Subaru XV Diesel sare din viteza 6
Subaru club Romania

Subaru XV Diesel sare din viteza 6

macXV

Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« on: February 24, 2023, 23:57:50 PM »
Salut toti membrii Subaru ! Dupa vreo 15 ani de condus Forester si XV , Diesel amandoua , raman acelasi suporter al marcii , desi am avut si cateva perioade de enervare...Cu noile modele chiar sunt in ceata totala daca ar fi acum sa achizitionez una....Poate detaliez la postari ulterioate ...Si eu am fost inscris pe forum acum patru ani si am fost tacut pana acum , nu ca n-as fi avut motive , dar am fost mai comod...imi cer scuze .Acum am nevoie de ajutor : masina iese din viteza a 6 a in neutru dupa 1-2 km .Pana in a 5 a  -totul perfect . A mai avut cineva problema adta ? Masina merge impecabil , nu am alte probleme . Daca aveti nevoie de alte informatii , vi le ofer . Ce ar fi de facut ? Va multumesc anticipat !









Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #1 on: February 25, 2023, 10:26:29 AM »
Salut,

Am avut și eu aceeași problema la tr5. Se desface cutia și se schimba piesele aferente.  Elementul de blocare și sincronul, eventual și cablul dacă e cazul.
La mine operația a fost cu succes și merge bine pana in ziua de astăzi.

Spor și bine ai venit!

Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

macXV

Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #2 on: February 25, 2023, 22:31:31 PM »
Multumesc mult pentru raspuns si sperante ! Te rog sa-mi spui daca piesele respective sunt de gasit usor si unde .

Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #3 on: February 26, 2023, 00:20:04 AM »
In primul rand trebuie data jos cutia si desfacuta, nu prea merge sa iei piesele pe ghicite. Deci mai intai gasesti mecanicul care se poate ocupa, vezi la AutoKino/ SMT/ automobilus etc ce termen de livrare sunt pentru reperele din cutie si ce pret, ca putin probabil sa se rezolve in 2-3 zile toata distractia

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #4 on: February 26, 2023, 12:28:10 PM »
Salut,

Colegul andrei0241 are dreptate, trebuie desfăcută cutia și stabilit ce piese sunt necesare.
Legat de piese, depinde de unde mergi. La reprezentante posibil sa găsești unele piese pe stoc, in alte locuri nu.
La mine acum 5 ani, a durat 3 săptămîni. La tine cu problemele de aprovizionare și disponibilitatea pieselor o sa dureze mai mult.
Îți las pe privat unde am fost eu și vezi ce opțiuni ai.

O zi buna.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

macXV

Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #5 on: February 26, 2023, 22:08:10 PM »
Va multumesc inca o data pentru promptitudine si solutii . Am ales sa rezolv problema in particular , sunt multi mecanici ,,scoliti,, in orasul unde s-a fabricat ARO... Eram doar curios daca piesele cu pricina se pot gasi si altundeva , pe net , cum fac rost de coduri etc , in afara de reprezentante . Am deschis si mesajul din privat si o sa iau legatura cu dansul ... Ca o paranteza , in legatura cu reprezentantele ...  Sub masca bunavointei si a vorbelor mieroase se ascunde interesul mercantil . Firesc , trebuie sa fie un castig , dar nu intr-un mod meschin ! Am fost regulat la una de mai sus amintita , din apropiere , mult laudata pe acest forum , si cand esti la o nevoie , o rezolvare , se gaseste intotdeauna un motiv care ti-e potrivnic - in garantie fiind sau un cost prohibitiv daca esti in afara ei . Am fost ani de zile regulat , sa fac totul corect si la timp , si cu Forester ul si cu XV ul , dar m-am lamurit , ce-i drept prea tarziu ! Demarez in curand demontarea si o sa va tin la curent , poate sa fie de folos si altora . Numai bine !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #6 on: February 26, 2023, 22:38:07 PM »
Greu sa mai gasesti coduri si diagrame pentru generatiile mai noi de la Subaru. Partea de coduri mai ales.

Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #7 on: February 26, 2023, 23:07:58 PM »
Pentru coduri poti incerca pe partsouq.com, dupa codul VIN. Ptr VIN din 2012, dar de US, functioneaza

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #8 on: February 27, 2023, 08:15:18 AM »
Are diesel inteleg. Deci posibil cutiile sa fie usor diferite la unele componente. Asa ca exista grad de risc daca pune VIN de SUA de la o benzinara cu 6MT. Si acolo trebuie vazut ca ei au pastrat 5MT ceva mai mult decat in Europa... parca.
« Last Edit: February 27, 2023, 08:16:46 AM by MihaiFlorescu »

MyKe

  • 210
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #9 on: February 27, 2023, 09:10:28 AM »
Intrat pe autovit, căutat XV diesel cu VIN, luat VIN, pus în partsouq, găsit piese.
Deci merge și cu seria lui.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #10 on: February 27, 2023, 16:03:53 PM »
Are diesel inteleg. Deci posibil cutiile sa fie usor diferite la unele componente. Asa ca exista grad de risc daca pune VIN de SUA de la o benzinara cu 6MT. Si acolo trebuie vazut ca ei au pastrat 5MT ceva mai mult decat in Europa... parca.

Nu ziceam sa caute dupa serie de US, ci doar ca din generatia aia, pe partsouq, recunoaste VIN'uri. Dar nu gasisem de diesel, rapid, aseara. Dar MyKe zice ca merge, deci se rezolva si pentru coduri acolo

macXV

Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #11 on: March 20, 2023, 17:22:44 PM »
Va salut pe toti ! Am promis sa revin , spre informare generala sau pentru ajutorul celor in cauza , ca si mine . Din fericire problema  a fost rezolvata foarte prompt si profesionist . Mi-a fost inlocuit setul sincron tr a 6 a ...Am fost programat la TwinMotors Cluj , despre care am numai cuvinte de lauda . Dupa expunerea defectiunii , mi-a fost trimisa o factura proforma cu defectul probabil , codul si costul piesei si al manoperei . De acord fiind si cu toate piesele in stoc , inclusiv ,,furca,, aceea mai putin probabil ca fiind implicata , dar pe care altii nu o aveau , am purces la drum conform programarii intr-o saptamana . Am spus asta pentru un domn de la o reprezentanta , lezat de exprimarea nemultumirilor mele pe acest forum...Il informez pe aceasta cale - stiu ca citeste sigur postarile - ca atat de laudata manopera ,,mult mai ieftina '' fata de alte reprezentante nu are nicio acoperire , manopera la Cluj fiind cu 25% mai putin ! Cine stie piesele cat de ieftine or fi fost !! II multumesc si pentru favoarea care mi-ar fi facut-o , spre ,,impacare,, , cu trimiterea codurilor ...mi le-au trimis cei de la Cluj anticipat si neconditionat , in proforma ! Intreband care ar fi posibila defectiune , daca au mai avut asemenea cazuri , cat ar dura , ce piese ar putea fi implicate , (obervati conditionalul formularilor , evident nu ceream ceva precis ) , am primit numai raspunsuri laconice , neprofesioniste , rau voitoare , plate , nici vorba de estimarea unor costuri sau a unor timpi de reparatie ! 
De-abia am aflat costul manoperei , pentru diagnostic numai , piesele nefiind pe stoc ! De-asta am luat calea Feleacului ! Imi pare rau ca nu am facut asta mai demult ! Observati ca partea ,,tehnica,, mi-a luat putin , nici nu ma pricep , mai mult am vorbit de superficialitate , ignoranta , cafeluta servita si vorba multa  numai cat e masina in garantie sau cand o ai cumparata de la ei ... Cum sa nu ! In alta ordine de idei , am 167 000 km , si masina merge ca la inceputuri . Am avut evident grija de ea si de filtrul ei... , marea problema a motoarelor Diesel ! Cu arborele cotit au rezolvat-o demult !
« Last Edit: March 20, 2023, 19:31:27 PM by macXV »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #12 on: March 20, 2023, 21:06:06 PM »
Felicitări pentru rezolvarea problemei și sa te bucuri de mașina !
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Sese

  • 468
Re: Subaru XV Diesel sare din viteza 6
« Reply #13 on: March 22, 2023, 11:11:45 AM »
Va salut pe toti ! Am promis sa revin , spre informare generala sau pentru ajutorul celor in cauza , ca si mine . Din fericire problema  a fost rezolvata foarte prompt si profesionist . Mi-a fost inlocuit setul sincron tr a 6 a ...Am fost programat la TwinMotors Cluj , despre care am numai cuvinte de lauda . Dupa expunerea defectiunii , mi-a fost trimisa o factura proforma cu defectul probabil , codul si costul piesei si al manoperei . De acord fiind si cu toate piesele in stoc , inclusiv ,,furca,, aceea mai putin probabil ca fiind implicata , dar pe care altii nu o aveau , am purces la drum conform programarii intr-o saptamana . Am spus asta pentru un domn de la o reprezentanta , lezat de exprimarea nemultumirilor mele pe acest forum...Il informez pe aceasta cale - stiu ca citeste sigur postarile - ca atat de laudata manopera ,,mult mai ieftina '' fata de alte reprezentante nu are nicio acoperire , manopera la Cluj fiind cu 25% mai putin ! Cine stie piesele cat de ieftine or fi fost !! II multumesc si pentru favoarea care mi-ar fi facut-o , spre ,,impacare,, , cu trimiterea codurilor ...mi le-au trimis cei de la Cluj anticipat si neconditionat , in proforma ! Intreband care ar fi posibila defectiune , daca au mai avut asemenea cazuri , cat ar dura , ce piese ar putea fi implicate , (obervati conditionalul formularilor , evident nu ceream ceva precis ) , am primit numai raspunsuri laconice , neprofesioniste , rau voitoare , plate , nici vorba de estimarea unor costuri sau a unor timpi de reparatie ! 
De-abia am aflat costul manoperei , pentru diagnostic numai , piesele nefiind pe stoc ! De-asta am luat calea Feleacului ! Imi pare rau ca nu am facut asta mai demult ! Observati ca partea ,,tehnica,, mi-a luat putin , nici nu ma pricep , mai mult am vorbit de superficialitate , ignoranta , cafeluta servita si vorba multa  numai cat e masina in garantie sau cand o ai cumparata de la ei ... Cum sa nu ! In alta ordine de idei , am 167 000 km , si masina merge ca la inceputuri . Am avut evident grija de ea si de filtrul ei... , marea problema a motoarelor Diesel ! Cu arborele cotit au rezolvat-o demult !

Salutare,

Atunci cand ai prezentat problema aici am inteles ca urmeaza sa desfaci cutia de viteze in Campulung si ca ai avea nevoie de programul de piese pentru a identifica cele necesare. Am mai citit si faptul ca ai avut o experienta neplacuta cu Auto Kino.

Ti-am trimis un mesaj personal respectuos si politicos- pe care te-as ruga sa-l si postezi aici- prin care iti ceream scuze pentru necazurile pe care ti le-au facut colegii mei si te rugam sa mi le si povestesti putin, in asa fel incat sa pot corecta aceste probleme in viitor. Pentru deranjul de a-mi raspunde in cateva cuvinte la ceea ce te rugasem, m-am oferit sa-ti trimit planse din programul de piese, sa le foloseasca mecanicul tau dupa bunul lui plac.

Pot banui doar ca frustrarea pe care o citesc din ultimul tau mesaj  te-a impiedicat sa-mi dai un raspuns, macar formal. Nu doream decat sa aflu ce s-a intamplat atunci cand ai fost la noi si ai fost " regulat ". De mine sigur nu, caci nu ne cunoastem, iar daca a fost un angajat acela, atunci consider ca as fi meritat sa stiu, ca sa pot sa iau masuri in directia asta.

Stiu doar ca ai sunat cerand o cotatie de reparatie si te-ai enervat atunci cand ti s-a spus ca trebuie adusa masina la constatare.

Cum ti-au spus si colegii de pe forum, pentru reparatii de cutie este necesara o demontare prealabila pentru stabilirea defectiunii. Daca Twin Motors au putut sa-ti trimita o oferta doar dupa o descriere telefonica a problemei, atunci bravo lor. Noi nu putem face asta, nici ei nu stiu cum o fac, desi am o oarecare banuiala.
Pe Tudor il cunosc, sunt colaboratori vechi de-ai nostri, de asta le si vindem piese si le-am acordat licenta la Select Monitor.