Prelate auto. Pro si contra.
Subaru club Romania

Prelate auto. Pro si contra.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Prelate auto. Pro si contra.
« on: January 28, 2011, 10:05:55 AM »
Astept pareri de la cei care au experienta cu asa ceva. Plusurile le cunoastem toti. 

Am auzit insa ca prelatele pastreaza umezeala si ca asa poti ii faci mai mult rau masinii decat un bine. De asemenea, exista riscul de a zgaria vopseaua daca masina nu este perfect curata, sau daca prelata s-a murdarit. In acelasi timp, cum va descurcati cu frunzele, pasarile, cainii, inghetul etc.? Strangeti prelata si o bagati in portbagaj sau o spalati si apoi o dati jos?
« Last Edit: January 28, 2011, 10:08:04 AM by MihaiFlorescu »

Stefan

  • 620
Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #1 on: February 06, 2011, 19:09:22 PM »
eu am avut ceva experiente cu prelata prin toamna. Intr-adevar dc masina nu este curata o sa se zgarie. Ploaie, pasari, fara probleme. Eu am tinut-o cam 3 luni sub prelata si pe alocuri se cam vad urmele, vopseaua s-a cam matuit, zgarieturi fine de la praful care a intrat pe sub prelata. E buna dar trebuie grija. 

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #2 on: April 15, 2011, 07:11:53 AM »
Prelata daca este de calitate si utilizata corect protejeaza dar este excelenta in garaj.
In mod cert prelata trebuie pusa doar pe o masina fara praf si alte mizerii, altfel zgarie.
O prelata buna pe partea interioara are o rugozitate minimala, este fina, chiar pufoasa. Trebuie sa existe cateva ridicaturi care sa permita circulatia aerului.
Daca o masina sta afara si sufla vantul prelata are sa frece vopseaua pe la colturi atat de mult incat o sa o matuiasca.
In garaj aceasta problema nu apare si masina este protejata de UV si praf.

celalalt

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #3 on: April 15, 2011, 11:56:38 AM »
In consecinta e buna dar nu e buna.Cea mai buna prelata e o polita casco.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #4 on: April 15, 2011, 14:59:19 PM »
Poti sa te preocupi de prelata si garaj daca vrei sa tii masina pt. mai multi ani! Daca o schimbi la 2-3 ani... nu te mai inereseaza! ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #5 on: April 16, 2011, 17:46:28 PM »
Sigur scriam la subiect.
Cine-si permite un garaj cu temeratura, umiditate si filtrare de UV... controlate aajuta mult.
Oricum un astfel de loc de mentinere nu este cu iesire directa in atmosfera mai are cel putin o camera de aclimatizare apoi exteriorul.
Garajele in general sunt direct cu exteriorul si oricum ajuta mult cu conditia sa nu tina umezeala.
Parerea mea ca in orice conditii daca exista o prelata de calitate si utilizata corect nu poate fi decat un plus.


Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #6 on: August 19, 2011, 12:35:13 PM »
Pai si daca as ave agaraj, la ce mi-ar mai trebui prelata?
Legat de umiditate, cu 6-8 mils iei un deumidificator care poate sa acopere suprafata de 50 mp.
Il lasi in functiune, eventual cu un releu bazat pe trigger cu senzor de umiditate. Stiam pe cineva care importa asa ceva.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #7 on: August 26, 2011, 13:49:44 PM »
Experienta proprie - avut prelata.

Juma' din cainii comunitari / apartament se indragostisera de colturile acesteia si o fericeau din abudenta.

Pleaca, da-o jos, vin-o pune-o inapoi + grija la muradaria aferenta.

Pe caldura / ploaie se creaza efectul de sera pe sub ea. NU face bine masinii. Praf intra asadar nu rezolvam mare chestie.

Bottom line: In final furat prelata in 20 minute imediat dupa ce am pus-o intr-o zi.

Cu siguranta sunt mai multe tipuri de prelata dar parerea mea este ca nu merita efortul / cheltuiala indiferent de mediul in care sta masina...bla..bla..intr-un final tot iesi cu ea pe strada si o domnisoara nerujata nu te vede in timpul retusului.

End of story.

Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

celalalt

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #8 on: August 26, 2011, 14:16:30 PM »
In consecinta e buna dar nu e buna.Cea mai buna prelata e o polita casco.

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #9 on: October 09, 2011, 17:31:58 PM »
Pana si utilizarea unei banale prelate ridica controverse.
Sigur exista multe dezavantaje dar se pare ca asa e in fotbal...

AlinI

Răspuns: Prelate auto. Pro si contra.
« Reply #10 on: November 04, 2012, 12:29:22 PM »
eu am cumparat masina cu prelata originala, dar nu am folosit-o. Pentru cine foloseste masina zilnic este destul de incomoda. Se pune si se da jos foarte repede, dar dimineata cand plec la munca numai de prelate nu am chef. Probabil daca raman fara permis sau o sa vad conventia pisicilor din cartier pe masin o sa o folosesc... altfel... un nu categoric.. :).
'09 Subaru Impreza 2.0 Hatchback