Visi - un SH 2009 diesel
Subaru club Romania

Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #100 on: May 20, 2023, 23:50:23 PM »
Azi Visi a facut o mica plimbare pe langa casa.

Uitasem cat e de placut si util pe drumuri fara urme de drum ...



Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #101 on: July 15, 2023, 23:39:01 PM »
Visi are iar un partener de parcare.

Dupa ce SUVI (aka SX4) a plecat de la mine, am luat un XC60 din 2018.
Evident ca, XC-ul fiind mai nou, este mai modern, mai dotat, mai atragator pentru condus.
Asa ca in ultima saptamana am mers doar cu el.

Insa astazi am mers iar cu Visi. Am avut o surpriza mare sa constat ca de fapt Visi nu este mult mai "jos" dpdv al functionarii fata de XC. La Visi suspensia imi pare mai placuta la denivelari mici, motorul parca este mai echilibrat (nu transmite vibratii la caroserie), chiar daca la tuatii de mers se aude mai tare in habitaclu.

Este clar ca Visi va ramane masina de plimbare pe drumuri desfundate sau pe coclauri.
Dar si ca masina de back-up pentru calatorii la drum lung.
« Last Edit: August 30, 2023, 21:40:06 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #102 on: July 20, 2023, 14:26:03 PM »
Sa ne mai aducem aminte de plimbarile cu Visi.

Anul trecut, o tura de 7 zile prin munti.

Prima poza e de pe Strategica. Urmatoarele sunt de prin Gorj, o zona cu "lanuri" de ferigi superbe.





« Last Edit: July 20, 2023, 14:29:58 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #103 on: July 26, 2023, 16:13:41 PM »
Visi a mai facut cativa kilometri....
Pentru ca XC-ul i-a cam luat locul pentru depalsarile de lucru.

Asadar, Visi a fost lua la plimbare de fi-miu cel mic.
A plecat pe Transalpina, in week-end. Am inteles ca ar fi fost ceva curse de drifturi, pe acolo.

Cazarea trebuia sa fie la cort. Deci Visi a fostindesat cu tot ce trebuie ca echipament de campare.

In prima noapte, a inceput o furtuna, cu vant puternic, tunete si fulgere, apoi ploaie torentiala.

Au strans baietii cortul mai repede decat ai clipi. SI s-au culcat in Visi. Nu credeau ca va fi atat de incapator.. Si urmatoarea noapte tot in Visi au dormit.


De duminica sera am ajuns si eu prin zona, pe la Baile Olanesti. Am facut jonctiunea cu Visi, spre seara.
Pana atunci, am facut ceva ture cu XC-ul... primele lui plimbari pe coclauri, de cand il am. Mi-a fost clar imediat ca nu poate face ce stie sa faca Visi.

Asa ca am continuat plimbarile cu Visi, de a doua zi:

Baile Olanesti pana la cabana Cheia a fost o plimbare superba. VIsi a trecut vaduri de apa, a mers prin padure, a urcat drumuri forestiere abrupte, intr-un cuvand s-a jucat in voie.

Dupa aceatsa excursie, am incercat cateva trasee in jurul Bailor Olanesti.
Am nimerit pe niste drumrui pe care erau niste motoare de enduro. Si cam atat. Nu aveam cum sa ma mai intorc, asa ca am continuat pe acolo, fiind la coborare.
Data viitoare nu stiu daca as mai merge pe acolo cu Visi ...  ;D

Concluzia: Visi este inca util, apt de plimbari in natura cat mai salbatica.

Urmeaza o revizie si ceva interventii corective (probabil un rulment de roata, ceva placute sau discuri de frane, etc.)

Cateva poze din ultima distractie, pe traseul de enduro ...






« Last Edit: July 26, 2023, 16:16:04 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #104 on: July 26, 2023, 16:35:50 PM »
Wow! Ai grija pe acolo singur!

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #105 on: July 26, 2023, 22:32:52 PM »
Da, este regula clara: nu singur cu masina pe coclauri.

Doar ca acum am zis ca fac o tura scurta de vreo 10 km.
Si mai aveam cred ca vreo 1 km pana la asfalt, cand am dat peste acea portiune.

Traseul mi l-am ales din ceea ce se vedea pe Google Maps. Vedere din satelit.
Fiindca nu a vrut in ruptul capului sa ma ruteze pe acolo ....
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #106 on: August 30, 2023, 21:46:48 PM »
Calatoria prin Thassos s-a sfarsit repede ... Abia incepusem si eu sa invat care sunt drumurile pe acolo, pe unde se manaca mai bine.
Dar data viitoare voi fi mai pregatit,

Evident ca din 8 zile de stat pe acolo, doar doua au fost pe plaja, restul le-am petrecut pe drumurile montane ale insulei.
Chiar daca nu am fost cu Visi, pun o poza cu o portiune de drum la care m-am oprit sa analizez cum voi aborda ....

« Last Edit: January 05, 2024, 01:41:07 AM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #107 on: September 26, 2023, 00:19:46 AM »
Si a mai fost un week end cu plimbare.

De data asta am abordat o excursie pe varful Penteleu. Ma rog, pana la cabana meteo, ca ultima suta de metri de urcat e nepotrivita unei masini, chiar si de off-road.

Pun cateva poze:





Si un profil al elevatiei, din care se vede cam cat de abrupta a fost urcarea spre varf: circa 1000 m in vreo 10 km de drum.


Ultimile portiuni de urcat a trebuit sa le abordez cu viteza 1-a, la cel putin 3000 rpm.

Iar pana la aceasta portiune finala, drumul a fost foarte stricat de utilajele forestiere. Dar am reusit sa nu ating deloc masina, pe dedesubt.
« Last Edit: September 28, 2023, 09:44:46 AM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #108 on: January 04, 2024, 16:36:54 PM »
La Multi Ani pentru 2024!

Anul Nou a inceput cu peripetii pentru Visi.

Intai, a fost o reparare la sfarsitul anuluin trecut. Printre operatiuni, inlocuire de bascule inferioara fata. Complet echipate.
Imediat dupa reparare, masina trosnea la denivelari. Si directia era imprecisa, pe frana tragea stanga, la accelerare se ducea spre dreapta.
Cu toate astea, am zis ca o fi ceva minor ...

Asa ca ieri am facut o plimbare spre munte.
Am vrut sa ajung pe Podu cu Florile.

Dupa ce am intrat pe drumul pietruit, supa sanatoriu, trosniturile erau prea dese si puternice, asa ca am renuntat la traseul montan si m-am intors spre Bucuresti, pe DN1, ca sa fie asfaltul cat mai neted.. Cu un mic ocol, tot pe asfalt, spre Platoul Bucegilor.



Astazi, plin de avant, am plecat la cumparaturi pentru bricolaj in casa.
Cum Visi este "magarusul" de serviciu, am plecat hotarat cu el.
Pe drum, plecand de la un semafor (piat Presei ), atingand vreo 5-10 kmph, deosdata, trosc!. Si directie grea, plus masina infranata.
Opresc si ma uit pe desubt. Surpriza se vede in pozele de mai jos.




Ma gandesc cum ar fi fost sa se fi intamplat cedarea ieri, cand mergeam si eu in randul masinilor, pe DN1, mai la vale de Comarnic ...



« Last Edit: January 04, 2024, 16:38:35 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #109 on: January 04, 2024, 16:40:03 PM »
Ce bascule ai pus? Ai facut geometria dupa montare?

Bine ca nu ai patit nimic.
« Last Edit: January 04, 2024, 16:41:05 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4943
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #110 on: January 04, 2024, 18:16:42 PM »
Cine v-a lucrat aici?

N-ai schimbat brate inferioare, ca daca n-ai double wishbone sau multilink, e pleonasm.
Apoi, daca trosnea si-ti fugea in toate partile, de ce ai mai mers cu ea? Sa vezi ca dobitocul care a schimbat bratele n-a montat castle nut-ul si splintul asociat nu e greu, trebuie doar sa te apleci. Iar ca sa nu le pui p-alea trebuie sa fii dobitocul suprem.
N-ai nicio scuza sa fi mers cu masina in halul ala. Niciuna!

Serios, ca am dat reporturi sa se stearga pana acum, de data asta te rog direct, desi ne stim de atatia ani si stii ca te apreciez.
Cand mai consideri ca masina mea (dar si cealalta, de pe celalalt forum) merita inlocuita cu una noua, ca nu merita reparat la ea, sau alte teorii nemuritoare... don't. Ridica piatra cand esti tu imaculat.
Pare rau ca am abordarea asta, dar daca-ti sarea pivotul din brat (unicul, nu cel inferior) si intrai in mine, era bai mare. Iar tu esti om educat, oare cum or fi restul tarabelor...
« Last Edit: January 04, 2024, 18:17:25 PM by Muttley »
WRX SW 2002

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #111 on: January 05, 2024, 00:29:05 AM »
@Mihai Florescu:
Reparatie facuta in service specializat pe sisteme de directie.
Bascule Yamato. Ei le-au furnizat si montat. Geometria a fost platita de mine, deci presupun ca au facut-o.

Multumesc pentru gandul bun, ca nu a fost mai rau ....



@Muttley:
Ok, nu-s bascule inferioare, ca e MacPherson, nu vreun palalelogram deformabil. M-am grabit cand am scris. Asa ca rescriu: bascula.

Ok, trosnea si fugea in toate partile, asa cum am zis. Dar asa este aceasta masina de cand am luat-o. Instabila si zgomotoasa la suspensii..
Adevarat ca acum era mai pregnant decat alta data. M-am uitat pe sub ea si nu am vazut nimic in neregula, ieri inainte sa plec la drum.  Asa ca am crezut/sperat ca este doar ceva care atarna si bate cumva cand iau viraj.

Iti dai seama ca daca as fi stiut/as fi banuit ca ar fi asa de grav, nu mai plecam cu ea.
Pana sa fi ajuns eu sa intru cu masina in tine, cred ca ar fi trebuit sa imi fac intai griji pentru mine ...


Deocamdata, eu voi pastra acest Forester cat timp pot sa il folosesc in mod rational. Nu merita sa il fac piesa de muzeu.
Parca incep sa cred ca am cheltuiit cu el mai mult decat ar fi trebuit. Dar mai pot suporta.

Degeaba esti critic cu aprecierile mele, dar stii foarte bine ca am dreptate. Bagam resurse in niste masini, in mod neeconomic. Si ne piere cheful, pe masura ce vedem ca nu exista final. Si ne pierdem elanul de inceput.
Timpul te va lamuri de asta, sunt sigur.

PS:
In continuare sustin ca singurul lucru bun la Visi este motorul. Inca ...
« Last Edit: January 05, 2024, 01:43:26 AM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

andea79

  • *
  • 4008
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #112 on: January 05, 2024, 01:13:05 AM »
"Si ne piere cheful, pe masura ce vedem ca nu exista final. Si ne pierdem elanul de inceput.
Timpul te va lamuri de asta, sunt sigur."

imi permit sa intervin :) ... exact aici nu intelegi :)
stiu ca nu este final si daca cumva chiar ar fi .. eu nu vreau sa ajung la el, placerea este calatoria nu destinatia :)
si de aceea intrebam "care masina" in alta parte ... masina e a ta, masina e toyota sotiei, peugeot-ul cu care ma plimb prin oras,   adica toate astea la care calculezi ca tine cat te costa ... tu ai vreun hobby ? oridecare ...

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #113 on: January 05, 2024, 01:37:50 AM »
Da, am un hobby curent.
Acum imi place sa merg cu Visi pe coclauri. De asta nu renunt la Visi. Dupa ce multi mi-au spus ca este o masina pierzatoare.
Mai spre tinerete au fost altele: electronica si mecanica.

Si cand scriu ca o sa vi se schimbe interesul/cheful, tine de evolutia fiecarui individ.
O sa vada fiecare cat il tine pasiunea. Si cat ramane doar obisnuinta din ea.

Placere sa "calatoresti" inspre realizarea pasiunilor, da, este. Dar vei obosi/ te vei epuiza. Inevitabil. Si ala este finalul calatoriei. Nu neaparat destinatia finala, adica satisfacerea pasiunii.
« Last Edit: January 05, 2024, 01:40:13 AM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

andea79

  • *
  • 4008
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #114 on: January 05, 2024, 01:52:44 AM »
cu siguranta la un moment dat te poti plictisi si poti incepe un alt hobby .. asta daca nu ai ajuns la varsta la care crezi ca le stii pe toate si esti plictisit de toate si astepti doar taramul linistit cu verdeatza :)) ...
dar asta nu se contrazice deloc cu ce spuneam mai devreme ..anyway .. never mind... am inteles ideea ta ... iti urez sa-ti re-gasesti ceva interesant de facut :)




NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #115 on: January 05, 2024, 02:04:50 AM »
Mersi pentru urare.

Dar, repet, imi place sa merg cu Visi pe coclauri.
Sau e cazul sa-mi gasesc altceva de facut din placere/pasiune?!?

PS:
Nu cred ca cineva le poate sti pe toate. Sau ca asteptarea eternitatii naste neaparat plictiseala.
Si gasesc nepotrivit cand cineva crede ca doar pasiunea lui este importanta ....

PS2:
Pentru mine, interesant ar fi sa reusesc sa fac din Visi o masina complet pe placul meu.
« Last Edit: January 05, 2024, 02:07:15 AM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

andea79

  • *
  • 4008
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #116 on: January 05, 2024, 02:09:46 AM »

NicNic

  • 164
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #117 on: January 05, 2024, 02:12:17 AM »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Xander

  • 1257
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #118 on: January 05, 2024, 08:14:08 AM »
Felicitări pentru puterea de a investi în mașina.
Din experiența cu același  model după perioada de garanție,il repari până la un nivel acceptat de OCD-ul fiecăruia , tine 2 ani sau mai puțin, și de la capăt.

Mare grijă unde îl repari, unii au bun simț și spun la ce nu se pricep, alții sar pe el ca pe pâine caldă și apoi repari mai multe. Dar asta ști deja.
Nu cred ca plăcerea creată utilizarea foresterului diesel în diverse condiții este rațională, cel puțin nu se justifică financiar.
Oricum e like it or hate it. Nu e de oras cu primele două trepte și nu e de coclauri cu celelalte. E ceva all in one care aduce bani producătorului de piese.

Iar mentenanța la DPF,egr, cot IC, injectoare și turbină nu e gândită să te tina mult. Toți cred ca găsesc o soluție să țina mai mult. Soluția de regenerare DPF uzează agresiv uleiul, turbina și injectoarele. Era bună o adaptare a evacuării la sistemul cu ad blue - dar nu face nimeni.
Orașul omoară DPF și Egr. Necesită curățare periodică.

Și pe mine mă atenționează jumătatea periodic să vând dieselul si tot caut motive sa nu.
Spor și răbdare ! :)
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Forester

  • 3069
  • The other right!
Re: Visi - un SH 2009 diesel
« Reply #119 on: January 08, 2024, 11:18:29 AM »
...
Opresc si ma uit pe desubt. Surpriza se vede in pozele de mai jos.


...

Uhm.... horror! Eu nici nu prea inteleg cum mai statea roata verticala.
Ai fost la service-ul respectiv, ai vorbit? Nu mai vorbim ca deja intra cred si prin juridic, sau asa mi-ar placea sa cred, ca se poate imputa ceva acelui service.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008