Frosty XT - Mambo no. 5
Subaru club Romania

Frosty XT - Mambo no. 5

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #80 on: January 27, 2022, 19:09:37 PM »
Felicitari!
A iesit misto volanul!
Folosesti cumva ceva solutii pentru conservarea in timp a pielii de pe volan?

Poti pune o poza si cu presurile? Si eu sunt interesat de un set de presuri de cauciuc dedicate..si eventual care sa nu miroasa vara.
Acum am un set universal de presuri de cauciuc Michelin peste cele originale de mocheta, care arata aiurea rau..
« Last Edit: January 27, 2022, 19:11:44 PM by Ilie »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #81 on: January 27, 2022, 19:34:58 PM »
Masina de boier :) bravo! arata fff bine interiorul , nunta de gri e bine de tot...stylish :)

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #82 on: January 27, 2022, 20:33:02 PM »
Poti pune o poza si cu presurile?

Eu am pe SG presuri de la Rezaw, pun maine pe topicul meu poze.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #83 on: January 27, 2022, 20:53:48 PM »
Multumesc!

@Razvan, in curand e demna de iesit in public. Ti-o prezint fara retineri.

@Ilie, da, in primul rand volanul trebuie curatat/degresat regulat. Apoi folosita o protectie. Mesterul mi-a zis mereu sa folosesc Lapte Doina (hidratant). Intreaba sotia daca stie ce e. Eu nu am folosit niciodata, deci nu stiu daca e mit sau minune.

Eu folosesc de cativa ani acest produs: https://www.autoglym.com/leather-cleaner-balm
Nu stiu daca sa ti-l recomand sau nu. L-am folosit de doua ori pentru interioare full piele (la un Touareg si o Alfa). In rest doar pe volane. Uneori imi lasa impresia ca lasa pielea mai lucioasa decat imi doresc, desi ei se lauda cu matt finish. Dar cum nu ma intalnesc prea des cu pielea, nu am cumparat si alte produse. Acum ca am interior de piele, posibil sa mai testez si altele. Important este sa il aplici seara, la o temperatura moderata, sa il stergi bine si as recomanda sa mai lasi masina cateva ore, altfel o sa ti se para usor alunecoasa suprafata chiar daca ai sters tot.

Cineva mi-a recomandat acest produs ca fiind foarte bun: https://automobilus.ro/solutie-intretinere-piele-wolfgang-leather-care-conditioner-473ml Posibil sa il incerc in viitor.

Si clar folosit cat de des se poate, mai ales vara cand radiatiile si caldura plus transpiratia de pe maini pot distruge repede pielea de pe volan. Vara as zice cel putin lunar de degresat bine plus protectie si o curatare lejera, fara prea multe chimicale saptamanal.
« Last Edit: January 27, 2022, 20:57:06 PM by MihaiFlorescu »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #84 on: January 27, 2022, 21:14:24 PM »
Chiar dacă nu ma pasionează ideea de interior alb/gri deschis, al tău, mai ales după curățare și restaurare, arată bine!
Abia astept sa va tutoriatul de la player :)
Spor in continuare!

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #85 on: January 27, 2022, 21:58:38 PM »
Multumesc!

@Razvan, in curand e demna de iesit in public. Ti-o prezint fara retineri.

@Ilie, da, in primul rand volanul trebuie curatat/degresat regulat. Apoi folosita o protectie. Mesterul mi-a zis mereu sa folosesc Lapte Doina (hidratant). Intreaba sotia daca stie ce e. Eu nu am folosit niciodata, deci nu stiu daca e mit sau minune.

Eu folosesc de cativa ani acest produs: https://www.autoglym.com/leather-cleaner-balm
Nu stiu daca sa ti-l recomand sau nu. L-am folosit de doua ori pentru interioare full piele (la un Touareg si o Alfa). In rest doar pe volane. Uneori imi lasa impresia ca lasa pielea mai lucioasa decat imi doresc, desi ei se lauda cu matt finish. Dar cum nu ma intalnesc prea des cu pielea, nu am cumparat si alte produse. Acum ca am interior de piele, posibil sa mai testez si altele. Important este sa il aplici seara, la o temperatura moderata, sa il stergi bine si as recomanda sa mai lasi masina cateva ore, altfel o sa ti se para usor alunecoasa suprafata chiar daca ai sters tot.

Cineva mi-a recomandat acest produs ca fiind foarte bun: https://automobilus.ro/solutie-intretinere-piele-wolfgang-leather-care-conditioner-473ml Posibil sa il incerc in viitor.

Si clar folosit cat de des se poate, mai ales vara cand radiatiile si caldura plus transpiratia de pe maini pot distruge repede pielea de pe volan. Vara as zice cel putin lunar de degresat bine plus protectie si o curatare lejera, fara prea multe chimicale saptamanal.

Am folosit Lapte Doina in trecut si pot spune ca efectul lasat nu este de lunga durata..cu alte cuvinte trebuie aplicat des.

Am fost in schimb multumit pana acum de produsele de la Leatherique (pentru scaune) catre intr-adevar lasa un matt finish. Am vazut ca au mai nou ceva produse pentru volane.
Nu am retapitat niciodata volanul la vreo masina..am avut noroc pot spune de volane in stare decenta spre buna si singura solutie incercata a fost.. Doina :)

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #86 on: January 27, 2022, 22:26:03 PM »
Eu folosesc
Meguiars Gold Class Leather Cleaner
si
MEGUIAR'S GOLD CLASS LEATHER CONDITIONER

Cam o data la 4 luni hidratez pielea si e ok .
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

RLX

  • 140
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #87 on: January 28, 2022, 00:25:14 AM »
Pe langa achizitia cablului necesar pentru conectarea camerei, poti face un upgrade si la conexiune usb. Daca nu ma insel unitatea are pe spate o mufa maro cu 4 pini unde se conecteaza un cablu adaptor usb ce se gaseste tot pentru o suma modica.

Referitor la camera spate si pastrarea unui aspect cat mai aproape de oem iti recomand schimbarea unei lampi de iluminat numar cu o lampa ce are integrata camera, se gaseste pe modelul masinii cu prinderea originala. Fara gauri si fara alte complicatii (mai putin trasul cablajelor pana la unitate).

Pentru conexiunea bluetooth exista posibilitatea si de conectare din meniul unitatii insa functionarea ulterioara este defectuoasa, se deconecteaza telefonul destul de des si se reconecteaza destul de greu. Varianta propusa de producator este de conectare a telefonului folosind butoanele de sub volan, si intr-adevar pot confirma ca nu vor mai exista probleme de conectivitate cu telefonul.
Insa nu strica o proba pentru o perioada de timp, poate nu se aplica si nu te mai complici cu modulul respectiv.

Covorasele originale in teorie ar trebui sa se gaseasca fara probleme dupa codul de le spatele covorasului OEM de la sofer.  Stiu ca eu gasisem pentru mine cand am cautat, chiar si in stoc la SMT.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #88 on: January 28, 2022, 08:29:58 AM »
Mulțumesc de sfaturi RLX!
Dacă nu mă înșel, in mufa maro am băgat intrarea jack din cotiera. Se poate cumpăra și aici varianta jack plus USB de pe modelele Subaru mai noi, dar mai trebuie alte cabluri plus plastice de scos și nu merita deranjul pentru mine.

Mai ales că acum toate au USB C și am destule cabluri prin casa. Nu mai vreau altele. YouTube Music plus cablu jack-jack e mai mult decât suficient pentru mine și pretențiile mele.

Update: Merge pe bluetooth, iar jack-ul nu mai functioneaza.
« Last Edit: January 28, 2022, 18:04:36 PM by MihaiFlorescu »

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #89 on: January 28, 2022, 09:39:53 AM »
Aceeasi unitate am si eu si nu au fost probleme cu bluetooth-ul de cand am masina.
Conectarea "corecta" se initiazs din butoanele de pe volan+unitate - apesi pe butonul de "apel" apoi selectezi din meniu folosind butonul din dreapta al unitatii;poti face pair de 3 telefoane parca(eu am doua paired), supporta streaming(scapi de cabluri pt Youtube music);telefonul selectat se conecteaza automat. Switch-ul intre telefoane trebuie facut manual, nu  stie sa detecteze ce telefon e in masina.

RLX

  • 140
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #90 on: January 28, 2022, 09:50:54 AM »
Da, aceea este mufa, am uitat ca toate au cel putin mufa jack in cotiera. Eu pentru muzica si radio online folosesc conexiunea prin bluetooth.

Cel mai simplu si scurt traseu pentru cablul usb, fara alte plastice demontate ar fi prin spatele bordui in toroedou, insa cu anulare intrare aux pe care o folosesti, sau intr-adevar cablul original din dezmembrari cu ambele mufe insa demontat cu grija, este destul de sensibil.

RLX

  • 140
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #91 on: January 28, 2022, 09:56:11 AM »
@ Costin2204, da, asta spuneam, pentru o conectare corecta fara intreruperi sunt necesare butoanele de sub volan.
« Last Edit: January 28, 2022, 10:06:43 AM by RLX »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #92 on: January 28, 2022, 12:45:57 PM »
Mda, schimbare de situație. Sunt mai multe care nu merg corect fără kit complet transplantat. O să detaliez într-un topic dedicat.

Oricum, nu am găsit pe net sa fi făcut cineva asta și sa dea detalii. Deci o luăm pe incercate.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #93 on: January 28, 2022, 18:07:10 PM »
Am detaliat aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,4183.0.html

Este un swap partial de succes. Sunt multe care nu merg, dar ce conteaza pentru mine functioneaza. Pana la urma e mai ok bluetooth pentru muzica scapand de un cablu. Faza cu butoanele schimbate la facelift mi-a scapat. De unde pana unde s-a gandit japonezul sa refaca instalatia electrica si sa schimbe doua butoane si sa puna unul, cand putea face economie si baga banii aia in altceva care conta. Chiar nu vad nici un beneficiu pentru toata schimbarea asta.

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #94 on: January 29, 2022, 09:19:57 AM »
WAW!!! Facusi tu ce facusi si iar iti luasi tanc.
Te-ai pus repede cu bibileala pe ea, ca de obicei. Boala mare.  :)

Sa te bucuri de masina!


MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #95 on: January 29, 2022, 09:36:50 AM »
Mulțumesc Daniel! Să fie!  Bine zici tanc. Așa îmi pare.

Acum abia mă încălzesc :) astea sunt urgențe.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #96 on: January 29, 2022, 10:15:07 AM »
Am detaliat aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,4183.0.html

Este un swap partial de succes. Sunt multe care nu merg, dar ce conteaza pentru mine functioneaza. Pana la urma e mai ok bluetooth pentru muzica scapand de un cablu. Faza cu butoanele schimbate la facelift mi-a scapat. De unde pana unde s-a gandit japonezul sa refaca instalatia electrica si sa schimbe doua butoane si sa puna unul, cand putea face economie si baga banii aia in altceva care conta. Chiar nu vad nici un beneficiu pentru toata schimbarea asta.
Eu asta am căutat, când am făcut ultima instalare de volan in SG. Am vrut varianta Facelift și am găsit de pe impreza GH. Are butoanele negre și in loc de cele doua de pe stânga, dinspre airbag, are doar butonul mode.
Este diferența și de cablaj între ele? (Ma gândeam ca doar lipsește un buton și o rezistenta de pe placa).

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #97 on: January 29, 2022, 17:20:52 PM »
Daca te uiti in tutorial o sa vezi ca unele butoane functioneaza, dar executa altceva. Ceea ce pentru mine inseamna ca sunt legate diferit si doar s-a nimerit sa ia semnalul si sa pice pe un pin care executa altceva.

Cu ambitie, un electrician poate compara cele doua scheme si muta niste fire probabil, dar e spatiu limitat, pozitia nasoala etc. Nu merita deranjul.
Azi am facut 300 km si nu m-au incurcat prea tare. Imi lipseste volume down ca pe restul oricum nu le foloseam.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #98 on: January 30, 2022, 09:52:27 AM »
Iarna pe uliță

Later edit: La întoarcere am alimentat in Slatina. Am resetat consumul și am mers relativ economic, cu un adult in minus și mai puține bagaje. A ieșit 8.2/100km la București acasă.

Bine, rău, mă declar uimit. Sunt consumuri de outback 2008 aspirat pus la punct, iar asta are anvelope mai mari decât trebuie și vechi, nu are scutul pus, și e un motor încă nou fara să fie ajustat din soft pentru noile interne.

Aproape 1250km de la ultimul schimb de ulei. Consum de ulei 0.
De la rebuild am peste 2000km deja.

Nu vreau să mă bucur prea repede, dar sper să rămâna așa.

PS: FMM cu benzina lor la 7.44 lei/litru
« Last Edit: January 30, 2022, 18:20:03 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #99 on: February 05, 2022, 14:54:14 PM »
Am terminat cu spatele pentru pasageri. Acolo stă copilul meu și trebuia să fac ceva urgent.

Iubesc animalele, am avut și eu câini, i-am cărat cu mașina, au vărsat în mașină dar niciodată nu am lăsat să se adune mizeria așa.

Sub bancheta am găsit o combinație de cafea solidificată cu păr de câine. O minune.
Chimicale, pensule, perii, bureți, carpe și curățare cu abur. Acum pot să ling de pe bancheta asta. Și am luat-o ușor spre față.




















Aici deja curățasem. Când am luat-o nu se vedea fundul din cauza cafelelor vărsate.




« Last Edit: February 05, 2022, 14:55:43 PM by MihaiFlorescu »