(aproape) Totul despre frane...
Subaru club Romania

(aproape) Totul despre frane...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #220 on: February 20, 2022, 19:54:35 PM »
Intra pe 16 din câte știu fără probleme. Pe 15 mai trebuie periat puțin.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #221 on: February 20, 2022, 21:08:07 PM »
Ale mele sunt cu literele iesite in relief.
Dar mai dureaza pana voi monta franele de wrx, nu am inca furtunele metalice, discuri si placute.

Intre timp, sunt insa nehotarat daca sa cumpar un set de jante de tabla pline, ce vor fi folosite exclusiv pentru mersul in afara soselelor. Ma atrag astea pline in ideea de a proteja franele.

https://www.reifen24.de/felgen/stahlfelgen/kromag-9552-subaru-5x100-et48-jj-steelwheel-6-5x16.html


Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #222 on: February 20, 2022, 22:54:15 PM »
Etrierele le poti monta de proba si fara furtune si placute. Sunt totusi destul de sceptic ca jantele alea de tabla vor veni peste etriere de WRX, forma conteaza mult

Muttley

  • 4923
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #223 on: February 20, 2022, 22:59:17 PM »
Cum a zis andrei, forma miezului jantei conteaza.
La masina asta incapeau, dar nu-mi dau seama daca-s pe 16 sau 17.
O discutie ar fi si cu acoperirea franelor. Da, o janta de tabla le protejeaza, dar nici nu permite acces pentru o spalare eficienta. E cu dus si intors.
WRX SW 2002

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #224 on: February 20, 2022, 23:27:05 PM »
Cum a zis andrei, forma miezului jantei conteaza.
La masina asta incapeau, dar nu-mi dau seama daca-s pe 16 sau 17.
O discutie ar fi si cu acoperirea franelor. Da, o janta de tabla le protejeaza, dar nici nu permite acces pentru o spalare eficienta. E cu dus si intors.

Judecand ochiometric dupa talonul anvelopei, sunt 16. Si par fix aceleasi jante pe care am si eu in plan sa le cumpar.
Am de gand sa le pun pe masina doar in cazul turelor de 1-2 zile pe munte, unde voi avea nevoie de anvelope corespunzatoare. O data ajuns inapoi acasa, pus rotile de strada inapoi si dus la spalat.

Merci frumos pentru ajutor!
« Last Edit: February 20, 2022, 23:27:43 PM by Ilie »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #225 on: February 21, 2022, 09:32:08 AM »
Nu prea stiu de ce anume ai nevoie sa protejezi franele, dar subscriu la ce a zis Muttley - sa le poti curata de noroi rapid mi se pare mult mai important, been there done that! De atunci m-am jurat ca nu mai folosesc jante de tabla.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4923
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #226 on: February 21, 2022, 09:33:47 AM »
16 inchi pe visinie, am confirmarea. Deci incap.
WRX SW 2002

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #227 on: March 16, 2022, 00:31:43 AM »
Ma apropii cu pasi marunti de inlocuirea etrierilor pe Forester SG cu 4pots respectiv 2 pots.
Am 2 nelamuriri:
1. pentru a monta etrierii pe spate, am se pare nevoie de adaptori. Am gasit in UK varianta asta:
https://www.ebay.co.uk/itm/284686767085?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055359.m2763.l2648

sau asta:

https://www.maxpeedingrods.co.uk/product/brake-caliper-adapter-rear-fit-subaru-wrx-rs-fhi-2-pot-tuv4.html

Ce sa aleg?

2. legat de discuri si placute, tot am in cap DBA + Ferodo DS2500. Inainte sa comand, mai pot cere o parere? :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #228 on: March 16, 2022, 07:44:35 AM »
O să răspund la 2. Nu vrei. Ai bebe care mai doarme. Nu vrei sa se trezească în scârțâit de frane chiar și la viteze mici. Mai ai și automata, deci uneori se târâie pe frana.
Caută alta plăcută mai prietenoasă pentru strada.

Muttley

  • 4923
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #229 on: March 16, 2022, 08:04:30 AM »
Eu as lua semipunti complete de WRX. Daca mai astepti 1 an, o sa am eu la vanzare kit complet fata-spate.

La placute am ales DS Performance, din dorinta de a nu ma trezi fara frane daca-mi sare o pisica-n fata masinii cand am franele reci. Tine cont ca tu nici frana de motor nu prea ai.
WRX SW 2002

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #230 on: March 16, 2022, 10:47:43 AM »
DS performance am si eu (pe fata, pe spate nu s'au potrivit ptr etrierele mele normale, poate merg la cele 2 pot - am setul nou prin pod, daca te intereseaza) si confirm ca nu scartaie (dar nici n'as putea compara ca performante cu DS2500). Cu discuri DBA T2
Se gasesc pe site'ul Ferodo date despre DS performance si DS2500, pentru comparatie

Legat de adaptoare, cele doua nu prea au cum sa faca acelasi lucru ptr SG, pentru ca unul are toate gaurile in acelasi plan, celalalt le are decalate, deci etrierul sta in pozitii diferite. Ori difera modul de montare, ca ptr cel albastru (care pare a fi copie dupa Kartboy) ar fi ca mai jos si poate cel plat se monteaza prin spate

« Last Edit: March 16, 2022, 10:54:24 AM by andrei0241 »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #231 on: March 16, 2022, 12:45:58 PM »
Nu ma grabesc cu upgrade’ul franelor. Inca calatorim mult afara din oras si cu pustiul in masina, doar pe autostrada depasesc limita legala..

Mi’am zis sa adun incet incet tot ce imi trebuie pentru upgrade si apoi sa montez totul in aceeasi zi. Am pana acum etrierii curatati si vopsiti (plini de wd40 si sigilati sa nu am surprize) + kituri de reconditionare OE si furtune metalice Goodridge.

In urmatoarele luni avem programate ceva plecari, deci nu e timp de upgrade.

Merci fain pentru opiniile legate de placute si discuri. Din ce citesc, raman la DS performance.

Acum legat de etrierii spate, aud ca nu vor aduce cine stie ce plus la franare. Insa la cat am lucrat sa ii curat si vopsesc, si daca vor aduce doar un plus de imagine si tot ii montez. Plus ca am un fix cu simetria, nu ma lasa inima sa fac upgrade’ul doar pe fata.

Legat de adaptori, sunt cu inima indoita. Pe de o parte imi par foarte scumpi cei de la Kartboy. Pe de alta parte, imi e frica de piese turnate prin China, calitate Aliexpress. Am experienta de la moto cu un set de footpeg’uri chinezesti care au cedat la primul contact cu solul. In ruptura, am gasit ditamai golul din turnare.

Cat ar costa oare semipuntile de WRX pentru spate? Cu ocazia asta schimb si rulmentii care la un moment dat tot vor ceda..

« Last Edit: March 16, 2022, 12:48:31 PM by Ilie »

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #232 on: April 08, 2022, 15:36:51 PM »
Nu'i Subaru, dar poate totusi primesc ceva pareri...

Care ar putea fi cauza unei astfel de uzuri?
Placute si discuri originale fata, 63k km. Etrier cu un singur piston. Uzura neuniforma pe placuta interioara (cea actionata de piston) si pe partea interioara a discului. Franarea era buna, fara vibratii in volan sau alte probleme.
Se vor inlocui placute si discuri plus curatat suporti etriere.

      

MyKe

  • 210
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #233 on: April 08, 2022, 16:39:42 PM »
Am văzut asta la mașini care mai mult au stat.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #234 on: April 08, 2022, 17:27:01 PM »
Asta e mașina de navetă, face 2x50km de 3 ori/săptămână.
Etrierul e cu culise, dar se mișcă f ușor toate.
Problema e identică stânga/ dreapta

Muttley

  • 4923
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #235 on: April 08, 2022, 17:33:45 PM »
Am vazut si pe topicul Foresterului tau ce jeg ai pe sub masina, dar n-am zis nimic.
La postarea asta zic.
Deci daca mergi de 3 ori pe saptamana 50km, inseamna ca masina sta 2 zile. Dac-o lasi sa stea 2 zile cu jeg si sare adunate-n aia 100km, alea lucreaza, sapa din discul de fonta descoperit. La prima frana, se mai duce un strat de oxid, implicit de disc.
Repeat.

In concluzie, daca speli masina cum se spala moldovenii (o data pe anotimp), cred si eu c-o mananca soarecii.
Dac-o speli repede si prost, sarea din spatele discului nu se curata, doar se umezeste si reactiveaza.
Sunt sanse ca franele sa fie cea mai mica problema.
WRX SW 2002

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #236 on: April 08, 2022, 21:25:08 PM »
Posibil sa abia de'a face cu contaminanti depusi pe disc, dar mie ceva tot nu imi iese la socoteala.
O fi cumva legat si de faptul ca placutele interioare, cele cu uzura inegala, sunt directionale. E prima oara cand inlocuiesc d'astea. Pe spate, unde e acelasi "jeg", dar placute normale, nu a fost uzura inegala pe suprafata placutelor.

puiu

  • 786
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #237 on: April 10, 2022, 11:19:42 AM »
Eu zic sa te uiti si sub burduful de protectie al pistonaselor de etrier.

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #238 on: April 10, 2022, 12:12:29 PM »
Verificat si alea, sunt in stare buna.
Cat despre mizerie, asa arata pe interior protectiile de disc, la rotile fata. Ori acestea au o acoperire antiaderenta ptr contaminanti, ori suprafata discului e f sensibila.


Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #239 on: April 10, 2022, 12:15:43 PM »
Legat de problema semnalata de dan_b, ce alte pareri ati mai auzit?

Strict pe net, in ultima vreme am tot vazut nemultumiri legate de discurile ATE (cineva a schimbat succesiv doua randuri de discuri ATE si ambele s'au ovalizat, in final a primit banii inapoi - achizitie si montaj in service, cei de acolo s'au ocupat de retur si producatorul a acceptat despagubirea), recomandarile mergand acum mai mult spre TRW si Textar