Retrofit Volan Pilot Automat?
Subaru club Romania

Retrofit Volan Pilot Automat?

Retrofit Volan Pilot Automat?
« on: March 09, 2023, 17:01:48 PM »
Salutare,

Sunt in cautarea unui Impreza 2008+ 2.0R si gasesc destul de multe masini care nu au volanul cu pilot automat si comenzile pentru audio.

Intrebarea mea este, se poate face retrofit usor (schimbare volan)?
Pe net nu prea gasesc informatii despre asta, unii mai zic ca instalatia electrica este pregatita deja pentru pilot automat si doar se schimba volanul...

M-ar ajuta tare mult daca mi-ai putea spune daca se poate si cum anume.

Multumesc!

marr

  • 2205
Re: Retrofit Volan Pilot Automat?
« Reply #1 on: March 09, 2023, 19:42:48 PM »
Teoretic, orice se poate !
Practic, depinde de cāt timp, efort si bani ești dispus sa aloci operațiunii.
Poveștile ca schimbi doar volanul si ai CC, comenzi audio pe volan & stuff, ma tem ca-s doar povesti.
Dar, cum nu ma pricep, se poate sa ma īnsel.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

andea79

  • *
  • 4007
Re: Retrofit Volan Pilot Automat?
« Reply #2 on: March 09, 2023, 20:51:22 PM »
nu sunt povesti , chiar exista totul pregatit mai putin volanul ...

nu e mare filosofie de sch. volanul (uite filmulet aici
) dar nu strica sa megi la cineva cu experienta daca tu nu esti ...
« Last Edit: March 09, 2023, 20:53:52 PM by andea79 »

Re: Retrofit Volan Pilot Automat?
« Reply #3 on: March 10, 2023, 08:25:05 AM »
Multumesc frumos pentru raspunsuri,
Am vazut clipul asta dar nu stiam sigur daca se aplica la toate subaru din 2008+

Asa mi se largeste putin cautarea daca scot CC-ul din filtre..


MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Retrofit Volan Pilot Automat?
« Reply #4 on: March 10, 2023, 09:11:59 AM »
Este mai eficient dpdv cost pentru producator sa puna instalatia electrica standard si apoi sa monteze pe linia de asamblare volanul A, B sau C in functie de echipare in loc sa faca instalatii diferite pentru aceeasi masina.

Lucru valabil de cele mai multe ori si pentru oglinzi pliabile sau proiectoare de ceata etc.


Exista si varianta de a verifica daca ai sau nu mufele acolo. Dar, cum zice si andea, mergi la cineva priceput ca sa nu te trezesti cu airbagul in fata. Sau daca te stii ok cu partea asta, da jos airbagul de pe volan si vezi daca ai acolo mufa/mufe pentru CC si comenzi audio.

Si vezi sa fie 2008-2010 ca apoi au schimbat pe facelift ceva pe partea audio. Volanul acela il gasesti si pe outback 2008 si forester 2008.
« Last Edit: March 10, 2023, 09:24:01 AM by MihaiFlorescu »

Re: Retrofit Volan Pilot Automat?
« Reply #5 on: March 10, 2023, 11:27:19 AM »
Este mai eficient dpdv cost pentru producator sa puna instalatia electrica standard si apoi sa monteze pe linia de asamblare volanul A, B sau C in functie de echipare in loc sa faca instalatii diferite pentru aceeasi masina.

Lucru valabil de cele mai multe ori si pentru oglinzi pliabile sau proiectoare de ceata etc.


Exista si varianta de a verifica daca ai sau nu mufele acolo. Dar, cum zice si andea, mergi la cineva priceput ca sa nu te trezesti cu airbagul in fata. Sau daca te stii ok cu partea asta, da jos airbagul de pe volan si vezi daca ai acolo mufa/mufe pentru CC si comenzi audio.

Si vezi sa fie 2008-2010 ca apoi au schimbat pe facelift ceva pe partea audio. Volanul acela il gasesti si pe outback 2008 si forester 2008.


Multumesc, Mihai!

andea79

  • *
  • 4007
Re: Retrofit Volan Pilot Automat?
« Reply #6 on: March 10, 2023, 14:52:44 PM »
dezmembrari impreza forester diesel ... :)