Subaru Forester 2.5XT (2007)
Subaru club Romania

Subaru Forester 2.5XT (2007)

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #20 on: February 10, 2010, 13:28:30 PM »
Ma sa stii ca ai dreptate,dar pana acum n-am auzit de chestii d-astea,atat de nasoale.ma rog,n-am auzit de cineva atat de nemultumit.am auzit cu au crapat motoare de subaru de toate felurile 1.5 ,2 litrii aspirate,2 turbo....chiar si de un sti -hatch am auzit ca i-a picat otorul.toate astaea la putini km,pana in 10 mii.
foarte ciudat,ce zici de mersul de baba,pentru ca eu am aspirat si i-am dat in dinti destul!de pricipiu conduc sportiv - mama ce-as face cu un forester STi - si ii dau.nu stiu cati posesori de asa ceva schimba in 7500,bine pri oras treapta 1 si 2....si asta des.nu te gandii ca duminica e "ziua talpilor"....cu toate astea, pana acum,repet PANA ACUM n-am avut probleme!am rulat pe orice suprafata de rulare posbila:am mers prin noroaie de nu imi spalau astia masina,prin zapezi,pe nisip,prin praf pe campuri....chiar nu stiu unde n-am mers cu masina asta.
eu merg pe principiul "bulanului".am si un exemplu:Fiat Doblo.Cumparat de ou,in 2007 ,am dus masina asta la service mai des decat duc eu gunoiul....un amic,tot fiat doblo,nici o problema!merge brici!baga motorina,ulei si filtre!deci,e si o chestie de bulan.
am un amic,care si-a cumparat si el si asoc.renault laguna 3.noi.s-au dus la reprezentanta,le-au ridicat.dupa  2 zile,la una,bateau tachetii!cealalta,mergea perfect.deci....

Intradevar exista si o parte numita noroc, dar este mica, in cazul meu cel mai vinovat a fost service-ul si calitatea lucrarilor facute de catre ei. Oricat de serios ai fi nu poti sa imi spui ca schimbi toate angrenajele din cutie si iau masina la ora 6 si la ora 10 sau cat naiba era ceasul imi plesneste treapta 3, orice i-as fi facut si am mers cu grija.

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #21 on: February 10, 2010, 13:33:00 PM »
Am scris mai sus ca imi doream o Impreza STi 2004 sau 2007. Oricum faptul e consumat.

Si cica am si niste vesti noi, mi-a venit cutia dupa 11 luni de asteptare. Acum va rog frumos faceti un cor de rasete, ca m-au luat de cel mai mare fraier si pana acum nu am avut ce face.

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #22 on: February 10, 2010, 13:59:02 PM »
Speram ca nu mai dureaza in 11 sa o monteze

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #23 on: February 11, 2010, 00:03:38 AM »
Speram ca nu mai dureaza in 11 sa o monteze

Eu zic sa nu cobesti, ca s-ar putea dupa aia sa ma dea la stiri :))

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #24 on: February 15, 2010, 00:38:00 AM »
Vesti bune si pe aleea mea, de joi mi-am primit cutia si masina. Rodaj 2000 km plus extra care, sa incerc sa o vand in stare perfecta.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #25 on: February 15, 2010, 09:27:25 AM »
Super! Sa speram ca nu te mai intorci in service de data asta. Poate pui si poze cu micuta bestie acum ca tot e in stare perfecta. Ai grija de ea si sa nu te duci la munte ca nu o sa rezisti sa nu ii dai pe serpentine ;D

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #26 on: February 21, 2010, 11:08:38 AM »
Din pacate am facut o descoperire care m-a socat in legatura cu Subaru. Sunt absolut convins ca au schimbat panoul de comanda de pe usa soferului, din cauza ca imi lipseste butonul pentru rabatat oglinzile electric, si sunt absolut socat de cum au putut sa ajunga jegosii astia, sunt absolut incredibil. In ziua cand am luat-o din service daca va vine sa credeti m-am certat cu ei pentru deflectoarele de vand din fata rotilor din fata, how stupid is that, pentru ca atunci cand a intrat in service erau, cand am luat-o nu mai erau. Costa 50 mii de lei vechi ori amandoua ori bucata, nu pot sa imi dau seama ce au facut. Sunt absolut incredibili, nu imi vine sa cred cat de nesimtiti si "samsari" like au ajuns.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #27 on: February 21, 2010, 11:23:01 AM »
:(  ce de cacao :( si cica sunt oameni trimisi in Japonia la cursuri. Te-ai astepta sa aiba macar putin bun-simt. Nu imi vine sa cred ca se arunca la niste bucatele de plastic de 2 lei. Ar trebui sa facem un top cu service-urile din tara si astia sa fie primii...la categoria "Atentie! se fura". Trebuie sa ma gandesc serios la service daca vreau sa imi iau Subaru.

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #28 on: February 21, 2010, 18:22:11 PM »
Pacat ca nu poti dovedi treaba asat. Oricum, mare nesimtire din partea lor. Nu am cuvinte

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #29 on: February 22, 2010, 18:16:33 PM »
salutare.in special lui Andi.ne-am intalnit in service azi....mici probleme de lipsa de butoane.sper ca s-au rezolvat.
dau un sfat tuturor ca atunci cand cred ca o problema a masinii face obiectul garantiei,sa insiste si sa insiste si sa insiste.mie imi este deja teama sa mai spun ce probleme am avut pe motiv ca s-ar putea sa fiu iar judecat de altii.pe subaru forum am primit cateva remarci neplacute.
ideea e ca nu inteleg de ce intr-o tara care se vrea a fi civilizata trebuie sa ne "umilim" ca sa ni se acorde neste drepturi pentru care am platit....si platim in continuare.

masini straine cu service made in romania.

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #30 on: February 22, 2010, 18:50:30 PM »
Salut, simte-te liber sa ne povestesti orice

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #31 on: February 22, 2010, 18:54:40 PM »
@celalalt. Salutare! Daca ai ceva de impartasit, te asteptam cu drag sa deschizi un subiect nou si eventual sa ne prezinti si masina ta.

SUBARUFANCLUB este un forum independent (spre deosebire de cel mentionat mai sus) ce doreste adunarea tuturor posesorilor si pasionatiolor de Subaru intr-un singur loc, in care se poate discuta despre orice si care sa ofere informatii utile si nealterate. Si bune si rele, asa cum sunt ele, vorbim despre orice atat timp cat se pastreaza un limbaj adecvat si nu exista injurii aduse membrilor sau moderatorilor.

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #32 on: February 22, 2010, 22:40:46 PM »
salutare.in special lui Andi.ne-am intalnit in service azi....mici probleme de lipsa de butoane.sper ca s-au rezolvat.
dau un sfat tuturor ca atunci cand cred ca o problema a masinii face obiectul garantiei,sa insiste si sa insiste si sa insiste.mie imi este deja teama sa mai spun ce probleme am avut pe motiv ca s-ar putea sa fiu iar judecat de altii.pe subaru forum am primit cateva remarci neplacute.
ideea e ca nu inteleg de ce intr-o tara care se vrea a fi civilizata trebuie sa ne "umilim" ca sa ni se acorde neste drepturi pentru care am platit....si platim in continuare.

masini straine cu service made in romania.

Salut din nou, ti-am zis ca pe forumul acesta te primim, si ca nu conteaza daca zici de bine sau de rau ca nu iti iei ban aiurea.

Cat despre ceea ce sperai tu, cred ca s-a ajuns la "pana si ultima speranta a murit". Mi-au aratat ca ar mai fi fost o mufa pentru oglinzile rabatabile electric si ca la mine nu e, nefiind prezenta nici in harness-ul masinii, raspunsul meu a fost simplu si scurt la cat timp a stat masina in service, cred ca ar trebui sa imi verific seria de sasiu sa nu fie o alta masina cu totul. Nu am ajuns la nici o concluzie mi-au dat  o hartie oficiala prin care zic ca masina mea nu a fost dotata cu oglinzi rabatabile electric, si ca singurul lucru pe care il mai pot face este sa ytimita un email maine la Fuji sa intrebe daca pe seria mea de sasiu s-au montat oglinzi rabatabile electrica. Intrebarea pe care i-am pus-o mi s-a parut total indreptatita. Tu cu cine crezi ca vor tine cei din Japonia cu franciza lor asa plina de bube cum e sau cu clientul nemultumit?

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #33 on: February 22, 2010, 22:47:40 PM »
Speram sa intervina un pic acel ajutor intre "forumisti" si sa aflam si noi cumva ce s-a intamplat de fapt. Pentru ca eu sunt convins ca am avut, iar ei ma fac nebun pe fata. Plus ca la ei se merge pe premiza eu ii zic ceva, stii tu cine spunandu-mi ca pentru modelele inainte de 2007 nu s-au mai pus oglinzi rabatabile electric, iar directorul de service mi-a zis ca s-au pus doar pentru modelele pana in 2007. Masina mea fiind produsa in luna a 11-a 2006. Nu mai stiu pe cine sa cred. Plus ca m-au tratat ieri, le-am batut un pic obrazul sa vezi ce s-au ofuscat, ca nu domnule ca, clientul are intotdeauna dreptate. Mdeah d-aia ma faceti nebun pe fata prin cuvinte cu subinteles.
Nu mai stiu ce sa fac. Pana cand mai ai garantia? Ca tare as vrea sa vad cum arata un modul cu oglinzi rabatabile electric. Cine ma poate ajuta ii raman indatorat pe vecie, deoarece cu specia asta de oameni nu se mai poate. Trebuie sa aflu exact ce se intampla.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #34 on: February 23, 2010, 10:37:55 AM »
Am cautat peste tot si nu am gasit manualul. Poate te ajuta colegul Bakero cu o poza sau o informatie. Si el are un Forester tot din 2007 parca. Doar ca nu e XT.

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #35 on: February 23, 2010, 16:20:27 PM »
salut.
andi eu zic asea....la forester de cand au aparut "urechile" astea mari toate sunt rabatabile electric.exceptie cele dupa 2009.la mine,pt ca mi-am dorit sa fiu numai eu motorul si cutia de viteze(a se citi ca sunt maniac in curbe),modelul 2.0 X e un pic peste chel...adica am jante si trapa.si cu toate astea am oglinzi rabatabile electric.deci.....nu te lasa.avand in vedere ca masina este full e obligatoriu sa ai oglinzi rabatabile electric.incearca sa desfaci oglinda si sa vezi daca are motorase tractorase si alte chestii.apropos....oglinzile sunt cu degivrare?    succesuri!!!!!!!!

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #36 on: February 23, 2010, 16:22:10 PM »
p.s. andi incearca cu seria de sasiu si la alt service autorizat subaru.radacini sau cel de la brasov cand ai drum pe acolo.

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #37 on: February 24, 2010, 01:12:27 AM »
Nu ma las nici de-al dracu, doar ca dupa cum ziceam mi-au bagat sub nas o hartie oficiala de la ei cum ca pe seria mea de sasiu nu au fost oglinzi pliabile electric, am gasit pe net dotarile standard la Subaru Forester si 2006 si 2007 si amandoua au oglinzi rabatabile electric. Este pe un site din America totusi, dar nu cred ca exista diferente la noi, plus ca astazi am descoperit ca harnasamentul electric de la sofer si cel de la pasager sunt lipite cu banda izolatoare si prinsi cu soricei. Jesus Christ ce am ajuns sa cumpar, incet incet incepe sa semene cu ursul prietenului meu.

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #38 on: March 11, 2010, 10:29:15 AM »
salutare.recent am primit emblema noua si amortizoare spate noi....pe GARANTIE.... ;D...am inteles ca mai nou s-a prelungit pana la 90k garantia la amortizoare.e benefic in special pentru cei cu forester dupa 2008,pentru ca,din ce am inteles e 4000 ron + tva bucata.si banuiesc ca se stie ca asta e boala lor cea mai mare.la toate  "Subarele".
p.s. andi ce ai mai facut cu problema?ai aflat ceva de la seria de sasiu?
succesuri!!!!

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #39 on: March 11, 2010, 11:01:08 AM »
Felicitari pentru noile amortizoare :)