Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
Subaru club Romania

Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD

Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
« on: April 03, 2021, 18:07:23 PM »
Hello tuturor!

Ma bate gandul sa achizitionez o 'jucarie' din asta. Mai exact Impreza 1.6l din 2016 automata cu vreo 85.000 km. 114 cai? Zic bine?

1. Ce ar trebui sa verific la achizitie?
2. Care sunt problemele acestor masini? La ce sa ma astept?
3. Momentan detin un Saab 93 din 2005 diesel si as vrea sa trec la benzica si la 4x4.
4. Masina va fi utilizata in majoritatea timpului in oras dar si la munte.
5. Sfaturi????

Multumesc si bine v-am gasit!


MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
« Reply #1 on: April 03, 2021, 19:39:19 PM »
Nu este prea des īntālnită. Sunt doua xv-uri cu acest motor pe forum parca. Poți să citești prin jurnalele lor de bord. O să fie o diferență majoră de dinamica de la motor mare diesel la benzina aspirat de cilindree mica.
De oraș o sa fie suficient.

Modelul acesta mai nou de Impreza nu prea s-a adus prin Europa īn volume mari așa că nu se știe prea multe. Plus era īn care lumea nu a mai intrat pe forumuri sa tina jurnale de bord...

Judecānd că de fapt este similar cu xv, o problema destul de des raportată au fost cu rulmenții de roata. Verifica sa fi fost schimbat uleiul in cvt sau sa īl schimbi tu imediat.

Motorul este din generația care consuma ulei că așa a fost gāndit. Deci trebuie sa verifici sa fi fost schimbat la timp și completările să fi fost făcute cu același tip de ulei de preferat.  Din păcate īn ultimii ani directiva UE impune schimburi la 20.000km , ceea ce este exagerat de mult.
Ideal pentru aceste motoare și nu numai este un schimb la 10.000.
« Last Edit: April 03, 2021, 19:44:34 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2205
Re: Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
« Reply #2 on: April 03, 2021, 22:48:40 PM »
Ești sigur ca Impreza din 2016, cu motor de 1.6, are cutie automata ?
Nu-s 100% sigur, dar parca pana  in 2016, singurele motorizări cuplate la CVT erau cele de 2.0 benzina ( NA si turbo) si 2.5 NA.
Nu mai retin cānd au īnceput sa pună CVT-ul si pe diesel (cred ca la facelift atat la Forester cāt si la Outback).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
« Reply #3 on: April 04, 2021, 03:45:07 AM »
Ești sigur ca Impreza din 2016, cu motor de 1.6, are cutie automata ?
Nu-s 100% sigur, dar parca pana  in 2016, singurele motorizări cuplate la CVT erau cele de 2.0 benzina ( NA si turbo) si 2.5 NA.
Nu mai retin cānd au īnceput sa pună CVT-ul si pe diesel (cred ca la facelift atat la Forester cāt si la Outback).

In specificatii si in poze are cutie automata:
1.600 cm3, 84kw (114ps), benzina, automatik, 07/2016...

marr

  • 2205
Re: Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
« Reply #4 on: April 05, 2021, 09:39:30 AM »
OK !
Ai dreptate, dupa faceliftul din 2016, singurele versiuni comercializate in Europa cu cutie manuala au ramas cele cu motorizare diesel.
Dupa ce au renuntat complet la diesel, cu exceptia BRZ-ului si a STI-ului (desi astea nu mai sunt acum n oferta europeana), nu mai au decat cutii automate.

Revenind la Impreza 2016 - am avut una cu motorul de 2.0 si CVT. Mie mi-a placut foarte mult masinuta aia si mai am moment in care regret ca nu am pastrat-o pentru fiul meu.
Pentru utilizare majoritar in oras si iesiri ocazionale la munte, este excelenta.
Va doar doua posibile probleme:
1. Daca vii de pe un SAAB diesel o sa ti se pare extrem de lesinata in configuratia aia (motor + cutie);
2. Pentru iesiri la munte, s-ar putea ca garda la sol sa fie cam mica.
Eu unul ti-as recomanda mai degraba un XV (chiar in aceeasi configuratie). Este practic aceeasi masina, dar ai garda la sol de 22 cm si poti fara probleme sa iesi cu ea la munte si pe drumuri neasfaltate sau chiar pe unde nu-s deloc drumuri.
Dimensiunile exterioare (lungime/latime) sunt aproximativ aceleasi (poate XV-ul sa fie cu 1-2-3 cm mai lunga datorita design-ului barelor). Dimensiunile si design-ul interior sunt 100% identice.
Avantajul Imprezei va fi doar la viteze de autostrada unde, datorita garzii la sol, va fi ceva mai economica (si mai rapida - daca putea spune asa).

La achizitie trebuie sa verifici - in afara de chestiile uzuale (lovituri, scurgeri de ulei, etc) - cartea de service. Sa aiba reviziile efectuate la timp si - foarte important  - daca are schimbat uleiul in CVT. Daca masina are peste 60k km si nu a fost schimbat uleiul din cutie, ar fi indicat sa o faci tu.
La Impreza mea, singura problema tehnica intalnita a fost cu senzorul de pedala de frana. A fost curatat si nu a mai facut figuri.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru Impreza 1.6I Sport Premium AWD
« Reply #5 on: April 05, 2021, 14:05:18 PM »
Eu as păstra Saab ul dacă e īn mințile lui și automat.
Și as mai lua ceva mai ieftin pt ieșit īn afara asfaltului și oraș