Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
Subaru club Romania

Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1000 on: April 18, 2016, 23:06:01 PM »
Oricum probabil ca nu o sa-l mai pun pentru ca e greu de adus si scump. Dar sper sa ma bucur de el cat mai mult :D si urmatorul poate e ceva tot de peste ocean.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1001 on: April 21, 2016, 19:44:10 PM »
Sa o stapanesti sanatos Mihai! Sper sa lasi citroenurile si sa te apuci si tu de o marca mai serioasa, desi am auzit ca rupe capete babeta ta.
Ai facut o mega afacere cu masina asta. Ma bucur ca a ajuns la un pasionat care intelege si apreciaza munca si banii pe care i-am bagat in vagon.

Maine pun si eu poze cu starea in care am lasat masina.



KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1002 on: April 21, 2016, 19:57:23 PM »
Mihai?  ???

moguai

  • 2814
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1003 on: April 21, 2016, 20:33:38 PM »
Detalii?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1004 on: April 21, 2016, 21:18:24 PM »
mda masina a fost vanduta .... sper sa revina pe forum ... cat despre al nostru team leader mihaita bo$$ , sa speram ca o sa revina cu un nou subaru cat de curand !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1005 on: April 21, 2016, 23:27:04 PM »
Ultimele poze la mine












Sper ca luni cand ma duc sa o scot de la financiar sa bag alta in schimb :)

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1006 on: April 21, 2016, 23:45:17 PM »
Full of surprises, aren't you!  :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1007 on: April 22, 2016, 13:10:59 PM »
Bine v-am gasit !

Eu am reusit sa iau masina (ii multumesc lui Mihai pentru ca a ales sa faca asta posibil) . Ca sa fac un un mic rezumat , am un mic atelier de Citroen , de 25 de ani este prima masina care reuseste sa intre in familia noastra , care nu este citroen . Dar cu siguranta vom avea grija de ea si o sa invatam tot ce este necesar sa rezolvam si subaru .
Duminica am avut ghinionul sa ma loveasca un tigan beat , dupa mai multe discutii am reusit sa scot de la el niste bani pe masina , moment in care am inceput sa caut ceva ok pentru familie , avand in vedere ca urmeaza sa vina si un "mini me" . Din intamplare am dat peste anuntu cu masina in cauza... si cam in 2 zile am reusit sa o aduc la Ploiesti . Pot zice ca suntem fericiti si totul este foarte bine .
Am atasat cateva poze cu masina de curse , fosta masina si actuala .

Voi continua daca se poate topicul , desi mare lucru inafara de intretinere nu prea am ce sa ii fac . Am posibilitatea sa ii fac multe modificari , insa am decis sa o pastrez in starea in care este , pentru fiabilitate  ;D





Detoate , STI sa fie

KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1008 on: April 22, 2016, 13:13:55 PM »
Bine ai venit!
Sa ai grija de ea! MihaiFlorescu chiar a avut. Uite asa se "converteste" lumea la Subaru...  ;D

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1009 on: April 22, 2016, 13:25:51 PM »
Bine ai venit!
Asteptam impresii si comparatii - daca se poate compara ceva cu Subaru  ;)
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4923
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1010 on: April 22, 2016, 17:29:28 PM »
Bine ai venit! Impresionant ca dupa 25 ani ati rupt traditia. Presupun ca un BX 4TC e greu de gasit  :P
Sa va bucurati de ea.

Si n-ai zis, cum merge, cum ti se pare, e ceva special la noua masina?
WRX SW 2002

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1011 on: April 24, 2016, 09:11:27 AM »
Pai ce sa zic , momentan mi-am facut drumuri peste tot sa ma plimb cu ea ! Ce imi lipseste este suspensia hidropneumatica si consum de diesel  ;D. . Este tot ce am sperat masina , face ce trebuie , am testat si 4x4 ... Foarte fain se controleaza cand depasesti limitele . Consumul la drum lung este chiar ok . In oras aia e , oricum nu mergem foarte foarte mult .  
Acum pentru ca nu o sa ma pot abtine cand o sa am timp o sa ii fac si o versiune de soft , pentru zile cand poate ajung la circuit , un fmic neaaparat , observ in oras ca sufera de heat soak . Si am vorbit asa fugitiv sa hibridizez turbina , cu o pala mfs pe admisie mai castig vreo 10-15% power si un spool mai bun . Dar astea sunt chestii care o sa le fac in 1-2 ani , pentru ca imi tot reamintesc .... "Asta e masina de familie" :)))
Pana una alta trebuie sa ajung la Mihai sa mai montez cateva chestii prin interior  ;D
Pana diseara o sa ajunga masina la 200 000 km  8)
« Last Edit: April 24, 2016, 09:13:47 AM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1012 on: April 24, 2016, 11:00:05 AM »
Pai inainte sa te apuci de mesterit fa cunostinta cu lumea de pe aici pentru cele mai bune sfaturi hardware si software pe particularitati de Subaru. Vezi ca userul andea a facut cam tot ce se putea din soft la Subaru si acum merge 400+ cai zi de zi cu injectie de apa/alcool.
« Last Edit: April 24, 2016, 11:14:39 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1013 on: April 24, 2016, 18:27:44 PM »
Am descarcat mai milte manuale de subaru , am deja si autodata si alte documentatii tehnice , usor usor ne bagam nasu in ele ! Sper pe viitor sa ajut si alti colegi in dificultate . Cat despre 400 cp daily ... Nu e cazu , avem alte proiecte in lucru cu care sa ne racorim la curse.
Mai ales dupa ziua de azi , facut plin la Ploiesti omv , mers pana la brasov , alimentat petrom , 95km reali , cam atat a intrat . Deja acum a sarit lumea in capu meu ca masina nu are cum sa consume atat , insa surprinzator daca nu ma dau la ea chiar e cuminte masina ! 




A implinit 200 045 km  ;D
Detoate , STI sa fie

Muttley

  • 4923
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1014 on: April 24, 2016, 20:10:25 PM »
6.5l/100km?? Mai sare unu-n capul tau  >:(

Ceva-i imprecis acolo, posibil declansare pistol mai tarziu in Ploiesti si mai devreme in Brasov. Fa-i consumul pe mai multe sute de km, nu doar una, sa se dilueze abaterile.
WRX SW 2002

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1015 on: April 24, 2016, 20:37:10 PM »
Sa o stapanesti sanatos. Cred ca stiu citroen-ul tau,break-ul, de pe la Tulcea. Erai destul de apreciat de "batrani" pentru masina respectiva :) deci sigur o sa iasa ceva frumos si din noua masina.

Din pozele mai sus am o singura curiozitate... in poza cu c4-ul alb lovit, pe soseaua este improscat sange ? Adica, nu pare un accident grav. 

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1016 on: April 24, 2016, 21:47:37 PM »
Sufletul diabolic. Si mie mi-a luat 7.5 cand am cumparat-o pe Constanta-Bucuresti si apoi nici ca am mai reusit asa ceva.

Pe de alta parte eu am mai zis ca e ceva in "neregula" cu uleiul ala Royal Purple. Distributia abia schimbata, toate filtrele noi, bujii ok, antigelul foarte bun care raceste si nu e nevoie de ventilatoare deci de alternator care sa incarce.

Cu cele de mai sus, mers la consum si multa frana de motor, urcat mai mult din inertie se poate pe o bucata de drum.

Nu e sange pe jos. E de la un stop.

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1017 on: April 24, 2016, 22:48:10 PM »
 ;DLogic , o sa fac un consum si pana la mare sau ceva de genu , asta mi-a fost la indemana ! Ca idee , am luat in calcul ca prima declansare a pompei poate ni va corespunde , asa ca la brasov a fost la a doua declansare . Deja am un pariu facut ca ajung la brasov cu 7.5 L , de la rezervor gol . Insa va trebui sa aleg o ora propice pentru trafic bun. La intoarcere desigur ca nu a mai stat treaba asa :-D am mai curatat un pic bujiile  :D
Si da breakul a fost prima masina pe care am invatat si experimentat multe , speram pe viitor sa revina in forta fieru vechi care l-am pregatit .

E nitel sange , de la soferu care m-a lovit , a sarit cu capu in parbriz si si-a facut o gaura maricica :(. Omul a franat 30m , mi-a impins masina cam 2 m (eu fiind cu picioru pe frana puternic) si mi-a rupt puntea spate . Eu am zis ca avea minim 100km/h
« Last Edit: April 24, 2016, 22:50:13 PM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1018 on: May 09, 2016, 08:53:25 AM »
Am facut si prima 1000 km , totul este ok , am ajuns nitel si pe circuit cu ea .. am verificat cam cum e treaba cu 4x4 , am mai aflat niste limite .
Consumu inafara ramane foarte bun , in oras nu imi mai bat capu . Sotia s-a acomodat bine cu ea .
Am reusit sa schimb si oglinda stanga care era rupta , insa fiind de anglia este destul de incomoda , o sa incerc sa fac din 2 una , sunt ceva pierderi de boost la un furtun , minore si ceva jocuri la timonerie , am vazut ca se gaseste piesa , asa ca nu imi fac griji .
Per total , astept sa ajunga cablurile pentru a ma juca si cu softu la ea , in limitele normale , fara a exagera  ;D
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1019 on: May 09, 2016, 09:52:27 AM »
Vezi sa nu-i strici consumul de la joaca la soft :D

Dupa discutiile noastre, pierderile de aer tind sa cred ca sunt intre intercooler si clapeta de acceleratie. Dar nu stii niciodata dupa o sesiune pe circuit pe unde ce pica.

Jantele pana la urma le-ai luat pe cele albe de la TM sau pe mai tarziu?