Padureata SH 2011
Subaru club Romania

Padureata SH 2011

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #60 on: December 18, 2020, 18:43:27 PM »
 Daca tot a revenit acasă și nu am avut timp de plimbări, măcar câteva mici mofturi sa-i fac.
- polish faruri- diferenta este foarte sesizabila noaptea în calitatea iluminarii;
- folie pe geamuri spate si luneta - moft personal
- led logo portiera - mofturi personal si ceva lucru manual pentru ca erau dedicate altor modele Subaru si a trebuit sa le modific si sa le adaptez;
- suport cana printat 3D - alt moft personal 🤣🤣, nu de alta dar nu am găsit nicăieri o cana de cafea cu secțiune pătrată.(cine știe ce cani/sticle au japonezii)

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #61 on: January 04, 2021, 15:13:09 PM »
Daca tot am avut grija de ea inainte de concediu si ea a avut grija sa ma rasfete cu toate calitatile ei aproape 2500km facuti pe drumurile (potecile) patriei.

Asa ca incepand din prima zi de concediu am inceput cu un traseu simplu:
1. Sugas-Bai - Belin Vale - o incercare esuata pentru ca la un moment dat a trebuit sa fac cale intoarsa din pricina noroiului mult prea mare si pentru ca eram singur, dar a fost o experienta placuta;
2. Bucegi - Lacul Bolboci - Cheile Tatarului si cateva mici escapade prin zapada proaspata de acolo;
3. Traversat muntii Buzaului de la Nehoiu spre Focurile Vii (dus pe noroi - intors pe zapada consistenta) dar fara emotii. Incantarea mea fiind maxima in momentele in care treceam pe langa masini mai mult sau mai putin echipate ce se straduiau sa inainteze prin zapada.
4. O incercare de a urca la cabana Ciucas - dar din nou, doar incercare pentru ca mi-au lipsit lanturile si a trebuit sa intorc in apropierea cabanei, desi am fost extrem de incantat de modul in care s-a descurcat prin zapada;
5. Bran - Glejarie pe la poalele Bucegilor - un drum gasit din intamplare dar cu o directie foarte precisa. Drumul a fost o adevarata placere datorita urcarilor si coborarilor repetate.

Restul micilor iesiri de pe drumurile asfaltate nici nu le mai pun la socoteala.

Va las si cateva poze si astept o tura alaturi de voi.



« Last Edit: January 04, 2021, 15:24:38 PM by cornelvoicu1989 »

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #62 on: January 04, 2021, 15:18:21 PM »
ha ha ha ...sa nu uit, partenerul meu preferat de padurit! (si bineinteles motivul pentru care sunt mai precaut)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Padureata SH 2011
« Reply #63 on: January 04, 2021, 15:21:02 PM »
Unde ai facut penultima fotografie?  Cea cu zapada mai multa.
« Last Edit: January 04, 2021, 15:21:43 PM by MihaiFlorescu »

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #64 on: January 04, 2021, 15:22:08 PM »
muntii Buzaului de la Nehoiu spre Focurile Vii
Nehoiu - Gura Teghii - Plaiul Nucului - Lopatari (mai exact)

Unde ai facut penultima fotografie?  Cea cu zapada mai multa.
« Last Edit: January 04, 2021, 15:30:52 PM by cornelvoicu1989 »

Re: Padureata SH 2011
« Reply #65 on: January 12, 2021, 14:07:43 PM »
Penultima nu este spre cabana Ciucas ? Parca asa ai spus...

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #66 on: January 15, 2021, 13:50:38 PM »
De pe drumul spre cabana Ciucas nu am pus poze.  Pozele nu sunt in ordine cronologica.


Penultima nu este spre cabana Ciucas ? Parca asa ai spus...

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #67 on: January 27, 2021, 19:29:11 PM »
Dupa 2 saptamani de asteptare, a venit ragalia. Dupa inca doua saptamani de utilizare pot spune ca sunt foarte multumit de ea. Fluiditatea este excelenta, avand 4Gb, iar imaginea de'a dreptul incantatoare (ecranul Q-led). Pot rula 3-4 aplicatii fara nicio intrerupere (YT, Waze, Wikiloks).
  GPS-ul are o acuratete buna, semnalul 4G asemenea, avand 2 antene externe.  Astea sunt plusurile.
Ca si minusuri:
   Am avut parte si de un mic impediment ce mi-a dat batai de cap, dar cu final fericit, acela de a face subwooferul OEM sa functioneze.
  Nu recunoaste camera OEM de pe masina si a trebuit sa comand alta.
  Nu sta extraordinar la capitolul semnal radio, desi am incercat sa-i adaptez mufa de SUA la EU, dar este un impediment mult prea mic in fata avantajelor.
 
  In concluzie, happy user!

Il recomand!

kkennyy

  • 1763
Re: Padureata SH 2011
« Reply #68 on: January 28, 2021, 11:08:14 AM »
Nu mai stiu, de unde l-ai luat si la ce pret?


Ms.
Forester XT SJ 2018

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #69 on: January 28, 2021, 13:02:41 PM »
Aliexpress - Idoing -330$

Nu mai stiu, de unde l-ai luat si la ce pret?


Ms.

Re: Padureata SH 2011
« Reply #70 on: January 28, 2021, 23:03:15 PM »
Dupa 2 saptamani de asteptare, a venit ragalia. Dupa inca doua saptamani de utilizare pot spune ca sunt foarte multumit de ea. Fluiditatea este excelenta, avand 4Gb, iar imaginea de'a dreptul incantatoare (ecranul Q-led). Pot rula 3-4 aplicatii fara nicio intrerupere (YT, Waze, Wikiloks).
  GPS-ul are o acuratete buna, semnalul 4G asemenea, avand 2 antene externe.  Astea sunt plusurile.
Ca si minusuri:
   Am avut parte si de un mic impediment ce mi-a dat batai de cap, dar cu final fericit, acela de a face subwooferul OEM sa functioneze.
  Nu recunoaste camera OEM de pe masina si a trebuit sa comand alta.
  Nu sta extraordinar la capitolul semnal radio, desi am incercat sa-i adaptez mufa de SUA la EU, dar este un impediment mult prea mic in fata avantajelor.
 
  In concluzie, happy user!

Il recomand!

Salutare!
Am citit al tau jurnal si mi-a placut! La cat mai multi km fericiti cu Foresterul. De asemenea, am citit ca dupa ce ai achizitionat acest nou device, nu ti se potriveste camera OEM a masinii si m-ar interesa daca o vinzi. Eu am sistemul original CD/MP3 player, dar nu am camera...
Si ceva si mai important, cand vrei sa iesi si ai loc, da-mi de stire. Caut de ceva vreme oameni cu care sa ies, dar pauza. Eu locuiesc in Brasov  :D
Forester 2.0D - 2012

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #71 on: January 28, 2021, 23:11:41 PM »
Salutare,

Camera ti-o fac cadou. :)) Când ajunge cealaltă ca să nu desfac de doua ori.
 Si cât despre ieșit, cu siguranță ne auzim (tot Brașov și eu).

Salutare!
Am citit al tau jurnal si mi-a placut! La cat mai multi km fericiti cu Foresterul. De asemenea, am citit ca dupa ce ai achizitionat acest nou device, nu ti se potriveste camera OEM a masinii si m-ar interesa daca o vinzi. Eu am sistemul original CD/MP3 player, dar nu am camera...
Si ceva si mai important, cand vrei sa iesi si ai loc, da-mi de stire. Caut de ceva vreme oameni cu care sa ies, dar pauza. Eu locuiesc in Brasov  :D

Re: Padureata SH 2011
« Reply #72 on: January 28, 2021, 23:23:19 PM »
Salutare,

Camera ti-o fac cadou. :)) Când ajunge cealaltă ca să nu desfac de doua ori.
 Si cât despre ieșit, cu siguranță ne auzim (tot Brașov și eu).
Perfect, abia astept sa iesim, mai ales acum in sezonul acesta superb pentru ele! Poate strangem de o reuniune a "stelelor" in Brasov si iesim la explorat
Forester 2.0D - 2012

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #73 on: January 28, 2021, 23:25:26 PM »
Pai ne auzim probabil weekendul ce vine. A mea momentan sta în garaj de azi, așteptându-și numerele de înmatriculare.
 ;D
Perfect, abia astept sa iesim, mai ales acum in sezonul acesta superb pentru ele! Poate strangem de o reuniune a "stelelor" in Brasov si iesim la explorat

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #74 on: July 15, 2021, 15:12:32 PM »
Kilometri multi cu Padureata, incidente neplacute deloc, multe multe zambete pe litru de ....motorina si 2 seturi de faruri schimbate. In concluzie, am mai cumparat un Subaru, dar de data aceasta un XV (X5...vorba unui mare om). Deci, de la No Subaru am ajuns la  "doi" Subaru in mai putin de un an.  Si treaba sa fie treaba... tot diesel. :)) Imi place sa traiesc pe marginea prapastiei.

marr

  • 2205
Re: Padureata SH 2011
« Reply #75 on: July 15, 2021, 16:02:34 PM »
Exact tandemul asta a fost si la mine-n curte acum 5 ani !
De atunci n-au mai stat decat in pereche !
E grele cu Subarurile astea ...

PS: Si acum tot un Forester si un XV am in ograda ! 8)
« Last Edit: July 15, 2021, 16:03:28 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Padureata SH 2011
« Reply #76 on: July 15, 2021, 16:19:20 PM »
Faina masina si culoarea. A fost la Brasov la reparat acum ceva timp, 1 luna? Am vazut unul pe centura Brasovului, aceeasi culoare, fumegand mai rau ca o locomotiva.

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #77 on: July 18, 2021, 22:51:39 PM »
Da, grele tare! Sincer, sper sa stea împreună cât mai mult timp!

Exact tandemul asta a fost si la mine-n curte acum 5 ani !
De atunci n-au mai stat decat in pereche !
E grele cu Subarurile astea ...

PS: Si acum tot un Forester si un XV am in ograda ! 8)

cornelvoicu1989

  • 51
  • Forester SH D; XV - D; Forester SG XT;
Re: Padureata SH 2011
« Reply #78 on: July 18, 2021, 22:54:11 PM »
Culoarea a fost pretenția soției.
Este la Brașov masina din luna mai 2021, dar nu avem nicio problemă cu ea. Vorba aia "nu dă gram dă fum, boss!" 🤣🤣

Faina masina si culoarea. A fost la Brasov la reparat acum ceva timp, 1 luna? Am vazut unul pe centura Brasovului, aceeasi culoare, fumegand mai rau ca o locomotiva.