Isuzu D-Max 2021
Subaru club Romania

Isuzu D-Max 2021

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #60 on: October 13, 2021, 20:35:31 PM »
Gustul l-am prins demult :)
Si cu Subaru am explorat cu placere si as fi continuat, daca nu era situatia aia, dar asta e...
Da, e delicat cu lungimea, dar cu grija si alegeri inspirate, e ok. Nu urmaresc extreme, trasee de genul asta cel mult. Imi plac abordarile tactice, linistite, nu forja si turatii absurde. Tot traseul l-am parcurs la maxim 2000 ture, batraneste, ca s-a putut.
« Last Edit: April 01, 2022, 16:24:54 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #61 on: October 14, 2021, 14:43:22 PM »
Niste poze mai vechi, de iarna si vara ce au trecut, in asteptarea iernii ce va veni :)

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #62 on: October 14, 2021, 14:51:57 PM »
Later edit: dupa toata fataiala offroad de marti, consumul nu a depasit 9.8/100. Si asta mi s-a parut super ok si relevant pt capacitatea masinii in conditiile respective. E adevarat ca mare parte din traseu a fost destul de lejer, cu exceptiile punctuale de pe varf.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #63 on: October 14, 2021, 22:06:23 PM »
Si acum incearca un exercitiu de imaginatie.
Cum ar fi aratat aventura cu o masina electrica ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #64 on: October 14, 2021, 22:17:57 PM »
🤣 poate cu baterie de rezerva in bena. Dar nici asa.
Nu reusesc sa imi imaginez, desi am vazut ca se pregatesc modele full electric si pe Jeep si pe la Ford, dar nu stiu cat de fezabile ar fi pe offroad.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #65 on: October 15, 2021, 08:09:03 AM »
Așa ar fi arătat:
https://youtu.be/KGqexebCcUo

Gurile rele spun ca încărcată, autonomia de 500km scade la 150km.
« Last Edit: October 15, 2021, 11:57:22 AM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #66 on: October 15, 2021, 09:34:50 AM »
Da, e interesant si are avantajul lipsei diferentialului, deci o garda la sol mai lejera.
Dar la nivelul actual de autonomie, raman vehicule pentru one day trip si chiar si acolo poti avea probleme neasteptate, daca intervine ceva si pierzi extra timp. Pe offroad cred ca autonomia se masoara in ore, nu in km. Si eu cred ca autonomia reala e mai scazuta, pt ca sunt multe variatii care pot duce la asta - sarcina, consumatorii, temperatura exterioara. Iar daca pt motorina poti sa iei o canistra sau gasesti pe cineva sa iti aduca, la electrice e cumva game over, o mai iei de acolo doar tractata. In fine, probabil pe viitor vor veni alte solutii, desi e long story treaba cu masinile electrice nepoluante, care in realitate polueaza masiv in productia lor si apoi cu bateriile inclusiv la asa-zisa reciclare. Plus consumul masiv de energie la incarcare, care energie inca este produsa clasic...
Pe de alta parte, copacii consuma, se hranesc cu dioxid de carbon si elibereaza oxigen, deci nu trebuie sa devenim sectanti.
Long story si clar inca nedeslusita complet, cum ziceam.
Pur ca distractie, o fi ok si o electrica pe munte. Daca stii sigur ca nu te intinzi mai mult decat bateria.
« Last Edit: October 15, 2021, 09:35:44 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2202
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #67 on: October 19, 2021, 09:12:43 AM »
Chit ca-i off-topic, io revin la ce-am mai spus: electricele in forma actuala sunt o gaselnita de etapa, ce indeplinesc doua cerinte:
- par ECO si mai astupa gura ecologistilor cum ca, vezi Doamne, se face ”ceva”;
- produc bani. Multi !

Dpmdv, mult mai viabila - si de viitor - mi se pare tehnologia pe hidrogen. Avantajele majore sunt ca asta-l gasesti din abundenta (spre deosebire de litiu si nichel) si - cel mai important - poate fi stocat si transportat fara sa ai nevoie sa tragi fire-n varful muntelui. Da, decamdata este inca scumpa productia si stocarea, dar este doar o problema de cativa ani si de investit niste bani pana cand aceste inconveniente vor fi rezolvate.
2 bani ai mei ...

PS: CU o masina pe hidrogen poti merge si-n varful muntelui ca la astea poti arunca in bena niste butelii cu hidrogen pe post de canistre de benzina !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #68 on: October 19, 2021, 11:06:23 AM »
Da, corect :) E mai fezabil si mai curat decat varianta pe baterii exclusiv.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #69 on: October 21, 2021, 17:26:21 PM »
Short update: ma nemultumea de ceva timp faptul ca nu functiona si avertizarea sonora la incuierea usilor cand te indepartezi de masina (asanumitul walk away door lock chime). Dupa mai multe incercari si resetari, am scris intr-un final la importator, Isuzu Romania, care au fost super prompti si au luat legatura mai departe cu producatorul si astfel se va activa aceasta functie, initial nedisponibila pt Europa (!?). Asadar, undeva de saptamana viitoare este disponibila actualizarea de soft, am inteles ca dureaza cateva minute. Multumiri Isuzu Ro pt promptitudine si implicare!
Tot in urma discutiei cu dumnealor o sa incerc si niste setari diferite pt partea de auto braking in ideea de a-l face mai putin violent ca interventie. Actual mi se pare exagerat si riscant, dar sa vedem cu noile setari.
Las datele astea aici, in caz ca intereseaza si alti posesori de Isuzu similar.
Setarile ar fi cele de mai jos, din care eu aveam bifate doar prima si ultima:
AEB activat
Speed warning – visual only
Warning threshold 5 km/h
Near
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #70 on: October 29, 2021, 12:18:05 PM »
Pare ca functioneaza noile setari pt AEB, mai urmaresc o perioada, dar e clar mai bine.
Piesele pt reparatiile de caroserie sunt si ele in livrare, ajung mult mai repede decat se prognoza, foarte probabil a ajutat si de aceasta data Isuzu Ro, carora le multumesc. Evident si Auto Kino s-au miscat, ca de obicei, prompt si eficient.
Comparativ cu relatiile mai vechi ori mai noi cu alti dealeri si service-uri de reprezentante, eu ma declar foarte multumit. Am avut o relatie similara si cu Nissan, mult peste anii de garantie ai masinii respective. Si cumva diferenta o fac doar oamenii care se ocupa de lucruri, de treaba. Nu brandul, nu compania, oamenii.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #71 on: November 20, 2021, 14:42:51 PM »
Intre timp s-a rezolvat si reparatia daunei, a durat fix cat s-a estimat ca dureaza, totul a iesit perfect, arata ca noua.
Am facut si actualizarea de soft care a rezolvat functionarea buzzer-ului (beep-ului) de inchidere/deschidere usi. S-au mai facut si alte actualizari de soft ce apareau in sistem.
Ca de obicei, s-a lucrat atent si migalos. curat. As fi pus si poze, numai ca masina este super murdara dupa drumul Brasov-Bucuresti, intrucat intre Predeal si Busteni ningea frumos, iar pe drum era deja imprastiata solutie antiinghet. Desi la plecare masina era spalata interior-exterior...
Consum haios pe ruta Brasov - Bucuresti, consum mediu 5,2 pana in zona Nistoresti, iar apoi am ajuns acasa cu media de 7.8, dupa alergatura aferenta autostrazii si ceva DN.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #72 on: January 10, 2022, 18:16:28 PM »
Daca tot ziceam de ulei pe topicul dedicat, reiau si aici.
La revizie s-a pus ulei Motul, iar motorul pare poate usor mai silentios la rece decat inainte, cand avea uleiul de fabrica. Oricum nu pare mai zgomotos sau mai trancanitor.

Separat de asta, singura dubiosenie, dar care e din categoria "asa face ele la rece umed" e ca suiera cumva cureaua de accesorii dimineata cand e frig si umed afara. Dar am verificat si intrebat si la Baneasa si la AK si pare ca explicatia este faptul ca are cureaua expusa direct la umezeala sau impuritati si atunci se manifesta asa in anumite conditii.
Fiind in garantie, consider ca asa o fi. Mai urmaresc, dar concluziile astea ar fi.

In rest nicio problema, toate bune.
Consumul in regim de trafic infect e in jur de 10, iar in conditii de trafic de periferie si urban lejer ajunge la 9.
Era bun si un Smart fortwo de pus in bena pt zilele de trafic deosebit, dar e ok si asa :)
« Last Edit: January 10, 2022, 18:20:04 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #73 on: March 25, 2022, 09:29:24 AM »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #74 on: March 25, 2022, 12:24:59 PM »
Waze da din ce in ce mai multe rateuri in ultima vreme...

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #75 on: March 25, 2022, 13:34:20 PM »
Waze da din ce in ce mai multe rateuri in ultima vreme...
  ;D macar astea sunt pitoresti :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #76 on: March 28, 2022, 11:14:19 AM »
Ieri am facut o plimbare pe Valea Doftanei, pe langa lacul Paltinu si apoi un offroad lejer spre Pasul Predelus.



Nu am urcat insa la Pasul Predelus, pt ca drumul era acoperit cu un mix de multa zapada partial inghetata si partial dezghetata, in functie de expunerea la soare si am zis sa nu riscam sa ne afundam la un moment dat in vreun sleau ori sant aparent acoperit de zapada sau gheata. Inclusiv trecerea de parau spre urcare era acoperita cu blocuri de gheata care incepeau sa trosneasca si la mersul pe jos, asa ca am decis sa play safe si am facut drumetie pe jos, drum de o ora, pe relaxare.



Consum mediu Bucuresti - Traisteni si retur, pe DN1, undeva la 7.8l/100.
E un traseu frumos pt o plimbare de o zi, fara blocajele aferente DN1, aer curat, peisaje, tot ce ai vrea de la o plimbare la munte. Timp estimativ 1.5-2 h, mers lejer.

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1233
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #77 on: April 10, 2022, 10:59:23 AM »
Am decis sa trec in jurnalul de bord si o problema.
Asta pentru ca se dovedeste constanta, pt ca poate fi de interes si pentru alti posesori de Isuzu, D-Max 2021, care ar putea ajunge pe acest forum, neavand un forum dedicat marcii sau modelului, cel putin nu ceva activ.
Discurile de frana: s-au ovalizat prima oara dupa primii 6000 km, cand am inceput sa sesizez initial ca masina franeaza sacadat, dupa care efectul s-a amplificat in timp si devenise o problema reala. Am mers la Auto Kino, au facut masuratori, constatari, au comandat si schimbat discurile, asta fiind deja pe la aprox 14.000 km.
Acum, noile discuri au aratat acelasi comportament, tot dupa aproximativ 6000 km de la montare, iar acum au 12.000 km rulati. Odo  26.000 km.
Am fost vineri la Auto Kino pt o noua constatare, masuratori etc. Au reiesit foarte evidente ovalizarile, urmeaza alta procedura de schimbare discuri. Insa acum situatia este diferita, pt ca incepe sa devina clar faptul ca discurile au o problema, nu a fost ceva izolat, intamplator. Asta e motivul pentru care nu am relatat problema prima oara, am zis ca o fi ceva izolat si sa nu creez false impresii sau probleme.
Vineri ziceam ca astept inca 4000 km pana la revizie, dar efectul se amplifica proportional si devine deja riscant sa merg asa, balansul si trepidatiile fiind foarte mari la franare, deci cu siguranta afecteaza si distanta de franare, pe langa disconfortul simtitor. Drumul spre Bucuresti a fost deja stresant, mai ales ca am avut mai multe zone de coborare, unde orice franare era un stres.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #78 on: April 10, 2022, 11:28:56 AM »
S-a folosit acelasi producator de discuri și plăcute? Dacă da, poate se încearcă și altceva.

Dacă nu, poate e o problema in altă parte?
« Last Edit: April 10, 2022, 11:29:27 AM by MihaiFlorescu »

Re: Isuzu D-Max 2021
« Reply #79 on: April 10, 2022, 12:16:45 PM »
Fiind in garantie, cel mai probabil se folosesc doar repere OEM, de la acelasi producator ca si cele OE. Sunt si eu curios ce producator e, de fapt.
Legat strict de frane, am zis sa continui aici.