Informatii Forester 2017-2018
Subaru club Romania

Informatii Forester 2017-2018

Informatii Forester 2017-2018
« on: January 04, 2022, 23:10:27 PM »
Salut,

sunt in cautarea unui 4x4 capabil si offroad dar care sa ofere ceva mai mult spatiu ca actuala Suzi GV in 3 usi, si sa fie si ceva de generatie mai nouacu un confort mai bun si pe asfalt. Printre optiuni a aparut si Forester, dar as avea nevoie de pareri mai avizate decat a mea, si unde le poti gasi cel mai bine decat pe forumul dedicat ? :) suma se invarte in jur de 20k, preferabil mai putin ca sa am de modificari :)

- as prefera motorul pe benzina, 2.0XT cu Xmode si CVT -  e o alegere ok dpdv fiabilitate, probleme ..?
- exista lift kit pt anii astia ? am cautat la producatorii cunoscuti(OME, Ironman, Bilstein)..si nu am vazut disponibil. In schimb au disponibil pt modelele pana in 2012 si apoi din 2019+. Se potriveste acel lift si la modelele intre anii astia?
- am vazut prin anunturile din De tot felul de modele/trims ciudate, care nu apar pe site-ul oficial: gen Active, exclusive...ce sunt astea ? ca oficial versiunile sunt premium, limited si touring.

ms !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #1 on: January 04, 2022, 23:15:46 PM »
Nu este scăpat de probleme, dar e o mașină fiabila.

Singura nepotrivire pe care o văd în cazul tau este că tu vrei offroad iar acest model are turbina montata in partea de jos a motorului. Orice balta cu noroi poate pune in pericol funcționarea.

Caută un aspirat mai bine.

marr

  • 2203
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #2 on: January 05, 2022, 07:34:35 AM »
Active, Confort, Platinum, etc sunt versiunile de echipare din Germania. Premium, Limited si Touring  sunt versiunile de echipare din State.
Despre 2.0 turbo montat pe Foresterul XT, eu unul nu am auzit sa aibă probleme generice. Sunt pe aici câțiva colegi ce au / au avut modelul vizat de tine - vezi secțiunea de prezentare / jurnal de bord pentru Foreste SJ.
Overall, Foresterul XT din generația aia a fost o mașina excelenta care se descurca foarte bine si pe asfalt si un Off-road ușor.
Sigur exista kit de înălțare pentru modelul vizat, dar ar trebui sa cauți in State / Canada, nu in Europa.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #3 on: January 05, 2022, 08:13:55 AM »
Eu îți recomand sa citești despre 4x4 și awd. Apoi sa te apuci sa cauți. Subaru nu e 4x4.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

abel

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #4 on: January 05, 2022, 10:00:55 AM »
Eu îți recomand sa citești despre 4x4 și awd. Apoi sa te apuci sa cauți. Subaru nu e 4x4.

Baaam, palmface. Șoc și groază, Subaru nu e 4x4.


kkennyy

  • 1763
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #5 on: January 05, 2022, 10:38:37 AM »
Pentru ce cauti tu si bugetul pe care il ai cu tot cu modificari, iti recomand sa te uiti si la Dacia Duster, e o varianta buna pentru offroad si are potential de upgrade mult mai mare :)
Forester XT SJ 2018

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #6 on: January 05, 2022, 11:44:49 AM »
+1. Acu depinde ce offroad faci. Dar dacă te gândești la înălțare și vii de pe Gv eu zic ca Forester asa nou nu se pretează. Plus ca modificările vor fi mai scumpe și reparațiile idem.
Duster Dci fără ad blue. De restul pana la 20k o modifici binișor. Sau 2 mașini. Una mai ieftina de offroad.

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #7 on: January 05, 2022, 11:55:33 AM »
@mihai si ce motor ai recomanda?
@marr - ms. pp ca sunt comparabile modelele si un platim echivaleaza un turing? o sa caut si topicurile mentionate. eu am dat un mail la ironman sa vad daca ai lift pt anii astia, pt ca in catalog nu au...vedem.
@kenny corect, duster e una din variante, dar nu am vrut sa imi limitez cautarea doar la ea.
@xander daca nu a fost evident din primul post, nu sunt strain de sistemele de tractiune integrala, si chiar daca nu as sti despre unul nimic, cum era la subaru, prind destul de repede.  accept cu cea mai mare bucurie niste recomandari de 4x4 cu low range si central lock, dupa 2015 si in bugetul meu.

@marian. da stiu ca va fi greu de acomodat dupa GV. Nu mai vreau 2 masini, vreau  una care sa fie un mix cat mai bun on/off. NU fac offroad hardcore, ai putea sa ii zici expeditii, overlanding, etc, cu familia. Si am fost nevoiti sa folosim ce poate GV la capacitate destul de ridicata. dar vreau sa ajung si eu mai comod prin locurile unde ma duc pe asfalt, sau pana in locul unde incep sa ies off.
Cum am zis - Duster e pe lista, dar m-as uita la benzinar de 150cp. cuplu similar cu diesel, gasesc modele mai noi, si e ok si la frecat pe distante mai scurte prin oras de nevoie. si am studiat bine catalogul mudster, stiu ce am la dispozitie...:)
ms de raspunsuri.

marr

  • 2203
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #8 on: January 05, 2022, 12:19:51 PM »
@mihai si ce motor ai recomanda?
@marr - ms. pp ca sunt comparabile modelele si un platim echivaleaza un turing? o sa caut si topicurile mentionate. eu am dat un mail la ironman sa vad daca ai lift pt anii astia, pt ca in catalog nu au...vedem......

Raspund eu la ambele intrebari ( si la ce adresata lui Mihai):
1. Motor- aspirat. Dealtfel, vazand varsiunile de echpare mentionate si ultima remarca (motor 150 CP), tind sa cre ca la astea te-ai uitat si tu.
XT-ul este cu motor 2.0 turbo, 240 CP si venea doar in doua versiuni de echipare (nu le retin denumirile, dar sigur-sigur una dintre ele nu era Active ca asta-i echiparea de baza).
X-ul (fara ”T”) are motor de 2.0 aspirat - 150 CP.

2. Versiunile de echipare din State si Canada nu prea ”se pupa” cu cele din Europa. Poate doar versiunile de top sa fie echivalente dpdv al dotarilor, celelate, in America de Nord, sunt mai ”subirele”.
O alta diferenta e ca la ei, motorizarea de baza este 2.5 NA, in Europa e 2.0 NA. In State, motorul de 2.0 NA se regaseste doar pe Impreza si XV.

Ca sa-ti dai seama daca Foresterul e ce-ti trebuie tie si se preteaza la modul de utilizare preconizat, cred ca cel mai bine ar fi sa te uiti pe jurnalele de bord ale colegilor. Un exemplu de utilizare a unui Forester cu kit de inaltare si anvelope corespunzatoare, gasesti pe topicul colegului Kkennyy (dar este un Forester SH - din generatia anterioara celui vizat de tine).

Niste exemple de iesiri in natura cu Forester SJ gasesti pe jurnalele colegilor Heliotropus si mai ales Adi-Canada  (cel din urma a facut mai multe iesiri destul de hardcore si a mai venit cu cate o bara in portbagaj). Niciuna dintre aceste doua masini NU a fost modificata / inaltata.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Badea

  • 125
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #9 on: January 05, 2022, 12:20:43 PM »
Iti recomand cu cea mai mare caldura Mitsu Pajero, in bugetul tau. Musai autoutilitar.
E una de prin 2016, la Tiriac auto, o gasesti pe autovit.
Fiabilitate legendara, diferential central si spate(!!), cutie super select cu convertizor(nu petarde de CVT), spatiu infinit etc.
Basca ca e si autoportanta, deci confortul pe sosea e unul mai mult decat decent.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #10 on: January 05, 2022, 13:07:19 PM »
Baaam, palmface. Șoc și groază, Subaru nu e 4x4.
Am spus ceva greșit sau te pot ajuta cu ceva ?
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #11 on: January 05, 2022, 13:19:21 PM »
ms marr. chiar ai clarificat o intrebare ce aveam legata de extensiile alea X/XT. ca prin anunturi in europa numai X am vazut si am pp ca e o greseala ceva :), dar acu e clara diferenta. caut imediat si topicurile la care te referi ms :)

Pajero ala stii ca are motor de 3200 si impozitul e 5000 ron  iar asigurarea vre-o 2000? chit ca e si utilitar si tot nu scapi ieftin, ca nu mai dai impozit atat dar dai la asig mai mult. nu ca nu ar fi super masina, dar nu e ce caut. daca aveam buget mai mare sunt si alte optiuni, LC, Wrangler, Gwagon...

dan_b

  • 1234
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #12 on: January 05, 2022, 13:22:11 PM »
La capitolul confort si siguranta, Forester este top vs alte variante discutate.
Pt overlanding cred ca este foarte ok si fara supra inaltare. Daca se aplica si un kit de inaltare, deja este arhisuficient pt overlanding.
Doar Pajero poate concura la confort si siguranta, dar e altceva din multe puncte de vedere. Dintre modelele discutate.
Pt offroad care presupune sleauri adanci si pietroaie, mai bine nu - desi am vazut destule clipuri prin SUA si Australia cu Forester SG inclusiv, care se dadeau lejer pe langa Toyota si Discovery, insa erau super modificate, lucru care la noi este si ilegal si scump.
Concluzionand - overlanding plus confort si siguranta pe sosea, Forester.
Mai mult offroad si mai putin confort si siguranta pe sosea, multe altele.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #13 on: January 05, 2022, 13:49:20 PM »
insa erau super modificate, lucru care la noi este si ilegal si scump.
Mai mult offroad si mai putin confort si siguranta pe sosea, multe altele.

cautand la Bilstein modele de lift kit am vazut de ex ca pt duster kitul lor e omologat RAR - deci nu e ilegal.  Presupun ca e posibl sa fie si alte kituri omologate...

la ce ce alte modele te gandesti, in bugetul mentionat si fara monstrii de 3000+ cmc ?

btw  - am de citit ceva pagini in topicul ala...:)
« Last Edit: January 05, 2022, 13:50:01 PM by smokefield »

Badea

  • 125
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #14 on: January 05, 2022, 13:52:59 PM »
ms marr. chiar ai clarificat o intrebare ce aveam legata de extensiile alea X/XT. ca prin anunturi in europa numai X am vazut si am pp ca e o greseala ceva :), dar acu e clara diferenta. caut imediat si topicurile la care te referi ms :)

Pajero ala stii ca are motor de 3200 si impozitul e 5000 ron  iar asigurarea vre-o 2000? chit ca e si utilitar si tot nu scapi ieftin, ca nu mai dai impozit atat dar dai la asig mai mult. nu ca nu ar fi super masina, dar nu e ce caut. daca aveam buget mai mare sunt si alte optiuni, LC, Wrangler, Gwagon...

Impozitul e ~400, vinieta la fel. LC, G wagon din acelasi an cu pajero e cu cel putin 50% mai scump. Asigurarea la utilitare e decenta. Spor la cautari!

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #15 on: January 05, 2022, 13:59:25 PM »
cautand de diferente intre trims in eu am gasit ceva interesant, poate foloseste si altora:

https://adventureforester.com/2020/01/05/different-forester-e-boxer-models/

ms badea, evaluez optiuni si voi vedea ce iese castigator.
« Last Edit: January 05, 2022, 14:00:09 PM by smokefield »

abel

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #16 on: January 05, 2022, 15:42:14 PM »
Am spus ceva greșit sau te pot ajuta cu ceva ?

Greșit nu, redundant da.
Scuze colegilor de offtopic.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #17 on: January 05, 2022, 15:51:45 PM »
Greșit nu, redundant da.
Scuze colegilor de offtopic.
Dacă tie ti se pare redundant poți sa nu citești si nu e nevoie sa răspunzi.
In prima propoziție a threadului scrie ca el caută 4x4.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dan_b

  • 1234
Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #18 on: January 05, 2022, 16:12:28 PM »
cautand la Bilstein modele de lift kit am vazut de ex ca pt duster kitul lor e omologat RAR - deci nu e ilegal.  Presupun ca e posibl sa fie si alte kituri omologate...

la ce ce alte modele te gandesti, in bugetul mentionat si fara monstrii de 3000+ cmc ?

btw  - am de citit ceva pagini in topicul ala...:)
Ma refeream la modificari consistente - garda inaltata 5 inch, roti mai mari, bare de offroad si altele.
Nu contest ca exista si likt kit omologat, dar sigur nu e foarte generos ca inaltime. In plus, in Ro nu ai voie sa folosesti nici alte dimensiuni de anvelope decat cele din cartea masinii, iar astea se vad usor pe sosea.
In plus, daca dotezi masina considerabil pt offroad, nu mai este nici confortabila, nici sigura pe sosea.
De aici si concluzia ca Forester este o masina, chiar stock, potrivita pentru overlanding, dar confortabila si sigura pe sosea.
In cazul meu a tinut putin experienta cu Forester din cauza de probleme ascunse de fostul proprietar, insa in rest am fost placut impresionat de masina exact la capitolul versatilitate sosea vs teren. Si am mers pe campuri cu noroi, dar si pe drumuri de atv la munte (ala neprogramat si neintentionat, dar masina a performat, cu toate ca avea compresia praf).
Depinde ce conteaza mai mult, in final.
La bugetul ala poate merge leasing / rate Forester nou, pe care eu personal l-am testat si pe sosea si pe drum pietruit, inclinat, alunecos, unde s-a comportat foarte sigur. Iar cvt mi s-a parut mai ok pe teren vs manuala.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Informatii Forester 2017-2018
« Reply #19 on: January 05, 2022, 16:47:15 PM »
exclus rate pt masina :).

Quote
Si am mers pe campuri cu noroi, dar si pe drumuri de atv la munte (ala neprogramat si neintentionat, dar masina a performat,

asta e ceea ce doresc, ca nu stii niciodata ce te asteapta.