Reconditionare Pompa Servo-Directie la Subaru Impreza WRX 2006+modele apropiate
Subaru club Romania

Reconditionare Pompa Servo-Directie la Subaru Impreza WRX 2006+modele apropiate

La modele Subaru mai vechi, ex. '99 exista pe piata kit-uri de garnituri pentru reconditionarea pompelor de servo-directie.
La modele, cum e al meu, Impreza WRX 2006 (GDG), si altele apropiate nu se comercializeaza astfel de kit-uri de reparatie.

Insa, folosind informatii luate de pe un forum strain, eu am reusit sa compun un kit de garnituri O-Ring pentru reconditionarea partii de presiune mare a pompei.
In cazul meu, simptomele erau, pierdere intermitenta a servodirectiei cu solicitarea curelei de accesorii (scarteituri) si zgomot in timpul utilizarii.
Dupa schimbarea garniturilor, simptomele au disparut, si sistemul se comporta normal.

La achizitionarea garniturilor insa am fost nevoit sa ma conformez unei minime cantitati de comanda (10 seturi). *Dimensiunile garniturilor sunt destul de rar de gasit in conditii de retail, in special cu caractristici de performanta ridicate (functionarea la temperturi mici si inalte).
In concluzie am un surplus din aceste garnituri.

Intentia acestui thread este de a oferii utilizatorilor de modele compatibile, posibilitatea incercarii unei reparatii mai ieftine, pentru problemele la pompa de servo-directie, inaintea unei eventuale inlocuiri a acesteia.
Nu ma intereseaza un profit, pretul cerut ar fi doar pretul ce l-am platit si eu.

In cazul in care operatorii doresc sa accepte acest thread o sa adaug un link catre un anunt OLX pentru detalii despre cum poti lua un astfel de kit.
Si un link catre thred-ul extern unde sunt mai multe informatii de la cei care au descoperit posibilitatea restaurarii si acestor pompe.

https://www.olx.ro/d/oferta/reconditionare-pompa-servo-directie-kit-garnituri-subaru-impreza-wrx-IDeU4Qn.html

https://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=2127419

Modele compatibile:
SAAB 9-2X AERO (2005, 2006)
SUBARU IMPREZA WRX (2004, 2005, 2006, 2007)
SUBARU IMPREZA WRX LIMITED (2006, 2007)
SUBARU IMPREZA WRX STI (2004, 2005, 2006)
SUBARU IMPREZA WRX STI LIMITED 2007
SUBARU IMPREZA WRX TR (2006, 2007)