Scurgeri de ulei 2.0X
Subaru club Romania

Scurgeri de ulei 2.0X

Scurgeri de ulei 2.0X
« on: March 08, 2021, 22:10:23 PM »
Salutare,

Revin cu un topic nou, pentru ca sunt dezamagit de situatia cu noua mea masina. Am de 1 luna un Forester care l-am luat la un pret OK, si pentru care mi-am stabilit un buget de investitie. Dar din pacate acesta incepe sa creasca peste ce m-am asteptat. Masina am luat-o pentru offroad moderat, camping impreuna cu familia/prietenii. Ce am facut pana acum:
- Distributie+pompa de apa
- Pompa de servo (SH) dar e mult mai ok decat ce am avut
- Ulei+filtre
- Discuri pe fata + saboti spate

In viitorul apropiat trebuie sa schimb amortizoarele pe spate pentru ca unul curge, si odata cu ele si arcurile pentru ca e destul de lasata pe spate. Pe fata e OK. Ma gandesc sa cumpar si un Kit de inaltare format doar din flanse.
Problema cea mare este ca dupa ce am schimbat distributia am observat 2 pete de ulei de marimea unui ban sub masina in decurs de 1 zi.
Am fost din nou la service si curge pe la o garnitura de capac, pe la un variator(asta stiam dinainte dar nu parea ca e pierdere mare) si pe la o garnitura de deasupra filtrului de ulei( scuze dar nu mai stiu exact cum se numea). Pentru asta va trebui sa dea jos motorul si va fi costisitor. Probabil ca vor fi si altele ce vor trebui schimbate intre timp(simeringuri, suruburi etc).

Daca ati mai schimbat garnituri, ce marca ati pus? Ei ziceau ca ar fi bune cele de la Victor Reinz: https://www.epiesa.ro/garnitura-capac-supape-subaru-forester-sg_-2-0-x-awd-benzina-158-cai/19156/subcat-100227/
Sper sa nu trebuiasca sa schimb si garnitura de chiulasa...

Sunt putin descurajat, am impresia ca am facut o alegere gresita. Am "judecat" mai mult emotional cand am luat masina. Mi s-au spus unele probleme, dar am sperat ca le voi rezolva intr-un cost rezonabil.
Va multumesc!
Forester SG 2006 2.0X

andea79

  • *
  • 4007
Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #1 on: March 09, 2021, 00:43:24 AM »
garniturile de care zici sunt ok ... dar mai importanta este experienta si atentia celui care face treaba ... hopefully esti la un service care s-a mai distrat cu destule  subaru ca altfel ... vei fi descurajat din nou :)

Arturito

Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #2 on: March 09, 2021, 05:44:24 AM »
Care service duci masina ?
« Last Edit: March 09, 2021, 06:25:40 AM by Arturito »

Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #3 on: March 09, 2021, 07:56:00 AM »
Care service duci masina ?
Nu vreau sa dau numele service-ului. Sunt din Brasov si nu e AK. Nu au asa multa experienta in Subaru dar eu avand inca o masina merg la ei de 2 ani si sunt multumit.
Forester SG 2006 2.0X

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #4 on: March 09, 2021, 08:39:00 AM »
Am mutat eu topicul in discutii despre Forester.

Trebuia sa te astepti la asa ceva de la o masina de 15 ani. Operatiunile se pot face si cu motorul pe masina, insa este mult mai dificil si riscul de a nu alinia corect o garnitura creste semnificativ.
Sunt ok garniturile acelea. Am pus si eu cand am fost pe graba si au tinut, dar cele mai bune vor fi cele originale Subaru.

Arturito

Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #5 on: March 09, 2021, 09:34:00 AM »
La SMT pe mine m a costat cam 1350 de lei parca , cu tot cu garnituri.

Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #6 on: April 02, 2021, 12:24:14 PM »
Revin cu un update:
Multumita recomandarii unui coleg de pe forum, am ajuns la un service foarte bun in Brasov.
Am schimbat urmatoarele:
- Garnituri capac
- Pinion ax came (SH)
- Simeringuri ax came
- Oring racitor filtru ulei
- Simering planetara
Toate acestea au rezolvat scurgerile de ulei.

Apoi am mai schimbat:
- Sonda lambda 1 - mi-a rezolvat problema cu martorul Check Engine, si se vede diferenta la putere si consum
- Amortizoare + Arcuri pe spate - mi-a ridicat garda semnificativ, pentru ca era foarte joasa pe spate
- Mi-a rezolvat vibratia la 2000 ture de care am vorbit intr-un alt topic, cu niste cleme sub filtrul de aer (cred ca am retinut bine)

Apoi am iesit cu ea fericit intr-un drum forestier intr-o zi cu soare (si cu zapada ce se topea) si dupa un incident nefericit am ajuns sa schimb si ambreiajul(poveste lunga) ::)

Acum urmeaza sa ii iau jante pe 15 + cauciucuri AT, scut metalic pt motor si cutie de viteze si sa ma dotez calumea pentru teren accidentat.

Care sunteti prin zona BV si mai faceti aventuri de genul?
« Last Edit: April 02, 2021, 13:27:29 PM by liviusabau »
Forester SG 2006 2.0X

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #7 on: April 02, 2021, 14:16:25 PM »
Ce service prin BV. Intreb pentru un prieten?

Poti sa dai mai multe detalii despre: " Mi-a rezolvat vibratia la 2000 ture de care am vorbit intr-un alt topic, cu niste cleme sub filtrul de aer (cred ca am retinut bine)" ??

Succes. Cauti pe forum prin jurnale si o sa vezi ca lumea iese pe langa tine. :)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Scurgeri de ulei 2.0X
« Reply #8 on: April 02, 2021, 21:24:40 PM »

Care sunteti prin zona BV si mai faceti aventuri de genul?
Colegii Pfaizzzer, Kennny, Dragos10 ies in mod regulat. Deci poti sa ii contactezi si sa va organizati. Eu nu reusesc sa ies, insa ei sunt prezenti la iesiri in jurul Brasovului aproape in fiecare weekend.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon