Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
Subaru club Romania

Subaru xv check engine vdc cruise control p0475

Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« on: November 02, 2020, 21:28:33 PM »
Va salut pe toti, aceasta e prima mea postare, din păcate cu  problema.
Inca nu am apucat sa îmi prezint masina, deoarece voiam sa-i repar baiurile înainte  :)
Deci,
Subaru xv diesel 2016, euro 6.
Cumpărată din germania de la un dealer subaru, care a zis că mașina nu are probleme (conform spuselor lui, martorii au fost aprinși din cauza că a fost dată jos bateria când s-au montat un filtru nou de particule) .
Totuși, mașina are martorii din titlu aprinși, cod eroare p0475, exhaust pressure.control valve a.
Am fost la.reprezentanta in Cluj, au curățat egr-ul, totuși martorii si eroarea au reapărut
Soluție propusă-> schimbare egr (destul de costisitor, vreo 3000 lei piesa și.manopera).
Nu am o problema sa dau banii aceștia, însă nu am cettitudinea că se va rezolva.
Păreri? Dacă e cineva prin Cluj, accept cu drag ajutor și la fata locului


BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #1 on: November 02, 2020, 22:44:27 PM »
Nu exista o singura piesa vinovata pentru o problema, chiar daca aceasta idee circula printre mecanici.
La masinile second-hand este prudent sa te astepti la mai multe piese implicate.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #2 on: November 02, 2020, 22:49:42 PM »
Și, din punctul.taunde vedere, ai vreo sugestie? Pe lângă să fac ceea ce îmi zice reprezentanta?

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #3 on: November 02, 2020, 22:50:20 PM »
Scuza-mi întrebarea, era la reducere mașina ?

Problems with either the Exhaust Back Pressure (EBP) Device or the tube between the exhaust manifold and the EBP sensor can be detected during the exhaust back pressure step test, in which the Engine Control Module (ECM) commands and then measures a specific preprogrammed pressure and then measures time for pressure decay during the engine running test.

If the ECM detects an Exhaust Back Pressure (EBP), Engine Oil Temperature (EOT) or Intake Air Temperature (IAT) sensor fault it will disable the exhaust back pressure regulator.

https://www.yourmechanic.com/article/symptoms-of-a-bad-or-failing-exhaust-pressure-control-valve

Gândește logic, cât costa un egr și cât costa un dpf?
Unul din efectele disfuncționalității egr este înfundarea cu cenușa a dpf.
Înlocuia vânzătorul un dpf de 3000€ vs un egr de 300€?
Ai verificat dpf-ul dacă e nou?
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #4 on: November 02, 2020, 23:04:34 PM »
Salutare initiator, bine ai venit pe forum! Suntem foarte putini aici pe forum care au un Subaru Diesel , greu de gasit un raspuns la problema ta. Cum spuneau colegii de mai sus ...nu exista un cod de eroare specific pentru fiecare problema in parte ...si care poate sa conduca la o diagnosticare corecta.
Daca nu esti hotarat sa continui cu dealer-ul din Cluj, ai optiunea sa ajungi si la Brasov sa verifice si cei de la Auto Kino. Masina functioneaza in parametrii sau este in Limp Mode?
Eu oricum te felicit pentru achizitie, sigur se va rezolva problema !

Cred ca masina ar fi trebuit sa fie la reducere...daca a luat-o cu check-ul aprins " de la deconectarea bateriei cand s-a schimbat DPF-ul"  :police: . Legat de pretul DPF-ului vs EGR..nu cred ca era in tema cu preturile. Eu am avut un atac de panica cand am aflat pretul!  ;D
« Last Edit: November 02, 2020, 23:11:50 PM by Sorin03 »

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #5 on: November 02, 2020, 23:32:37 PM »
Filtrul de particule arată 0 regenerări, deci da cred că a fost schimbat(in plus, vizibil, arată că nou. Mă rog, decizia de a lua mașina a fost.cum a fost, prefer sa nu mai.deachid subiectul.
Am mai verificat, de asemenea presiunea in dpf. La relanti e aprox 20 milibari (2 kpa) și la turație urca la 90 milibari(9kpa) ceea ce nu cred că e ok. Voi ce ziceți? Conform celor de la.subaru, clapeta de la.egr se mișcă dificil. Mă gândesc acuma daca, din cauza uzurii, să se fi stricat angrenajul.

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #6 on: November 02, 2020, 23:35:09 PM »
Mașina funcționează în parametri primele 10-15 minute, apoi apare fie vdc simplu (turația se limitează la 3200)  fie vdc, check engine si cruise ( tot cu turație limitata)
« Last Edit: November 02, 2020, 23:54:32 PM by bontac »

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #7 on: November 03, 2020, 00:37:06 AM »
Numarul de regenerari se poate reseta , la fel si cenusa !
Presiunea diferentiala este 0 la ralanti, imediat dupa regenerare si pana incepe sa acumuleze soot, probabil la tine este spre 40-50%. Poate au pus un DPF aftermarket de slaba calitate...nu stiu...gata infundat. :) Nu ne-ai spus cati km are masina, daca ai adus-o pe platforma sau ai mers cu ea din Germania si defectul a aparut brusc, desi banuiesc raspunsul , daca ai spus ca ai 0 regenerari . :)
Acum, daca Tudor zice ca EGR-ul se misca greu...aia e..schimba-l, apoi cum zice si Xander...pacat de DPF-ul nou...il infunzi imediat daca e ceva in neregula.
Bafta! 

marr

  • 2204
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #8 on: November 03, 2020, 11:12:22 AM »
Mașina funcționează în parametri primele 10-15 minute, apoi apare..... vdc, check engine si cruise ( tot cu turație limitata)

Printre altele, asta-i un simptom (si) de cot intercooler crapat.
Am avut si eu  problemuta cu EGR-ul la fostul XV care nu se inchidea complet - s-a constat ulterior, in service, ca de nu-se-stie-unde ajunsese acolo o bucatica de plastic ce bloca clapeta. Ideea e ca in afara de becuri aprinse prin bord, nu avea alte simptome (nu intra in limp mode).
In schimb, cand am avut cotul de le intercooler crapat, simptomele erau exact alea: check engine+ VDC off + CC off si turatia limitata la 3000 rpm. Daca opream motorul, isi revedea pentru 10-15 minute, apoi o lua de la capat.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #9 on: November 03, 2020, 16:10:45 PM »
Care cot? Cel scurt din dreapta intercoolerului?

marr

  • 2204
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #10 on: November 03, 2020, 16:27:56 PM »
Yeap !

Cod OEM : 21869AA130 / 21869AA170
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #11 on: November 03, 2020, 16:30:14 PM »
Eu am verificat și furtunasele de la solenoidul de vacuum(sau distribuitorul de vacuum, sper mă.exprim.corect) cel din partea din fata a motorului și par ok.
 Întrebare, ști cumva un cod.oem pt supapa egr?

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #12 on: November 04, 2020, 12:06:00 PM »
Am verificat azi cotul. E ok, nu e fisurat. Poate.fi și cel.din stânga, cel.de plastic  mai lung? Acela pare.mai.dificil de demontat în fața blocului.

marr

  • 2204
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #13 on: November 04, 2020, 17:44:05 PM »
Era vorba despre cel gros (7 cm in diametru), din cauciuc.
Referitor la EGR, nu stiu codul - oricum poate fi nefolositor dacă  nu-l verifici in service - laMY2016 diesel au fost montate doua variante de EGR. Eu am pățit când a fost comandata supapa EGR după seria de șasiu si a venit alta varianta decât cea montata pe mașina. Norocul meu a fost ca, in final, nu a mai trebuit înlocuită.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #14 on: November 05, 2020, 13:35:31 PM »
Ca o regula generala: nu exista chilipiruri dacă nu are cumva si o buba, mai ales dacă ar fi pus DPF original nou de 3000 E. Exista la nemți niște DPF-uri de 500 E. Eu cred ca au pus un DPF de 500 E si au pus mașina la vânzare fără sa rezolve problemele care l-au generat, alea fiind mai scump de rezolvat (EGR, etc).

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #15 on: November 05, 2020, 14:29:39 PM »
Cum zice colegul, nu exista chilipiruri.
Ți-ai asumat și ai luat-o, mergi cu ea la cineva cu experiența in motoare de Subaru, sa verifice toți senzorii, dacă e cazul sa desfacă motorul sa rectifice problemele și episod încheiat.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

puiu

  • 787
Re: Subaru xv check engine vdc cruise control p0475
« Reply #16 on: November 06, 2020, 19:52:50 PM »
"In fata blocului".... tot cu 1310 in cap?