Forester 2022
Subaru club Romania

Forester 2022

adyt

Re: Forester 2022
« Reply #20 on: August 17, 2022, 23:37:06 PM »
Eu o sa imi pun senzorii pe spate, pt mine camera e ...degeaba, nu pot sa o urmaresc. Am avut 2 momente in care era sa ma sui pe un gard, culmea undeva unde fac asta zilnic, daca e un spatiu nou ma concentrez mai bine. Sunt dependent de tignalul senzorilor. Cand garez in curte o fac dupa repere fara sa ma uit in spate sau in oglinzi.

La materiale singura plangere e legata de mocheta de pe jos, mi se pare ca la pragul din spate se toceste in zona aceea plana si acoperiata de plastic. cel mic trebuie sa puna piciorul pe prag ca sa urce/coboare si deja s-a scamosat mocheta. Daca japonejii prelungeau plasticul peste buza, in jos, era de vis, ca urmare trebuie sa gasesc o varianta de a acoperii mocheta altfel in 1 nu mai exista.
XV mi se pare identic la interior si la materiale, dar asta din observatiile superficiale din showroom. Outback da, e alt animal. Numai faptul ca in afara EU primeste 2.5t spune mult despre pozitiinare.


adyt

Re: Forester 2022
« Reply #21 on: October 26, 2022, 22:19:11 PM »
Un mic update. 11000km, consumul a ramas la 8-8.2 indiferent de cum merg sau de trafic. Prima revizie la 5000 a fost aproximativ 650 de lei, urmatoarea la 15000 (aparent nu mai e mult pana la urmatoarea).

A crapat un stergator, cel de 650mm, habar n-am cum. L-am schimbat pe garantie, 300 de lei :). Ca urmare am cautat variante aftermarket si am gasit Bosch Aerotwin A156S. Aparent e o varianta aproape buna :) doar 2 probleme: cel de la pasager are 400mm fata de 450mm OEM, iar butonul de la quick release e un pic mai mic si joaca putin, 1-2mm. L-am plimbat astazi, nu scoate zgomot, sterge bine, pare ok.

Pt anvelope de iarna m-am decis pe Bridgestone LM005, le montez vineri. Sper sa fie ok.

Mai am o mica problema cu infoteinment-ul. Android Auto crapa subit, nu-mi dau seama daca e de la telefon (S21)  sau de la cablu, sau de la mufa USB A a masinii. Car play pare mai stabil, nu a crapat niciodata.

Stresat fiind de la Clio ref la temperatura uleiului din cutie si a ambreiajelor (aveam ambele info pe RS Monitor) ma gandesc sa iau un tool de diagnoza OBD2 si sa vad pe Torq cum stam cu temperatura uleiului din cutie, asa, pur informativ. Eventual sa ajustez putin modul de conducere cand uleiul e incacrece...ma rog, 200 de lei, candva o sa-l iau.



MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2022
« Reply #22 on: October 27, 2022, 10:08:45 AM »
Dar știi tu că ai senzor de temperatura pe cutie să īți arate valoare? Sa nu ai surpriza :) Subaru mai are tendința să pună senzori de tipul false/true in care fie aprinde o avertizare fie nu, dar nu īntoarce o valoare alta decāt 0 sau 1.

Nu spun că nu e, dar verifica īnainte.

Alin

Re: Forester 2022
« Reply #23 on: October 27, 2022, 10:11:46 AM »
Mai am o mica problema cu infoteinment-ul. Android Auto crapa subit, nu-mi dau seama daca e de la telefon (S21)  sau de la cablu, sau de la mufa USB A a masinii. Car play pare mai stabil, nu a crapat niciodata.

E de la telefon, asa face si la mine detin un Motorola, cum se misca putin mufa, cum pica AA. Sotia are un Sony, merge super, nu se deconecteaza deloc.
P.S am incerca 3-4 cabluri care de care mai original, same problem.

adyt

Re: Forester 2022
« Reply #24 on: December 21, 2022, 22:49:58 PM »
A trecut ceva timp de la ultimul update. Momentan 13500km si mergem spre revizia 2. Consum intre 8 si 8.2, indiferent cum merg cu ea, as zice ca not bad.

Anvelopele de iarna Bridgestone LM005, super mega smechere. Am vazut ABS de 2 ori, fata de Duelerle de vara cu care vad ABS de 2 ori pe zi.

Ramane enervanta problema cu Android Auto, cred ca totusi de vina e mufa USB a masinii.

Am deacoperit ca pe Sport regenereaza bateria mult mai agresiv, gen in 300m umple 2 linii. Totodata ajuta sa nu mai opreasca motorul cand ajungi la 30kmh, ca urmare in slow moving traffic, gen intre 20 si 50kmh merg pe Sport. Sub 20kmh si peste 50mkh merg pe I.

Acum ca s-a racit observ ca CVTul nu mai simuleaza schimbari daca nu ajunge pe la 60grade uleiul, deci ceva se intampla, sper ca in bine :)

Am verificat uleiul, pare ca e la Max dupa 8k km, un pic afumat si mirosind a benzina.

dan_b

  • 1234
Re: Forester 2022
« Reply #25 on: December 22, 2022, 12:39:55 PM »
Consumul e super bun, prea bun, dat fiind ca totusi e awd si frig afara.
Ulei clar nu ar trebui sa consume, motor nou, probleme 0.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Forester 2022
« Reply #26 on: March 12, 2023, 00:23:52 AM »
Vrei sa o vinzi sau e o confuzie la mijloc ? Daca da, de ce ?