Help pentru un prieten cu Toyota CHR
Subaru club Romania

Help pentru un prieten cu Toyota CHR

john_b

  • 188
Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« on: August 20, 2021, 18:26:53 PM »
Salut,

in primul rand scuze daca nu e sectiunea potrivita sau subiectul nu este Subaru, dar am cunoscut comunitatea si sper la un pic de bunavointa  :)

Am un prieten bun, Gabi - unii dintre voi l-au cunoscut pt ca a mers cu mine in cateva iesiri subaresti (@Lorian, am mers impreuna de la Cheia la Traisteni). Are o Toyota CHR luata noua de 1,5 ani, ~20k km.

Acum cateva zile a venit din concediu, Grecia - Bulgaria - Ro; ultimul plin in BG dupa care plin la un Mol - Barbu Vacarescu (~30 l).

Pleaca la servici, la intoarcere - Check Engine + pom craciun, se opreste motorul. Dupa cateva minute reuseste sa plece pana acasa (~3 km). Suna la service, face programare. A doua zi pleaca normal, la intoarcere iar Check Engine, trage pe dreapta, cheama platforma, dus la service (Toyota).

De la service Toyota i se spune ca a bagat benzina cu apa, motiv de "check engine"; au bagat o sonda in motor si au facut poze, adica:





















Concluzia de la service e ca - apa in motor, au ruginit pistoanele, motor kaput. Treaba nu e acoperita de Casco sau garantie, deci orice sfat, indicatii cu cine trebuie vorbit, etc, va fi apreciat.

Multumesc pt rabdarea de a citi postul.


john_b

  • 188
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #1 on: August 20, 2021, 18:50:04 PM »
Mica corectie, dupa plin la Mol (30l), s-au mers ~200 km pe autostrada/DN pana sa apara problema. in conditiile in care rezervorul are ~45L.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #2 on: August 20, 2021, 19:12:15 PM »
paai ... in primul rand problema aia din poze nu apare instant , nu conteaza ca a mers 200km sau 50km dupa ultimul plin la Mol -> dupa cum se vede in poze e o problema dezvoltata in timp ... ce benzina folosea in mod uzual ?

john_b

  • 188
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #3 on: August 20, 2021, 19:27:02 PM »
La fel cum folosesc si eu la XV, 95 de la Mol ca e aproape, Petrom, Rompetrol, exclus surse alternative.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #4 on: August 20, 2021, 20:04:26 PM »
mai povesteam cu cineva ... ce motor e asta de fapt ? benzina turbo/hybrid/aspirat ?

john_b

  • 188
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #5 on: August 20, 2021, 20:36:40 PM »
Am reținut eu greșit sau ai și tu/soția același model de chr?

andea79

  • *
  • 4007
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #6 on: August 20, 2021, 22:21:55 PM »
:) pai nu stiu daca e acelasi model sau nu, pe exterior sunt la fel toate ... poate motorizarea difera ... dar nu ai spus despre ce motor e vorba

in rest, toti spun (inclusiv mecanici toyota cj :) ) ca acolo e dubios :) nu se poate intampla instant  rugina aia ... acolo de mai mult timp "se lucreaza"

john_b

  • 188
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #7 on: August 21, 2021, 07:26:51 AM »
Motorul de 2L hibrid. Ploua în motor :-\ ?  Glumesc, dar din nou, nu s-au băgat prostii în rezervor, poate fi o hiba a motorului? Măcar asa s-ar rezolva în garanție.
« Last Edit: August 21, 2021, 07:30:27 AM by john_b »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #8 on: August 21, 2021, 10:09:57 AM »
poate fi problema a motorului (antigel care sa atace chestii :) )  sau altceva extern - pozele sunt faine si hightech dar trebuie desfacut/analizat ca sa identifici exact sursa problemei

daca reprez. unde a fost e recalcitranta sa mearga la alta sau sa aplice procedura subaru diesel cu scris mesaje mai sus :)

Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #9 on: August 21, 2021, 17:03:16 PM »
Destul de curioasa treaba... pozele cu supapele sunt cele de la admisie ? Cum ar putea sa rugineasca supape plus pistoanele, a avut apa in ulei ?
Doar de la niste apa in benzina nu se poate intampla asa ceva. O mica cantitate de apa in benzina a existat dintotdeauna
« Last Edit: August 21, 2021, 17:11:25 PM by Lup_Alb »

john_b

  • 188
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #10 on: August 21, 2021, 18:01:21 PM »
Mulțumesc, vă țin la curent.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #11 on: August 21, 2021, 19:57:10 PM »
oricum, cat sa te astepti sa tina minunile tehnologice astea noi ? :)
cu ulei pe baza de diluant 0w16 sau 0w20, cu sistem hibrid care tine oprit motorul termic si apoi ii da drumul in timp ce mergi adica rece si direct in sarcina  si apoi il opreste iarasi adica greu de tot ajunge motorul termic la temperaturi care sa-i permita sa curete depunerile ... adica normal ca nu tin , cat vrei sa tina ? :)

LE: toti le lauda pt. mers in oras bla bla dar eu am impresia ca fix acolo se sinucid incet :) le mai trebuie o talpa buna si intinsa ca la diesel-uri ... dar apoi la temp. mari se cam imprastie uleiul ala ... nicicum nu-i bine :)
« Last Edit: August 21, 2021, 20:02:43 PM by andea79 »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #12 on: August 22, 2021, 10:12:04 AM »
oricum, cat sa te astepti sa tina minunile tehnologice astea noi ? :)
cu ulei pe baza de diluant 0w16 sau 0w20, cu sistem hibrid care tine oprit motorul termic si apoi ii da drumul in timp ce mergi adica rece si direct in sarcina  si apoi il opreste iarasi adica greu de tot ajunge motorul termic la temperaturi care sa-i permita sa curete depunerile ... adica normal ca nu tin , cat vrei sa tina ? :)

LE: toti le lauda pt. mers in oras bla bla dar eu am impresia ca fix acolo se sinucid incet :) le mai trebuie o talpa buna si intinsa ca la diesel-uri ... dar apoi la temp. mari se cam imprastie uleiul ala ... nicicum nu-i bine :)

Stiu ca este impotriva regulamentului dar citez acest text pentru a fi recitit si aprofundat de utilizatori.

Nu tot ce este nou este automat bun. Motoarele noi par construite pe principii consumeriste, nu pe ideea de durabilitate.
Ceea ce pare eco respecta acest concept doar la vanzare, dupa aceea se indreapta destul de repede catre stadiul de deseu dificil de reciclat.
Autoturismul clasic ardea hidrocarbura in oras dar se recicla complet, cel nou o arde la marginea orasului dar are elemente despre care nimeni nu stie cum se vor reintroduce in circuit.


Revenind la subiectul discutiei, ar fi interesant de privit si in alte motoare similare. S-ar putea ca vina sa nu apartina proprietarului si nici statiilor de carburant.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

puiu

  • 787
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #13 on: August 23, 2021, 08:10:03 AM »
Cumva e injectie directa motorul? Ca daca e directa atunci e clar ca apa in benzina nu avea cum sa produca asa ceva. S-a facut un test de compresie la motor? Sau cum s-a stabilit ca au ruginit pistoanele? Nu de alta dar de obicei singurele piese care ar rugini la un piston nu prea apuca sa vada benzina.

dan_b

  • 1235
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #14 on: August 23, 2021, 08:53:24 AM »
Ca abordare: daca e pe persoana fizica, merita implicat ANPC. Daca e pe leasing/pers juridica, nu se aplica. Dar se poate sesiza Toyota EU sau Japonia.
Ca idee, cum au stabilit cei de la service ca e apa  din benzina si nu altceva?
Separat se pot sesiza si companiile de carburanti aferente si lasati sa se distreze intre ei.
« Last Edit: August 23, 2021, 09:01:30 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

john_b

  • 188
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #15 on: August 24, 2021, 20:29:23 PM »
După feedback-ul de la voi și din alte părți, a fost contactată Toyota RO, mașina a rămas în service pt alte investigații și colegul a primit mașină la schimb.

Laj

  • 126
Re: Help pentru un prieten cu Toyota CHR
« Reply #16 on: August 25, 2021, 12:02:55 PM »
Nu mă pricep dar XV-ul meu (Submarinul negru) a stat o lună cu apă în motor (de fapt peste tot,inclusiv rezervor) și după ce s-a scos apa si schimbat trei rânduri de ulei plus filtre merge ceas și astazi după doi ani. La SMT ne-au arătat poze cu interiorul motorului ruginit (cred că le mai am pe undeva) și spuneau "dezastru,trebuie înlocuit.. "
2014 XV 2.0