica pe dinafara, pe atat e de spatioasa in interior.
Si era si surprinzator de zglobie pentru motorizarea ei (probabil ca-i si foarte usoara).

PS: Da, in Japonia, Subaru are o serie de modele din categoria asta - ”key car” - pe care nu le vinde in afara.
E si o chestie de emisii / flota, dar, din cate stiu, la ei segmentul asta al masinutelor mici, este si foarte important dpdv al numarului de unitati vandute. De - oameni multi, spatiu putin ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Muttley

  • 4916
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #8 on: August 13, 2020, 13:44:06 PM »
E imensa asta in comparatie cu un kei car.
S-o folosesti sanatos, faina.
WRX SW 2002

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #9 on: August 13, 2020, 18:23:17 PM »
Multumim. După cate știu si asa cum a zis și Muttley, Justy nu e key car...e prea mare, va dati seama ce cutii de chibrituri sunt key cars, dar pana la urma, cred ca ideea lor e foarte buna in oraș.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #10 on: August 13, 2020, 21:57:55 PM »
Felicitări pentru achiziție! Arată bine pentru oraș.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #11 on: August 13, 2020, 22:03:48 PM »
Oaia neagra a familiei   :D

dmp

  • *
  • 195
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #12 on: August 13, 2020, 22:13:46 PM »
Felicitari!
Sa va bucurati de ea si sa o folositi sanatosi!
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #13 on: August 16, 2020, 00:39:06 AM »
Vineri am scos numerele roșii și astăzi am fost pentru prima data cu ea. M-a impresionat, suspensia nu bate și nu troncane, nu am observat sa aibă sunete de rulmenți, direcția răspunde foarte rapid...motorul...da...cam greu sa apeși accelerația și sa nu simți nimic. Cu toate astea, de fiecare data când ma uitam la vitezometru eram pe la 70-80, in a 4-a. Cutia mi se pare foarte lunga.

Muttley

  • 4916
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #14 on: August 16, 2020, 08:15:00 AM »
A mea e pe dos. 3000rpm in treapta 5 (ultima) la 85km/h, si e 1.5 cu 4 pistoane si 109CP.
Curios sa aiba cutia lunga. Poate e schimbata, are de diesel  ^-^
WRX SW 2002

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #15 on: August 16, 2020, 09:11:55 AM »
Ciudat, oare se potrivesc cutiile între ele? Oare și vreo una 4WD?? >:D
Am uitat sa zic ca se simte foarte spațioasă înăuntru, are 6 cup holdere și airbaguri cortina.
Așa evacuare subțire nu am mai văzut nicio data. :o

Muttley

  • 4916
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #16 on: August 16, 2020, 09:25:44 AM »
La a mea e bolt-on transmisia de 4grip, dar as strica-o. Nush de Daihatsu. Vezi-ti de treaba, parerea mea e ca la astea mici nu merita sa investesti. Spun eu, care bat spre 7ke investitie totala...
WRX SW 2002

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #17 on: August 16, 2020, 10:05:34 AM »
Pai nu am luat-o sa mai bag in una bani, dar ideile vin ;D

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #18 on: August 18, 2020, 21:38:45 PM »
Azi am schimbat uleiul și filtrul de ulei, am pus ulei original Toyota 5W-30, (pe eticheta de la motor scria ca a fost ceva Castrol 5w-30 înainte) și filtru Mann, ca cel de la e-piesa a zis ca nu e sigur ca cel original e ce trebuie, deoarece nu i-a dat după serie. As zice ca suna mai bine după schimb, dar nu știu dacă nu e doar părere!
L.E. Am descoperit acum, ca am dat sa spăl geamul din spate și a ieșit apa pe la centura in interior, ca și pe stâlpul din spate scrie ca mașina e dotata cu airbaguri cortina și spătarul scaunelor din spate are reglaj pentru doua pozitii. Am rezolvat și furtunul de apa care era rupt, acum spală geamul pe exterior O0
« Last Edit: August 19, 2020, 18:51:57 PM by Theophilus+Julsey »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Justy, a doua mașina
« Reply #19 on: September 14, 2020, 00:38:32 AM »
Primul rezultat la consum.
Am mers in oraș și doua drumuri de Timisoara-Arad. Pe bord, media a cam fost 5.8-6.2. De la plin la plin, a ieșit 5.87l/100km, deci clar nu e Subaru >:D

Partea mai puțin drăguța: am cumparat-o cu o crăpătura in parbriz...vineri am avut programare la schimbat, am dus mașina de dimineața, după vreo 4 ore ma suna și îmi zic ca noul parbriz nu se potrivește, l-au dat jos pe al meu și nu găsesc alt parbriz după serie...asta după ce le-am zis ca trebuie sa plec la 5. I-am întrebat de mașina la schimb sau reducere, au zis ca n-au de unde... asta e la Austroglass, ba încă am observat ca au julit vopseaua de lângă cheder de pe stâlp...pana la urma mi-au pus parbrizul vechi înapoi și am plecat in Weekend cu ea. Norocul lor ca nu mi-au luat bani pe prostia lor de demontat fără sa verifice întâi!! Sper sa găsesc pana la urma parbriz. Nici nu știu exact ce sa fac, sa merg tot la ei și după ce instalează parbrizul sa observ zgarietura? Sau sa o las balta și sa merg la alta firma?