Comanda Partsouq
Subaru club Romania

Comanda Partsouq

Re: Comanda Partsouq
« Reply #60 on: January 20, 2022, 22:29:37 PM »
Am facut o simulare si transportul ar fi asa

Shipping total and estimated delivery
1-4 business days for order processing
EMS    107.67 USD    10 - 15 business days
FEDEX    165.25 USD    4 - 7 business days
DHL    211.40 USD    7 - 10 business days

La EMS coletul vine la oficiul vamal al Postei Romane, am mai avut colet din SUA, tot cu piese si a fost totul ok.
Daca ati avut voi alte experiente, le ascult, dar nu cred ca merita banii in plus la Fedex sau mai ales DHL. Plus ca Posta merge simplu cu vama, nu e bataia de cap ca la DHL.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Comanda Partsouq
« Reply #61 on: January 20, 2022, 22:51:21 PM »
Am facut o simulare si transportul ar fi asa

Shipping total and estimated delivery
1-4 business days for order processing
EMS    107.67 USD    10 - 15 business days
FEDEX    165.25 USD    4 - 7 business days
DHL    211.40 USD    7 - 10 business days

La EMS coletul vine la oficiul vamal al Postei Romane, am mai avut colet din SUA, tot cu piese si a fost totul ok.
Daca ati avut voi alte experiente, le ascult, dar nu cred ca merita banii in plus la Fedex sau mai ales DHL. Plus ca Posta merge simplu cu vama, nu e bataia de cap ca la DHL.

Cu Posta Romana..am avut in ultimul timp experiente placute (colete venite din afara Ro). Insa am invatat ca niciodata sa nu zic niciodata :)
Partsouq nu ofera decat DHL si Fedex parca..

Re: Comanda Partsouq
« Reply #62 on: January 20, 2022, 22:59:04 PM »
La Posta/ vama din Cta am tot avut drumuri cand luam toate rahaturile de la chinezi, dar si la comanda de piese din SUA si a fost foarte ok de fiecare data.
Ba chiar la comanda de piese din State am avut surpriza ca in  cutie sa fie un fel de factura pentru o valoare mult mai mica (gen 40% din valoarea reala), iar cea de la ghiseu a zis ca e ok si va considera acea valoare, desi ii prezentasem hartiile complete, cu suma reala.

Eu m'am cam decis si saptamana viitoare trimit comanda, sa nu imi las prea mult timp sa ma razgandesc ... sau sa vada sotia suma si sa ma razgandeasca ea  ::)

Deci in weekend astept ce alte solicitari ar mai fi si dup'aia asteptam vreo 2-3 saptamani sa vedem ce primim.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Comanda Partsouq
« Reply #63 on: January 20, 2022, 23:12:04 PM »
La Posta/ vama din Cta am tot avut drumuri cand luam toate rahaturile de la chinezi, dar si la comanda de piese din SUA si a fost foarte ok de fiecare data.
Ba chiar la comanda de piese din State am avut surpriza ca in  cutie sa fie un fel de factura pentru o valoare mult mai mica (gen 40% din valoarea reala), iar cea de la ghiseu a zis ca e ok si va considera acea valoare, desi ii prezentasem hartiile complete, cu suma reala.

Eu m'am cam decis si saptamana viitoare trimit comanda, sa nu imi las prea mult timp sa ma razgandesc ... sau sa vada sotia suma si sa ma razgandeasca ea  ::)

Deci in weekend astept ce alte solicitari ar mai fi si dup'aia asteptam vreo 2-3 saptamani sa vedem ce primim.

Depinde de la oficiu la oficiu. In Tulcea de exemplu merge repede iar in Bucuresti am cam avut de furca pana inainte de pandemie. Culmea, de cand cu pandemia..parca lucrurile merg mai bine.
Incerc maine sa fac o lista si pentru mine..

Re: Comanda Partsouq
« Reply #64 on: January 21, 2022, 11:12:57 AM »
Banuiesc ca vazusei preturile. La astea se va adauga transport (revin cu suma cand le adun pe toate, vreau sa verific sa nu depasesc vreo anumita valoare (volum sau greutate) si sa ajunga transportul per total mai mult decat daca ar fi comenzi separate) si taxe vamale + TVA

In alta ordine de idei, a folosit cineva cod propriu EORI pentru a achita vama?
La DHL stiu ca percepeau comision de 100 ron ptr formalitatile vamale. Acum se poate obtine usor acest cod EORI pentru persoane fizice pe customs.ro, dar nu imi e clara exact procedura si mi'e sa nu intarzie mult livrarea datorita acestor formalitati.
Salutare,
O sa renunt la comanda, mi se pare foarte complicat procesul. Caut sa le iau din alta parte cu toate ca nu prea gasesc.
Multumesc,

Re: Comanda Partsouq
« Reply #65 on: January 21, 2022, 12:07:35 PM »
Ok, le'am scos din cos.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Comanda Partsouq
« Reply #66 on: January 21, 2022, 18:26:40 PM »
Acum am reusit sa fac si eu un necesar de piese si sa iti trimit lista  :angel:

Re: Comanda Partsouq
« Reply #67 on: January 25, 2022, 20:56:59 PM »
Azi am vrut sa trimit comanda si unele repere nu mai apar ca fiind in stoc.
Din ce am observat, inainte erau 2 furnizori, UAE120 si UAE46. UAE120 au disparut si odata cu ei si piesele pe care le aveau doar ei in stoc. Cele care totusi sunt disponibile si la UAE46 sunt un pic mai scumpe, dar nu semnificativ.

@Iulian09: din reperele dorite de tine doar primul mai e disponibil

La Musiu nu e nici o schimbare, iar la Mihai si Ilie, reperele sunt disponibile de la UAE46, deci mici majorari de preturi.

O sa mai astept cateva zile, dar nu cred sa fie mai schimbari. Intre timp astept mesajele voastre, daca e nevoie sa modific ceva.

Eu am impresia ca UAE120 si partsouq au aceleasi stocuri. Diferenta e ca pe partsouq preturile sunt cu cel putin 10% mai mari si ca acolo e necesara comanda de minim 500$.
« Last Edit: January 25, 2022, 21:49:48 PM by andrei0241 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Comanda Partsouq
« Reply #68 on: January 25, 2022, 21:29:58 PM »
Verific ceva și revin in privat. Mulțumesc.

Re: Comanda Partsouq
« Reply #69 on: January 26, 2022, 18:12:01 PM »
Au revenit in stoc majoritatea reperelor de la UAE120, maine plasez comanda si voi spera sa nu ma anunte ulterior de alte indisponibilitati, mai ales ca ei mai intai iau banii si abia apoi confirma stocul.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Comanda Partsouq
« Reply #70 on: January 26, 2022, 18:46:18 PM »
Au revenit in stoc majoritatea reperelor de la UAE120, maine plasez comanda si voi spera sa nu ma anunte ulterior de alte indisponibilitati, mai ales ca ei mai intai iau banii si abia apoi confirma stocul.
Super!
Eu aveam in paralel produsele in cos pe Partsouq (de unde am luat codurile) si acum 2 zile am primit mail cum ca unele produse au disparut din stoc. Azi dimineata m-au anuntat ca toate produsele au revenit in stoc.

Re: Comanda Partsouq
« Reply #71 on: January 26, 2022, 19:31:05 PM »
Deci e clar, UAE120 = partsouq, ca stocuri

Re: Comanda Partsouq
« Reply #72 on: January 27, 2022, 09:38:28 AM »
Azi am vrut sa trimit comanda si unele repere nu mai apar ca fiind in stoc.
Din ce am observat, inainte erau 2 furnizori, UAE120 si UAE46. UAE120 au disparut si odata cu ei si piesele pe care le aveau doar ei in stoc. Cele care totusi sunt disponibile si la UAE46 sunt un pic mai scumpe, dar nu semnificativ.

@Iulian09: din reperele dorite de tine doar primul mai e disponibil

La Musiu nu e nici o schimbare, iar la Mihai si Ilie, reperele sunt disponibile de la UAE46, deci mici majorari de preturi.

O sa mai astept cateva zile, dar nu cred sa fie mai schimbari. Intre timp astept mesajele voastre, daca e nevoie sa modific ceva.

Eu am impresia ca UAE120 si partsouq au aceleasi stocuri. Diferenta e ca pe partsouq preturile sunt cu cel putin 10% mai mari si ca acolo e necesara comanda de minim 500$.

Multumesc dar am renuntat deja din motive logistice, etc,

Re: Comanda Partsouq
« Reply #73 on: January 27, 2022, 10:09:39 AM »
Mersi de atentionare, incurcasem userii cand am citit mesajul de pe 21 Ian...

Re: Comanda Partsouq
« Reply #74 on: January 27, 2022, 14:53:09 PM »
Am plasat comanda, daca apar noutati, anunt.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Comanda Partsouq
« Reply #75 on: January 28, 2022, 12:38:57 PM »
Multumim! Sa ne pregatim cu banii, zic
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: Comanda Partsouq
« Reply #76 on: January 28, 2022, 13:42:40 PM »
Sincer, ma astept sa dureze vreo 3 saptamani pana ajunge in tara.
Deocamdata astept confirmarea comenzii si mai ales ca sunt toate reperele disponibile

Re: Comanda Partsouq
« Reply #77 on: February 01, 2022, 15:00:42 PM »
@andrei0241 daca se trimite comanda ma intereseaza si pe mine capacele centrale de la jantele de aliaj 28821VA000 SUBARU Center cap ay 11.44 usd/piece x 4, plus costurile cu trasport si vama

Din ce vad, in procesarea comenzii imi apar doar 3 din cele 4 bucati, desi stocul era de 20 bucati (dar ultima actualizare fiind din nov 2021).
Le'am lasat mesaj sa clarific treaba, dar macar sa stiu daca pastrez comanda ptr cele 3 sau incerc (nu sunt sigur ca voi si reusi) sa refuz.

Re: Comanda Partsouq
« Reply #78 on: February 01, 2022, 15:52:34 PM »
@andrei0241 este ok si 3 bucati, eu am nevoie de 1 bucata, la ambele masini la jante am aceleasi capace si de aceea m-am gandit sa iau 4 buc ca poate se mai strica vreunul cand trec pe al vulcanizare, stiti si voi cum lucreaza Dorel.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

Re: Comanda Partsouq
« Reply #79 on: February 01, 2022, 18:46:34 PM »
@andrei0241 este ok si 3 bucati, eu am nevoie de 1 bucata, la ambele masini la jante am aceleasi capace si de aceea m-am gandit sa iau 4 buc ca poate se mai strica vreunul cand trec pe al vulcanizare, stiti si voi cum lucreaza Dorel.

Ok, mersi de confirmare.
Cat despre Dorei, stiu, din 4 mie m'au aranjat 3, au rupt cel putin cate un piciorus. Bine macar ca le'am vazut la timp si nu le'am pierdut pe drum.