Frosty XT - Mambo no. 5
Subaru club Romania

Frosty XT - Mambo no. 5

marr

  • 2205
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #20 on: December 27, 2021, 16:16:19 PM »
Ma tot ”macina” urmatoarele afirmatii:
Quote
SH-ul pentru mine este la limita superioara a dimensiunii. ... Mai mare de atat nu as putea sa conduc. Chiar si asta mi se pare prea mare in anumite situatii.
Nu inteleg cum de ti se pare MARE Foresterul cand ai condus atata amar de vreme un Outback !
Eu am renuntat sa iau un Outback in urma cu 2-3 ani tocmai pentru ca mi se parea mult prea mare ... fata de Forester !
Probabil e o chestie de perspectiva ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #21 on: December 27, 2021, 17:27:18 PM »
Outback 2008 am condus și este diferența mare la înălțime. Parca 14cm in plus la Forester până la plafon, 2cm garda la sol în plus, 60kg in plus, geamuri mult mai mari, înclinația parbrizului diferită, la fel și a geamurilor laterale și deși este cu câțiva cm mai scurt per total, senzația este că stai mult mai sus, iar centrul de greutate și el ridicat îți dă alta senzație în trafic.

De exemplu, Foreste când s-a urcat în outback să îl compare cu SH-ul a zis că nu ar putea să îl conducă pentru că plafonul și parasolarul sunt prea jos pentru el.

Pentru înălțimea mea, era perfect.

Sunt de acord cu tine că Outback este prea mare, daca ne referim la modelele de după 2015.
« Last Edit: December 27, 2021, 17:32:32 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2205
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #22 on: December 27, 2021, 17:37:26 PM »
Aaaa, ok !
Acum am inteles - pe înălțime ti-e prea mare !  8)
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #23 on: December 28, 2021, 12:10:12 PM »
Hai sa-ti dau o sursa de inspiratie (cred ca stii de ei deja :) ) de la Mighty Car Mods
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #24 on: December 28, 2021, 13:05:12 PM »
Dap.

Am schimbat doua becuri, am făcut ITP-ul, urmează înmatricularea. E fain la automata ca pui siguranta pentru FWD si nu iti mai faci griji ca se strica transmisia la testele de franare.
Edit: nu știu dacă o face chiar FWD dar macar reduce riscul de stricăciuni.

PS: cel mai simplu mod de a schimba un bec de poziție la mașina asta este. Fără să demontezi nimic, fara să îți rupi mâinile... Pur și simplu ridici capota și e acolo sus un soclu. Genial.
« Last Edit: December 29, 2021, 20:34:31 PM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #25 on: December 28, 2021, 14:03:34 PM »
Sa o folosesti cu placere, e o varianta foarte faina :)
Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #26 on: December 28, 2021, 14:35:53 PM »
Multumesc kkennyy. Asa este. O descupar si imi place din ce in ce mai mult in fiecare zi.

Trebuie sa recunosc ceva. Si postarile tale m-au impins spre acest model. :)

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #27 on: December 28, 2021, 14:39:29 PM »
...
PS: cel mai simplu mod de a schimba un bec de poziție la mașina asta este. Fără să demontezi nimic, fara să îți rupi mâinile... Pur și simplu ridici capota și e acolo sus un soclu. Genial.

Nu asa-i la toate masinile?  :D
Si la SG si la hyundai-ul meu este la fel de simplu la toate becurile (ok, o idee mai greu la astea cu xenon, dar halogenul de la aspirata era parfum)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #28 on: December 28, 2021, 19:58:22 PM »
La Fiesta pe care'am avut'o trebuia demontat farul (asta implicand demontare grila si declipsat bara), altfel slabe sanse de reusita.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #29 on: December 29, 2021, 17:04:03 PM »
Ooooo, dar ce avem noi aici!?...  Mihai in Forester SH. SH cu muschi, nu oricum!...

D'apai domnule draga, pot "decat" sa ma bucur din inima pentru dumneavoastra, sa va duca (si) pe coclauri, ca acum avetz si garda la sol corespunzatoare. Toate problemele mentionate nu fac doi bani in comparatie cu satisfactiile pe care mi le-a dat masina. Mie unul. De aia nu am renuntat si nu cred ca voi mai renunta la SH pana-i cade tabla. Sau motorul. :)

Va urez jdemii de km doar cu evenimente placute.
Acum avem toate motivele sa facem un Tabla Butii si altele impreuna.

Si in spiritul prezentelor sarbatori: "Fie ca ... benzina sa nu se mai scumpeasca!"
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #30 on: December 29, 2021, 18:19:28 PM »
Rezonez și eu cu vorbele lui Foreste.
Xv-ul este mai silențioasă și mai lina in utilizare, dar imi e greu sa renunț la Sh.
Nu știu dacă e cum a zis marr, cea mai reușită mașina de la Subaru, dar se apropie. Pe cât de urâta e, pe atât de multă satisfacție oferă utilizatorului.
Kilometri mulți și sigur te vei bucura de ea.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #31 on: December 29, 2021, 19:28:50 PM »
Multumesc domnilor.

Foreste, ma inclin. Facem si o Tabla de care vrei tu. Momentan am imobilizat-o pana in ultima zi a anului cand se toarna numele meu cu cerneala pe carte.

dan_b

  • 1234
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #32 on: December 30, 2021, 10:28:16 AM »
SH-ul nu il consider urat. Mie mi-a placut, iar ca nivel de confort / utilitate / practic, cred ca bate multe suv-uri cu pretentii declarate.
Tinuta de drum, spatiul interior, plafonul panoramic, spatiu bagaje, xenon, spalator de faruri, aerul conditionat bine directionat, versatilitatea absoluta in materie de destinatii - astea ar fi cateva atuuri. Si sunt destule deja.
Cand mai e si XT - adica adaugi super demaraj si cuplu vs NA, deja risti sa nu apreciezi la adevarata valoare masina pe care tocmai ai dobandit-o :)
Recomandare tunning minim :D Geamuri fumurii si o prelungire sub spoiler fata (daca nu vrei sa te bagi pe drumuri prea santuroase :) )
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #33 on: December 31, 2021, 15:31:49 PM »
Oficial e a mea  >:D pe măsură ce devenim mai intimi și îi dau jos machiajul scurs, devine tot mai frumoasă în ochii mei. Vreme bună să fie...

La mulți ani fericiți și un an nou mai bun.






Foarte contaminată pe spate. Chiar și după spălare și decontaminarea chimică se simțea ca hârtia abraziva.













Oricum, nimic nu o scapă de revopsit și schimbat niște elemente, dar măcar să nu mă ardă la ochi așa tare.

dmp

  • *
  • 195
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #34 on: December 31, 2021, 20:18:42 PM »
Felicitari, Mihai!
Sa o conduci cu placere si sa te bucuri de ea!
La multi ani!
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #35 on: December 31, 2021, 20:22:26 PM »
Mulțumesc, Dragoș!

Muttley

  • 4913
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #36 on: December 31, 2021, 21:36:19 PM »
Grija cu revopsitul, ca pentru o lucrare buna si care sa se justifice, va trebui sa versi bani multi, foarte multi. Iar cum tu tot ai obiceiul sa le vinzi dupa cativa ani, nu te vad bine cand tragi linie.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #37 on: January 01, 2022, 20:58:02 PM »
Daca nu am băut mult de revelion, azi am avut energie... Doar pentru un far  ;D








Sunt în stare destul de bună și le pot aduce la 90% din starea originala. De asta am zis să mă ocup de ele cat mai repede, să nu avanseze gălbeneala către faza următoare.
Mâine îl rezolv și pe cel de pe partea șoferului și mai ridic puțin lumina. Am identificat rotitele de reglaj. Scrie pe far :D
« Last Edit: January 01, 2022, 21:05:35 PM by MihaiFlorescu »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #38 on: January 01, 2022, 22:19:40 PM »
La multi ani!
A iesit fain farul.
Ce folosesti pentru polishare?

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #39 on: January 01, 2022, 22:23:23 PM »
Ce ai folosit ptr reconditionare? Wet sanding si polish sau direct polish?
Inainte de reglarea farurilor manual verifica si cantarele, eu am avut surpriza sa il gasesc pe cel din spate rupt si facea ca farurile sa bata ca si cand masina ar fi plina

Cum e interiorul, ca nu am vazut poze, ci doar ca ai zis ca e de lucru la el (fiind insa vorba de SH, ai sanse sa gasesti la dezmembrari destule piese, daca e cazul)