Sfat achizitie Legacy
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy

Sfat achizitie Legacy
« on: November 11, 2021, 13:14:14 PM »
 Salut , nu am nici o experiente cu Subaru si nici prieteni ,cunostinte care au avut asa ceva . Asa ca am zis sa apelez la sfaturile voastre . Ma bate gandul sa achizitionez un Subaru Legacy model 2007 2000 benzina plus gpl . Am nevoie de o masina combi 4x4 si modelul asta e si destul de inalta plus ca are ceva ce nici majoritatea suv=urilor nu au , reductor . La ce sa ma astept ? Piese scumpe , mecanicul o sa devina cel mai bun prieten al meu , consum ? Care e "boala lor " ? Multumesc !

andea79

  • *
  • 4007
Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #1 on: November 11, 2021, 13:21:02 PM »
da :)

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #2 on: November 11, 2021, 13:22:30 PM »
Da ,ce ? Toate cele enumerate de mine ?

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #3 on: November 11, 2021, 15:43:45 PM »
Exact!  :)
In plus, sigur nu vorbesti despre Outback? Legacy nu e inalta - asta daca te referi la garda la sol.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #4 on: November 11, 2021, 16:07:38 PM »
 Nu are f mare garda la sol dar pare mai ok decat la alte masini . Oricum nu sunt interesat de o belea , imi trebuie o masina care sa nu imi dea batai de cap . Raspunsurile pana acum nu sunt f incurajatoare

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #5 on: November 11, 2021, 16:56:34 PM »
Te-a dat de gol un singur cuvant de-acolo : GPL :) Subaru + GPL = NOT LOVE :) .

dan_b

  • 1234
Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #6 on: November 11, 2021, 16:58:17 PM »
Poti sa descoperi ca vei avea foarte multe de schimbat la masina si vor costa simtitor, pana la inclusiv mii de euro.
Cum zic si colegii, exista multe premise sa se complice situatia dupa achizitie.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #7 on: November 11, 2021, 19:10:34 PM »
Exact!  :)
In plus, sigur nu vorbesti despre Outback? Legacy nu e inalta - asta daca te referi la garda la sol.

Outback e doar 2.5, deci la Legacy se referea.

Legacy break doar aduse de p'afara, iar fara un istoric clar, cheltuielile initiale pentru a avea o masina pe care sa te poti baza pot ajunge si pana la a dubla pretul de achizitie pentru o asemenea masina.

Totul se rezuma la ce buget ai, dar ceva cu GPL nu e o idee f buna, motoarele de la Subaru sunt mai pretentioase si conteaza mult cum a fost exploatat si intretinut

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #8 on: November 11, 2021, 22:03:55 PM »
Am gasit doua anunturi pe Olx , cel putin una din cate am inteles este dotata cu sistem gpl din fabrica . Ar fi o noutate si Subaru si gpl pt mine . Masina nu o iau sa fac cine stie ce drumuri cu ea , imi trebuie o masina de folosit la tara ,combi sa imi pot baga cateii in ea si alte prostii ,fiabila si iefina de intretinut .

andea79

  • *
  • 4007
Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #9 on: November 11, 2021, 22:04:34 PM »
nu :)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #10 on: November 11, 2021, 22:56:33 PM »
Nu exista gpl din fabrica. Anumiți dealeri din anumite tari le-au vandut așa.
Caută fără gpl, aspirat, bine întreținut.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1234
Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #11 on: November 12, 2021, 10:16:50 AM »
Probabil o sa maraie colegii, dar pt ce zici ca ai nevoie si ti-ai dori sa fie masina, cred ca cea mai potrivita varianta ar fi un Duster.
Subaru e fiabila daca a fost foarte bine intretinuta. Adica foarte si intretinuta.
Altfel se intampla mizerii.
Subaru cu gpl de fabrica nu exista, cum au explicat si colegii. Unii dealeri, chiar si in Ro la un moment dat, au pus gpl si le-au vandut ca avantaj. In realitate au distrus motoarele in timp. Timp care deja este consumat cand tu achizitionezi un Subaru cu gpl, fie el si "de fabrica" si risti in cel mai fericit caz, sa cheltui 2000 de euro numai cu partea de motor. Daca nu a mai fost "reparat" anterior de fostii proprietari si atunci risti direct alt motor.
In plus, daca nu a fost intretinut cu revizii la timp, alta epopee...
Subaru merita luat doar de la cineva cu istoric incontestabil si eventual pasionat. Asta ar fi bonus.
Subaru cere intretinere punctuala si constanta, chiar daca a fost intretinut impecabil. Adica trebuie sa il mentii la fel, altfel buba.
Asadar, nu pare sa merite combinatia.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #12 on: November 12, 2021, 23:16:04 PM »
Da , din ce spuneti nu prea merita combinatia , am vazut si outback 2.0 diesel dar erau de prin 2008 ,am inteles ca pana in 2010 aunt probleme cu arborele cotit . Deci cred ca Subaru o sa fie asa o masina frumoasa de privit . Multumesc tuturor pt timpul acordat si sfaturi .

Re: Sfat achizitie Legacy
« Reply #13 on: November 12, 2021, 23:57:41 PM »
Da , din ce spuneti nu prea merita combinatia , am vazut si outback 2.0 diesel dar erau de prin 2008 ,am inteles ca pana in 2010 aunt probleme cu arborele cotit . Deci cred ca Subaru o sa fie asa o masina frumoasa de privit . Multumesc tuturor pt timpul acordat si sfaturi .

Subaru ieftin in exploatare dpdv al consumului (diesel sau GPL) e cu riscuri