Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
Subaru club Romania

Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #180 on: November 21, 2011, 11:07:45 AM »
Legat de aparatori, cei care ati fost la intalnire ati vazut ca aveam noroiul pana la farurile de ceata, dar portierele erau curate. Sunt mici aparatorile, dar suficient de mari pentru a proteja masina. WIN!

Cele de pe spate le-am scos de mult, desi aveau un rol destul de important, acela de a proteja parbrizele celor din urma mea. 

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #181 on: November 30, 2011, 18:35:42 PM »
Mi-am incercat si eu contul de ebay si cel de pay pal si iata cu ce m-am trezit acasa dupa 12 zile:



 ;D ;D ;D

Poze mai multe maine pe lumina.

Ah, si cost total 98 lei.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #182 on: December 01, 2011, 18:15:33 PM »
Ti-au trecut emotiile...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #183 on: December 01, 2011, 21:34:15 PM »
mai bine emotii decat 8 mil la SMT (fara tva)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #184 on: December 13, 2011, 20:47:32 PM »
mai bine emotii decat 8 mil la SMT (fara tva)

Atat costa un shift knob la reprezentanta???....pfff....ce preturi nebune :D
@Mihai - bafta cu masina in continuare....din cate am vazut este foarte foarte ingrijita....felicitari :)
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #185 on: December 13, 2011, 20:55:41 PM »
Multumesc! Am cam ramas in urma cu ce imi propusesem, dar in final cred ca i-am facut mai multe decat ma asteptam intr-un singur an.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #186 on: December 29, 2011, 17:06:54 PM »
Maine face masina 1 an de cand a ajuns pe mainile mele. Am avut ideea proasta de a insuma toate bonurile si facturile (inclusiv benzina si manopera pe la vulcanizari, service-uri si altele).

Timp de 1 an, (completez mai tarziu si cati km ca nu stiu acum), am ars 675l de benzina, insumand 3702 lei si am cheltuit cu intretinerea si modificarea inca... luati loc... pe bune luati loc... 13062 lei (adica in jur de 3000 euro). Da, aceeasi fata am facut-o si eu.. ma uitam pe lista si ziceam de unde mama ei am ajuns la suma asta... Cel mai mult am dat pe evacuare, cauciucuri de iarna si jante (cam jumatate din total), resul pe nimicuri gen ulei, filtre, geometrie, echilibrat roti, un bec, o una alta...

Daca ar fi sa o iau de la inceput probabil ca as lasa banii pe nimicuri sa se stranga si as incepe cu o suspensie si apoi as continua cu roti si evacuare, pe langa obisnuitele revizii.

Total dupa primul an 6550 euro masina + 16704 lei
« Last Edit: December 29, 2011, 17:08:40 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #187 on: December 29, 2011, 17:11:27 PM »
Pasiunile se platesc... ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #188 on: December 29, 2011, 17:47:07 PM »
mda... e ceva... dar macar stii in ce ai bagat banii... ca oricum banii se duc...

ai o masina frumoasa si pe care tu stii sigur ca te poti baza...

mult succes in continuare (suspensie, etc...)

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

draculasti

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #189 on: December 29, 2011, 19:01:27 PM »
...."obrazul subtire ,cu cheltuiala se tine! ;) :D ;D"
...sper sa nu fi insurat ,sau sa nu te insori in urmatorii ani.. ;) :D ;D..
Mult noroc cu masina !,si mai urca niste poze cand ai timp!

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #190 on: December 29, 2011, 19:28:52 PM »
Daca as face ca tine sa adun tot ce-am bagat in fiare in ultimii ani probabil ca as intra intr-o depresie grava ;D.....iar cu siguranta daca nevasta-mea doar ar banui sumele investite in masini si mai ales in motocicleta de curse cred ca m-ar da afara instant ;D
Asa ca prefer sa sa bucur in fiecare clipa de ele si sa le intretin asa cum merita ;D
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #191 on: December 29, 2011, 20:42:06 PM »
...."obrazul subtire ,cu cheltuiala se tine! ;) :D ;D"
...sper sa nu fi insurat ,sau sa nu te insori in urmatorii ani.. ;) :D ;D..
Mult noroc cu masina !,si mai urca niste poze cand ai timp!

Luna asta, in loc de suspensie, am luat inel cu diamant. Trage tu concluziile  :D :D :D

Vorba lui Adi, mai bine ne bucuram de ele si aia e. Oricum o sa imi notez fiecare modificare si fiecare cumparatura ca asa imi place, sa stiu tot ce am facut la masina.

Poze nu stiu cand mai urc. E urata acum cu jantele originale zgariate, farurile au nevoie de polish si lacul de pe hood scoop e sarit jumate :( Poate sa pice si motorul si cutie, urmatorii bani se duc pe suspensie si apoi pe vopsea.

celalalt

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #192 on: December 29, 2011, 21:09:53 PM »
Succes si casa de piatra.Sa va faceti o familie frumoasa.

draculasti

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #193 on: December 30, 2011, 01:13:27 AM »



Luna asta, in loc de suspensie, am luat inel cu diamant. Trage tu concluziile  :D :D :
[/quote]
Felicitari! Pacea, linistea,buna  intelegere in familie sunt cele mai importante lucruri !..restul ,vine de la sine   ;)

celalalt

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #194 on: December 30, 2011, 09:27:33 AM »
Ca tot vorbiti de neveste,o sa fac si eu o manea pe tema asta.Nevasta ca a mea nu are niminea,ea ma sustine si ma impinge de la spate sa imi fac pasiunea.... ;D   
O viata avem.Nu mai puneti la suflet cheltuielile.Pai pana la urma pt ce muncim?

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #195 on: December 30, 2011, 09:38:15 AM »
Ca tot vorbiti de neveste,o sa fac si eu o manea pe tema asta.Nevasta ca a mea nu are niminea,ea ma sustine si ma impinge de la spate sa imi fac pasiunea.... ;D  
O viata avem.Nu mai puneti la suflet cheltuielile.Pai pana la urma pt ce muncim?

corect  ;D

pai vezi de ce ti-am zis eu sa-ti iei o turbina daca asta iti doresti, ia-o si gata ;D dupa aia o sa dormi linistit (o perioada...)  ;)
daaaa, sa pui turbina pe aia frumoasa albastra  ;)
« Last Edit: December 30, 2011, 10:47:24 AM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #196 on: January 08, 2012, 18:53:33 PM »
Revin si eu cu ceva impresii dupa prima iesire la drum lung/munte pe timp de iarna, echipat corespunzator.

Despre cauciucurile Nankang pot sa zic ca pe asfalt, dupa 130 huruie de zici ca esti in tractor, dar sa zicem ca asa fac toate cauciucurile de iarna. La franare se comporta mai bine. S-au rodat putin si nu mai intra ABS-ul cum se intampla in primii km. Prin zapada se comporta excelent (vezi impresii mai jos), dar la frig si integritate stau cam prost. Dupa o noapte la -12 grade s-au ovalizat si a fost nevoie de 10-15 km ca sa nu imi mai vibreze volanul ca nebunul.

Am trecut prin: zapada fleshcaita, zapada peste pietris/noroi, zapada batatorita, zapada afanata inalta (20-30 cm) si zapada intarita fara nici o problema. Pot spune ca acum stiu si eu cum e cu un Subaru iarna. Prima experienta placuta a fost in apropierea hotelului cand am reusit sa gasesc un loc de parcare, dar era ingradit de zapada degajata de tractoarele care curatatu strazile. Nici nu am simtit cand am trecut prin bariera de zapada. A doua experienta a fost cand am urcat la stana turistica (drum neasfaltat) si am avut emotii cand o masina americana cu tractiune spate si cauciucuri de vara cobora pe diagonala. A trebuit sa ma bag cu jumatate de masina in zapada inalta de pe margine ca sa scap fara lovituri.

Consumul la drum lung.. 8.5% la dus si un 7.5% la revenire (Bucuresti-Poiana-Bucuresti). La dus nu am mers regulamentar in localitati si in afara constant 110-115. La revenire legal in localitati dar in afara am mers 130, 150 ;D Masina sta extraordinar de bine in curbe si cu greu fuge de fund. Din pacate se simte ca articulatiile si transmisia sunt cam moi si obosite, dar le rezolv eu cu timpul :)

Gata cu vorbaraia, sa trecem la poze.
Incepem cu diverse, pentru nostalgici :P

Poiana


Eu


Madalina


Si revenind la subiect, singurele poze cu masina pe care am reusit sa le fac (a se observa pana unde a ajuns zapada):





« Last Edit: January 08, 2012, 18:55:25 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #197 on: January 08, 2012, 19:16:51 PM »
Fain! Dar ca oricare bucurestean care se ”respecta”... merge in blugi pe partie!  :P
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #198 on: January 08, 2012, 19:19:14 PM »
Pai aveam si pantalonii de "plastic" dar nu ne-am putut caza pana pe la 2 si ceva.. asa ca blugii au fost perfecti :D

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #199 on: January 08, 2012, 20:13:46 PM »
Cum ai reusit sa scoti consum de 7.5-8.5%???
Eu cu un plin de 60 de litri am facut 300 de km din care aproape 200 in afara localitatii...insa cu un mers mai agresiv si mai rapid decat prevede legea recunosc ;D ;D
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI