Legacy GT Wagon 2010 - My Grey Beauty
Subaru club Romania

Legacy GT Wagon 2010 - My Grey Beauty

Legacy GT Wagon 2010 - My Grey Beauty
« on: October 11, 2020, 11:07:56 AM »
De cateva luni sunt extraordinar de fericitul posesor al unui Legacy GT 5EAT de 265CP, estate, 120k KM.
I-am facut distributia, revizia, ulei diferentiale, bujii, gume de iarna si alte cateva nimicuri.
Asteapta:
- Jenti de iarna pe aliaj, am tot citit si numerele alea de la dimensiuni mi se pare in continuare chineza, tre sa fac timp sa dau o fuga la o vulcanizare sa ma lumineze.
- Upgrade de infotainment, nu ma grabesc dar pe la anul pe vremea asta sper sa am o navigatie ceva mai capabila.
- Schimbare de faruri cu ceva de genul: https://i.imgur.com/Czd0n24.jpg
- Eventual inlocuire suspensii cu ceva mai sport, daca o sa am bani.

Diverse probleme
- dupa 140km/h are niste vibratii f enervante, mai ales cand sunt cu sotia si ma ia ca iar am accelerat, probabil suspensiile
- in D cu frana apasata tremura cam la 30 de secunde de zici ca esti pe mare in plina furtuna, in N nu se intampla nimic
- are un delay la downshift si mai tremura motorul cateodata la 1.5rpm

Primele impresii:
1. 265CP
2. 265CP
3. 265CP
4. Este o masina enorma la interior, comparabila cu superb sau A6. Enorma pt oameni normali, pt dimensiunile mele numa buna.
5. Desi nu e bine izolata motorul e f silentios in comparatie mai ales cu fostul Obk 2.5i din 2008
6. Directia parca e prea loose in comparatie cu masina nevestei (Octavia 2009), dar asa mi se parea si la Obk, nu stiu daca are rezolvare.
7. Consum decent daca o conduci ca un om normal.
8. Este SUBARU!!!

PS: Vreau sa multumesc membrilor forumului, in special lui MihaiFlorescu si dmp pt ca m-au suportat cu intrebarile idioate de cand am aparut pe forum. Am fost in cumpana intre Audi sau un Subie mai nou si unul din motivele pt care am ramas la Subie au fost si membrii forumului, tot ce pot sa zic e ca aici am gasit bun simt si cei 7 ani de acasa, pe alalalt forum nici nu vreau sa comentez sau sa mai intru.


Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Legacy GT Wagon 2010 - My Grey Beauty
« Reply #2 on: October 11, 2020, 11:31:23 AM »
Felicitări pentru bestie!
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Legacy GT Wagon 2010 - My Grey Beauty
« Reply #3 on: October 11, 2020, 11:48:49 AM »
Sa o stăpânești sănătos.

Cred că te-am întrebat sau insinuăm ceva pe la cutie. Din ce spui, are ceva și este posibil sa o rezolvi rapid și ieftin.
Ai schimbat uleiul și filtrul la cutie? Pune original Subaru ATF. Dacă nu găsești la noi, am văzut din întâmplare prin Polonia.

dmp

  • *
  • 195
Re: Legacy GT Wagon 2010 - My Grey Beauty
« Reply #4 on: October 11, 2020, 18:00:32 PM »
Sa o conduci cu placere!

Apropo de consum. In modul Intelligent, daca ai de mers in coloana pe un drum national si este aglomerat sau nu te grabesti, consumul poate ajunge la 7,6-7,8 conform computerului de bord. Nu as fi crezut!
Astept aglomeratia de sfarsit de an din Bucuresti si zapada, fiind curios daca va ajunge la 20.  :D
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010