Bugeye WRX STi JDM Spec
Subaru club Romania

Bugeye WRX STi JDM Spec

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Bugeye Impreza WRX STi JDM Spec
« Reply #20 on: April 07, 2021, 16:21:00 PM »
Off: Si eu astept de la sector 4 ceva similar. Mi s-a spus la ghiseu unde m-am dus prima data ca se fac doar online si dureaza 5 saptamani. Au trecut 2-3 nici nu mai stiu. E misto ca noi ca cetateni avem 30 zile termen de depunere, dar ei au 5 saptamani pentru solutionare. In fine..

Probabil lichidul era bun de schimbat inainte de a intra pe circuit. Rezultate bune am avut cu Motul RBF 500 sau 550 si cu ceva de la partenerii Pol Distribution de la iPone tot pentru aplicatii racing. Nici o problema la rece sau pe strada cu nici una dintre ele. Ba chiar a functionat sistemul mai bine decat cu ferodo sau ATE dot 4 de strada.

Cum iti dai seama ca da semne de oboseala pompa?

MNU

Re: Bugeye Impreza WRX STi JDM Spec
« Reply #21 on: April 07, 2021, 17:29:37 PM »
Pompa de la a mea e zgomotoasa de cand am luat-o (acum 5 ani). De atunci ziceam ca "acusi crapa". Enervant zgomotul, dar altceva nimic.
Impreza 2.0R 2005

Re: Bugeye Impreza WRX STi JDM Spec
« Reply #22 on: April 07, 2021, 17:51:55 PM »
Momentan vreau sa adun piesele, cred ca voi lua calea poloniei pentru o comanda serioasa, cel putin discuri si placute acolo am gasit si ce imi doresc si pret ok.

Salut , ai o adevarata bijuterie , te felicit. Caut si eu discuri si placute...ai zis de Polonia : 4turbo..sau ai si alte surse? Mersi!

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye Impreza WRX STi JDM Spec
« Reply #23 on: April 07, 2021, 17:54:27 PM »
La fel si la mine pompa e putin zgomotoasa insa am si ceva knock-uri sus in ture, semn ca ar ramane oarecum fara benzina. Ceea ce nu ar avea motive, masina este cu softul standard, neumblat la el. Oricum din ce am vazut nu e un capat de tara ca pret o pompa mai buna, ca e walbro sau deatschwerks, nu stiu daca conteaza asa mult.

P.S. legat de inscrierea masinii la financiar, termenul primit la depunerea online a fost de 10 zile, insa si alea mult depasite. Asta e din pacate tara, cu birocratia care ne-a consacrat...

Salut , ai o adevarata bijuterie , te felicit. Caut si eu discuri si placute...ai zis de Polonia : 4turbo..sau ai si alte surse? Mersi!

Multumesc, chiar e faina masina. Intr-adevar spre 4turbo inclin, au preturi sensibil mai bune  decat revanzatorii locali la multe chestii.

Re: Bugeye Impreza WRX STi JDM Spec
« Reply #24 on: April 07, 2021, 19:01:51 PM »
Mersi, oricum pentru masina ta ai putea sa gasesti " piese" de vreo 10k..usor, ai de unde alege si pe ce sa le montezi. 😅😅😅 si in plus cred ca o sa ai transport gratuit.

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye Impreza WRX STi JDM Spec
« Reply #25 on: April 07, 2021, 21:50:47 PM »
Mersi, oricum pentru masina ta ai putea sa gasesti " piese" de vreo 10k..usor, ai de unde alege si pe ce sa le montezi. 😅😅😅 si in plus cred ca o sa ai transport gratuit.

Nu esti departe de adevar, dintr-o simpla joaca pe scoobyworld.uk am reusit sa adun ce piese mi-as dori sa inlocuiesc/upgradez la masina in valoare de vreo 3k euro, si asta fara sa aberez, strict ce am considerat necesar ca si imbunatatiri.
Apoi am dat repede click pe X la broswer si m-am culcat. 😅

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #26 on: April 07, 2021, 22:24:13 PM »
Stai sa vina etapa cand faci excel cu piese si coduri si aduni sume ce depasesc valoarea masinii... Incepi  sa dai delete la randuri :)))

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #27 on: June 22, 2021, 12:59:50 PM »
Am reusit sa adun ceva piese asa ca mihaistan s-a ocupat de partea de schimbat cam tot ce era momentan urgent :
- discuri frana fata dba + placute pfc zrated
- furtune frana goodridge
- pompa benzina deatschwerks de 255
- bujii ngk
- ceva piese la timonerie
- ulei motor millers nano 5w40
- filtre aer + benzina oe

Suplimentar am luat si 2 anvelope noi pentru fata, cele de pe spate sunt inca peste jumatatea vietii, probabil la anul le voi schimba si pe ele. In sfarsit am scapat de senzatia urata ca masina nu are suficienta aderenta pe puntea fata mai ales la intrarea in viraje, chiar si pe uscat, pe ud nu mai zic, gumele vechi fiind insa terminate la propriu.
La final, un reset de soft, masina avea ceva knock-uri in partea de sus, probabil bujiile vechi, filtrul de benzina imbacsit si poate pompa oe care s-a lenevit sa fi dus la aceste probleme. Momentan tinem sub observatie, oricum ca si impresie, motorul trage mai bine, e mai reactiv de la turatie mai joasa, mai elastic. Dar tot mai e loc de mai bine, va urma. ;D

Planuri viitoare? Distributie mai intai pentru ca masina are doar curea noua schimbata de Horatiu insa rolele au peste 50k km, am gasit ceva sticker ca au fost schimbate pe la 70k. Iar dupa distributie probabil va urma ambreiaj, sunt momente cand agata usor treptele, iese mai greu din anumite trepte de viteza. Si poate reusesc sa montez si eleronul specific sti, sta in garaj de mai bine de 1 luna impreuna cu alt capac de portbagaj luat special pentru el, trebuie doar gaurit si vopsit.






black and japanese baby
« Last Edit: June 22, 2021, 13:05:36 PM by georgeg »

Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #28 on: June 22, 2021, 13:07:25 PM »
Salut, astea sunt discurile? https://subarak.pl/en/brake-discs/237-dba-4000-t3-316mm-brake-discs-front-fits-subaru-legacy-outback.html ? E ok pretul ala? " Mi s-a aprins senzorul de scartait"  si trebuie sa schimb si placute si discuri . Am cerut oferta si la AK pentru OEM...vad ce aleg. Cum ti se pare franarea? Eu placute as pune tot de la DBA, am un Outback ...deci nu ma duc la curse, vreau doar sa franeze ok si la rece si la cald. Mersi!

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #29 on: June 22, 2021, 13:14:18 PM »
Salut, astea sunt discurile? https://subarak.pl/en/brake-discs/237-dba-4000-t3-316mm-brake-discs-front-fits-subaru-legacy-outback.html ? E ok pretul ala? " Mi s-a aprins senzorul de scartait"  si trebuie sa schimb si placute si discuri . Am cerut oferta si la AK pentru OEM...vad ce aleg. Cum ti se pare franarea? Eu placute as pune tot de la DBA, am un Outback ...deci nu ma duc la curse, vreau doar sa franeze ok si la rece si la cald. Mersi!

Salut, da astea sunt, doar ca la mine sunt de 326, pretul vad ca e acelasi. La placute nu stiu cum sunt dba-urile, pfc-uri zrated am mai avut pe alta masina, stiam ca sunt foarte bune, musca bine la rece si foarte bine la cald. Nu sunt placute de circuit/curse, eu le consider un minim pentru strada, mai jos de atat ca si prestatii nu imi doresc.
Spor!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #30 on: June 22, 2021, 14:26:49 PM »
Eu am ramas blocat la "Suplimentar am luat si 2 anvelope noi pentru fata, cele de pe spate sunt inca peste jumatatea vietii, probabil la anul le voi schimba si pe ele. "...

Diferentialele ce zic?

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #31 on: June 22, 2021, 14:31:02 PM »
Eu am ramas blocat la "Suplimentar am luat si 2 anvelope noi pentru fata, cele de pe spate sunt inca peste jumatatea vietii, probabil la anul le voi schimba si pe ele. "...

Diferentialele ce zic?

Te poti debloca linistit, le-am intrebat, zic de bine. :D
M-am exprimat eu gresit, anvelopele vechi de pe spate au peste 5.8mm profil ramas din cei aproape 8 cati au cele 2 anvelope noi de pe fata. Spui ca ar fi o problema chiar si la aceste mici diferente?

Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #32 on: June 22, 2021, 15:36:11 PM »
Eu spun ca pui tensiuni inutile în diff-ul central. Poți compensa probabil prin umflare.
Anvelopele sunt același producător?

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #33 on: June 22, 2021, 18:55:13 PM »
Eu spun ca pui tensiuni inutile în diff-ul central. Poți compensa probabil prin umflare.
Anvelopele sunt același producător?

Nu cred ca vorbiti serios, sustineti ca 2mm diferenta la profil se resimt in diferential? Atunci banuiesc ca nici cu 2 persoane si bagaj in spate sa nu merg, daca nu sunt si 2 in fata, ca tot asa, se uzeaza diferentialele, ca am incarcare diferita pe punti? Eu zic sa nu devenim mai catolici decat insusi papa, sa ramanem in sfera realului.
Revenind, merg cu presiunea corecta, cred ca mai corect decat oricine dintre cei care o fac la vulcanizare cu ceasurile celor ce umfla rotile, iar anvelopele, da, sunt acelasi producator si model, aceeasi dimensiune si indice de viteza.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #34 on: June 22, 2021, 21:30:51 PM »
Stai linistit :) in uk nu cumpara nimeni 4 anvelope noi :))  esti ok :)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #35 on: July 06, 2021, 19:44:00 PM »
De ceva vreme facusem aceasta schimbare, respectiv scaune fata de blob lhd, pentru a avea si reglaj pe inaltime la scaunul sofer.
Scaunele sunt ok, uzura lor e destul de mica insa am facut greseala sa las unul original de bugeye montat si sa le compar, in paralel: rezultatul, revin la scaunele de bug, chit ca nu am reglaj pe inaltime la sofer, asta e, pana gasesc o solutie convenabila, raman cocotat.

Drept urmare, cine doreste 2 scaune de blob sti lhd ma poate contacta in privat, sunt dispus sa le dau la pretul cu care le-am luat, complete cu sinele aferente.



« Last Edit: July 06, 2021, 19:44:51 PM by georgeg »

Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #36 on: July 07, 2021, 00:30:37 AM »
Cred ca poti pune partea mecanica de pe scaunele lhd si tapiteria de pe rhd.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

georgeg

  • *
  • 87
  • IMPREZA STI JDM
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #37 on: October 18, 2021, 23:24:29 PM »
Ceva upgrade-uri ce urmeaza a fi montate...in curand.
Pe langa ce se vede sau nu in poze, mai sunt deja sosite ambreiaj complet, kit de distributie, pompa ulei, etc., etc.
Urmeaza sa intre in lucru, sper sa iasa rezultatul asteptat.
Stay tuned  >:D


andea79

  • *
  • 4007
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #38 on: October 19, 2021, 00:03:06 AM »
exact ce trebuie :) blocatoare de flow de aer pe radiator si generator de boost leaks ...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Bugeye WRX STi JDM Spec
« Reply #39 on: October 19, 2021, 07:19:40 AM »
Ai făcut alegere buna cu blitzul