black forester XT
Subaru club Romania

black forester XT

Re: black forester XT
« Reply #120 on: May 24, 2023, 22:09:57 PM »
Hm. Atunci, unde aș putea găsi o mască pt IC de wrx ? și s-ar potrivi la XT ?
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #121 on: May 27, 2023, 17:30:03 PM »
Nu merge masca de Impreza, pentru ca e mai scunda si nu va calca pe IC.
Optiunea ieftina, dar nu simpla, e sa o modifici pe cea originala sau sa fabrici una noua.
Optiunea simpla, dar scumpa, e comanda din US. Sau de XT STI, dar probabil greu de gasit pe stoc, chiar si in Japonia.

Eu am pus IC de STI de multi ani, dar n'am apucat sa inlocuiesc si masca aia. Evident ca IC'ul marit nu are nici un rost asa, dar nici nu incurca

Re: black forester XT
« Reply #122 on: May 27, 2023, 21:58:24 PM »
Mulțumesc. Bine că nu încurcă. Voi încerca să adaptez. Eventual mai cumpăr unul de xt să-l stric.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #123 on: May 28, 2023, 10:20:18 AM »
De ce întrebam de masca pt intercooler …
În urma unui impuls de moment am achiziționat un IC de wrx.

deși mi se spusese că doar IC-ul, fără turbină fără softul care le armonizează este mai mult un upgrade vizual.
Și ca să nu arunc nici prea mulți bani pe upgrade-ul vizual l-am luat pe cel de wrx.
După ce am încercat să îl curăț cât mai bine
- la interior cu diluant , așa arăta după ce l-am folosit

- la exterior cu diluant, spray de frane, diverse soluții de curățat aluminiul
a ieșit cam așa

Am încercat să îndrept și “fagurii” cât de cât.
Nu se vede prea mare diferență, nici mie nu mi se pare dar mai mult nu a mers.
Același tratament l-am aplicat și conductelor după care am lipit un material izolator.
Cel de pe IC se vede in foto. Pe conducte inițial am pus unul galben după care l-am acoperit cu unul argintiu.
În etapa asta m-am gândit să compar dimensiunile intre cele două IC- uri:
500x100 mm cel de pe mașină vs 415x155 mm cel cumparat.
Am fost dezamăgit de dimensiunile celui achiziționat și am zis că nu merită efortul, așa că l-am pus pe raft vreo 2 luni.



« Last Edit: May 28, 2023, 10:25:22 AM by bob_ilie »
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #124 on: May 28, 2023, 10:23:45 AM »
În urma altui impuls de moment și căzut în plasa politicilor comerciale a reducerilor am comandat un AOS de la IAG.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #125 on: May 30, 2023, 11:32:00 AM »
Upgrade la IC merita doar la STi sau ceva similar, dar si ala cuplat cu alte upgrade'uri sau macar resoftare, altfel e degeaba

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: black forester XT
« Reply #126 on: May 30, 2023, 11:36:00 AM »
E bun si la stock, poate sa mai scada un pic temperatura in admisie, problema e sa primeasca aer pe cam toata suprafata...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: black forester XT
« Reply #127 on: May 30, 2023, 20:05:14 PM »
Acum aia e … cel puțin arată mai bine decât cel vechi pentru că e mai curat :)
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #128 on: August 06, 2023, 21:21:44 PM »
Am montat AOS-ul și IC-ul. La AOS am respectat de principiu traseele din instrucțiuni cu doua mici diferențe:
- la furtunul de la chiuloasa din partea șoferului
- cel din mijloc, nu prea mai aveam loc.
La IC a fost nevoie sa schimb cotul care merge la turbină avea alte dimensiuni- caut detaliile și le postez. Am găsit ca grosime dar a trebuit să mai tai din lungime.
Pt masca care vine pe IC caut încă soluții. Am încercat să fac ceva “custom” dar e urâtă.
Sper să reușesc să revin cu foto de la finalul operațiunilor.
După ce am pus totul la loc am parcurs deja aproximativ 3000 km, câteva sute bune drumuri de munte/serpentine/forestiere. Mi-a dat emoții pe porțiunea de urcare spre Makaza partea grecească, crescuse temperatura la apă. Am lăsat-o ușor și a scăzut, apoi am oprit 30 de minute, și-a revenit.
Nu îmi dau seama de ce. Și înainte și după am parcurs porțiuni de drum mai solicitante și mai agresiv aș zice: Câmpulung Muscel- Rucăr Bran- Ciocanu- Șirnea, zona Buzăului și nu au fost probleme. Sper nici să nu mai fie.
 Apropo zona Buzăului e interesantă, merită să te plimbi pe acolo, dar să termine asfaltările. cred ca va fi și mai interesant. revin cu detalii despre trasee.

Așa a venit și revizia de 155.992 km: ulei yacco 10w40
flitru ulei k&n, filtru aer mahle, polen am pus ce am gasit adica nipparts. Il schimb la 5000.

forester 2.0x forester 2.5xt

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: black forester XT
« Reply #129 on: August 06, 2023, 23:38:19 PM »
Spre Makaza urci continuu mult, e solicitat motorul chiar daca nu mergi tare, ai si aer mai putin si temperaturi mari afara si AC... nu e cazul de oprit, ci doar sa o lasi usor si eventual daca reusesti la cate o vale sa iei piciorul din gaz si o sa vezi in cateva zeci de metri cum scad gradele. Asa patesc si eu la al meu si de asta am luat radiator mai mare. Eu vara asta nu am mai iesit cu XT-ul din oras decat pe drumuri scurte pe langa Bucuresti si nu am vazut mai mult de 97 de grade la apa de anul trecut.
Probabil ca pana pun radiatorul deja o sa fie frig :)  deci poti sa astepti si tu toamna.

Edit: vad ca ai radiator mishimoto... ciudat ca nici asa nu face fata. Sa nu fie inceput de garnituri...
« Last Edit: August 06, 2023, 23:40:41 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4937
Re: black forester XT
« Reply #130 on: August 07, 2023, 08:59:28 AM »
N-am inteles ce mici diferente sunt la chiulasa sofer si la bloc (cel din mijloc). Sper ca le-ai legat pe toate trei!
WRX SW 2002

Re: black forester XT
« Reply #131 on: August 07, 2023, 15:11:10 PM »
Le-am legat pe toate trei.
Diferențele față de instrucțiunile de montaj constau în traseele alese pt cele două furtune, în sensul că am ocolit puțin față de recomandările din instrucțiuni,  adică sunt mai lungi.

forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #132 on: August 27, 2023, 00:53:01 AM »
la cât praf au pe ele aș spune că plăcuțele se cer schimbate

după interacțiunea cu Sonax Extreme aș spune că plâng cu lacrimi de sânge



forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #133 on: August 28, 2023, 19:52:19 PM »
Hm. Oare toba finala de la un gc s-ar potrivi la forester ?
forester 2.0x forester 2.5xt

Muttley

  • 4937
Re: black forester XT
« Reply #134 on: August 28, 2023, 20:12:15 PM »
Probabil trebuie prelungita. Compara suprafata portbagajului, si va fi clar motivul.
WRX SW 2002

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: black forester XT
« Reply #135 on: August 28, 2023, 20:20:34 PM »
Am pus eu finala Prodrive de pe GD si a fost nevoie de prelungire + mutare urechi prindere.

Re: black forester XT
« Reply #136 on: August 28, 2023, 20:40:55 PM »
Mda deci trebuie prelungită …
Mă gândeam la asta
https://www.olx.ro/d/oferta/toba-subaru-gc-gd-prodrive-wrsport-IDhv2fG.html
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #137 on: September 08, 2023, 21:00:52 PM »
“nu știu alții cum sînt, dar eu când” mă uit la mașina asta

chiar îmi place 😀
… cel puțin de la distanță …
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #138 on: September 09, 2023, 18:34:56 PM »

concluzia despre plăcuțe a fost eronată. au rămas la locul lor.
cu ocazia verificării am găsit două culisoare care mergeau mai greu, ambele pe dreapta unul față , cealălt spate. le-am înlocuit pe ambele, tot aveam câte un set de rezervă.

Problema este alta. Nu ține frâna de mână. Am  reglat saboții, am reglat cablu de la manetă… fără efect …
Are cineva idee unde ar trebui să mai verific !?
forester 2.0x forester 2.5xt

Muttley

  • 4937
Re: black forester XT
« Reply #139 on: September 09, 2023, 23:11:19 PM »
Adu-le-ntr-un contact ferm cu discurile/tamburii din rozetele de pe platouri, astfel incat sa frece simtitor cu 6-9 dinti la maneta. Vor tine. Nu exceptional, dar asa-i modelul.
WRX SW 2002