Unde spalati masinile?
Subaru club Romania

Unde spalati masinile?

Răspuns: Unde spalati masinile?
« Reply #60 on: May 02, 2017, 23:25:31 PM »
Au zis ceva de 4 ore, probabil doar ptr polishul in 2 trepte. Dar erau cel putin 4-5 persoane care au lucrat la masina. As fi fost curios dac'ar fi atins macar si interiorul, pentru mine, ca si cumparator, interiorul e cel mai important. La exterior o mai poate zgaria un "binevoitor", o pisica, se mai ciobeste vopseaua, se mai indoaie tabla, fara a avea proprietarul vreo vina. Daca la interior insa e murdar, sansele ca masina respectiva sa fie bine intretinuta le consider mici. Asta legat de faptul ca au trimis fix masina aia la detailing ptr a o face mai vandabila...

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Unde spalati masinile?
« Reply #61 on: March 07, 2021, 08:40:09 AM »
O sa reactivez topicul acesta.

Am luat în vara 2020 un spălător sub presiune de la Kaufland.
160bar, 400 lei.
De 2 ori am ratat oferta inainte.
După o luna jumate era iar la oferta redus la 300lei (probabil ca nu s-au vândut, pandemie, bani putini).

De atunci, spăl doar în curte masinile.

Borcanul/dispozitivul de spuma nu îmi place cum merge ca spuma e diluata.
(Nu arata ca frișca de la spălătorie, cam asa e la majoritatea spalatoarelor astea noname)

După ce o dau cu jetul bine peste tot pe sub aripi și cu jetul perdea, o spăl cu buretele cu sampon/spuma auto.
Am încă doua capete cu jet orbital care ajuta f. mult la noroi gros uscat.
« Last Edit: March 07, 2021, 08:51:32 AM by radurus »
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

Re: Unde spalati masinile?
« Reply #62 on: March 11, 2021, 12:31:39 PM »
Nu poti sa te astepti de la un aparat care costa 300 - 400 lei sa vina cu un cap spumant performant. Un cap spumant care sa-ti faca spuma ca la spalatorie este cel putin 150 lei...

Nu cred ca am dus-o vreo data la spalatorie, mi-am spalat-o singur totdeauna.
« Last Edit: March 11, 2021, 12:37:56 PM by Lup_Alb »