Revizii Forester
Subaru club Romania

Revizii Forester

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #40 on: February 10, 2014, 13:28:37 PM »
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti si mie ce coduri au uleiurile Motul pentru motor , cutie si diferential.
Ultima oara am schimbat doar la motor si am pus Motul 5W40 - 8100 X-clean ??dar nu sunt sigur.
Exista vreun cod si pentru uleiul de la caseta de directie?
 Din cate m-am documentat orice fluid la Subaru trebuie schimbat maxim la 2 ani ( nu prea sunt au impacat cu treaba asta la cutie si la diferential, ca la alte masini nu se schimba nici la 5 ani).
Lichidul de frana e schimbat proaspat.

Multumesc.

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #41 on: February 10, 2014, 15:34:48 PM »
Uite aici recomandarile Motul.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #42 on: February 10, 2014, 16:11:34 PM »
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti si mie ce coduri au uleiurile Motul pentru motor , cutie si diferential.
Ultima oara am schimbat doar la motor si am pus Motul 5W40 - 8100 X-clean ??dar nu sunt sigur.
Exista vreun cod si pentru uleiul de la caseta de directie?
 Din cate m-am documentat orice fluid la Subaru trebuie schimbat maxim la 2 ani ( nu prea sunt au impacat cu treaba asta la cutie si la diferential, ca la alte masini nu se schimba nici la 5 ani).
Lichidul de frana e schimbat proaspat.

Multumesc.

La alte masini se schimba tot la fel de repede, doar ca romanii s-au invatat sa nu le schimbe.
Cutiile cu "ulei pe viata" crapa dar nu spune nimeni nimic iar romanii cred in continuare in mitul masinii nemtesti perfecte.
Miturile sunt fabricate de utilizatorii care nu se pricep la masini, nu mearg la reprezentanta si probabil ca au trecut de pe Dacia pe un fier nemtesc, fabricat la unguri sau slovaci.

Procedura de schimbare a uleiului la automatele noi este destul de complexa, asa ca multi renunta la ea.
Arunca un ochi pe forumurile BMW si o sa vezi ca le pica si lor cutiile neintretinute.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #43 on: February 10, 2014, 16:53:42 PM »
De cutiile automate  stiu ca se schimba la 60.000km -120.000km dar nu se schimba in functie de numarul de ani ( din ceea ce am auzit, clar poate ma insel).
Eu vorbeam de cutie manuala, cum am pe Forester si cum am avut pe toate masinile mele pana acum, dar numai la Forester am intalnit aceasta situatie de schimbat la 2 ani indiferent de nr de km. Eu nu vreau sa imi schimb singur uleiul, exclus asa ceva, vreau doar sa il procur si sa merg apoi in service.
Andrei - multumesc pentru link.
« Last Edit: February 10, 2014, 16:58:45 PM by cosdan »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #44 on: February 10, 2014, 19:01:55 PM »
Si cutia manuala se incalzeste in timpul functionarii. Uleiul isi pierde rapid proprietatile dupa 110gr. C.
Daca schimbi mai des, nu ajungi sa ai probleme cu uzurile datorate unui ulei prost.
Eu mi-am facut obicei sa il schimb mai devreme de 40.000 la manuale. Nu am stat sa il verific cu refractometrul sau sa il duc la laborator dar am senzatia ca masina merge mai bine.
Nu am stat sa calculez dar la masinile de la lucru parca vedem reduceri mici de consum dupa schimburi, mai ales cand s-a renuntat la uleiurile recomandate de Renault.
Este posibil sa fie efect placebo dar un ulei de calitate, schimbat la timp, nu are cum sa faca rau cutiei.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

UXE

  • 1731
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #45 on: July 01, 2015, 20:49:07 PM »
Pana la urma cum e cu filtrul de benzina pe XT-uri, se schimba sau nu?  Voi l-ati schimbat?  In manual scrie ca se inlocuieste la 90k. 

Masina are 150k si nu stiu daca a fost schimbat de fostul proprietar.

UXE

  • 1731
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #46 on: July 12, 2015, 20:44:23 PM »
Ok.. sa intreb altceva.  La ce service imi recomandati sa fac distributia la Forester?   Autokno sau un alt service din Bucuresti gen Coasta de Est, Neortic? 

Daca ma duc la Autokino, am garantia ca nu imi fac vreun soft fara sa mi se spuna ?  Stiu ca mai sunt useri patiti.


moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #47 on: July 12, 2015, 21:28:57 PM »
Daca nu te deranjeaza mersul la BV.. fa acolo clar. Cred ca poti discuta cu oamenii despre soft cand iti faci programarea..
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #48 on: July 12, 2015, 21:48:08 PM »
Ok.. sa intreb altceva.  La ce service imi recomandati sa fac distributia la Forester?   Autokno sau un alt service din Bucuresti gen Coasta de Est, Neortic? 

Daca ma duc la Autokino, am garantia ca nu imi fac vreun soft fara sa mi se spuna ?  Stiu ca mai sunt useri patiti.



presupun ca te referi la update de soft ? scopul update-urilor ar fi sa rezolve diverse problemutze descoperite ulterior deci daca esti in configuratia stock nu are ce sa strice, dimpotriva ...

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #49 on: July 28, 2015, 23:39:11 PM »
Revizie de 5 ani la 88k km - Forester 2.0X, SG5, 12.2005, 116KW:

Distributie - 1800lei - se putea sa nu am eu tot GHINIONUL din lume si fix pentru modelu meu de SG sa nu se faca pompa de apa decat OEM?!
Cautat pompa prin zona, dupa ce mi-au venit doua SKF care nu s-au potrivit am sunat la Kino, baiatu mi-a zis direct, dada pompa e 21111AA310 - nu este numai OEM, daca vrei, se baga un surub in alea aftermarket care vin cu 3 tevi de apa... nu merci, acuma astept de vreo saptamana sa vina pompa, la 810lei bucata. Fain.

Ulei Motul 5W40 - 160lei / 5L
Filtre + Bujii - nu stiu ca le aveam de tura trecuta (don't ask)
Ulei + Freon clima - 150lei
Verificat ulei cutie + diferential
Curea clima + alternator + rola intinzatoare - 130lei


Cam atat tura asta... cred.
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #50 on: August 01, 2015, 11:29:14 AM »
No... mie mi-o venit pompa originala, is prea morcovit sa risc ceva probleme la pompa de apa, care poate strica distributia sau chiar sa strice motorul, prefer sa dau 500lei in plus si sa fiu linistit, din pacate am uitat ce firma era, ceva cu Yagato sau ceva de genu asta, made in japan.
Because Subaru, thats why.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #51 on: August 01, 2015, 17:04:40 PM »
Daca ai gasit originala, e f bine. Pt a mea nu exista sau nu stie nimeni ce sa comande. N am avut de ales.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Fab

  • 794
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #52 on: August 01, 2015, 18:54:42 PM »
din pacate am uitat ce firma era, ceva cu Yagato sau ceva de genu asta, made in japan.
Yamada.

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #53 on: August 02, 2015, 16:35:19 PM »
din pacate am uitat ce firma era, ceva cu Yagato sau ceva de genu asta, made in japan.
Yamada.

Ai dreptate, Yamada era :D
Because Subaru, thats why.

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #54 on: October 21, 2015, 12:15:42 PM »
Urmeaza sa schimb uleiul si placutele.
Dupa ce am primit informatia ca placutele Brembo din gama ieftina sunt de fapt Textar, am ales Textar, ca sunt si putin mai ieftine.
Cu uleiul, am ochit un Xcess 8100 5w 40. In programul tipului de la piese auto scria ca trebuie 4l. Sa cumpar 5, totusi? Deasemenea, site-ul Motul spunea ca-mi trebuie 5w 30 sau 10w 40...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #55 on: October 21, 2015, 14:01:47 PM »
Eu am luat tot Xcess 5w40, sunt la al doilea schimb, sunt mai multumit de el decat de 5W30 Ecoclean, luat dupa recomandarea de pe site'ul Motul.
Pe acelasi site ptr motorul de 2.0 scrie ca ar fi nevoie de 4.2 litri de ulei ;)

UXE

  • 1731
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #56 on: October 21, 2015, 14:14:02 PM »
Si eu tot x-cess folosesc. La fel mi-au completat si la Tubman.

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #57 on: October 21, 2015, 14:34:18 PM »
 Daca te ajuta cu ceva, asta e uleiul folosit de service-ul Subaru.
http://postimg.org/image/caf49wv85/6f643f1b/
 Au folosit un bidon de 4 litri plus vreo 200-300 ml din bidonul de 1 litru.
2012 Forester Benzina 2.0

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Revizii Forester
« Reply #58 on: October 21, 2015, 14:40:25 PM »
Eu as evita sa folosesc acest ulei la motor pe benzina, cu specificatii SN/C2.
Motivul? Citez dintr-un post de-al meu de pe topicul de uleiuri:
Quote
Studiing specificatiile, imi pare ca Eco-Nergy pare mai aproape - ACEA A5/B5 pare sa fie destul de acoperitor pt A1-A3, iar dupa API este SL, care pare mai indicat decat SN din ce citesc pe forumuri (SN-ul are mai putini nu stiu ce compusi de Zn si inca ceva, care ar fi buni pt motor dar probabil bad pt eco-shit, si chipurile SN ar compensa cu alti aditivi, dar unii sunt sceptici ca e chiar asa).
« Last Edit: October 21, 2015, 14:42:43 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Revizii Forester
« Reply #59 on: October 21, 2015, 15:54:11 PM »
 ;D Eu merg pe mana producatorului masinii, daca Subaru recomanda ACEA C2 API SN 5W30 , asta folosesc...
Totusi vorbim de o gama de uleiuri "premium" , nu de zeama de petrotel, deci sunt sigur ca diferentele sunt insesizabile... Si la cata experienta am acumulat in ultimii ani transportand produse petroliere, am reusit sa-mi fac o idee cat de mult conteaza reclamele pt automobilisti  ;)
2012 Forester Benzina 2.0