Forester sleeper
Subaru club Romania

Forester sleeper

Re: Forester sleeper
« Reply #60 on: June 30, 2021, 08:57:10 AM »
macar ...
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #61 on: July 22, 2021, 08:00:22 AM »
bara sti este la vopsit , masina este la prietenu meu pentru modificare una alta in vederea optimizarii spatiului pt g30 :))
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #62 on: September 06, 2021, 14:45:31 PM »
Ca tot dureaza mult.. am mai luat un XT 2.5 cu 6mt swap si sti goodies :))) cred ca mai bine schimbam numele topicului .. in forestiere sti :))
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #63 on: September 23, 2021, 11:36:29 AM »
Cel gri, cu bara de Sport?

Re: Forester sleeper
« Reply #64 on: September 24, 2021, 10:33:34 AM »
Este nardo grey cu bara de sti
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #65 on: October 02, 2021, 16:58:13 PM »
Eu's mai de la tara, am zis cum m'am priceput, dar ma refeream la aceeasi masina, o vazusem la vanzare.
Da mai multe detalii, ce are si ce n'are, dar va avea? :D

Re: Forester sleeper
« Reply #66 on: October 03, 2021, 21:52:42 PM »
Pai avand in vedere ca am cumparat masina sotiei ... nu prea o sa vada nimic ca upgrade ... are deja din pct meu de vedere toate bunataturile :))) turbina sti , intercooler sti , merphmod .. 6mt etc . cutia 6mt a fost cumparata de la mine .. scaunele fata de sti tot de la mine :))) oarecum stiam masina si a venit manusa pentru necesitatile noastre .
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #67 on: October 22, 2021, 13:52:47 PM »
Am reusit sa planez piesa construita pentru repozitionarea turbinei... acum ramane doar sa gasesc ceva timp sa rezolv alimentarea electrica a pompei de benzina... ca ramanem fara curent la ea .

Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #68 on: November 02, 2021, 11:59:56 AM »
Intretimp rezolvat releu .. dupa releu am descoperit ca am ceva probleme de scanteie(adica vali :)) )... inlocuit bobine fk0140 cu fk0186 , problema pare sa se fi rezolvat , incepem sa tragem de ea... la presiune mare am avut ceva incident de a urcat uleiu pe epurator .. din cate am observat nu a mai facut , insa nici nu am ajuns iarasi la 30+ psi .
Motoru e sanatos , suna bine.. asa ca tragem de el sa descoperim limite ... in coltu garajului sta la panda closed decku ... doar doar de il bag in functiune .
Scaunele si ele au suferit niste modificari de pozitie ...
« Last Edit: November 02, 2021, 12:03:49 PM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #69 on: November 09, 2021, 12:31:15 PM »
Chiar si cu valuri.. creep de boost alte avioane .. dat in nas :))  cu placere totusi masina este foarte agresiva... avem la primu run 0-402m - 11.8s viteza de final 197km/h , cu fum din toate rotile :)) si 100-200 7.89sec . vechea alba are 9.16 si 402m 12.1sec ... mergand corect ...
Asteptam sa treaca ploaia pt teste viitoare ...
« Last Edit: November 09, 2021, 13:33:50 PM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Forester sleeper
« Reply #70 on: November 10, 2021, 22:09:47 PM »
Super!  Aveți și video, ca suna foarte interesant, dar cred ca un video ar fi și mai interesant!

Re: Forester sleeper
« Reply #71 on: November 11, 2021, 09:03:08 AM »
O sa stam si de filmulete dupa ce e gata :))) momentan prind greu cate o zii de probe ... stduiem un pic cu Vali .. idei noi .. vedem ce iese... e bine ca tine fieru
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #72 on: November 25, 2021, 06:28:07 AM »
Pentru ca tot am vandut foresterul sotiei stock aproape … balauru verde a primit urmatoarele :
Bascule fata sti
Brate spate aluminiu
Suspensie bc racing
Furtunase frana metalice(inca nemontate)

Comandat placute carbon loraine .

Pentru circuit va mai fi nevoie de bare stabilizatoare si ar trebui sa incepem ani bine …
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #73 on: November 28, 2021, 22:46:32 PM »
Si dupa o vizita pe la cluj(de 1 an tot amenintam ca ajung la Andea) initial credeam ca e o problema de wastegate (prea mic , flow prost) s-a dovedit ca legasem doar nitel gresit 3port(dupa episodu cu senzoru map , trebuia sa fie tot ceva stupid , dar mai greu de depistat) , practic inversasem intrarea si iesirea (portu liber era corect) , asta genera un control dubios al wastegate-ului … anyway motoru si reteta se prezinta bine , a trecut si de teste la 38psi :)) , momentan lasat la 29/30 psi , mai surubaresc sa tinem un 33/34 psi , pe benzina omv100 !
Din calculele cu  Vali , suntem eficienti , asa ca masina asta amatoriceasca se scalda estimativ pe la 550hp la motor … pentru mai mult ar fi nevoie de e85 si probabil ceva injectoare mai mari , pentru a depasii 6xxhp .

Masina este utilizabila daily , nu este moarta jos , nu smuceste sau sa aiba alt comportament dubios( chiar daca este full speed density setata) , iar asta ma face fericit si imi da oarecum curaj pentru urmatoarele builduri …

Multumesc  Vali pentru tooooot ajutoru si “cursurile” ca sa putem aduce la viata fieru , la toata gasca de “amatori” care au venit cu idei si ajutor in cursul “nasterii” fierului ! Victor , Cristi etc !

P.s.
Si la nevasta multumesc ca nu ma da afara din acasa 😂
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester sleeper
« Reply #74 on: November 29, 2021, 10:15:54 AM »
Hahhaa! Asteptam si filmulete din alea bune :) Sa te bucuri de ea!

Re: Forester sleeper
« Reply #75 on: March 07, 2022, 10:19:52 AM »
Masina a mers fara probleme , am fost si la primu trackday .. pot zice ca m-a cucerit .. senzatie , mai am eu de lucrat la partea de aderenta/stabilitate etc .. placutele carbon loraine vis .. !
acum partea nefericita la finalul zilei, a cedat fulie axa cama dreapta .. adica distributie kaput .. adica si ceva supape , anyway , comandat tot ce e nevoie impreuna cu fulii rcm upgrade aluminiu , curea upgrade sa fim siguri ca nu mai patit asa la multa bataie pe circuit !
Da am abuzat mult pe la 8k rpm ... si aparent axe cu lift + arcuri + alea alea..:)) venira ghinionu , insa tot fericit raman si sper sa am timp sa o rezolv pana in aprilie !







Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #76 on: March 07, 2022, 12:51:56 PM »
 Distractia costa :'(.
 Sper sa poti salva shortblock-ul macar. 

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Forester sleeper
« Reply #77 on: March 07, 2022, 15:54:08 PM »
Sper sa rezolvi repede, eftin si bine.
Eu am ramas putin mai in urma - aceea este culoarea pe bune? Sau e vreo gaselnita fotografica?
Pentru ca daca asa arata in realitate - este fantastica, absolut minunata!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Forester sleeper
« Reply #78 on: March 07, 2022, 20:51:36 PM »
Partea de shortblock nu are de ce sa fie afectat … doar pe sus supape … au sosit toate piesele , dar cum ziceam , foarte greu cu timpu pt mine …
Culoarea este a masinii … si da in soare e mai deschisa … posibil sa fie editata de fotograf , dar nu e departe in soare :)
Detoate , STI sa fie

Re: Forester sleeper
« Reply #79 on: March 07, 2022, 20:55:07 PM »
Pai daca pistoanele au lovit in supape, depinde cat esti de norocos.

P.S.: Culoarea aia e geniala.
« Last Edit: March 07, 2022, 20:56:10 PM by GabrielP »