Isuzu D-Max 2021
Subaru club Romania

Isuzu D-Max 2021

dan_b

  • 1236
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #180 on: February 02, 2024, 20:21:53 PM »


« Last Edit: February 02, 2024, 22:06:58 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #181 on: March 14, 2024, 19:29:27 PM »
Iar a intrat mizeria de auto braking in seara asta, dar sa zicem ca inteleg, era haos in trafic si o vita cretina care se pregatea sa traverseze peste linie dubla continua, pe jos, de lene sa mearga la trecerea de pietoni.
In tot haosul, franam, deja, evident. claxonam maxim, cretina se oprise pe axul drumului, dar tot mi-au intrat toate franele posibile blana, 0 absolut, aduna tot prin masina, injurat fara repetitie, cadere nervoasa, tot tacamul.
Nu e normal, orice-ar zice normele lu' peste, nu e normal, e opusul lui normal, e periculos cu draci.
Mai normal era sa nu mai existe dobitoci prosesori de permise pe strazi, nu sa handicapam masinile din cauza ca unii sunt prea prosti pt llumea actuala.
Scriu sub efectul nevrvilor, recunoscc. Cand ai stres in trafic sa eviti toti prostii, iti mai lipseste doar mizeria de auto franare, sa iti dea alte panici de accidente tip carambol.
Niciun raspuns de la Isuzu Ro, nicio intrebare de la ei, niciun feedback nici referitor la mizeria de vasco cuplaj care face ca toti dracii...

In fine, exista si o parte buna in toate astea, masina este extrem de stabila in rest, inclusiv in conditiile astea, controlabila, sigura. Daca nu iti zboara ceva prin masina de la frane....
O masina aproape perfecta, dar dotata cu o mizerie de auto franare si un vasco cuplaj pe care nu vrea nimeni sa il repare sau inlocuiasca cu ceva care merge dracului normal.
Nici AK nu au prikmit raspuns de la reprezentanta / importator referitor la problema asta care, ce sa vezi, e prezenta in continuare si pe alte masini noi...

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #182 on: March 21, 2024, 14:10:25 PM »
Ori gainatzu' nu mai e ce era, ori vopseaua de pe Isuzu e super rezistenta.
Sters N gainatzi de pe masina, fara urme ramase pe vopsea/lac. E adevarat ca de obicei nici nu las prea mult timp sa treaca, dar la alte marci era dauna si dupa o juma de zi...

Fiind cald afara, nu mai aud nici vascocuplaju', nu a mai intrat nici auto braking-ul, deci masina este din nou perfecta.
In continuare merg cu anvelopele de iarna, din cauza de vreme bipolara, dar surpriza e ca sunt super aderente, inclusiv pe ud, as zice net peste cele de vara, AT-urile de la Dunlop. O sa ma gandesc ceva daca le mai pun vara asta sau trec pe altele... Pe teren sunt bune, dar pe sosea tot alunecau la ud sau temperaturi mai scazute, deci usor riscant.

Uleiul, ca tot s-a discutat pe aici de uleiuri, l-am verificat pentru prima oara de cand am masina asta si e pe la jumatate. Nu stiu cat era la revizie, in carte arata ca si cum la jumatate e de fapt nivelul perfect. Are oricum senzori si parasenzori, anunta daca se apropie de low level, nu a fost cazul niciodata, e relaxare totala si pe partea asta.

Alte parti bune - masina merge si se simte pe coclauri ca in prima zi, nu zdrangane nimic, totul zen.
Consumul de AdBlue pare in continuare in ritmul lui, completez undeva la 11k-12k de km, deci si aici ramane constanta situatia. Ajuta si drumurile mai lungute fara semafoare, avand cumva mix oras cu periferie zilnic.

« Last Edit: March 21, 2024, 14:11:48 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #183 on: April 14, 2024, 15:32:15 PM »
Desi nu prea sunt folosite in Romania sau Europa in general, las o observatie despre Dunlop Grandtrek AT25, anvelopele de vara cu care a venit masina. Am masurat uzura anvelopelor dupa deja 3 sezoane intregi si asta al 4-lea in curs, pare ca s-au tocit 3 mm uniform.
Iar semnul de uzura este cumva la jumatate sub nivelul actual, deci din punctul asta de vedere sunt ok.
Cu aderenta pe asfalt ud si la temperaturi mai reci sunt ceva probleme. Uneori si pe uscat, la viraje stranse scartaie serios.
Pe forestier nu am ajuns cu ele sezonul asta, inca.
Altfel, in continuare silentioase si economice vs cele de iarna. Diferenta de consum este de 1-1.5 l/100.

« Last Edit: April 15, 2024, 11:08:48 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.