Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
Subaru club Romania

Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic

Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« on: September 06, 2022, 18:33:42 PM »
Salutare, am si eu un forester sh 2.0 150cp motor ej20 benzina+gpl din 2009, odo: 260k, am cumparat-o acum un an, masina era impecabila. Am ajuns acasa dupa un drum de vreo 200km(am luat-o de la beius si eu stau in timisoara)  bag sa dau cu spatele viraj maxim bate ceva pe dreapta (in capul meu nu era stres ca ii doar o planetara si este noua cu 400 de lei, nu e mare paguba). Vara asta am zis sa o pun la punct. Luat kit de distributie planetara, discuri fata spate si placute...(planetara am luat-o dupa ce doi mecanici au zis ca ii aia ar fi problema) surpriza nu ii planetara ii cutia de viteze, se aude si in mers ceva vajait metalic(nu se auzea acum un an). Inainte sa iau foresteru asta am mai vazut inca doua masini si amndoua aveau probleme cu cutia de viteze. Deci pot sa zic ca din 3 masini vazute 2 aveau clar probleme la cutie si a mea a fost exact la inceput de problema (probabil ca se stia si de aia s-a vandut)
Am schimbat uleiul din cutie cand a inceput sa se auda cutia.
Cand am dat busonul jos de la cutie ma asteptam sa fie ceva span pe el ca are magnet, m-am luat cu mainiile de cap...bucatele mari de metal (gen coroana de la rulment sau ceva de genu, am atasat poza)
Din cate am inteles avem un diferential cu alunecare limitata si la mine cum se incalzeste se blocheaza probabil si de aia la curbe tarasc defapt rotile dupa mine pt ca diferentialu nu mai "diferentiaza" :)) si nu se invart rotiile la viteze diferite.
Am tot cautat mecanici sa imi faca distributia si cam nimeni nu o vrut sa se bage si cine a vrut sa se bage o cerut 800 de lei.
Saturat si lipsit de incredere in mecanici am zis sa fac eu distributia. Am ramas foarte placut impresionat de cat de usor ii sa faci distributia dar daca ti-o lucrat inainte cineva in bataie de joc ii mai greu (cand am dat jos intinzatoru hidraulic am ramas cu filetul pe surub, clar o fost strans prea tare)
Am fost intr-un concediu prin apropierea brasovului cam vreo 3 zile doar off-road si tare incantat am fost de cum s-a descurcat.

Daca stiti pe cineva prin timisoara sau apropiere care ma poate ajuta cu problema mea la cutie as fi foarte recunoscator.
 Va rog sa ma indrumati spre cineva serios, nu mai vreau sa pierd bani aiurea.
 M-am gandit sa schimb cutia cu totul dar mi s-a recomandat sa reconditionez diferentialu central.
Voi ce ziceti?  Am un buget de 600-700 de euro sa fac cutia de viteze.

Re: Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« Reply #1 on: September 06, 2022, 19:49:50 PM »
Da jos diful central și dacă e lipsa siguranța de pe vascocuplaj de acolo ai bucăți de metal. Posibil sa mai fie.si altele . Diful îl dai jos fără sa dai cutia de pe mașină.
Cutie sh se găsesc în Italia la preț bun. Trebuie sa le vanezi. Eu am luat la 200 și la 250 euro. În principiu cutia de sg facelift se potrivește pe sh ul tău. Codul e ty755xt7aa
Și cutia sh ar merita inspectat rulmenți. Cel mai des pica 2 conici de la diff central. Vascocuplajul din diff ul central se poate recondiționa.

Re: Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« Reply #2 on: September 06, 2022, 20:36:06 PM »
Am vazut cum se da jos pe youtube, nu-i complicat dar nu am unde sa fac asta ca nu am garaj si sa imi urc in apartament la 5 piesele pe care le dau jos iar nu-i distractie. As vrea un mecanic sau cineva cu garaj care stie ce face sa ma ajute. Mi-ar place sa fac eu tot dar nu dispun de spatiu necesar.

Re: Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« Reply #3 on: September 07, 2022, 18:14:44 PM »
Daca esti din Bucuresti, incearca aici pentru self service(a nu se lua ca si reclama mascata, nu am nimic de acolo-eu sunt din Cluj-Napoca):



Poate te ajuta. :)
merci mult m-am uitat si tare interesanta mi se pare ideea lor, mi-ar place pe viitor sa deschid si eu un service de genu.
Eu sunt din timisoara, as merge acolo daca puteam sa las masina sa zicem vineri seara si duminica sa o iau gata, dar nu merge treaba asa.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Re: Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« Reply #4 on: September 15, 2022, 18:41:13 PM »
Alin Hent are garaj in Timisoara. Vb cu el pote te ajuta…
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Re: Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« Reply #5 on: September 29, 2022, 17:27:09 PM »
L-am cautat pe instagram si cred ca l-am gasit, acum ii scriu, vad ca avem si un prieten comun, poate ne intelegem. Multumesc pentru recomandare

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Re: Jurnal de bord cu subaru forester gpl problematic
« Reply #6 on: November 19, 2022, 04:24:41 AM »
Cu placere! Ai rezolvat problema?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX