Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
Subaru club Romania

Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« on: February 28, 2022, 11:12:14 AM »
Cu cat ma uit mai mult pe net, cu atat mai confuz sunt.

Vreau sa monitorizez uleiul la XT, fiind in mare parte motivul pentru care pica cele mai multe XT-uri. As vrea asadar ceas/ceasuri cu senzor electronic.  Ideea e ca nu e unul sa spuna ca se potriveste la Subaru. Toate sunt universale, unele cu senzor, altele nu stii, altele clar fara. Unele au un anumit tip de prindere (filet), dimensiune etc. Si asta fara sa ajungem sa discutam despre fire si cum se leaga fiecare. Evident ca nicaieri nu am gasit kit complet si nimeni nu spune ce si de unde sa iti mai iei. Practic, intai cumperi senzorul preferat si apoi vezi ce-ti mai trebuie...

In principiu, multe au nevoie de un adaptor ce se gaseste pe ebay, destul de ieftin si care face sa poti utiliza gaura din bloc la care sa legi in continuare senzorul de fabrica de presiune (care nu returneaza o valoare, ci doar da o alarma in bord) si la care sa mai poti adauga un senzor cuplat la un ceas.

Ce parere aveti de acesta" https://www.defi-shop.com/products/advance_bf/adbf_oilpress/ ?

Si pretul.. nu inteleg de unde diferenta de la 50 la 500$ in multe cazuri. Cel de mai sus ar fi sub 200$ ceas plus cablaje plus senzor, din ce inteleg eu.
Ah, sa nu mai spun ca parerile sunt impartite. Ceasuri AEM de exemplu, in partea superioara de pret cu valori eronate. Ceasuri ieftine no-name de pe ebay, aliexpress etc. care merg bine pana nu mai merg deloc. Deci...?
Si au mai fost si pe forum cazuri cu Defi sau altceva tot scump care a fost trimis inapoi pe garantie dupa cateva luni.
As vrea ceva care sa nu imi dea batai de cap. Leg furtun la manometru manual? :D
« Last Edit: February 28, 2022, 11:17:46 AM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #1 on: February 28, 2022, 12:12:15 PM »
hai ca nu-i chiar asa greu :)
ai nevoie de ceas/senzor sa citeasca in intervalul 0-150psi sau 0-100psi, iti recomand sa iei ceas care merge cu senzori de tip pressure transducer 0-5V ca senzori din astia gasesti si ulterior cati vrei daca e cazul
in rest fiecare pachet (ceas sau ceas cu senzor) vine cu instructiuni de instalare pe partea de fire si chiar e simplu: ceva alimentare la ceas si fire intre senzor si ceas
iar legat de montajul senzorului: gaurile din bloc au filet 1/8npt BSPP. cum sunt si majoritatea senzorilor sau iti pui tu ce adaptari/constructii vrei :)
« Last Edit: February 28, 2022, 18:54:13 PM by MihaiFlorescu »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #2 on: February 28, 2022, 12:30:51 PM »
Și la diesel din anii respectivi e la fel.
Ceea ce e ciudat, pentru ca e prima versiune de boxer diesel. Adică sunt șanse mari sa fie probleme.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Muttley

  • 4919
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #3 on: February 28, 2022, 12:55:57 PM »
gaurile din bloc au filet 1/8npt
Nup  :P
Sunt BSPP.
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #4 on: February 28, 2022, 13:06:11 PM »
no scuze informarea gresita :) dar am vaga impresie ca merge si 1/8npt cu cheie destul de mare :)

Muttley

  • 4919
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #5 on: February 28, 2022, 13:29:02 PM »
Merge, da. Inca nu curge.

Mihai, ai la mine pe topic cam toata teoria, trebuie doar cautat.
Ceasul e asta, ca e doar unul. Nu vad cum as putea fi mai incantat.
« Last Edit: February 28, 2022, 13:52:30 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #6 on: February 28, 2022, 15:36:39 PM »
Eu am luat ceva destul de ieftin, a cedat cam repede senzorul (depo racing parca?).

Ceasul in sine si cablajul ar fi partea mai usoara ( nu prea ai nevoie sa intervii ), dar senzorul ar trebui sa fie unul mai bun, altfel surubaresti cam des sa il schimbi ( dat jos admisie and whatnot ). Si al meu a inceput sa citeasca aiurea rau ( fluctueaza si daca apas/eliberez pedala de frana :)) ).

Ideal ar fi sa incerci sa muti senzorul in alta parte decat locatia stoc, sa fie mai usor accesibil. Vorbeam cu WIM acum vreo saptamana sa incercam un oil cooler after-market cu optiunea de gaura pt senzorul de presiune.

Just my 2 cents.
« Last Edit: February 28, 2022, 15:37:15 PM by GabrielP »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #7 on: February 28, 2022, 15:45:48 PM »
Merge, da. Inca nu curge.

Mihai, ai la mine pe topic cam toata teoria, trebuie doar cautat.
Ceasul e asta, ca e doar unul. Nu vad cum as putea fi mai incantat.

Vreo sursa recomandata?
Aici l-am gasit eu:
https://www.merlinmotorsport.co.uk/s/instruments-gauges-senders/spa-dual-display-gauges

andea79

  • *
  • 4007
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #8 on: February 28, 2022, 16:04:46 PM »
Eu am luat ceva destul de ieftin, a cedat cam repede senzorul (depo racing parca?).

Ceasul in sine si cablajul ar fi partea mai usoara ( nu prea ai nevoie sa intervii ), dar senzorul ar trebui sa fie unul mai bun, altfel surubaresti cam des sa il schimbi ( dat jos admisie and whatnot ). Si al meu a inceput sa citeasca aiurea rau ( fluctueaza si daca apas/eliberez pedala de frana :)) ).

Ideal ar fi sa incerci sa muti senzorul in alta parte decat locatia stoc, sa fie mai usor accesibil. Vorbeam cu WIM acum vreo saptamana sa incercam un oil cooler after-market cu optiunea de gaura pt senzorul de presiune.

Just my 2 cents.

il poti pune in oricare dintre cele 2 gauri de pe bloc in capat la un soi de furtun metalic, il poti schimba usor si e chiar mai indicat ca e mai protejat de socuri ...

andea79

  • *
  • 4007
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #9 on: February 28, 2022, 16:06:36 PM »
si recomand unul dintre aceste 2 locuri pt ca aici  este montat la majoritatea adica poti compara datele mai usor ....

Muttley

  • 4919
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #10 on: February 28, 2022, 16:31:04 PM »
Vreo sursa recomandata?
Nu-i mai gasesc, vad ca au tot schimbat domeniile saiturilor.
Merlin Motorsport insa e un comerciant excelent, pare a fi optiunea ideala. Trebuie intrebati daca-l pot aduce tho.
« Last Edit: February 28, 2022, 16:32:09 PM by Muttley »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #11 on: February 28, 2022, 18:52:13 PM »
Merge, da. Inca nu curge.

Mihai, ai la mine pe topic cam toata teoria, trebuie doar cautat.
Ceasul e asta, ca e doar unul. Nu vad cum as putea fi mai incantat.

De asta m-am si gandit sa adun totul intr-un topic la un loc. Si pareri despre diverse modele si montaj si specificatii si experiente si mai usor de gasit sper eu dupa titlu.

O sa arunc un ochi la merlin si eu. Initial voiam sa iau ceva din Japonia dar drumul si taxele si mai ales timpii de livrare sunt aberanti acum. Alta varianta mai am demon-tweeks. Problema e ca nici unul nu specifica nimic din ce spuneti voi aici. Ce tip de senzor e, ce prindere etc. Sunt majoritatea pretiosi la informatii.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #12 on: February 28, 2022, 19:10:56 PM »
pai cei de care zici sunt doar vanzatori ... cauta detalii pe siteurile producatorilor ...
in final toate ceasurile sunt ok (nu comentez aspectul ca aici fiecare) - ce se mai strica sunt senzorii deci eu as alege ceva cu senzori de care se mai gasesc usor - chiar si Depo

Muttley

  • 4919
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #13 on: March 01, 2022, 11:36:31 AM »
Si pareri despre ... montaj ...

Locatii
Senzorul manocontact de sub alternator. Scoti senzorul ala si-l bagi pe al tau.
- avantaj : foarte usor accesibil, deja existent la filetul potrivit.
- dezavantaj: pierzi martorul din bord, il decedezi practic, e pa. Traversezi motorul cu cablajul.
Obturator sub intercooler. Se scoate obturatorul si se inlocuieste cu versiunea filetata interior, acelasi reper cu cel de la alternator.
- avantaj: e nefolosit, e loc berechet, e aproape de tablier, deci cablaj scurt.
- dezavantaj: eu n-am gasit.
Capete posterioare chiulase. Se scot dopurile tehnologice si se baga senzori.
- avantaj: e nefolosit, e loc, e aproape de tablier.
- dezavantaj: e la capatul motorului, consola mare, amplitudini vibratii ridicate. Eu am bagat senzorul de temperatura, ca e mic si nu cantareste nimic.
- risc: daca se buleste filetul ala, nasol. Reparatie filet sau alta chiulasa. Eu l-am bagat si, daca toate bune, nu-l mai scot niciodata.

Variatii
T-uri, fie fixe, fie remote, cum a zis andea, cu furtun.
- dezavantaj: aer pe furtun si in T
- risc: furtunul crapa, ca nu-i stii calitatea, pierzi uleiul.

Locatie alternativa
Sandwitch plate sub/deasupra (depinde cum te uiti) filtrului de ulei.
- dezavantaj: coboara filtrul de ulei, traseu lung cablaje, intr-o zona de evitat, adica sub masina, in zona evacuarii.
- avantaj: eu unul nu vad. Poate doar daca pui modina de ulei (sandwitch plate-ul) din nevoia de a adauga un radiator de ulei. Astfel, gaurile de senzor sunt bonus. Dar ramane problema cablajului.
Buson de golire baie de ulei cu filet pentru senzor.
- o tampenie, din motive multe si evidente.

Si or mai fi, eu atat cunosc.
« Last Edit: March 01, 2022, 11:38:12 AM by Muttley »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #14 on: March 02, 2022, 12:52:07 PM »
Am gasit ceva similar cu ce are Muttley. In poze au senzorul vechi, dar cica acum se vinde cu senzor de care trebuie. Yay or Nay?

https://www.innovatemotorsports.com/products/MTXD.php

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #15 on: October 30, 2022, 02:17:08 AM »
Am gasit ceva similar cu ce are Muttley. In poze au senzorul vechi, dar cica acum se vinde cu senzor de care trebuie. Yay or Nay?

https://www.innovatemotorsports.com/products/MTXD.php

Reiterez intrebarea pusa de Mihai..Innovate? Sau AEM?
Eu ma uit doar pentru Oil Pressure & Temperature. Deocamdata.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #16 on: October 30, 2022, 08:43:26 AM »
Ca idee, am pus niște întrebări direct la producător și nu am primit răspuns. Apoi am întrebat la Demon Tweeks care îl au in oferta și sunt un magazin respectabil in Europa. Mi-au răspuns că nu știu exact, dar întreabă la producător și revin cu răspunsuri. Nu am mai auzit nimic.

Deci, să fie sănătoși innovate.

Ca idee, întrebarea arzătoare era cu ce fel de fitting trimit produsul ca să știu dacă trebuie să cumpăr adaptor sau nu.
« Last Edit: October 30, 2022, 08:44:54 AM by MihaiFlorescu »

Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #17 on: October 31, 2022, 08:08:10 AM »
Salut,

Eu am un ceas de presiune ulei DEPO, luat de pe race-shop. In cei 3 ani de cand l-am montat (pe bloc sub alternator) nu am avut probleme cu el, nici la citire nici la infiletarea in bloc (in sensul ca nu scapa pe acolo). Traductorul in sine a venit cu filet 1/8 NPT si am luat un adaptor cu filet exterior M18x1.5. Asta parca era: https://race-shop.ro/modina-senzori/1321-reductie-filet-1-8-npt-pentru-senzori-depo-racing.html#/1524-filet_exterior-m181_5.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #18 on: October 31, 2022, 09:12:39 AM »
Poți posta o poza cu montajul? Eu incerc să evit bricolajul. Mă tentează varianta de senzor mecanic, doar că merg și pe drumuri neasfaltate și nu as vrea sa se slăbească bricolajul de la vinratii și să am mai multe probleme decât incerc sa previn.

Re: Monitorizare, senzori, ceasuri suplimentare Subaru
« Reply #19 on: November 12, 2022, 16:13:26 PM »
Revin cu pozele, scuze de intarziere, dar abia azi am trecut pe la cazan: