suport biciclete pe carlig
Subaru club Romania

suport biciclete pe carlig

suport biciclete pe carlig
« on: September 04, 2020, 14:22:35 PM »
Saluatare!
Nu mi-e clar daca e ok sa postez aici sau trebuia sa ma duc in "diverse"... oricum, o sa scriu apoi eventual "ma mut" daca nu e ok :)

Vreau sa montez pe al meu outback 2009 un suport pt transport bicilete cu prindere pe carlig.  Nu prea gasesc info online despre care ar fi mai potrivit, si gasesc modele si preturi diferite. Inteleg ca mi-ar trebui un model cu rabatare si as vrea sa evit un sistem cu stopuri si semnalizare ca sa nu-mi complic viata :)
Aveti ceva recomandari, incercari, cunostinte legat de asta?

Exista si alternative mai bune pt suporturi biciclete? Cu alt tip de montare adica?

Multumesc :)

outback 2.0D '09

Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #1 on: September 04, 2020, 15:40:00 PM »
Eu stiu ca pe carlig sunt numai cu sistem de lumini si numar. Dar nu e o viata complicata... un numar in plus pe care sa-l asezi acolo, iar sistemul de lumini il conectezi la priza de pe carlig, ca la remorca.

Mai gasesti si cu prindere pe luneta, dar nu recomand, mai ales daca nu te rezumi la o singura bicicleta.

Apoi mai ai optiunea pentru suportul de bicicleta pe plafon, care s-ar putea sa fie cel mai costisitor (bare transversale + suportul in sine), dar probabil si cel mai sigur. Cel cu prindere pe carlig s-ar putea sa-ti creeze disconfort pe denivelari, sa fii mereu atent sa nu atingi cu rotile bicicletelor pe jos.

Eu pana acum am folosit numai pentru plafon, dar in momentul in care mai intervine o lada sau ceva, ajungi sa te rezumi maxim la un suport.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #2 on: September 04, 2020, 15:52:07 PM »
Eu am suport pentru luneta (Forester) si este foarte comod si robust. Cred ca alegerea modului de transport depinde foarte mult de cat de mult plimbi bicicleta dupa tine, carligul fiind cel mai util daca mergi mult.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #3 on: September 04, 2020, 16:14:11 PM »

Eu pana acum am folosit numai pentru plafon, dar in momentul in care mai intervine o lada sau ceva, ajungi sa te rezumi maxim la un suport.

Sunt pe aici care cara pe Forestere un portbagaj(mai ingust ce-i drept) + doua biciclete.

Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #4 on: September 04, 2020, 16:46:34 PM »
Eu stiu ca pe carlig sunt numai cu sistem de lumini si numar. Dar nu e o viata complicata... un numar in plus pe care sa-l asezi acolo, iar sistemul de lumini il conectezi la priza de pe carlig, ca la remorca.

Mai gasesti si cu prindere pe luneta, dar nu recomand, mai ales daca nu te rezumi la o singura bicicleta.

Apoi mai ai optiunea pentru suportul de bicicleta pe plafon, care s-ar putea sa fie cel mai costisitor (bare transversale + suportul in sine), dar probabil si cel mai sigur. Cel cu prindere pe carlig s-ar putea sa-ti creeze disconfort pe denivelari, sa fii mereu atent sa nu atingi cu rotile bicicletelor pe jos.

Eu pana acum am folosit numai pentru plafon, dar in momentul in care mai intervine o lada sau ceva, ajungi sa te rezumi maxim la un suport.


vazusem ceva modele fara stopuri si rabatabile, dar probabil nu sunt chiar cele mai safe.
Cele de plafon as vrea sa le evit, mai ales pt costuri, dar si pt ca nu am in plan sa fac distante mari cu bicicletele (avem 2 in dotare).
Acuma, ca tre atentie pe denivelari nu cred ca mi-ar crea mari probleme, ca asa cum am zis, nu am de gand sa fac distante mari si nici offroad cu bicicletele dupa mine :)))


Multumesc de sfaturi! :)
outback 2.0D '09

Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #5 on: September 04, 2020, 16:48:15 PM »
Eu am suport pentru luneta (Forester) si este foarte comod si robust. Cred ca alegerea modului de transport depinde foarte mult de cat de mult plimbi bicicleta dupa tine, carligul fiind cel mai util daca mergi mult.

Interesant, ia sa caut si de luneta! La astea chiar nu m-am uitat! Eu am 2 biciclete de pus pe el, zici ca e ok?  ::)

Multam fain  :)
outback 2.0D '09

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #6 on: September 04, 2020, 22:56:10 PM »
Thule RaceWay ii spune si este pentru 2 sau 3 biciclete. Eu am varianta pentru 3, am dus 3 si a fost ok. Un link pentru mai multe info este aici: https://www.thule.com/en-ro/bike-rack/trunk-bike-racks/thule-raceway-2-_-991001
Daca ai electrica atunci musai sa iei suport pentru carlig - cel putin asta mi-a spus cel de la care am luat raceway-u sh. Era la un moment dat pe olx un raceway pentru 2 biciclete, poate mai apar
« Last Edit: September 04, 2020, 22:57:34 PM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #7 on: September 05, 2020, 11:11:43 AM »
Thule RaceWay ii spune si este pentru 2 sau 3 biciclete. Eu am varianta pentru 3, am dus 3 si a fost ok. Un link pentru mai multe info este aici: https://www.thule.com/en-ro/bike-rack/trunk-bike-racks/thule-raceway-2-_-991001
Daca ai electrica atunci musai sa iei suport pentru carlig - cel putin asta mi-a spus cel de la care am luat raceway-u sh. Era la un moment dat pe olx un raceway pentru 2 biciclete, poate mai apar

Excelent! multumesc :)
outback 2.0D '09

kkennyy

  • 1763
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #8 on: September 05, 2020, 22:00:30 PM »
Salut. Dpmdv ideea e asa:
- faci doar distante scurte: suport plafon
- faci doar distante scurte și nu ai biciclete foarte scumpe: suport haion
- faci și distante lungi, īn afara țării, autostrăzi: suport carlig

Eu personal am avut de toate, diverse modele. Am rămas doar la suporți de plafon și de cārlig, le folosesc un funcție de distanță. Pentru plafon īți recomand Thule pro ride 591/593. Pentru cārlig nu cunosc exact modelele, te orientezi după greutatea și nr. bicicletelor. Recomand modelele cu număr și lumini, dar dacă totuși te hotărăști la cele simple (ex. Thule xpress 970) musai să fie Thule, altele nu sunt sigure.
Forester XT SJ 2018

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #9 on: September 07, 2020, 16:00:33 PM »
Eu am si am folosit numai de plafon. Am pus 3 biciclete, am mersi inclusiv in Grecia cu ele si am mers si cu 160. Mi se pare cel mai lipsit de griji mod.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #10 on: September 07, 2020, 16:11:50 PM »
2.5XT, 3 biciclete, 160 -> cisterna dupa tine?  ;D

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #11 on: September 08, 2020, 10:54:55 AM »
Am 2 pro ride si un Hangon 3 tilt Thule. Cel mai ok este cel pe carlig. Suportul actioneaza ca o suspensie sa zicem si se misca in functie de teren. De cand l-am luat pe cel de carlig nu le-am mai folosit pe cele de plafon.
Cele pe plafon sunt foarte rigide, galagioase, greu de folosit pe masini inalte.

https://www.thule.com/en-gb/bike-rack/towbar-bike-racks/thule-hangon-3-tilt-_-972000
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #12 on: September 08, 2020, 12:51:49 PM »
2.5XT, 3 biciclete, 160 -> cisterna dupa tine?  ;D

Cand ai XT cisterna nu lipseste, indiferent daca ai sau nu biciclete...  ;) ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Arturito

Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #13 on: September 08, 2020, 15:19:10 PM »
Tru

Re: suport biciclete pe carlig
« Reply #14 on: September 10, 2020, 13:57:09 PM »
Salut. Dpmdv ideea e asa:
- faci doar distante scurte: suport plafon
- faci doar distante scurte și nu ai biciclete foarte scumpe: suport haion
- faci și distante lungi, īn afara țării, autostrăzi: suport carlig

Eu personal am avut de toate, diverse modele. Am rămas doar la suporți de plafon și de cārlig, le folosesc un funcție de distanță. Pentru plafon īți recomand Thule pro ride 591/593. Pentru cārlig nu cunosc exact modelele, te orientezi după greutatea și nr. bicicletelor. Recomand modelele cu număr și lumini, dar dacă totuși te hotărăști la cele simple (ex. Thule xpress 970) musai să fie Thule, altele nu sunt sigure.

Multam tare mult de sfaturi! La Thule ma uit, cum a zis si colegu mai sus :)
outback 2.0D '09