Blobeye Impreza GX Station Wagon
Subaru club Romania

Blobeye Impreza GX Station Wagon

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Blobeye Impreza GX Station Wagon
« on: February 03, 2022, 14:42:56 PM »
Salut,

Sunt Teo, detinatorul unui Impreza Blobeye, 2.0 GX, 125 Hp, 2003, pe care l-am achiztionat in octombrie 2021. De ce Subaru? Inca nu am un raspuns concret :D, pentru ca nu mi-am revenit din euforia care m-a cuprins dupa ce am ajuns sa-l conduc, sau cine stie, poate e mereu aceeasi senzatie. Un lucru este cert, cand aveam masina precedenta, un ford (stiu, nu se pot compara), atunci cand mergeam cu prietena la rude, prieteni, parinti, obisnuiam sa consum unu-doua paharele, pentru ca stiam ca va conduce ea la intoarcere. De cand am Subaru, si stiu ca am de facut un drum mai lung, nu mai am sete de un paharel.  :D Ce e drept, Subaru are apetitul lui nesatios pentru benzina, nu puteam fii amandoi "betivi".  >:D

Povestea

Anul trecut prin primavara, m-am hotarat sa imi schimb masina. Am avut in trecut si alte marci germane, insa de data aceasta m-am orientat spre japoneze, Subaru, Honda, Toyota, Mazda, neaparat benzinare de 2 litri. Nefiind cunoscator al acestor marci, am apelat la sfaturile unui bun prieten, Cristi, care mi-a vorbit despre fiecare in parte, pe model, an de fabricatie si probleme mai serioase ce ar putea aparea. In principal vorbeam despre modele dupa 2010, la momentul respectiv dispunand de o anumita suma de bani cu care m-as fi incadrat la modele respective. Subaru a iesit din schema dupa vreo saptamana, nu mai retin motivele, dar erau legate de probleme, costuri si consum, nu-mi mai amintesc. Am tot cautat vreo luna de zile, masini dupa masini, Nu gaseam ceva placut, eram si destul de ocupat cu job-ul si nu prea aveam timp.

Peste vara ma uitam aproape zilnic, sa vad ce a mai aparut, daca s-au dat unele, am cautat si pe Europa, iar care pareau ok nu mi le permiteam. Mai schimbam cateva vorbe cu Cristi, el imi cerea sa i le aduc sa le verifice... Nicicum nu se asezau lucrurile.

A trecut vara si a venit toamna. Pentru ca nu ma mai puteam baza pe vechea masina, la care motorul rupe si acum, dar caroseria este praf, am reluat discutia cu Cristi.  De data aceasta mai serios. Din motive persoanale, nu mai dispuneam de suma initiala, trebuia sa ma reorientez spre modele inainte de 2008-2010.

Gasisem cateva Mazda 3, 6 si Toyota Avensis care imi faceau cu ochiul. Dar erau la departare si singur nu as fi stiut la ce sa ma uit, daca as fi mers sa le iau/probez. Cristi a spus sa ma orientez in zona Clujului. Am gasit un Mazda 3 2.0, negru, dar pe cand sunasem era dat... Pauza o saptamana.

Ma suna Cristi si imi spune daca nu mi-ar placea asa ceva. Un Subaru argintiu. Atat stiam la momentul respectiv.  :-\ (pun poza pe care mi-a trimis-o el) La prima vedere m-a lasat cam rece, sincer.

Imi zice: "Hai, ia-o si da-te cu ea sa vezi cum merge, fara nicio obligatie. Iar daca iti place, iti facem o oferta". Masina a fost adusa din Germania, pentru a fi folosita ca masina de rezerva pentru clientii care isi aduceau masinile la service. 

Ma duc, o iau, si fac un drum de Cluj-Bistrita si retur, era weekend. Nu mai condusesem Subaru pana atunci. Nici nu stiu ce era in capul meu. Aveam asa o senzatie de ..mda e ok... Vorbesc cu Cristi, ma intreaba cum mi se pare. E ok, zic eu, nu foarte sigur. Ma intorc la Cluj, iar luni trebuia sa o retunez. Pe nepusa masa a intervenit o urgenta si trebuia sa merg la Bistrita, luni dimineata. L-am sunat pe Cristi si i-am spus ca nu pot sa aduc masina inca, pentru ca merg la Bistrita de urgenta. Daca mergeam sa o retunez pierdeam o ora cel putin in traficul din Cluj.

La al doilea drum, m-a convins. fiind si singur in masina. Felul cat de bine era inchegata masina, sistemul 4x4 awd, nu batea nimic pe ea, felul in care accelera, parca se scuturase peste noapte de trei ori si a devenit alta masina.  ;D. M-a cucerit de-a dreptul. Inca nu pot sa descriu senzatia pe care o traiesc atunci cand merg cu ea la drum lung. E o placere continua.

Recent (chiar azi) am luat un set de jante pe 16 de la Razvan (rzw75), prin intermedierea lui Mihai. Va multumesc! Abia astept sa pun poze cu noii pantofi. Pana atunci, doar cateva poze din zapada. (Abia am asteptat momentul)  >:D


















Distractia din zapada. e posibil pe telefon sa lase claritatea de dorit, insa pe PC/laptop se vede mult mai bine. ;)


« Last Edit: February 04, 2022, 16:27:16 PM by Theodorethus »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #1 on: February 03, 2022, 15:10:46 PM »
Felicitari, sa te bucuri de ea! Da, stim cu totii, e ceva greu de descris in cuvinte dupa ce conduci un Subaru, nici acum dupa atatia ani nu stiu sa exprim exact acel sentiment in cuvinte.
Un sfat - nu abuza de "gogosi" in zapada sau aiurea, ca sa menajezi diferentialele. Cauta pe forum sfaturi pentru intretinere, schimba zemurile din el incepand cu uleiuri din motor (mai des) si cutie + dif, etc. Bafta!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #2 on: February 03, 2022, 15:32:27 PM »
Felicitari, sa te bucuri de ea! Da, stim cu totii, e ceva greu de descris in cuvinte dupa ce conduci un Subaru, nici acum dupa atatia ani nu stiu sa exprim exact acel sentiment in cuvinte.
Un sfat - nu abuza de "gogosi" in zapada sau aiurea, ca sa menajezi diferentialele. Cauta pe forum sfaturi pentru intretinere, schimba zemurile din el incepand cu uleiuri din motor (mai des) si cutie + dif, etc. Bafta!

Multumesc.

Am vreo 6k km cu ea, schimburile i s-au facut inainte sa o preiau.Urmeaza cat de repede sa i-l fac din nou.  Si nu am sa abuzez. A fost doar un moment de 10 minute in care m-am bucurat sa ma dau cu ea pe zapada. Am vazut ca sunt foarte multe informatii pe forum si ma bucur ca am intrat.  ;)
« Last Edit: February 03, 2022, 16:02:03 PM by Theodorethus »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #3 on: February 03, 2022, 16:57:25 PM »
Bun venit oficial! Arată bine mașina.
Nu îți mai urez să te bucuri de ea pentru că se vede clar că o faci deja.

Îți urez să te țină mult și fără mari reparații. De altfel, mașina nu cere multe. Am avut două (una break și una Sedan). Pe cât de identice, pe atât de diferite sunt. M-a surprins break-ul in mod plăcut atunci când am avut nevoie de reductor. Și în ciuda faptului că pare mică, incap multe în ea.

In rest, să aibă bujii bune, clapeta de accelerație curata, ulei bun schimbat des (5-7000 km) și nu o sa ai probleme cu ea.
Ai grija de cutie și diferențiale cu un ulei bun și cam aia e.

In rest doar sa o urmărești sa nu o ia rugina.
« Last Edit: February 03, 2022, 16:59:23 PM by MihaiFlorescu »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #4 on: February 03, 2022, 21:26:16 PM »
salutare si aici! sa le invarti sanatos! rotile o sa vina bine de tot pe wagon, sa pui poze dupa ce le arunci pe masina :)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #5 on: February 03, 2022, 21:59:37 PM »
Bun venit oficial! Arată bine mașina...

Multumesc pentru primire!

Dupa ce am luat-o mi s-a spus sa tin un ochi pe nivelul de ulei, dat fiind vechimea ei si pentru ca au pus 5-30, desi voiau sa puna 10-40. Zis si facut. In 5,100 km parcursi a consumat doar 150 ml de ulei. Am s-o tin pe 5-30, avand in vedere ca nu consuma. Reductorul l-am probat si eu cand  am intrat pe un drum de tractoare, traversand fara probleme. Cristi, prietenul meu, este mecanic la service-ul subaru din Cluj. Inainte sa mi-o dea a verificat tot. Cat despre rugina, are cateva puncte de rugina pe la usi si pe muchia pragurilor pe care am de gand sa le rezolv in primavara. In rest toate bune.

Respect,

Teodor

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #6 on: February 03, 2022, 22:09:17 PM »
salutare si aici! sa le invarti sanatos! rotile o sa vina bine de tot pe wagon, sa pui poze dupa ce le arunci pe masina :)

Salutare, Razvan

Multumesc. Abia astept. Daca as fi fost in Bucuresti, aseara as fi venit dupa ele si le si puneam sus. Asa, mai astept cateva ore pana maine, cand, teoretic, vor ajunge. Clar pun poze.  :) ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #7 on: February 03, 2022, 23:42:16 PM »
Tot Cristi a luat și mașina mea pentru un alt amic.  Același model ca al tau. Prima dată când am citit prezentarea, am crezut că e a mea de fapt :))

dan_b

  • 1236
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #8 on: February 04, 2022, 11:11:32 AM »
La cat mai multi km de distractie!
Frumoase si pozele, nici nu mai era nevoie de explicatii :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #9 on: February 04, 2022, 11:22:14 AM »
Tot Cristi a luat și mașina mea pentru un alt amic.  Același model ca al tau. Prima dată când am citit prezentarea, am crezut că e a mea de fapt :))

Și eu m-am gândit ca ar fi ta, când am citit prezentarea ta. Însă a ta era înmatriculata pe Ro, iar eu am făcut tot procesul de trecere cu plimbările pe la ale noastre instituții publice. Iar dacă vorbim de aceeași persoana, Cristi ( de la Twin Motors Cluj-Napoca), ști că e un om excepțional și cu multe cunoștințe tehnice.  ;) ;)

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #10 on: February 04, 2022, 11:31:49 AM »
La cat mai multi km de distractie!
Frumoase si pozele, nici nu mai era nevoie de explicatii :)

Mulțumesc, Dan

Sa fie cât mai mulți și pentru tine cu maxima distracție. Am și video, dar nu știu dacă pot să-l postez. Am sa caut sa văd dacă se poate. 😁😉

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #11 on: February 04, 2022, 11:50:41 AM »
Mda, multe asemanari. Nu stiu daca vorbim despre aceeasi persoana dar pana si cumparatorul a trecut printr-o situatie similara cu a ta. Vechea masina s-a stricat, nu era convins de Impreza break, cautand Forester, si in final a ramas cu impreza de la mine.

Poti sa pui video pe youtube si apoi il urci aici. Poti sa il faci si embeded sa fie vizualizat direct pe forum. Vezi in sectiunea Feedback pe forum ca este un tutorial despre cum sa urci poze si video.

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #12 on: February 04, 2022, 16:32:25 PM »
Mda, multe asemanari. Nu stiu daca vorbim despre aceeasi persoana dar pana si cumparatorul a trecut printr-o situatie similara cu a ta. Vechea masina s-a stricat, nu era convins de Impreza break, cautand Forester, si in final a ramas cu impreza de la mine.

Poti sa pui video pe youtube si apoi il urci aici. Poti sa il faci si embeded sa fie vizualizat direct pe forum. Vezi in sectiunea Feedback pe forum ca este un tutorial despre cum sa urci poze si video.

Mai e o asemanare la farul drept. Si al meu e aburit. Insa, m-am uitat mai bine la pozele din jurnalul tau si apar urmatoarele diferente. Volanul meu este fara emblema, Si am luat-o la 202.000 KM. La tine apareau 110.000 intr-una dintre poze. Acum daca ai facut cu ea 90.000 KM, e o noua asemanare.

Am reusit sa pun si video.  ;)
« Last Edit: February 04, 2022, 17:56:37 PM by Theodorethus »

Re: Blobeye Impreza GX Station Wagon
« Reply #13 on: February 19, 2022, 18:48:58 PM »
Felicitari, e facuta pentru zapada,  ;D Sa va dati sanatosi cu ea si fun la greu.
17 WRX
15 WRX
09 Legacy GT