Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
Subaru club Romania

Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019

dan_b

  • 1236
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #80 on: January 18, 2021, 15:24:47 PM »
Si eu sunt foarte convins de experienta si calitatea Auto Kino, asa ca recomand sincer un dialog, o consultare cu ei si alegerea celei mai bune solutii.
Sunt sigur, asa cum ii stiu, ca vor pune interesul clientului pe primul plan.
Nu sunt cuvinte aiurea, eu am ales AK pt servisare si mai apoi achizitie, desi sunt din Bucuresti. In continuare voi face la ei reviziile si orice alte operatiuni, fara discutie. Increderea si deschiderea sunt foarte importante in materie de masini (nu numai, evident), pt ca tine implicit de siguranta personala, a familiei.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Arturito

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #81 on: January 18, 2021, 17:39:02 PM »
Fiind masina de 3000 de km , se considera noua. Eu zic sa nu accepti decat motor nou. Si complet. Ca daca ti a barbierit cuzinetii , ar trrbui inlocuit totul.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #82 on: January 18, 2021, 20:19:33 PM »
Ce îmi recomandați, dacă e cazul la o mașină de 3000 de km să accept reparații (desfăcut) motor, sau numai motor nou? Sau voi fi nevoit să accept? Mulțumesc.

Salut, parerea mea este ca nu trebuie sa accepti reparatie motor, nu are nici 2 ani masina, la 3000 km e ca noua, poti sa soliciti sa se schimbe motorul si daca nu gasesti intelegere mergi pe varianta "legal", eventual verifica ce scrie in conditiile de garantie UE pentru Subaru... Oricum ar fi, cea mai buna varianta pentru tine este sa iti schimbe motorul , nu sa il repare.

Autokino este chiar ok , nu as recomanda alta reprezentanta Subaru... sunt sigur ca vei gasi o cale de dialog cu ei :)

Succes !!!

« Last Edit: January 18, 2021, 20:21:45 PM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Barna

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #83 on: January 18, 2021, 21:17:37 PM »
Salut, parerea mea este ca nu trebuie sa accepti reparatie motor, nu are nici 2 ani masina, la 3000 km e ca noua, poti sa soliciti sa se schimbe motorul si daca nu gasesti intelegere mergi pe varianta "legal", eventual verifica ce scrie in conditiile de garantie UE pentru Subaru... Oricum ar fi, cea mai buna varianta pentru tine este sa iti schimbe motorul , nu sa il repare.

Autokino este chiar ok , nu as recomanda alta reprezentanta Subaru... sunt sigur ca vei gasi o cale de dialog cu ei :)

Succes !!!
Mulțumesc! O să-i rog frumos pe băieții de la Autokino să insiste pe motor nou, nu știu cum se derulează această procedură între ei și fabrică. Dacă fabrica vrea numai reparație cum aș putea să insist eu la Subaru Europe?
« Last Edit: January 18, 2021, 21:18:08 PM by Barna »

Arturito

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #84 on: January 18, 2021, 21:30:28 PM »
Eu zic sa cauti alte cazuri si e posibil sa afli ca nu esti singurul. Asa a fost si cu dizălu si la fel de indecis era si primul caruia i-a crapat motorul. Knemu parca era userul. Ai platit garantia asta in pretul masinii , nu vad de ce trebuie sa rogi pe cineva frumos ? Ar cam fi cazul sa lasi amabilitatile , nu iti face nimeni un serviciu , e dreptul tau.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #85 on: January 18, 2021, 21:41:37 PM »
Eu aș accepta doar înlocuit. Dacă s-a găsit span, deja este în toate găurile....

dan_b

  • 1236
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #86 on: January 18, 2021, 22:04:46 PM »
Nu mai bine asteptati solutia de la AK? :) si apoi vedeti daca e cazul de discutii?
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Barna

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #87 on: January 18, 2021, 22:05:42 PM »
Nu mai bine asteptati solutia de la AK? :) si apoi vedeti daca e cazul de discutii?
Legit 👍😀

Arturito

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #88 on: January 18, 2021, 22:52:35 PM »
Iti iei un Isuzu :)))))

Barna

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #89 on: January 18, 2021, 22:54:48 PM »
Iti iei un Isuzu :)))))
MA gândesc deja 🤔. Mai am nevoie de vreo 20000 € 😁

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #90 on: January 18, 2021, 22:57:34 PM »
Din moment ce a scris și a cerut păreri și sfaturi, le-a și primit. Că de asta suntem o comunitate, nu recepție service.
Nu tot ce zboară se mănâncă.
« Last Edit: January 18, 2021, 22:58:51 PM by MihaiFlorescu »

Barna

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #91 on: January 18, 2021, 23:01:21 PM »
Din moment ce a scris și a cerut păreri și sfaturi, le-a și primit. Că de asta suntem o comunitate, nu recepție service.
Nu tot ce zboară se mănâncă.
Da, și mulțumesc. Sper să ies bine din toată treaba asta. Prima mea mașină nouă și primul Subaru...

puiu

  • 787
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #92 on: January 19, 2021, 07:09:19 AM »
Ce îmi recomandați, dacă e cazul la o mașină de 3000 de km să accept reparații (desfăcut) motor, sau numai motor nou? Sau voi fi nevoit să accept? Mulțumesc.

Daca a facut span in ulei va fi foarte foarte greu de scos spanul ala de peste tot din motor acum.
Va iesi la plimbare cand si cum va considera de cuviinta.
Peste 100, 500,2000 de km dupa ce se repara si daca ai "noroc" va ajunge in zone critice - cum ar fi un canal de ungere al unui cuzinet. O vei lua de la capat.
Singura solutie avand in vedere rulajul masinii e motor nou, complet asamblat - plug'n'play cum s-ar spune.
Doar mutate accesoriile de pe asta vechi.
Dar e doar parerea mea.

Arturito

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #93 on: January 19, 2021, 07:18:37 AM »
Dar e doar parerea mea.
Si a lui Mihai si a mea...  ::)

dan_b

  • 1236
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #94 on: January 19, 2021, 09:32:05 AM »
@Mihai - o comunitate reala, de folos!
Eu ziceam doar ca nu are inca solutia de la service, nu am zis ca nu sunt ok recomandarile si explicatiile voastre :) dimpotriva.
Si pe mine m-ati sfatuit corect si prompt. Eu insa nu am mai suportat sa bag inca minim 2000 euro (carpeala) sau vreo 4-5 mii reparatie corecta. Era prea mult dupa ce am dat 8000 pe masina, am cheltuit alti vreo 2000 lejer, cu diverse reparatii etc. Iar Subaru nu se incadra la leasing, altfel sunt in continuare fan si ma "hranesc" cu pozele si povestile de la voi :) End of spam.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2205
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #95 on: January 19, 2021, 09:52:34 AM »
Din cate-mi dau seaman, este vorba despre un defect de fabricatie al motorului in discutie.
In aceste conditii, sunt 99,99 % sanse sa primesti un motor nou.
Sa nu uitam ca Subaru a inlocuit gratuit motoare cu aproape 200k km la bord, la masini iesite binisor din garantie, deci clar nu vor fi probleme la o masina (aproape) noua, aflata in garantie.
In cazul meu, singurul inconvenient a fost ca masina a stat 4 luni blocata in service, pana s-au plimbat hartiile, pana s-a discutat, pana s-a primit OK-ul si apoi motorul din Japonia.
In acest caz insa, dat fiind faptul ca de anul trecut AK a semnat contractul de service direct cu producatorul (prin intermediul subsidiarei din Italia), este foarte posibil ca lucrurile sa se miste mult mai repede si mai smooth - inainte, documentatia si claim-ul de garantie trecea prin ”filtrul” de la SMT, apoi prin inca niste maini pana ajungea la producator. ... Si cum pana la Dumezeu te mananca sfintii ... comunicarea era destul de anevoioasa.

Bafta !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Barna

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #96 on: January 19, 2021, 10:43:28 AM »
Din cate-mi dau seaman, este vorba despre un defect de fabricatie al motorului in discutie.
In aceste conditii, sunt 99,99 % sanse sa primesti un motor nou.
Sa nu uitam ca Subaru a inlocuit gratuit motoare cu aproape 200k km la bord, la masini iesite binisor din garantie, deci clar nu vor fi probleme la o masina (aproape) noua, aflata in garantie.
In cazul meu, singurul inconvenient a fost ca masina a stat 4 luni blocata in service, pana s-au plimbat hartiile, pana s-a discutat, pana s-a primit OK-ul si apoi motorul din Japonia.
In acest caz insa, dat fiind faptul ca de anul trecut AK a semnat contractul de service direct cu producatorul (prin intermediul subsidiarei din Italia), este foarte posibil ca lucrurile sa se miste mult mai repede si mai smooth - inainte, documentatia si claim-ul de garantie trecea prin ”filtrul” de la SMT, apoi prin inca niste maini pana ajungea la producator. ... Si cum pana la Dumezeu te mananca sfintii ... comunicarea era destul de anevoioasa.

Bafta !
Mulțumesc, văd că ai info la zi, sper să ai dreptate!
« Last Edit: January 19, 2021, 10:47:16 AM by Barna »

marr

  • 2205
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #97 on: January 19, 2021, 12:51:54 PM »
Pai, a scris Sese pe aici despre asta.
Dar nu mai retin pe unde ... si nici nu am gasit la o cautare rapida.

Cert e ca, cel putin repere si consumabile uzuale pentru Subaru cam au pe stoc.
Chiar saptamana trecuta am vrut sa schimb placutele de frana pe fata la XV. Am mers la Trakia (ca-s baieti buni si nu-i mare inginerie sa schimbi niste placute) si .... surpriza ! Nu au gasit pe nicaieri placutele ”potrivite” !
Pe site-urile de piese auto le dadea un model de la ATE, le-au comandat si cand sa le montam ... se vedea cu ochiul liber ca nu-i ce trebuie. Au cautat dupa codul de pe placutele originale si .... nimic ! Nu exista !
Am sunat la AK si aveau pe stoc ! Mi le aduc ei zilele astea ... servicii premium, ce mai !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #98 on: January 19, 2021, 13:20:57 PM »
Cumpărat Hyundai, model nou, avea două luni pe piață și schimbaseră modelul de filtre față de generația anterioară. Găsit pe epiesa tot ce am vrut.
Important este să ai MasterCard, restul nu contează. Sau cum era reclama?
« Last Edit: January 19, 2021, 13:21:30 PM by MihaiFlorescu »

Barna

Re: Motorul scoate un sunet neobișnuit XV 2019
« Reply #99 on: February 01, 2021, 14:14:31 PM »
Se va schimba motorul. Acum e de văzut, cât timp o să ia să ajungă cel nou și să fie montat...