black forester XT
Subaru club Romania

black forester XT

Re: black forester XT
« Reply #80 on: May 21, 2022, 18:20:12 PM »
Atunci, la regimul mentionat, e consum f bun. Probabil are si de'a face cu hartile lui Vali.
La mine, minim minim, doar cu sofer, mers 100-110 si abia am scazut sub 10%. Oricum, consumul e doar de statistica, nu face nimeni ride sharing cu un XT  ;D

Re: black forester XT
« Reply #81 on: May 21, 2022, 19:07:57 PM »
da … era doar pentru statistică … și prima dată când l-am văzut.
am mers pe harta medie , ca de obicei, de altfel.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #82 on: May 28, 2022, 23:36:08 PM »
Şi să nu uit, de fapt uitasem... înainte de schimbul ulei,pe la 139.700 km ... aproximativ ...
Am schimbat braţele spate şi bucşele, adică au fost schimbate :D.
Le-am înlocuit cu unele din aluminiu...
bucşele OEM le aveam pe stoc  :D, le cumpărasem pentru aspirat dar l-a sărit rândul...
braţele provin de pe un Forester SG cross sports 06MY. Cel puţin aşa susşinea vânzătorul.
Cu aceeaşi ocazie am schimbat şi diferenţialul spate cu unul sh... avea probleme mari
şi zgomotul era pe măsură.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #83 on: September 18, 2022, 01:39:28 AM »
Pentru evidenţa operaţiunilor de intreţinere:
- iulie/august 2022, din motive de pitici pe creier am schimbat "triunghiurile" de la portierele/geamurile din faţă, deja stăteau de  vreo 2 luni prin portbagaj. La portiera din dreapta a mers uşor, la cea din stânga, un şurub nu a vrut să se desfacă, fără intervenţia unui burghiu pentru eliminare totală.
- 03.08.2022, la 142.574 km, din motiv de burduf planetară faţă dreapta spart s-a schimbat şi uleiul din cutia de viteze, acelaşi castrol 75w90
- undeva prin 19.08.2022, 144.500 km ... plus/minus, din motive "de rulment" s-a schimbat rulment spate dreapta , am  mers pe SKF
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #84 on: September 18, 2022, 02:06:55 AM »
Amestec operaţiunile din perspectivă cronologică ...
În primăvara 2022 am schimbat parbrizul. Ca şi îmbunătăţire nu se mai făcea "curent" în maşină. La demontarea celui vechi, băieţii mi-au atras atenţia că pe o porţiune semnificativă nu era lipit, adezivul acela cauciucat nu făcuse priză şi se dezlipise. Pe cale de consecinţă am verificat dacă se scursese apă în maşină. Am găsit câteva "picături" la şofer. Am scos pâsla de acolo, lăsat să se usuce şi montat burete insonorizant sub mochetă.
După, am încercat o izolare fonică, în sensul că am "preparat" feţele de uşi cu un fel de folie de bitum 1.5 mm grosime şi ulterior cu burete (viziune proprie).
După vreo două luni, am demontat "toate cele" din portbagaj şi am pus un fel de insonorizant 2 în 1 şi apoi burete pe oalele amortizoarelor şi aceeaşi folie de bitum şi aluminiu, parţial pe tabla aripi spate, apoi burete.
Am sperat să sesizez o diferenţă semnificativă, în cei aproximativ 4000 km parcurşi, dar nu s-a întâmplat, nici după ce am schimbat triunghiurile , nici după "insonorizarea" parţială.
Cred că s-a redus zgomotul mai mult după ce am dat jos barele de pe plafon.
forester 2.0x forester 2.5xt

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: black forester XT
« Reply #85 on: September 18, 2022, 07:53:35 AM »
Mi-e ca sunetul e cam ca apa... Ori izolezi tot, ori nu prea iese ce trebuie...
Si oricum, ca sursa de zgomot cred ca vor ramane mereu geamurile.

Re: black forester XT
« Reply #86 on: September 18, 2022, 15:31:17 PM »
Nici la mine dupa insonorizare in regie proprie la usi/ portbagaj (CTK de 1.8mm, parca) nu s'a simtit vreo diminuare a zgomotelor din exterior.
Acum urmeaza inlocuire triunghiuri si garnituri superioare usi plus cele inferioare usi fata, dar nu am mari asteptari in ceea ce priveste zgomotul

Re: black forester XT
« Reply #87 on: September 24, 2022, 20:35:13 PM »
145.536 km - schimb ulei yacco 10w40
filtru ulei original, filtre mahle aer și habitaclu.

In completarea mesajului anterior, pe la 141.000 am schimbat discurile de frana, placutele si accesoriile… din doua incercari. Inițial am cumparat pt spate discuri mai mari de impreza.
usor usor cred ca ma apropii de pretul care l-am platit initial pe masina … sau l-am depasit usor …

 
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #88 on: September 24, 2022, 21:03:08 PM »
Nici n'are rost sa tii socoteli de genul asta, nu fac bine.  ::)
Daca totusi nu te poti abtine, vezi ce optiuni similare ca aptitudini cu Foresterul ai avea la totalul sumei "investite" in XT, pe mine chestia asta m'a convins ca nu's bani cheltuiti chiar de'aiurea "pe stele"
« Last Edit: September 24, 2022, 21:05:56 PM by andrei0241 »

Re: black forester XT
« Reply #89 on: October 09, 2022, 00:17:37 AM »
     Anul trecut, cam pe vremea asta, am achiziţionat un set de jante

...acestea adică...
     Cumpăr şi un set de cauciucuri şi dau fuga la o vulcanizare să le montez.
     Deşi calculele spuneau că se potrivesc chiar dacă au ET53 şi lăţimea de 7 şi 1/2, surpriză ... cel de la vulcanizare refuză să le monteze susţinând că ating amotizorul.
     După ce un an de zile am tot fredonat refrenul "...îmi lipseşte curajul...", am avut un impuls ....



... şi le-am montat ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Muttley

  • 4913
Re: black forester XT
« Reply #90 on: October 09, 2022, 12:21:58 PM »
Pai ating, sau nu?
Si cei de la vulcanizare cum au stiut ca ating, le-au pus si s-au uitat?

Daca foresterul are offset 48 si 7 inchi, astea se duc mai aproape cu 11mm. O eventuala problema ar fi pe spate din ce am vazut la mine.
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: black forester XT
« Reply #91 on: October 09, 2022, 12:43:47 PM »
     Anul trecut, cam pe vremea asta, am achiziţionat un set de jante

...acestea adică...

Este culoarea originală sau au fost revopsite (câteva persoane ştiu deja motiv pentru care am adresat întrebarea) ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: black forester XT
« Reply #92 on: October 09, 2022, 13:46:07 PM »
La mine se apropie destul de mult de amortizor în spate cu jantele originale pe 17 și 225/55. Se cam apropie și de carenaj în spatele roților din față
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: black forester XT
« Reply #93 on: October 09, 2022, 13:54:55 PM »
Pai ating, sau nu?
Si cei de la vulcanizare cum au stiut ca ating, le-au pus si s-au uitat?

Daca foresterul are offset 48 si 7 inchi, astea se duc mai aproape cu 11mm. O eventuala problema ar fi pe spate din ce am vazut la mine.
Au pus o jantă pe spate si au spus ca distanța e prea mică și dacă montează cauciucul sigur atinge telescopul, așa că au refuzat să le monteze.
Ieri am avut aceeași discuție și i-am zis să monteze unul de probă dacă nu se potriveste revin la janta veche.
Încerca să mă convingă că dau banii degeaba. Nu cred că îl interesa afectarea bugetului meu, probabil faptul că se apropia finalul programului … poate…
Distanța față de amortizor cred că e de aproximativ 1 cm.
Oricum, anterior, Malakay și Gheghe m-au asigurat că sigur se potrivesc și ei vorbeau din experiență.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #94 on: October 09, 2022, 14:04:39 PM »
Quote
Este culoarea originală sau au fost revopsite (câteva persoane ştiu deja motiv pentru care am adresat întrebarea) ?
Eu nu le-am vopsit. Cel de la care le-am cumpărat le-a vândut imediat după ce achiziționase mașina, avea alte planuri …
Având în vedere micile defecte nici proprietarul anterior nu le-a vopsit ….
deci cred că e culoarea originală.

Presupun că întrebarea vine în contextul “dilemei” dacă vopsirea “la cuptor” afectează rezistența materialului sau nu …
Eu le-am vopsit pe cele de la aspirat. Nu am avut probleme până acum, adică după 3 ani , aproximativ.
Mă rog , am stricat marginea uneia după ca am atins o bordură. Nu știu dacă era normal să sară vopseaua sau nu.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: black forester XT
« Reply #95 on: October 09, 2022, 14:06:40 PM »
La mine se apropie destul de mult de amortizor în spate cu jantele originale pe 17 și 225/55. Se cam apropie și de carenaj în spatele roților din față
Pe față era spațiu suficient, emoțiile au fost pe spate, inițial.
forester 2.0x forester 2.5xt

Muttley

  • 4913
Re: black forester XT
« Reply #96 on: October 09, 2022, 16:00:16 PM »
1cm e suficient, eu am mers cu 2mm o vara, dar am ocolit gropile mai ceva decat o faceam de obicei.
Da, nu le sabla, nu le coace in cuptor, da-le o matuire manuala si vopseste-le clasic. Mie mi s-au indoit, la urmatorul proprietar s-au fisurat, lui Dragos Aron i s-au fisurat. Din cauza modelului asta de jante am vrut musai 5x114.
WRX SW 2002

Re: black forester XT
« Reply #97 on: October 09, 2022, 16:20:47 PM »
Modelul acesta s-a îndoit și fisurat ???
forester 2.0x forester 2.5xt

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: black forester XT
« Reply #98 on: October 09, 2022, 20:47:44 PM »
Presupun că întrebarea vine în contextul “dilemei” dacă vopsirea “la cuptor” afectează rezistența materialului sau nu …

Nu este dilemă, este certitudine.

În ultima etapă a fabricării temperatura de tratare a aliajului de aluminiu coboară până la 160°C, cu 50-60° mai puţin decât temperatura de topire a granulelor de polimer.
Se modifică caracteristicile materialului iar zonele mai sensibile cedează.
Tratamentele termice au ca scop obţinerea unor zone care răspund elastic la solicitări.

Acest model era proiectat la limită, fără supradimensionări inutile, tocmai pentru a obţine o masă cât mai mică la preţul respectiv.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Muttley

  • 4913
Re: black forester XT
« Reply #99 on: October 09, 2022, 22:45:58 PM »
Modelul acesta s-a îndoit și fisurat ???
Da, si la mine, si la Dragos.
WRX SW 2002