recomandare Outback 2018-2019
Subaru club Romania

recomandare Outback 2018-2019

recomandare Outback 2018-2019
« on: September 03, 2022, 12:45:32 PM »
Salutare,
sunt nou pe acest forum, in dorinta de a deveni posesor de Subaru Outback. generatie 2018-2019, si as avea cateva intrebari.

1) ce recomandari aveti intre motorul clasic 2.5i si 2.0D ?

Stiu, din ce am urmarit pe aici, ca varianta diesel are probleme cu regenerarile DPF, iar cea 2.5i avea probleme cu consumul excesiv de ulei, insa nu stiu daca s-a rezolvat la generatia 2018-2019.

In principiu masina o voi folosi cam 15.000km / an, mai mult in concedii si weekenduri la munte, limitat in oras.
M-ar ajuta si o info legata de consum motorizarii pe benzina, din experienta voastra De obicei merg in afara orasului cu familia (2 adulti+2 copii, si bagaje pe masura).


2) cat de bine se preteaza masina la un usor overlanding (weekenduri cu copiii la munte, pe drumuri forestiere/strategice).
In principiu as vrea sa fie unica masina a familiei (in cazul nostru nu se justifica sa avem 2 masini).
Partea de overlanding si acces la zone alpine pe forestiere este motivul pentru care m-am orientat catre Outback, alternativa ar fi fost un Passat Alltrack.

3) pt overlanding se justifica montarea unor cauciucuri mai specializate ? care e dimensiunea maxima care se poate monta pe Outback, fara a inalta masina ?
Are nevoie Outback-ul de modificari pentru a monta un cort de plafon ?

Va multumesc


MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #1 on: September 03, 2022, 14:30:55 PM »
Salut. Am mutat eu discuția in secțiunea potrivită. Acolo erau jurnalele de bord ale posesorilor.

Eu îți recomand Forester pentru ce vrei sa faci. Are unghiuri de atac mai bune și nici nu riști să rămâi suspendat. Outback-ul este lung! Daca te bagi mai serios cu el riști să îl pui pe burta.

Dar dacă ești hotărât, se poate face orice.

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #2 on: September 03, 2022, 15:36:43 PM »
Multumesc, mi-am dat seama ulterior ca aici isi avea loc topicul.
Stiu avantajele Foresterului, insa m-am orientat spre Outback tocmai pentru ca este lung. Fiind masina unica, in calatorii avem nevoie de spatiul suplimentar oferit de un break de dimensiuni mai mari (actuala masina e tot un break).

dan_b

  • 1234
Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #3 on: September 03, 2022, 20:21:14 PM »
Eu as miza pe benzina vs diesel, la Subaru. Oricum ar fi, la un Subaru sh e mai important decat la alte marci sa ai istoricul real si sa fie servisata cel putin la timp, daca nu mai devreme, din punct de vedere revizii :)
Referitor la overlanding, daca vorbim de drumuri forestiere gen Strategica, cred ca 90% se descurca Outback, fara probleme. Sau 100% daca se adauga si precautie si extra verificare a provocarilor.
Anvelope: da, sunt mai indicate niste AT-uri, dar nu ceva agresiv, adica nu cele dedicate pentru teren, daca deplasarile curente si 90% sunt pe sosea. Eu am avut si am fost multumit de Yokohama Geolander AT G015, dar sunt si alte marci de genul - deci AT-uri cu proportie maxim 50% offroad vs sosea, ca sa ai aderenta buna si sigura pe asfalt umed, pe ploaie sau incins. Cele cu proportie mai spre offroad sunt in detrimentul sigurantei pe sosea (mai putin stabile la viraje pe umed sau ploaie sau asfalt incins).
Garda la sol - ideal e sa mergi pe AT-uri de genul de care povesteam, care sa aiba balonul cat mai mare (adica 60 sau 65), ideale pt iesiri pe forestiere. Cu acele anvelope nu e nevoie de ridicare suplimentara a garzii la sol, care se poate face insa, fie din arcuri, fie prin niste inaltatoare, dar pierzi din stabilitate si confort la drum normal.
Nu prea exista solutia perfecta, in final, la benzina vs diesel, fiecare vine cu avantajele si dezavantajele ei. La 15.000 km pe an si iesiri usoare pe forestiere e foarte ok benzina. Daca sunt drumuri preponderent lungi si nu pe distante scurte in oras, atunci e ok si diesel. Intretinerea la diesel e mai scumpa vs benzina.
Important este sa gasesti o masina cu istoric real si foarte bine intretinuta. Una diesel era de vanzare chiar aici, daca o mai fi valabila oferta - Kkennyy?
« Last Edit: September 03, 2022, 20:21:47 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #4 on: September 05, 2022, 15:01:21 PM »
Multumesc pt raspuns.
In principiu urmaresc o masina 2018 sau 2019, cu undeva la 60-90.000km la bord.
Am urmarit topicurile legate de intretinere, ca necesita revizii mai dese, cu schimbul uleiului la cvt.
In principiu eu sunt fan diesel, pt ca m-am obisnuit cu cuplul mare, insa din ce am mai citit si pe aici pe forum, am ramas cu impresia ca motoarele diesel Subaru au avut probleme mari cu DPF-ul, de aceea au si renuntat la motorizarea asta.

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #5 on: September 05, 2022, 16:16:50 PM »
Cred ca toate diesel-urile neintretinute si neexploatate corect au probleme cu DPF-ul. Eu ma apropii de 200k km si nu am avut nici o problema. Urmaresc regenerarile din cand in cand ...ulei schimbat la maxim 10k km , talpa grea si motorina buna. Daca te uiti la 2018..2019...posibil nici sa nu mai gasesti diesel...atunci, daca nu, mai devreme au fost ultimele modele produse . Pe autoscout sunt 7 masini obk diesel peste 2018.. vezi ce gasesti si benzina.
« Last Edit: September 05, 2022, 16:21:20 PM by Sorin03 »

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #6 on: September 06, 2022, 11:30:39 AM »
Salutare,
sunt nou pe acest forum, in dorinta de a deveni posesor de Subaru Outback. generatie 2018-2019, si as avea cateva intrebari.

1) ce recomandari aveti intre motorul clasic 2.5i si 2.0D ?

Stiu, din ce am urmarit pe aici, ca varianta diesel are probleme cu regenerarile DPF, iar cea 2.5i avea probleme cu consumul excesiv de ulei, insa nu stiu daca s-a rezolvat la generatia 2018-2019.

In principiu masina o voi folosi cam 15.000km / an, mai mult in concedii si weekenduri la munte, limitat in oras.
M-ar ajuta si o info legata de consum motorizarii pe benzina, din experienta voastra De obicei merg in afara orasului cu familia (2 adulti+2 copii, si bagaje pe masura).


2) cat de bine se preteaza masina la un usor overlanding (weekenduri cu copiii la munte, pe drumuri forestiere/strategice).
In principiu as vrea sa fie unica masina a familiei (in cazul nostru nu se justifica sa avem 2 masini).
Partea de overlanding si acces la zone alpine pe forestiere este motivul pentru care m-am orientat catre Outback, alternativa ar fi fost un Passat Alltrack.

3) pt overlanding se justifica montarea unor cauciucuri mai specializate ? care e dimensiunea maxima care se poate monta pe Outback, fara a inalta masina ?
Are nevoie Outback-ul de modificari pentru a monta un cort de plafon ?

Va multumesc

Salut, eu iti pot spune din propria experienta ce poate un diesel. OBK 2015, motorul 2.0D, cutie CVT, 140.000 km.
Merge senzational de frumos iar acel cuplu de 350Nm face experienta ca fiind incomparabila cu un motor pe benzina. Sta motorul in turatii mici iar mersul in offroad este foarte placut. Eu am avut probleme cu DPF si cred ca nu am fost singurul cel putin in Romania(drumuri proaste si aglomerate si motorina de f proasta calitate). Biensur, o benzinara nu-ti face astfel de probleme dar diferenta intre 2,5i si 2.0D o pofi face real doar mergand cu ambele. Recomand diesel tocmai ptr aceste puncte forte - cuplu la turatii mici si consum. Recomand benzina daca vrei sa o folosesti si in oras si ai nevoie sa pleci la scoala cu copiii dimineata cativa km. Un diesel te va rupe la filtru facand asta.
Legat de garda la sol, OBK stiu ca are cu 1-2cm mai putin decat Forester deci nu e mare diferenta iar daca stii sa ataci drumul corect nu vei avea probleme. Anvelopele te ajuta dar va trabui sa le gasesti pe cele potrivite astfel incat se poti merge si la Kaufland si la scoala cu ea pe asfalt fara sa-i termini directia in cativa ani.
Succesuri depline si tine-ne la curent.
Ah, cauta o masina cu service curat, fara multimarca si altele, Subaru nu este multimarca:)

MyKe

  • 210
Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #7 on: September 06, 2022, 11:52:42 AM »
Ce e așa special la Subaru? În afară de dispunerea cilindrilor, mașinile nu au nimic special (dpdv mecanic). După experiențele avute în reprezentanțe, prefer oricând un service multimarcă sau un garaj dedicat (cum au băieții de aici de pe forum). Asta dacă e ceva ce nu pot face eu sau nu am elevator.
« Last Edit: September 06, 2022, 11:54:52 AM by MyKe »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #8 on: September 06, 2022, 12:11:53 PM »
Ce e așa special la Subaru? În afară de dispunerea cilindrilor, mașinile nu au nimic special (dpdv mecanic). După experiențele avute în reprezentanțe, prefer oricând un service multimarcă sau un garaj dedicat (cum au băieții de aici de pe forum). Asta dacă e ceva ce nu pot face eu sau nu am elevator.

Daca stii vreun service bun care "sa se bage" in Subaru, spune-mi si mie. Garajele dedicate nu le cunosc deci nu stiu.  In ce service-uri am fost(unde imi duc Toyota de ex, nu de cartier) mi-au spus ca nu se baga in Subaru. Si m-am dus ptr banalitati.
Acum fiecare cu norocul sau, eu nu am avut:)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #9 on: September 06, 2022, 14:17:50 PM »
Găsești în secțiunea Reprezentante și ateliere pentru Subaru. Și mai era ceva in Târgul Auto sus pe pagina.
« Last Edit: September 06, 2022, 14:18:55 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2205
Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #10 on: September 06, 2022, 14:50:46 PM »
Daca stii vreun service bun care "sa se bage" in Subaru, spune-mi si mie. ....

Daca esti din Bucuresti sau Cluj - vezi ce spune Mihai.
Daca nu ... tot e bine de stiu ca sunt variante !  8)
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #11 on: September 06, 2022, 15:44:02 PM »
Găsești în secțiunea Reprezentante și ateliere pentru Subaru. Și mai era ceva in Târgul Auto sus pe pagina.

Multumesc:)

Re: recomandare Outback 2018-2019
« Reply #12 on: September 13, 2022, 11:55:41 AM »
cu ceva intarziere, va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Sunt hotarat sa merg pe varianta 2.5i, acum ramane sa vad si ce oferte gasesc.
In principiu as inclina spre generatia 2018-2019.
Aveti idee daca modelul 2018-2019 are doar un facelift (interior/exterior) fata de Outback-ul 2015-2017 ? Sau e vorba si de vreun upgrade pe partea mecanica ?
Incerc sa imi dau seama daca se justifica diferenta de pret pentru varianta mai noua.
Multumesc.